Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2013., 20:52   #4381
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
možete se organizirati i kupiti cijeli šleper. tad vam iz đurđenovca dopelaju gratis. inače kod peleta viševica znali bi ti se dogoditi da imaš pelete u spremniku i u plameniku, a plamenik pokazuje grešku manjka goriva. to se zna dogoditi zbog toga jer im nisu u potpunosti jednako dugi. ima i predugačkih čak 5 cm. on se popreči u cijevi i nema dovoda goriva. kad ti to skužiš to je već kad nema grijanja. dođeš u kotlovnicu goriva ima a on ne gori. zbog temperature pelet omekavi i padne u kahlicu a plamenik u blokadi i ne gori. tak da se ne brineš zbog plamenika već zbog dužine peleta.
Ivek, hvala, imat cu na umu. Samo meni treba cca 5t, tako da bih trebao pojacanje, pa ako je netko zainteresiran - nek se javi na PP, namjeravam narucivati tu kolicinu negjde kad su cijene najpovoljnije, vjerujem tijekom 06-08 mjeseca (ponavljam, zivim u Zg)
Imra is offline  
Old 26.03.2013., 20:56   #4382
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
Bok,

Trenutno imamo u zgradi s 5 stanova i cca 450m2 površine za grijat Centrometalovu peć na lož ulje Eco-Cup M3, 50kW, proizvodnja 2009.

Trošimo po sezoni 5.000-6.000l lož-ulja (ili 45.000kWh) što je financijski veliki izdatak pa gledamo da paralelno dodamo novu peć na pelete.

Firma koja nam održava postojeću peć nam je ponudila Centrometalovu peć na pelete:
- CENTROMETAL KOTAO CK P 50 KW EKO
- CENTROMETAL PELET D.VRATA CK/CKB 50
- CENTROMETAL PELET PLAM.CPPL 40/50 SA REGULACIJOM
- CENTROMETAL PELET TRANSPORTER 40/50
- CENTROMETAL PELET SPREMNIK 800 L
- ostali dijelovi, montaža i puštanje u pogon
Cijena: 27.000kn

Trenutno nemamo digitalnu regulaciju. Da li mi za novu predlažete da je uzmemo i koji model, te što se s njom može posebno podesiti.

Prije svega me zanima POUZDANOST i efikasnost nove peći.
Kakvi su vaši prijedlozi...

Hvala
Ajmo nekim redom

1. Šta znači to paralelno spajanje, jel se to spaja na isti dimnjak ili imate dva dimnjaka.

2 Da li je kotao na ložu tu kao rezerva pa se treba otvarati ventile i pripremiti za pogon ili on sam kresne .

3.Šta je sa ventilom za podizanje temperature povratnog voda ( laddomatom ) ili to mislite spojiti po bosanskoj varijanti pa ko živ , a ko mrtav.

4. Šta se smatra pod pojmom digitalna regulacija, šta imate sada , kako regulirate temperaturu polaznog voda

5 kako dijelite troškove grijanja, ili mjerite koliko ko troši , jer čist račun je duga ljubav .

Sa tom potrošnjom lože koju navodite vi se ne grijete nego štedite i smrzavate se , naravno ovisi kakva je izolacija i slično , ali ipak mi to ne štima za 5 stanova , to je 5 kuhinja 5 kupaona 5 boravaka užas od potreba za energiojom, nije to kao obiteljska kuća od 450 m2.

