Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2013., 20:52   #4241
Na ivom linku - http://vimeo.com/260680, detaljno je objašnjenje šta su uradili.
zmajdin is offline  
Old 17.03.2013., 19:53   #4242
Poštovano društvo trebao bih savjet iskusnog znalca.

imam čelični kotao Komfor(Labin) iz 1971.g. 30000kcal/h,

nemem termo izolacije, grijanje 120m2

koja opcija je najekonomičnija

1) preraditi taj kotao na rad s pelet plamenikom - upitan stupanj iskorištenja kotla iz 1971.

2) kupiti neki noviji rabljeni kotao na ložu ili drva,ili

3) kupiti glanc novi kotao za pelet

unaprijed zahvalan

nebojša53 is offline  
Old 17.03.2013., 21:40   #4243
Quote:
nebojša53 kaže: Pogledaj post
Poštovano društvo trebao bih savjet iskusnog znalca.

imam čelični kotao Komfor(Labin) iz 1971.g. 30000kcal/h,

nemem termo izolacije, grijanje 120m2

koja opcija je najekonomičnija

1) preraditi taj kotao na rad s pelet plamenikom - upitan stupanj iskorištenja kotla iz 1971.

2) kupiti neki noviji rabljeni kotao na ložu ili drva,ili

3) kupiti glanc novi kotao za pelet

unaprijed zahvalan

koji je to kotao dal ima vrata od napred ili iznad ako ima iznad onda se isplati preraditi ga ako se odlučiš kupiti kotao na lož onda kupi CM trba jako malo prepravki samo proširiti rupu na vratima a može se kupiti za tisučak
ivek-k is offline  
Old 17.03.2013., 22:35   #4244
Bok svima citam vas vec duze vremena pa da i ja velim kaj me muci.
RobyH is offline  
Old 17.03.2013., 22:40   #4245
Odlucio sam se na grijanje na pelet,u grubo znam sto mi treba ali bi se prije nabave volio posavjetovati s strucnjacima
RobyH is offline  
Old 17.03.2013., 23:09   #4246
Krenimo redom,kuca je u kontinentalnom djelu HR,zidana je porotherm ciglom biti ce izolirana s 15cm stiropora kroviste s 20 cm vune.Prizemnica s podrumom,95m2 po etazi i 50 m2 podruma.Podrum je ukopan i izoliran s 10 cm stirodura.Prozori su pvc stakla s low e foliom i punjena argonom a ugradjene su i rolete punjene s purpjenom.Ukupno je 26m2 stakala a prozori su 80 posto orijentirani na jugoistok jug jugozapad.Kotlovnica ce biti smjestena u podrum,izveo sam i novi termo dimnjak fi 160.Idem na grijanje na pelet u kombinaciji s hidro kaminom na drva u dnevnom boravku i prpermom tople vode sa solarom.Grijanje ce biti podno.OBAVEZNO ugradjujem spremnik tople vode npr CAS-BS801.ono sto me zanima je dali je 20kw dosta ili mogu ici i s manjom snagom koju pec[osobno navijam za CM].imam vec i neke konkretne ponude pa bi to malo ovdje prodiskutirao.kakvu pec koju snagu kojeg proizvodjaca unaprijed hvala
RobyH is offline  
Old 18.03.2013., 06:33   #4247
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Krenimo redom,kuca je u kontinentalnom djelu HR,zidana je porotherm ciglom biti ce izolirana s 15cm stiropora kroviste s 20 cm vune.Prizemnica s podrumom,95m2 po etazi i 50 m2 podruma.Podrum je ukopan i izoliran s 10 cm stirodura.Prozori su pvc stakla s low e foliom i punjena argonom a ugradjene su i rolete punjene s purpjenom.Ukupno je 26m2 stakala a prozori su 80 posto orijentirani na jugoistok jug jugozapad.Kotlovnica ce biti smjestena u podrum,izveo sam i novi termo dimnjak fi 160.Idem na grijanje na pelet u kombinaciji s hidro kaminom na drva u dnevnom boravku i prpermom tople vode sa solarom.Grijanje ce biti podno.OBAVEZNO ugradjujem spremnik tople vode npr CAS-BS801.ono sto me zanima je dali je 20kw dosta ili mogu ici i s manjom snagom koju pec[osobno navijam za CM].imam vec i neke konkretne ponude pa bi to malo ovdje prodiskutirao.kakvu pec koju snagu kojeg proizvodjaca unaprijed hvala
Tebi je dosta i tri , ponavljam tri kilovata .

Spremnik obavezno jer bez toga nitko ne bude izregulirao ništa u tvojoj kući, ali ja ne volim kotlove sistema tank u tanku , to ne valja , to je primitivno i nije primjereno jednom grijanju iz budučnosti.

