Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2017., 19:52   #5261
Ne upotrebljavaju se samo datumi u genitivu. Svake godine, svakoga vikenda također su genitivi vremena, a i ne znam koji bi padež trebalo upotrijebiti iza prijedloga od i do, kao u primjeru od petog do devetog travnja. Umjesto genitiva može se upotrijebiti i akuzativ vremena: svaki vikend pada kiša, a oni koji se baš žele čistunski izražavati inzistiraju na to se dogodilo petnesti ožujka. Osobno preferiram genitiv.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 12.04.2017., 20:49   #5262
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
a oni koji se baš žele čistunski izražavati inzistiraju na to se dogodilo petnesti ožujka. Osobno preferiram genitiv.
U standardu, u tzv. strožim stilovima, prednost i ima vremenski gen.
cirith is offline  
Old 12.04.2017., 22:08   #5263
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
U standardu, u tzv. strožim stilovima, prednost i ima vremenski gen.
A vidiš, meni se baš činilo da je obratno.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 13.04.2017., 09:27   #5264
Molio bih vaše mišljenje

Da li se mora pisati

greška ili pogreška ili grJeška ili su sva 3 načina moguća.

nervira me lektorica koja moju riječ greška stalno ispravlja u pogreška

===================

I molim vaš političko lingvistički komentar.

Meni se čini da

1. kada je na vlasti hdz onda je službeno grješka.
2. Kada je na vlasti SDP onda je greška.

3. A kada lektorica nema što ispravljati ,ali želi poslodavcu pokazati da ipak nešto radi onda ona moje ''greška'' ispravi u ''pogreška'' i jako je ponosna
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 13.04.2017., 12:31   #5265
Institutov pravopis koji je trenutačno službeno prihvaćen propisuje greška i pogreška. Iako je na vlasti HDZ.

Ostalo je stvar konteksta. Greška znači manu ili nedostatak (roba s greškom), a pogreška se odnosi na nešto što smo zabrljali: pravopisna pogreška, jezična pogreška, statistička pogreška itd. Međutim, greška u koracima ipak se toliko uvriježila da mislim kako je ne treba mijenjati.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 13.04.2017., 13:27   #5266
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Dragi moji, slušam u posljednje vrijeme, na radiju, TV-u, svi govore ovako:

- Sedmog travnja održat će se...
- Od petog do devetog travnja gledat ćemo...

Pitam se griješim li kad mislim da ovo bode uši, jer nema sedam travanja u godini, nego samo jedan, pa bi stoga trebalo reći sedmi travnja ili pak od peti do deveti travnja? Ili griješe svi ovi ostali?! Hvala!!
U našem je standardu nominativ "sedmi travnja".

U primorskim krajevima govori se "prvi siječnja", "deseti prosinca" i sl. i odatle je ušlo u standard. To je davno prije 1990. opisano kao obilježje zapadnog idioma. (Preradović je Manzonijevu odu "Il cinque maggio" preveo s "Peti svibnja".)

Smatra se da su izrazi poput "danas je prvi siječanj" germanizam (Heute ist der erste Jänner).

Samo je mjesec stalno u genitivu, a dan se deklinira:

N. sedmi travnja
G. sedmog travnja.
D. sedmom travnja
A. sedmi travnja
...

Uklopi ove padeže u svoje primjere i imaš odgovor.

(Na "istoku" se dekliniraju obje riječi: sedmi april, sedmog aprila, sedmom aprilu...)
Shain is offline  
Old 14.04.2017., 23:36   #5267
Ima li nekih generalnih pravila za pisanje zareza koja pokrivaju večinu situacija ili objašnjavaju neki općeniti princip kada treba a kada ne treba?

U pravopisu je to: "Ide u ovim situacijam, osim ako x, ali ako je x i y onda može, al ne ako je x y i q...", i tako dalje i tako dalje i to nitko ne može popamtit.

Našao sam ovdje

http://blog.dnevnik.hr/stitch/2004/1...-recenice.html

ovo:

Quote:
Zarez se stavlja između rečenica i rečeničnih dijelova koji ne zavise jedni od drugih. Pravila po kojima se stavlja zarez svode se na tri osnovna načela: načelo nizanja (nabrajanja), načelo naknadnog dodavanja (umetanja) i načelo suprotnosti.

Zašto to ističem? Zato što ono što slijedi iza suprotnih veznika (a, ali, nego, već, no) ne mora biti prava suprotnost.

Zareze ni u kom slučaju ne treba stavljati mehanički - ispred svakog suprotnog veznika ili, poput Krleže, umjesto stanke za disanje - nego treba razmisliti je li posrijedi treće načelo.

Primjerice, u rečenicama poput:

Malen a veseo. Sitan ali dinamitan.

riječ je više o dodatku opisu, o njegovu proširenju, nego o suprotnom značenju (malen, a ne velik).

Po načelu suprotnosti, zarez se ne stavlja i kad se veznik nego nadovezuje na komparativ ili neki komparativni izraz:

Bolje ikad nego nikad.
Bolje duža kosa nego kraća pamet.