dakle punooo pitanja
ramzay is offline  
Old 26.03.2013., 21:39   #4383
Quote:
Imra kaže: Pogledaj post
Ivek, hvala, imat cu na umu. Samo meni treba cca 5t, tako da bih trebao pojacanje, pa ako je netko zainteresiran - nek se javi na PP, namjeravam narucivati tu kolicinu negjde kad su cijene najpovoljnije, vjerujem tijekom 06-08 mjeseca (ponavljam, zivim u Zg)
8 mjesec već kasno, pelet jeftiniji samo 4 i 5 mjesec eventualno 6 poslije zarva
ivek-k is offline  
Old 26.03.2013., 21:40   #4384
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
RobyH radi kotlovnicu sa kotlom na pelet, akumulacijskim spremnikom, spremnikom tople vode i solarnim plocama. Mozda je lud ili ima viska love, ali ce je uraditi.
Po mojoj procjeni ovo sve kosta 35000,00 kuna.
da samo kaj si ti pričal o kotlu koji košta 4-5000€, a ne o cijelom sistemu
ivek-k is offline  
Old 26.03.2013., 22:33   #4385
@ ramzay:

1. Šta znači to paralelno spajanje...
Imamo 1 dimnjak za kotlovnicu. Mislim da cijevi s toplom vodom budu u paraleli u kotlovnici, da možemo grijati na jednu i drugu peć, po potrebi.

2. Da li je kotao na ložu tu kao rezerva...
Da peć na lož ulje planiramo ostaviti kao manual backup varijantu, bez obzira na slučaj nedostatka peleta ili kvara peći ili nešto treće...

3.Šta je sa ventilom za podizanje temperature povratnog voda ( laddomatom ) ili to mislite spojiti po bosanskoj varijanti pa ko živ , a ko mrtav.
Ne razumijem ovo. Sad imamo instalaciju koju je izvela jedna ovlaštena firma i u sklopu sustava je peć, ekspanziona posuda i 5 kalorimetara.

4. Šta se smatra pod pojmom digitalna regulacija...
Sad svaki stan ima svoj termostat, a peć ima svoj analogni pokazivač temperature, termostat i tipku on/off.
Na webu Centrometala se spominje sklop za digitalnu regulaciju...

5. kako dijelite troškove grijanja...
Imamo kalorimetre, znači preko omjera potrošene lože i kWh.

Sa tom potrošnjom lože koju navodite vi se ne grijete nego štedite...
Kako je to relativno nova zgrada, od 2009. i nikad nisu bili svih 5 stanova 100% u pogonu i teško je reći. Ovo je samo grijanje, bez tople vode. Osobno svoj stan trenutno grijem preko timera 10h dnevno na 22°C jer sam ostalo vani.
marin01 is offline  
Old 26.03.2013., 23:44   #4386
Marin

1.Nije uobičajeno da se dva kotla , pogotovo dva sa ventilatorima spajaju na jedan dimnjak , zato što jedan kotao nagura dimne plinove i monoksid kroz drugog u kotlovnicu , to ne bude prošlo dimnjačara ni neku inspekciju .

3.kotao na pelet nije isto što i kotao na ložu , kotao na pelet mora imati barem jedan miš ventil s kojim se regulira temperatura vode u sustaviu grijanja , a to ne vidim u ponudi centrometala , naravno jer to nitko nije tražio. Obično projektanti i izvođači kotlova na ložu nemaju pojma o kotlovima na pelet, a lijeni su nešto pročitati.

4. danas je već normalna ugradnja regulacije po vanjskoj temparaturi tako da se ne grije sa vodom od 60 C ako je vani +10 C elektronika to radi , ali to nije ponuđeno u ponudi.


Pitanje ??


Kako pripremate toplu vodu za kupanje, na struju , centralnim bojlerom ili svaki stan ima svoj bojler
ramzay is offline  
Old 27.03.2013., 00:46   #4387
plamenik napravljen za jedno popodne
http://i45.tinypic.com/2rzq3hy.jpg

ovako izgleda posle neprekidnog rada od 3 sata i potrosenih 15 kg peleta
u tih 3 sati nikakvog zastoja , bez ikakve elektronike
ponovno ukljucivanje je ispuhalo pepel bez ikakve sljake
ovaj mali komad samota dodobra pridonosi izgaranju i kad na pravo mesto puhne sekundarni zrak dobimo jako kulturno izgaranje
inace je to experimentalno postavljeno na bosch solid B

