Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2005., 10:55   #41
Quote:
IVANA2906 kaže:
bila u banci i mogu dobiti potreban kredit samo na mojih 55ooo zanima me kolka je solemizacija..i
zna li netko ako se ide preko zane-a ima li se onda kakav popus kod sole...
Tocan trosak solemnizacije ti znaju u banci. Ali racunaj na par tisuca kuna (meni se cini da sam ja imala oko 2000 kn na 46000 Eu kredita, al zbilja nisam sigurna ovako napamet). Solemnizacija i Zane nemaju nikakve zajednicke veze, jer se solemnizacija radi i placa javnom biljezniku, a Zane radi samo procjenu stana. Ako dizes kredit u Zabi onda ti Zane daje popust na troskove procjene.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 12:09   #42
Evo jedna pravna stvar. Naime, banka ima hipoteku nad novogradnjom, tj. stanom u novogradnji. U trenutku kad uplatim sve i potpisemo kupoprodajni, banka pokrece postupak skidanja hipoteke sa stana, a to moze potrajati i do 5 dana. Ne bih zeljela cekati tih 5 dana za podnijeti zahtjev pa me zanima da li odmah nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora mogu otici u gruntovnicu podnijeti zahtjev za uknjizbu vlasnistva bez obzira sto banka i dalje ima hipoteku? Naravno, u trenutku kad banka skine hipoteku, upisujem se kao vlasnik. Po logici stvari to bi trebalo biti moguce, a ako netko zna kako je to u praksi, pomagajte. Hvala
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 02:22   #43
Quote:
IVANA2906 kaže:
Meni u ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB i to o svom trošku naravno i to košta ohoho. Kupoprodajni ugovor se ne solemnizira već samo ovjerava kod JB i to košta neku siću cca 50 kn

ja laik i totalno na pocetku cijele price o stanu , a danas moram odluciti zelim li taj stan zanima me ...ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB,,,,kaj je to solemnizacija , gde ,kada, kako, zasto, koga da pitam ,kolko to kosta ,di da pitam,,,,,,,,,,,,,,,,ljudi ja izvan sebe jedino sto znam da sam nasla stan koji zelim kupiti preko kredita zagr.banke a gazda ima tam jos kredit na 20 000e na stan...............

i kad se radi ta solemnizacija


Solemnizacijom vlasnik stana dopusta upis zaloznog prava na svoju nekretninu. Ako kupujes stan na kredit obavezna si to napraviti. Cijena solemnizacije je od 1500 kn, pa na vise, ovisno o iznosu kredita. Nazovi bilo koji javnobiljeznicki ured, oni ce ti odmah reci. Ako vlasnik ima kredit kod ZABE onda ga se moze bez problema refinancirati
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 02:28   #44
Quote:
sara4 kaže:
Evo jedna pravna stvar. Naime, banka ima hipoteku nad novogradnjom, tj. stanom u novogradnji. U trenutku kad uplatim sve i potpisemo kupoprodajni, banka pokrece postupak skidanja hipoteke sa stana, a to moze potrajati i do 5 dana. Ne bih zeljela cekati tih 5 dana za podnijeti zahtjev pa me zanima da li odmah nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora mogu otici u gruntovnicu podnijeti zahtjev za uknjizbu vlasnistva bez obzira sto banka i dalje ima hipoteku? Naravno, u trenutku kad banka skine hipoteku, upisujem se kao vlasnik. Po logici stvari to bi trebalo biti moguce, a ako netko zna kako je to u praksi, pomagajte. Hvala

Kupoprodajni ugovor s tabularnom izjavom je dovoljan za upis prava vlasnistva na gruntovnici. Znaci, kada dobijes tabularku mozes na gruntovnicu. A banka ce dati brisovno ocitovanje i to se rijesi. Banka sada nije vlasnik, banci ta nekretnina trenutno sluzi samo za osiguranje neke njezine trazbine
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 09:54   #45
Quote:
Avilu kaže:
Kupoprodajni ugovor s tabularnom izjavom je dovoljan za upis prava vlasnistva na gruntovnici. Znaci, kada dobijes tabularku mozes na gruntovnicu. A banka ce dati brisovno ocitovanje i to se rijesi. Banka sada nije vlasnik, banci ta nekretnina trenutno sluzi samo za osiguranje neke njezine trazbine
Legenda si, Avilu. Da li postoji neka spranca za tabularnu izjavu npr. kod javnog biljeznika, ako ne, tko to treba napisati, mi ili prodavatelj? Znas li mozda s kojim sve papirima moram na gruntovnicu? Postoji neka stranica na kojoj pise koji dokumenti su potrebni? HVALA!