Kamin , služi samo za šminku , a tvoj bi prostor pregrijao , i unosio u sustav takav nemir u regulaciju da bi se tri dana sustav smirivao i ljuljao.

Zadnje uređivanje ramzay : 18.03.2013. at 07:12.
ramzay is offline  
Old 18.03.2013., 07:26   #4248
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Krenimo redom,kuca je u kontinentalnom djelu HR,zidana je porotherm ciglom biti ce izolirana s 15cm stiropora kroviste s 20 cm vune.Prizemnica s podrumom,95m2 po etazi i 50 m2 podruma.Podrum je ukopan i izoliran s 10 cm stirodura.Prozori su pvc stakla s low e foliom i punjena argonom a ugradjene su i rolete punjene s purpjenom.Ukupno je 26m2 stakala a prozori su 80 posto orijentirani na jugoistok jug jugozapad.Kotlovnica ce biti smjestena u podrum,izveo sam i novi termo dimnjak fi 160.Idem na grijanje na pelet u kombinaciji s hidro kaminom na drva u dnevnom boravku i prpermom tople vode sa solarom.Grijanje ce biti podno.OBAVEZNO ugradjujem spremnik tople vode npr CAS-BS801.ono sto me zanima je dali je 20kw dosta ili mogu ici i s manjom snagom koju pec[osobno navijam za CM].imam vec i neke konkretne ponude pa bi to malo ovdje prodiskutirao.kakvu pec koju snagu kojeg proizvodjaca unaprijed hvala
moj savjet je da kupiš CM ali na lož ulje umjesto na drva zbog stupnja iskoristivosti a plamenika po želji nemam iskustva sa CM plamenikom što se tiće spremnika ako misliš ugrađivati sa spiralom za solarno nikad preveliki samo premali ak ne misliš ugrađivati solarno ne kupuj spremnika već samo bojlera sa indirektnim grijanjem
ivek-k is offline  
Old 18.03.2013., 20:02   #4249
e to vas pitam decki.Malo me buni 3 kw mister Ramzey.Znaci kao prvo CM mini je dosta jak i pre jak.PEL TEC sam vidio na slici ali neznam dal je vec prodaji. sto se tice kamina i sminke slazem se. kamin moze biti i suhi cisto da imam alternativu ak se kaj pokvari nema struje i sl,eventualno vatrica u zimskim vecerima praznici romatika itd.Spremnik tople vode je jeftiniji ako nije spremnik u spremniku i to je ok.Kaj se tice solara interesira me priprema tople vode.Mozda da idem s bosch ovim kompl sistemom 2 ploce spremnik 300l i spojim toplu vodu iz spremnika za dogrijavanje u sezoni grijanja, i tu stedim jednu plocu kolektora jer u kombinaciji s CAS-BS navodno trebam 3.Spremnik neka bude spremnik ,CM su navodno dobri.Pitanje je samo koliki. I na kraju ja sam za kupujmo hrvatsko ali bio junko ili termoflux takodjer igra uz eventualni blagoslov autoriteta s ovog foruma.mozda neki drugi po vasoj preporuci maleni i s max iskoristivost.
RobyH is offline  
Old 18.03.2013., 20:10   #4250
e to vas pitam decki.Malo me buni 3 kw mister Ramzey.Znaci kao prvo CM mini je dosta jak i pre jak.PEL TEC sam vidio na slici ali neznam dal je vec prodaji. sto se tice kamina i sminke slazem se. kamin moze biti i suhi cisto da imam alternativu ak se kaj pokvari nema struje i sl,eventualno vatrica u zimskim vecerima praznici romatika itd.Spremnik tople vode je jeftiniji ako nije spremnik u spremniku i to je ok.Kaj se tice solara interesira me priprema tople vode.Mozda da idem s bosch ovim kompl sistemom 2 ploce spremnik 300l i spojim toplu vodu iz spremnika za dogrijavanje u sezoni grijanja, i tu stedim jednu plocu kolektora jer u kombinaciji s CAS-BS navodno trebam 3.Spremnik neka bude spremnik ,CM su navodno dobri.Pitanje je samo koliki. I na kraju ja sam za kupujmo hrvatsko ali bio junko ili termoflux takodjer igra uz eventualni blagoslov autoriteta s ovog foruma.mozda neki drugi po vasoj preporuci maleni i s max iskoristivost.
RobyH is offline  
Old 18.03.2013., 20:48   #4251
SORY POSLAO SAM 2 PUT ISTO
RobyH is offline  
Old 18.03.2013., 20:56   #4252
IVEK-K koji bi to CM konkretno bio? Neki najmanji ,vidis kaj Ramzey veli.
RobyH is offline  
Old 18.03.2013., 21:19   #4253
Arrow Jacina peci na pelet i savjeti

Pozdrav svima,

zadnjih dana sam se osjecao kao student i da pripremam ispit (procitao svih 213 strana) kako bih mogao da postavim pitanje.