hvala City
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje

Zadnje uređivanje sasase : 27.03.2013. at 00:55. Reason: prevelika slika
sasase is offline  
Old 27.03.2013., 00:54   #4388
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Ck kotao - zna se kakv je i zasto je. tko voli nek izvoli. ima tu Bio-solid i Bio-tec na drva koje kod nas skoro nitko niti pogledati neće, a na pelet dolazi novi. Zašto je napravljeno kako je napravljeno. Iz razloga da oni koji imaju postojeće CK kotlove mogu ugraditi pelet plamenik i u cjenovono prihvatljivom rangu. Zašto Pel-Tec nema šamot. Jer ima vrijednosti koje su propisane i bez njega.

Kome to ne odgovara ima "odlikaše".

Šamot, šamot i šamot. Šta znači šamot. Da ga nakon nekog vremena treba mjenjati. i onda ti objasni kupcu zašto mora. Jer mora. Ima ga i Bio solid i Bio Tec i to jako puno. I opet da ponovim. Prodaju se u nas kroz godinu da ih na prste možeš nabrojati.
upotrebite tehnicku keramiku pa nece bit potrebno po menjanju
ili upotrebite na nekriticnim mestima standardne opeke a samo na diznama odljevke od tehnicke keramike sto za korisnika onda nece bit prevelik trosak
sto se tice bio-tec i bio-solida nazalost su vam cijene previsoke napram kotlova koji su se vec dodobra pokazali i dokazali
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 27.03.2013., 08:16   #4389
a koji su to kotlovi ali da zadovoljavaju norme i smiju se ugrađivati u npr njemačkoj i austriji ? Bio-tec i bio-solid to jesu
__________________
unofficial Centrometal representative
centrometal is offline  
Old 27.03.2013., 11:17   #4390
@ ramzay
1.Nije uobičajeno da se dva kotla , pogotovo dva sa ventilatorima spajaju na jedan dimnjak...
Kak ti kažeš, valjda ovi u ovlaštenom to znaju i imaju rješenje za taj problem.

Ponuda ima 23 stavke, uz one gore još su tu i:
- POC.HOLEN. ART. 330 NO 32 5/4"
- POC.KOLJENO ART. 92 NO 32 5/4" MŽ
- KOVINA SIGUR. VENTIL 3/4" 2,5 BARA
- KOVINA KUGL.SLAVINA ZA PP 1/2"
- POC.T-KOM. ART.130 NO 32 5/4"
- KUGL.SLAV.VODA A.090 NO 32 5/4" ŽŽ
- POC.REDUKCIJA ART. 241 5/4"-1/2"
- ODZRAÈNI LONÈEK 1/2" AFRISO S VENT.
- POC.REDUKCIJA ART. 241 1" - 3/4"
- POC.čEP ART. 290 NO 25 1"
- POC.NAZUVICA ART280 NO 20 3/4"
- POC.NAZUVICA ART280 NO 32 5/4"
- CENTROM.DIMNO KOLJENO 180 MM FE
- CENTROM.DIMNA CIJEV 180X1000
- SITNI POTROŠNI MATRIJAL
- CIJEVOVOD CU SA FITINGOM CU
- RAD
- PUŠTANJE U RAD PELET SETA

3.kotao na pelet nije isto što i kotao na ložu , kotao na pelet mora imati barem jedan miš ventil s kojim se regulira temperatura vode u sustaviu grijanja , a to ne vidim u ponudi centrometala , naravno jer to nitko nije tražio. Obično projektanti i izvođači kotlova na ložu nemaju pojma o kotlovima na pelet, a lijeni su nešto pročitati.
Ovi moji su na popisu Centrometalovih ovlaštenih za pelete... Ovlašteni servisi HR Peleti-Bio-Tec 11-2012 (pdf)

4. danas je već normalna ugradnja regulacije po vanjskoj temparaturi
Znam da nije, zato i pitam što bi time dobio extra...
Na http://www.centrometal.hr/cm-pelet-set-14-90/ piše: "Radom ”mini postrojenja” upravlja digitalna regulacija, što pruža korisniku sigurnost i zavidan komfor."
U prospektu Sustavi na drvene pelete i drvenu sječku na str. 5 postoji samo 1, a na većim pećima, str.9 više tipova regulatora. Ovaj na str. 5 je valjda u kompletu Cm Pelet-Set 14-90kW.

