Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2013., 19:17   #101
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
da to je tocno, ali se to odnosi na A kada je riječ o kreditnim i dr. odgovarajućim dužničko-vjerovničkim odnosima u koje je kao ugovorna
stranka radnik stupio, poslodavac mora primjenjivati Ovršni zakon...

elly kaze da je dobila za B gdje se primjenjuje opci porezni zakon
Ja sam shvatila da je radnik dobio rješenje o ovrsi, a oni u firmi samo obavijest da ima otvoren zaštićeni račun. Ovo što je radnik dobio oni niti ne moraju znati.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 10:31   #102
Tako sam i ja shvatila.
Imala sam i ja za provesti nekoliko ovrha za javna davanja za neke radnike (doduše prije godinu - dvije) , ali niti jedna ta ovrha nije bila ovrha na novčanim sredstvima nego ovrha na plaću.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 11:07   #103

pogledaj RRIF 9 str.62 tamo sam to nasao, pa prouci...
oni tamo razdvajaju ovrhe na tri dijela A - krediti i sl. ureduje Ovršni zakon, B - javna davanja ureduje Opći porezni zakon i C - alimentacija.. ureduje Obiteljski zakon
ja imam jednu ovrhu gdje na papiru od FINE pise da je B i postupio sam ovako kako sam napisao
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 17:31   #104
Ali u ovom slučaju elly nema ovrhu na plaći (koju provodi poslodavac) , nego ovrhu na novčanim sredstvima (koju provodi FINA).
Čl. u RRIF- u br 9 govori o ovrsi na plaći i naknadi plaće, dakle o onim ovrhama
koje provodi poslodavac. Koliko vidim u tom članku se ovrha na novčanim sredstvima ne spominje.

Sad bi nam ovdje trebao jedan pravnik da razjasni te nijanse
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 21:12   #105
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ali u ovom slučaju elly nema ovrhu na plaći (koju provodi poslodavac) , nego ovrhu na novčanim sredstvima (koju provodi FINA).
Čl. u RRIF- u br 9 govori o ovrsi na plaći i naknadi plaće, dakle o onim ovrhama
koje provodi poslodavac. Koliko vidim u tom članku se ovrha na novčanim sredstvima ne spominje.

Sad bi nam ovdje trebao jedan pravnik da razjasni te nijanse
Tako sam i ja shvatila. Šta me briga šta Fina njemu provodi, ja mu samo moram razvrstati uplate na redovni i zaštićeni račun (kako već ide). Da budem iskrena nisam niti primijetila da bilo šta o vrsti ovrhe piše na toj Fininoj obavijesti. Ili je to neki drugi papir?

A ako dođe čitaba da ja njemu moram skidati s plaće, i direktno uplaćivati tome kome je dužan, e onda postupam po ta 3 slučaja. Alimentaciju još nisam imala, ali mislim da skoro budem.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 11:21   #106
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
@ elly, 1/3 plaće ide na klasičan tekući, a 2/3 neto plaće su zaštićene i idu za zaštićeni račun.
Ako isplaćuješ i naknadu za prijevoz, regres, božićnicu i slično putem tekućeg računa, vodi računa o tome da to nisu zaštićena primanja i ona se isplaćuju kao i ova 1/3, na klasičan tekući.
jel znaš možda jel su dnevnice i putni troškovi zaštićeni? ili mu ih moram isplaćivati na stari (ovršeni) tekući?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 12:10   #107
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
jel znaš možda jel su dnevnice i putni troškovi zaštićeni? ili mu ih moram isplaćivati na stari (ovršeni) tekući?
Ne, nisu zaštićeni. Ta primanja ne idu na zaštićeni račun već na ovaj stari.
A možeš mu i u gotovini to isplatiti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 13:38   #108
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne, nisu zaštićeni. Ta primanja ne idu na zaštićeni račun već na ovaj stari.
A možeš mu i u gotovini to isplatiti.
kaže mi kolegica (bivša porezna inspektorica, sudski vještak i knjigovotkinja) da mu isplaćujem 2/3 dnevnica na zaštićeni, a 1/3 na ovršeni