Zadnje uređivanje sara4 : 22.11.2005. at 11:33.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 15:59   #46
zna li netko kako ide stvar s podizanjem kredita u slucaju gradnje kanadske kuce. jel to banka procjenjuje i kako? ili mi je potreban bar dio kesa*?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 01:30   #47
Quote:
sara4 kaže:
Legenda si, Avilu. Da li postoji neka spranca za tabularnu izjavu npr. kod javnog biljeznika, ako ne, tko to treba napisati, mi ili prodavatelj? Znas li mozda s kojim sve papirima moram na gruntovnicu? Postoji neka stranica na kojoj pise koji dokumenti su potrebni? HVALA!

Tebi kao kupcu je u svakom slucaju vise u interesu da odvjetnik pise ugovore i tabularku, odnosno da si sigurna u tom dijelu. Imaj uvijek na umu da se radi o tvojem novcu, a prodavatelju se u slucaju pogresno napisanog ugovora nista ne moze dogoditi. Odes na gruntovnicu, kupis podnesak, uzmes uplatnicu na 250kn, predas im ispunjeni podnesak skupa s ugovorom i tabularkom. Samo ih nazovi prije i pitaj da budes sigurna(nisam se nikad previse bavio samom gruntovnicom pa ne znam sve). I pazi da platis porez do 30 dana nakon sklapanja kupoprodajnog ugovora.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 19:04   #48
Ako mi možete odgovorit nešto u vezi solemnizacije.
Tko sve mora bit prisutan na tom čitanju. Da li JB čita cijeli ugovor o kreditu ili kako? I šta je uvjet da banka provede založno pravo to da mi svi to čujemo? Čudno mi je to sve malo...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 21:22   #49
Prodavatelj, kupac i svi ostali navedeni u ugovoru za kredit (jamci, suduznici).

Biljeznik obicno procita samo vaznije djelove, pol preskoci i tako. Bitno je da svi sudionici u kreditu potvrde da znaju da ce im banka sjesti na placu i da prodavatelj bude suglasan da se na stan stavi hipoteka. Dio se parafira, dio potpisuje, a osim solemnizacije placa se i 50 kn po potpisu
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 02:27   #50
Quote:
plimpi kaže:
Ako mi možete odgovorit nešto u vezi solemnizacije.
Tko sve mora bit prisutan na tom čitanju. Da li JB čita cijeli ugovor o kreditu ili kako? I šta je uvjet da banka provede založno pravo to da mi svi to čujemo? Čudno mi je to sve malo...

Javni biljeznik se bavi samo ovjerama, on nije pravni savjetnik i u pravilu ne cita ugovore. Dobit ces ugovor o kreditu iz banke i na tome moraju biti potpisi prodavaoca, kupca i eventualnih suduznika. Uvjet za zalozno pravo je da ga dopusti vlasnik stana.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 18:11   #51
Quote:
Javni biljeznik se bavi samo ovjerama, on nije pravni savjetnik i u pravilu ne cita ugovore. Dobit ces ugovor o kreditu iz banke i na tome moraju biti potpisi prodavaoca, kupca i eventualnih suduznika. Uvjet za zalozno pravo je da ga dopusti vlasnik stana.
Da, ali banka (Zaba) zahtijeva solemnizaciju! Jel ima neka koja ne?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2005., 18:22   #52
Quote:
plimpi kaže:
Da, ali banka (Zaba) zahtijeva solemnizaciju! Jel ima neka koja ne?

Banka zahtijeva solemnizaciju ugovora o kreditu. Time ce ti vlasnik dopustiti upis zaloznog prava na njegovoj nekretnini. Nema banke koja ne zahtijeva solemnizaciju za stambeni namjenski kredit. Zamoli biljeznika da ti slozi papire koje moras nositi na gruntovnicu i koji idu banci.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 09:23   #53
Hello!!

U fazi smo kupovine stana.
Našli smo stan koji na odgovara u svakom pogledu i predali papire u banku što se tiče naših plaća, bon 1 i 2 i sl. i sad još trebamo predati predugovor i vlasnički list.

Problem je u tome što dvorište nije upisano u vlasnički list a obračunato je u predugovoru.

Njima je, navodno, elaborat krivo napravljen i uložili su već žalbu.
Rekli smo im da ILI da nam promjene cijenu, tj. umanje za cijenu tog dvorišta, ILI što prije ishode vlasnički još za to.

Dali je netko imao sličnih iskustava I što činiti


I još jedno pitanje!!