Pitanje ??
Kako pripremate toplu vodu za kupanje, ...

Topla voda je na struju svaki stan zasebno ima bojler.
Peć koristimo čisto za grijenje od 9-5 mjeseca.

marin01 is offline  
Old 27.03.2013., 11:39   #4391
Quote:
novi13 kaže: Pogledaj post
RobyH radi kotlovnicu sa kotlom na pelet, akumulacijskim spremnikom, spremnikom tople vode i solarnim plocama. Mozda je lud ili ima viska love, ali ce je uraditi.
Po mojoj procjeni ovo sve kosta 35000,00 kuna.
dobro velisljudi koji me poznaju vele da sam malo lud i bolje da se samnom ne zezaju.Da napravit cu je jer sam tako odlucio.Nemoze se napraviti grijanje tog tipa za par tisuca kuna.Utom slucaju se kupuje gaspar i 10 m drva pa raspali. Viska love nemam svaka kuna koju ulazem je krvavo zaradjena postenim radom. kad bude montirano objavit cu slike koliko kosta i kako radi. Vjerujem da radim dobru stvar a nikad ni u cemu nema garancije da to kaj radis bude idealno.
RobyH is offline  
Old 27.03.2013., 11:46   #4392
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Imali smo sa tim problema kod Darkove kotlovnice i godinu dana se prčili sa time i petljali po parametrima , sve dok nismo stavili surlu od šamota , koju inače prodaje Centrometal , i koja vjerojatno ide u isporuku za EU , Balkanci ko njih jeb. pa njima i tako surla ne stane u kotlove. ha ha.



Imam neko fizikalno tumačenje tog fenomena ali sam već umoran od istraživanja i popravaka loše koncipiranog plamenika koji je vjerojatno po mišljenju tirkizne dinastije optimum uloženog i dobivenog

Zaista kad pogledam koliko smo love i vremena ulupali u istraživanje i rasvjetljavanje nekih fenomena na tom plameniku , a da bi postigli samo ono elemantarno da radi pouzdano , da me čovjek ne zove 5 puta dnevno da se plamenik ugasio jer se zaštopao , muka mi je .

A isto je i sa surlom i kažem hajde hvala ti bože da si im tamo u Macincu prosvjetlio umove i naveo ih na ispravan put , da stave bar malo šamota u kotao.

Kupi surlu , uguraj je nekako u kotao , jer se vrata nedaju zatvoriti ako je staviš i nemaš više brige oko vibracionog izgaranja.
Bok Ramzey koliko kosta surla i dali stane u cm dvadesetku s najmanjim plamenikom. Kupit cu je odmah i postaviti,Vi ste presjedili sate i dane pored tog kotla i ako vi tak velite postavit cemo ju.
RobyH is offline  
Old 27.03.2013., 13:04   #4393
Pitanje: koje su prednosti i mane u odnosu na centralno na loz ulje?

Koliko cesto se mora puniti pec s peletima, mislio sam na fizicki dio, da li to mogu i starije osobe ?

Da li postoji takva kombinacija peleti / loz ulje?