kaže da piše u ovršnom. zna tko koji članak?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 13:53   #109
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
kaže mi kolegica (bivša porezna inspektorica, sudski vještak i knjigovotkinja) da mu isplaćujem 2/3 dnevnica na zaštićeni, a 1/3 na ovršeni

kaže da piše u ovršnom. zna tko koji članak?
Mislim da ti primitci, ukoliko se isplaćuju na tekući račun, postaju predmet ovrhe, tj. ne smiju se isplaćivati na zaštićeni. Ne predstavljaju plaću i isplaćuju se zasebno radniku na tekući račun.

Imaš u Ovršnom zakonu članke 172. i 173. koji propisuju izuzeća od ovrhe. Kako dnevnice i slični primitci nisu tamo navedeni, znači da nisu izuzeti od ovrhe.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 19:38   #110
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Mislim da ti primitci, ukoliko se isplaćuju na tekući račun, postaju predmet ovrhe, tj. ne smiju se isplaćivati na zaštićeni. Ne predstavljaju plaću i isplaćuju se zasebno radniku na tekući račun.

Imaš u Ovršnom zakonu članke 172. i 173. koji propisuju izuzeća od ovrhe. Kako dnevnice i slični primitci nisu tamo navedeni, znači da nisu izuzeti od ovrhe.

Ja dnevnice i prijevoz i te stvari uplaćujem na normalan račun.

Ima sad neka fora da se cijeli iznos neto bolovanja mora također uplaćivati na zaštićeni račun. Problem je kad je bolovanje na teret poduzeća kako iščupati koji je to neto iznos (jer se računa u bruto na isplatnoj listi).

U RRifu je čitaba od 5 strana kako se računa kad je bolovanje u sredini mjeseca; pa kad je počelo u prošlom mjesecu a završilo u ovom; pa kad je počelo u ovom, a završilo u sljedećem.

U svakom slučaju
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 19:56   #111
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
U RRifu je čitaba od 5 strana kako se računa kad je bolovanje u sredini mjeseca; pa kad je počelo u prošlom mjesecu a završilo u ovom; pa kad je počelo u ovom, a završilo u sljedećem.

U svakom slučaju

I ja sam to malo čitala. Doduše nemam takav slučaj, al ono.. da znam.
I koliko se meni čini treba uzet olovku i papir i računat ručno, pa onda kemijat po programu plaća


Doduše meni pola tih RRIF-ovih računica izgleda ko špansko selo.

Imam jednog radnika koji u 10. mjesecu ima par dana bolovanja do 18 mjeseci a sve ostalo preko 18 mj.
Probala sam prokužit kako to u RRIF-u računaju i izgubila živce
Nisam skužila apsolutno ništa
Na kraju sam poludila, nazvala HZZO i referentica mi izračunala, ja samo ubacila u program i voila