Zivim u Podgorici u kojoj je zima blaza (izvjestaj iz 2011 godine je da je prosjecna temp. zimi bila 5.6 stepeni).

Zivim u kuci, stan koji grijem je 115 m2 , stan je vecim dijelom zasticen sa sjeverne strane identicnim stanom, ispod mene je stan koji se grije i stan je okrenut jug, istok, zapad.

Imam sedmokomornu pvc stolariju + alu. roletne, zidano je blok opekom na 20 cm, malterisano, stavljen bavalit i na proljece ide 8 cm stiropora preko svega jer kada se radila prva fasada stiropor je bila naucna fantastika.

Iznad mene je visocije potrkovlje (koje se ne koristi) i na tavanskoj ploci (ne krovu) poredjacu kamenu vunu od 5 ili 10 cm (slaba je ponuda pa ne znam hocu li uspjeti da nadjem 10 cm).

Dovodio sam 3 majstora za centralno i svaki kako je dolazio radio je proracune (sve mi se cini odakativnom metodom), i jedan je rekao da mi je dovoljno 70, drugi 82 i treci 92 rebra.

Po onome sto sam citao mislim da bi ce mi biti dovoljno 70 rebara (mada mi je receno da se vazda moze dodati 5-7 rebara ako sama pec moze da podrzi). Plan mi je da u dnevnoj sobi, trpezariji, kuhinji bude nekih 24 stepena, dok u spavacim 20. Stim sto moram racunati da ce sjutra kada dodju djeca da ce ona boraviti u svojim sobama pa bi valjalo da je i u dvije sobe 24 stepena.
(receno mi je da su uzimali da je projektovana temperatura -5)

Projekat kuce i raspored radijatora se moze vidjeti ovdje (ja sam crtao pa se izvinjavam ako nesto nije logicno): http://www.sendspace.com/file/x7tshi

Sada ide moja laicka racunica:

1. 70 rebara - GLOBAL VOX 600 = 70 *0.185 = 12.95 KW
2. Susac peskira 500x1480 - njemu ne znam potrosnju ali neka je 1,2 KW
3. 80 L bojler - 2 KW (kako mi je receno od strane majstora)

Ukupno = 16.15 KW potrosaca

Ovi majstori su mi u odnosu na ovu racunicu rekli da ne uzimam pec ispod 16 KW koja predaje na vodu, stim sto ja moram da uzmem pec koja ce se nalaziti u kuhinji (pogledajte projekat)

Sa druge strane vidim da "Darko" grije duplo vise sa 14 KW, pa pretpostavljam da bih ja mogao i sa manjom peci tipa nekoj koja predaje 12-14 na vodu, stim sto moramo znati da te peci i odaju nekih 2-4 KW na isijavanje. Molim vas da mi potvrdite da li sam tacno "izracunao" jacinu peci tj. jacinu snage koja se predaje na vodu.

Zbog katastroficne ponude i servisa u Crnoj Gori nemam mnogo izbora sto se tice peci, ovo je ono sto mi se nudi pa ako mozete da date neki predlog.

1. Karmek ONE - AQUOS ACCIAIO 20kW (predaje na vodu 12 KW na isijavanje 5 KW, efikasnost mala 83 %) - evo sta pise na poledjini ove peci - http://i48.tinypic.com/2n1t0me.jpg - ili mozda OVO od njih ? Napomena: za njih jedino imam zvanisno servis i i kao rezervne djelove.

2. Thermoflux INTERIO - dvije verzije 14 i 20 KW (ne znam koliko oni predaju na vodu) oni po nekom certifikatu iz Austrije (vec spominjano ranije) imaju 93 % efikasnost - http://thermoflux.ba/index.php?optio...mid=93&lang=hr

3. MBS Thermo Pellet 18 kw - 90 % efikasnost - 14 KW na vodu + 4 KW isijavanje

Hvala puno i izvinjavam se na dugackom postu.


Pozdrav
Vlado

P.S.
Dimnjak je fi 16 cm, visok nekih 7-8 metara.