I gdje se vise osjeti toplina kod grijanja na pelete ili na loz ulje?
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar

Zadnje uređivanje LORDLORD : 27.03.2013. at 13:22.
LORDLORD is offline  
Old 27.03.2013., 15:51   #4394
Quote:
RobyH kaže: Pogledaj post
Bok Ramzey koliko kosta surla i dali stane u cm dvadesetku s najmanjim plamenikom. Kupit cu je odmah i postaviti,Vi ste presjedili sate i dane pored tog kotla i ako vi tak velite postavit cemo ju.
Surlu proizvodi i prodaje Centrometal nemam pojma kako se to zove kod njih , ali ak ih nazoveš i tražiš surlu budu te poslali u zoološki po nju.

Valjda bu se Centrometal pojavio i vidio tvoj vapaj, a kaj se tiče dimenzija znam da je nismo mogli smontirati na plamenik od 25 kw i zatvoriti vrata , pa smo za ispitivanja to naguravali kroz gornja vrata, a kod kotla od 14 kW ide bez problema jer je tamo rost i plamenik kraći za 5 cm
ramzay is offline  
Old 27.03.2013., 16:23   #4395
marin 01

Izgleda da je Centometal dijelio ta ovlaštenja šakom i kapom, sramota je da ti moraš dolaziti na forum da saznaš da postoji nešto što se zove četveroputni miš ventil, a to je neki minimum kojeg bi morao imati okaćeno na zid , a da stvar radi bar malo nalik na centralno grijanje.



Ne očekujem da tvoja kotlovnica liči na nuklearnu podmornicu kao ova na fotki u kojoj smo danas ispitivali navode forumaša " centrometal" o tome da CK kotao ispunjava sve EU norme, ali vjeruj mi osim nekoliko stvari koje su duplirane radi ispitivanja nema ništa viška, a na tvom spisku ja vidim par bezvezarija koje obično moji suradnici ugrade , a da ni ne napišu to u troškovnik.

Volio bih da se forumaš CM pojavi tu pa da malo prodiskutiramo ovu tvoju ponudu.

Da te utješim ne radi se o nekom basnoslovnom prekoračenju tvog proračuna taj jebeni ventil košta cca 50 eura i koji muf ili holender. Možda ga ti i imaš , a ne znaš, pa ga nisi napisao u opisu onog što ti stoji na zidu.
ramzay is offline  
Old 27.03.2013., 21:45   #4396
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
marin 01

Izgleda da je Centometal dijelio ta ovlaštenja šakom i kapom, sramota je da ti moraš dolaziti na forum da saznaš da postoji nešto što se zove četveroputni miš ventil, a to je neki minimum kojeg bi morao imati okaćeno na zid , a da stvar radi bar malo nalik na centralno grijanje.



Ne očekujem da tvoja kotlovnica liči na nuklearnu podmornicu kao ova na fotki u kojoj smo danas ispitivali navode forumaša " centrometal" o tome da CK kotao ispunjava sve EU norme, ali vjeruj mi osim nekoliko stvari koje su duplirane radi ispitivanja nema ništa viška, a na tvom spisku ja vidim par bezvezarija koje obično moji suradnici ugrade , a da ni ne napišu to u troškovnik.

Volio bih da se forumaš CM pojavi tu pa da malo prodiskutiramo ovu tvoju ponudu.

Da te utješim ne radi se o nekom basnoslovnom prekoračenju tvog proračuna taj jebeni ventil košta cca 50 eura i koji muf ili holender. Možda ga ti i imaš , a ne znaš, pa ga nisi napisao u opisu onog što ti stoji na zidu.
nemoj dovoditi u zabkudu ljude. bez uvrede ali sam četveroputni ventil esbe košta pedeset eura, a gde je još motor za to i termostat koji upravlja radom, dobro možda imaš u regulacijskoj jedinici termostat ali motor sigurno nema a on sam košta oko 70-80€
ivek-k is offline  
Old 27.03.2013., 22:04   #4397
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
8 mjesec već kasno, pelet jeftiniji samo 4 i 5 mjesec eventualno 6 poslije zarva
Tnx, nasao sam "graf" u susjedstvu koji potvrdjuje, primjetan pad 04 u odnosu na 03 mjesec... Makar, zima se oduzila pa ajd ga znaj, valjda ce biti tako za kojih tjedan/dva

http://www.propellets.at/wpcms/wp-co...pr_inflber.pdf
Imra is offline  
Old 27.03.2013., 23:02   #4398
Evo slike "surle" za CK-20KW u ssm izradi.