Sljedeći mjesec je cijeli isti pa nema frke, al ovaj kad je malo ovako a malo onako je
Dakle savjet svima koji imaju to isto - zovite HZZO nek vam izračuna
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 02:24   #112
Imao sam obustave na plaći za nenamjenski kredit, ali sam dobio otkaz.
Da li znate, pristaje li banka da joj mjesečno direktno uplaćujem mjesečne rate kao da mi skida od plaće? Dok ne nađem posao.
Hvala.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 08:24   #113
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Imao sam obustave na plaći za nenamjenski kredit, ali sam dobio otkaz.
Da li znate, pristaje li banka da joj mjesečno direktno uplaćujem mjesečne rate kao da mi skida od plaće? Dok ne nađem posao.
Hvala.
vjerojatno neće pristati, znam za takav slučaj, no dečko je platio jednu ratu unaprijed, zatim je nastavio sa mjesečnim plaćanjima u dospijeću (tako da je uvijek bio jkednu ratu u preplati) i banka je prešutila, mada se na početku nisu složili s tim i tražili su vraćanje kompletnog iznosa kredita......
na taj način je sve ipak prošlo ok...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:46   #114
Troškove prijevoza na posao i s posla od danas isplaćujemo u cijelom iznosu na zaštićeni račun radnika? Oni su u potpunosti zaštićeni ne djelomično?
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 10:22   #115
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Troškove prijevoza na posao i s posla od danas isplaćujemo u cijelom iznosu na zaštićeni račun radnika? Oni su u potpunosti zaštićeni ne djelomično?
to je nesto novo?
ne bavim se vise s tim pa bas nisam u toku
ja/sam ih prije 6 mjeseci uplacivala na ovrseni racun, cijeli iznos.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 10:30   #116
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
to je nesto novo?
ne bavim se vise s tim pa bas nisam u toku
ja/sam ih prije 6 mjeseci uplacivala na ovrseni racun, cijeli iznos.
Da, od 01.09.2014.
http://www.misljenja.hr/novosti/zako...g-zakona/1066/

Ovršni zakon, članak 172. izuzimanja od ovrhe
http://www.zakon.hr/z/74/Ovr%C5%A1ni-zakon

Ima promjena i kod drugog dohotka, po novom je zaštićeno 2/3 ako dokažu da im je to jedini stalni izvor prihoda. Ako sam dobro razumjela članak 173.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 10:38   #117
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Da, od 01.09.2014.
http://www.misljenja.hr/novosti/zako...g-zakona/1066/

Ovršni zakon, članak 172. izuzimanja od ovrhe
http://www.zakon.hr/z/74/Ovr%C5%A1ni-zakon

Ima promjena i kod drugog dohotka, po novom je zaštićeno 2/3 ako dokažu da im je to jedini stalni izvor prihoda. Ako sam dobro razumjela članak 173.
hvala ti
volim biti u toku, a ne kd se vratim na posao da se iscudavam
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 18:55   #118
Kako se postupa kad stigne administrativna zabrana nakon odjave radnika a prema njemu u tom trenutku jos uvijek postoji obveza isplate zadnje place? Obavijestim ovrhovoditelja o prestanku radnog odnosa i ustegnem dio te zadnje place (1/3) ili ?
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 01:15   #119
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
vjerojatno neće pristati, znam za takav slučaj, no dečko je platio jednu ratu unaprijed, zatim je nastavio sa mjesečnim plaćanjima u dospijeću (tako da je uvijek bio jkednu ratu u preplati) i banka je prešutila, mada se na početku nisu složili s tim i tražili su vraćanje kompletnog iznosa kredita......
na taj način je sve ipak prošlo ok...
Pristali su bez ikakvih komplikacija. Ali moram im svaki mjesec uplatiti ratu na račun. Zasad mi uspjeva.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 11:15   #120
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Kako se postupa kad stigne administrativna zabrana nakon odjave radnika a prema njemu u tom trenutku jos uvijek postoji obveza isplate zadnje place? Obavijestim ovrhovoditelja o prestanku radnog odnosa i ustegnem dio te zadnje place (1/3) ili ?
Ako je datum na dopisu o administrativnoj zabrani nakon datuma odjave radnika, a ne odgovara ti da mijenjaš obračun plaće, iako ga još nisi isplatila, samo javi da je odjavljen i gotovo.
Ako na dopisu stoji raniji datum od dana odjave, postupi po njemu.

(Napisala sam ti kako bih ja napravila da se nađem u sličnoj situaciji. Nije jednostavno ponovo ulaziti u već završene poslove i prerađivati ih, zbog novih okolnosti koje nisu bile poznate u vrijeme obračuna plaće. I mislim da ne postoji bojazan da firma snosi štetu jer nije postupila po dopisu (to sigurno vjerovnik neće ići provjeravati).

Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Pristali su bez ikakvih komplikacija. Ali moram im svaki mjesec uplatiti ratu na račun. Zasad mi uspjeva.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.