Načula sam da se navodno ukida povrat poreza za prvu nekretninu nakon NG


Dali je to istina?
__________________
THE BITCH IS BACK!
zegerege is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 15:34   #54
Bili mi u gruntovnici prosli tjedan i ostali paf kad nam je zenska mrtva-hladna rekla da za upis vlasnistva treba cekati 2, 3 mjeseca, a mi mislili da se to sve ubrzalo otkad imamo novu ministricu. Ali, zenska nam ponudila i opciju: 'Ako vam se zuri, predajte pozurnicu.' E sad, ako netko zna, da li ta pozurnica sta kosta (taksene marke i sl.), kako se to predaje (pisem li ja to ili mi treba neki obrazac, a i razlog zasto da se pozure i da li se tako stvarno nesto 'pozuri' ili predaja pozurnice zapravo znaci predaja plave koverte, naravno, ne prazne.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 15:44   #55
Sara, ne kosta nista. A mogli ste je napisati odmah tamo na licu mjesta, na komadu papira. Kostat ce te vlasnicki, kad pozurnica bude rjesena, i to nekih 20 kn, tako nekako.

Moje iskustvo je bilo da sam dosla vaditi vlasnicki, al jos nisam bila uknjizena. Cura koja radi tamo me pitala zasto mi treba (trebalo mi jer je banka trazila), izvadila je komad papira, napisala kemijskom na njega "POZURNICA, balbalbalaa" i meni dala da nadopunim razlog i da se potpisem. I to sam ostavila odmah kod njih u urudzbenom i za tjedan dana dosla po moj vlasnicki

Ne znam prolazi li to ako nemas neki pravi razlog, vec ti se zuri samo zato jer bis htjela imati svoj vlasnicki cim prije.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 15:53   #56
Quote:
Lei kaže:
Sara, ne kosta nista. A mogli ste je napisati odmah tamo na licu mjesta, na komadu papira. Kostat ce te vlasnicki, kad pozurnica bude rjesena, i to nekih 20 kn, tako nekako.

Moje iskustvo je bilo da sam dosla vaditi vlasnicki, al jos nisam bila uknjizena. Cura koja radi tamo me pitala zasto mi treba (trebalo mi jer je banka trazila), izvadila je komad papira, napisala kemijskom na njega "POZURNICA, balbalbalaa" i meni dala da nadopunim razlog i da se potpisem. I to sam ostavila odmah kod njih u urudzbenom i za tjedan dana dosla po moj vlasnicki

Ne znam prolazi li to ako nemas neki pravi razlog, vec ti se zuri samo zato jer bis htjela imati svoj vlasnicki cim prije.
Hvala, Lei. Haha, da, sad znam zasto nam je samo PREDLOZILA pozurnicu, a nije nista pisala...bilo je 12:25, a oni rade sa strankama do 12 i pol, valjda onda idu na marendu. Mi smo vec bili ludi od djiranja po gradu i borbe s birokracijom pa se nismo previse ni raspitivali...a razlog pravi i nemam, nego da me sto brze upisu kao vlasnika. Thanx jos jednom, tvoji postovi uvijek pomognu
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 10:58   #57
Lei jel mi možeš reći šta si navela kao razlog na tu požurnicu?

Mi imamo problem to što nam je greškom upisan stan bez pripadajućeg dvorišta.
Firma od koje kupujemo stan je predala prijedlog ispravka i sad me zanima dali, osim požurnice, postji nešto što može ubrzati cijelu stvar?
__________________
THE BITCH IS BACK!
zegerege is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 17:26   #58
bok
zanima me sto bi sve trebalo staviti u predugovor i ima li kakvih "caka" na koje bi trebala obratiti paznju
hvala
__________________
ivana2906
IVANA2906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 22:01   #59
Quote:
zegerege kaže:
Lei jel mi možeš reći šta si navela kao razlog na tu požurnicu?
Meni je banka zahtjevala friski vlasnicki pa sam jednostavno to i napisala i dodala broj predmeta u banci tako da izlgeda malo sluzbenije

Ivani: u predugovor obavezno stavi klauzulu o vracanju duple kapare ako prodavatelj odustane od prodaje.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2005., 00:46   #60
Pazi na rokove, uostalom predugovor sluzi za definiranje rokova. Pazi po kojem tecaju ces isplatiti/biti isplacena. Pazi na to da isplatom dobijes posjed. Ako kupujes ostavi si rokove tako da stignes sve rijesiti, odnosno dovoljno vremena ako negdje zapne. Ako kupujes jos pogledaj opis nekretnine(čl. 1). A to posebno onda gledaj u kupoprodajnom.
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.