Ložište obloženo sa strana šamotnom ciglom (sirma 30) debljine 3 cm.

Tvornički turbulatori (3 kom standardno) i još 2 u ssm izradi između "tepsija" (slika dole) od flahajza 4 mm.

Bile postavljene pozadi ložišta 3 šam. cigle debljine 6,5 cm ali se povećao pepeo na rešetki pa izbacio dvije pa ostala jedna (slika).
Do nove godine gorionik radio snagom P3 bez ovih dorada i nije mogao preći 61-62 C a poslije dorade prebacio na snagu P4 i malo izmijeni postavke na P4
(FP19-rad puža sa 5s na 6s; FP20-stajanje puža sa 5s. na 12s; FP27 sa 1410 okr. na 1310).
Ujutro temeraturu vode sa 30C zagrije u čitavom sistemu (pojašnjen prije 30-ak postova) na 62C za manje od 2,5 h i nastavi ali termostat ugasi pumpu na oko 65-66C (zagrije se dn. boravak).
Unutrašnjost ložišta bijela i meni kao laiku sagorjevanje izgleda da je dobro.
Večeras mjerio pepeo (3 kg) poslije 260 kg potrošenog peleta.
Nadam da će ovo nekome pomoći.
Karić is offline  
Old 27.03.2013., 23:04   #4399
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
nemoj dovoditi u zabkudu ljude. bez uvrede ali sam četveroputni ventil esbe košta pedeset eura, a gde je još motor za to i termostat koji upravlja radom, dobro možda imaš u regulacijskoj jedinici termostat ali motor sigurno nema a on sam košta oko 70-80€
Gdi si ti vidio da spominjem ESBE , i da spominjem motor i termostat, daj se malo saberi i nemoj gledati stalno u svoje cjenike i ono što nudi tvoj dućan.

U ovoj minimalističkoj varijanti koja je katastrofalna po kvaliteti i skoro na nivou bosanskog grijanja , barem štitim kotao i dajem mu mogućnost da izađe na režim , i neko elementarno podešavanje temperature polaznog voda , a kako će se oni organizirati da 5 termostata pali i gasi pumpu nemam pojma .

Mislim šta se ja i ti tu uopće petljamo , objekat je radila ovlaštena firma od Centrometala , i unutra je Centrometalov kotao i sad ide opet Centrometalov kotao , pa valjda služba tehničke podrške u CM zna šta radi i ti lumeni tamo u ovlaštenoj firmi , nabijem ih sve na k.
ramzay is offline  
Old 27.03.2013., 23:54   #4400
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Gdi si ti vidio da spominjem ESBE , i da spominjem motor i termostat, daj se malo saberi i nemoj gledati stalno u svoje cjenike i ono što nudi tvoj dućan.

U ovoj minimalističkoj varijanti koja je katastrofalna po kvaliteti i skoro na nivou bosanskog grijanja , barem štitim kotao i dajem mu mogućnost da izađe na režim , i neko elementarno podešavanje temperature polaznog voda , a kako će se oni organizirati da 5 termostata pali i gasi pumpu nemam pojma .

Mislim šta se ja i ti tu uopće petljamo , objekat je radila ovlaštena firma od Centrometala , i unutra je Centrometalov kotao i sad ide opet Centrometalov kotao , pa valjda služba tehničke podrške u CM zna šta radi i ti lumeni tamo u ovlaštenoj firmi , nabijem ih sve na k.
pa na tvojoj sliki od pajdo-a lepo se vidi troputni ventil na koji je ugrađen esbe elektromotor,
ivek-k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.