Zadnje uređivanje Samsung081 : 18.03.2013. at 21:36.
Samsung081 is offline  
Old 18.03.2013., 21:54   #4254
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
IVEK-K koji bi to CM konkretno bio? Neki najmanji ,vidis kaj Ramzey veli.
ok u potpunosti se slažem sa rameyem osim u onom dok veli da je to za prosječnu temperaturu ak slučajno temperatura padne nisko da si uključiš grijalicu ili uzmeš koju deku tih par dana uglavnom da sad ne tražim taj post i da nebi ispalo da ramzey krivo ramišlja ja bi kao instalater postupio iz iskustva po onom sistemu najniža temperatura pa dodaj -5°c da imaš neku zalihu po meni CM eko-cup 15-18 kw ima već u sebi turbulatore u centrometalu ti budu rekli da to neide iz ko zna kog razloga a ja znam razlog nema pepeljaru pa da nemaju s tim problema lakše je reči nemože osobno znam iz iskustva da ide i da može ako mi neko ne vjeruje mogu mu poslati slike putem maila
ivek-k is offline  
Old 18.03.2013., 23:14   #4255
Dobro ako uzmem taj kotao gdje se skuplja pepel kad nema pepeljaru? Treba nesto doraditi ili?vidim da CM nude turbuflatore koji se montiraju na vrata? Ivek kaj smo sa spremnikom tople vode? Puno se ovdje pisalo o tome da pec treba odraditi i sat da ljepo radi bude ekonomicna i ne prizvodi kojekakve otrovne plinove.. Mozemo li postici da se pec pali nekoliko puta na dan po po sat dva a da spremnik akomulira dovoljno za grijanje kuce?Ako sam dobro shvatio spremnik amotizira snagu kotla. pec radi na optimalnom rezimu kuca uzima koliko treba visak ide u spremnik. Kad je kuca zagrijana i spremnik pun pec se gasi.Pumpa uzima toplu vodu iz spremnika i kad temp padne na neku nujnizu zadanu pec pali i opet radi na idealnom recimo gasu.
RobyH is offline  
Old 19.03.2013., 00:06   #4256
Po ne znam koji put sam pregledao CM katalog i centro mini pelet set mi se cini naj logicniji izbor. Tih 14kw nebi smjelo biti previse jer je i spremnik u igri.Ima li jos netko misljenje o sprEmniku tipa CAS-BS?dali je bolje da se odvoji spremnik od solarne prpreme tople vode ili da bude tipa CAS-BS?CM ima i toplovodni bojler STEB300 samo neznam moze li se dogrijavati iz sistema ili samo el grijacem?
RobyH is offline  
Old 19.03.2013., 00:12   #4257
Bit ce jos dosta neprespavanih noci dok se ta moja kotlovnica ne poslozi,al velim ja dva put mjeri pa rezi
RobyH is offline  
Old 19.03.2013., 06:02   #4258
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
ok u potpunosti se slažem sa rameyem osim u onom dok veli da je to za prosječnu temperaturu ak slučajno temperatura padne nisko da si uključiš grijalicu ili uzmeš koju deku tih par dana uglavnom da sad ne tražim taj post i da nebi ispalo da ramzey krivo ramišlja ja bi kao instalater postupio iz iskustva po onom sistemu najniža temperatura pa dodaj -5°c da imaš neku zalihu po meni CM eko-cup 15-18 kw ima već u sebi turbulatore u centrometalu ti budu rekli da to neide iz ko zna kog razloga a ja znam razlog nema pepeljaru pa da nemaju s tim problema lakše je reči nemože osobno znam iz iskustva da ide i da može ako mi neko ne vjeruje mogu mu poslati slike putem maila
vis to je problem svih vas instalatera idete na 100% da vas musterija na -20 nebi zvala i vikala stari meni je zima i to postupate u svim segmentima grijanja
na taj nacin natovarite musteriji prevelik kotel koji se osim tih 5-10 dana ostalih 150 kilavi sa prevelikom snagom
za kotel je najbollje da radi u svojoj vrsnoj snagi a ne na pol il jos manje
isto ko da auto vozimo po autoputu u 3 čoj
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 19.03.2013., 09:13   #4259
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
moj savjet je da kupiš CM ali na lož ulje umjesto na drva zbog stupnja iskoristivosti a plamenika po želji nemam iskustva sa CM plamenikom što se tiće spremnika ako misliš ugrađivati sa spiralom za solarno nikad preveliki samo premali ak ne misliš ugrađivati solarno ne kupuj spremnika već samo bojlera sa indirektnim grijanjem
Ivek već nam u nekoliko navrata proturaš na mala vrata kotlove na ložu , na poletarskom forumu.

Je to sve slično isto kao što i crna i bijela mačka lovi miševe, ali ta sličnost peleta i lože tu negdje i završava na boji kotla.
ramzay is offline  
Old 19.03.2013., 10:08   #4260
Dobro Iveka ste zaspotali a meni nista konkretno niste odgovorili. Uglavnome se pise sta nije dobro i kako netrea napraviti,mene interesira sta i kako pósloziti i jedno s drugim upariti da to sve skupa radi.
RobyH is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.