Ne stavlja se i ispred nego kada dolazi s ne samo:

Ne samo što bijeli svijet spominjete nego bijelog svijeta ne poznate. (I. B. Mažuranić)
Jel se slažete s tim?

Imate li šta za dodati?

Ova njegova tri načela ne pokrivanju, npr., zaključne veznike, a siguran sam da ne pokrivaju i još neke situacije. (i, prema njegovom rezoniranju, ovdje ne bi trebao ići zarez prije a, jer se ne radi o suprotnosti)


I par konkretnih pitanja:

1. U ovom citiranom članku on kaže da se zarez nestavlja gdje dolazi stanka za disanje, ali čini mi se da sam čuo u školi "Zarez u pismu stavljamo na mjestu gdje bismo u govoru napravili stanku".

2. U rečenici

"Ako ne reagira na ALT+TAB pokušavam sa CTRL+ESC."

bi li stavili zarez ispred pokušavam i zašto da/ne?

Zadnje uređivanje Laki001 : 14.04.2017. at 23:47.
Laki001 is offline  
Old 15.04.2017., 00:24   #5268
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U našem je standardu nominativ "sedmi travnja".

U primorskim krajevima govori se "prvi siječnja", "deseti prosinca" i sl. i odatle je ušlo u standard. To je davno prije 1990. opisano kao obilježje zapadnog idioma. (Preradović je Manzonijevu odu "Il cinque maggio" preveo s "Peti svibnja".)

Smatra se da su izrazi poput "danas je prvi siječanj" germanizam (Heute ist der erste Jänner).

Samo je mjesec stalno u genitivu, a dan se deklinira:

N. sedmi travnja
G. sedmog travnja.
D. sedmom travnja
A. sedmi travnja
...

Uklopi ove padeže u svoje primjere i imaš odgovor.

(Na "istoku" se dekliniraju obje riječi: sedmi april, sedmog aprila, sedmom aprilu...)
Bravo Shain, uljepša mi dan
Hvala i ostalim forumašima na ljubaznim odgovorima.

Svima želim sretan Uskrs, koji ćemo mi Hrvati slaviti šesnaesti travnja

Zadnje uređivanje tonchica* : 15.04.2017. at 00:31. Reason: zahvala
tonchica* is offline  
Old 15.04.2017., 11:22   #5269
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Bravo Shain, uljepša mi dan. Hvala i ostalim forumašima na ljubaznim odgovorima.

Svima želim sretan Uskrs, koji ćemo mi Hrvati slaviti šesnaesti travnja.
Tončice, vremenski akuzativ zamjenjiv je genitivom, a Uskrsi su ove godine isti dan.

- Sretali su se svaki vikend. - Sretali su se svakog vikenda.
- Viđat ćemo se čitavu jesen. - Viđat ćemo se čitave jeseni.
- Uskrsi su isti dan. - Uskrsi su istog dana.
- Uskrs ćemo slaviti šesnaesti travnja. - Uskrs ćemo slaviti šesnaestog travnja.
Shain is offline  
Old 15.04.2017., 12:42   #5270
Kako je pravilno balkončić ili balkonić?
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 15.04.2017., 14:20   #5271
Čemu služi izraz "pa" vidim da ga često koristim u govoru i masa ljudi također rečenicu započinje sa pa netko i otegne paaa. Znači prva osoba pita : gdje si bio jučer u dva? on odgovara, paaa bio sam kod svojih doma i to je samo primjer, meni taj pa ide na jetru kad pređe u naviku sa pa stalno započinjem sve što govorim i nisam jedini, taj pa nije nikakav problem ali ide mi na živce i onda ga izbjegavam. Pošto ne znam čemu služi pa i koje je značenje riječi pa može mi netko objasniti?
__________________
The right man in the wrong place can make all the difference in the world.
DrGordonFreeman is offline  
Old 15.04.2017., 15:59   #5272
Poštapalica! Pa. Ovaj. Umm... I slicno. To je jednostavno tako, koristi se i ne možeš protiv toga. Bar je manje iritantno od 'like' u engleskoj (kad mi pocnu s onim svojim 'and I was, like, what's happening?' )
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Old 15.04.2017., 19:04   #5273
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
I par konkretnih pitanja:

1. U ovom citiranom članku on kaže da se zarez nestavlja gdje dolazi stanka za disanje, ali čini mi se da sam čuo u školi "Zarez u pismu stavljamo na mjestu gdje bismo u govoru napravili stanku".

2. U rečenici

"Ako ne reagira na ALT+TAB pokušavam sa CTRL+ESC."

bi li stavili zarez ispred pokušavam i zašto da/ne?
1. Da, tako je nastavnicima lakše objašnjavati, a učenicima pamtiti, no ne bismo daleko došli kad bismo se toga doista i pridržavali. Primjerice, iza subjekta kadšto dolazi jedva primjetna stanka pa ipak nitko neće tu staviti zarez.

Moj prijatelj nesretno se oženio.

Teže je shvatiti, ali bi bilo točnije reći da se zarez stavlja ondje gdje radimo stanku u razmišljanju, mijenjamo "smjer" rečenice.

2. Da, stavila bih zarez prema pravilu da se zavisna rečenica u inverziji (ispred glavne) odvaja zarezom: ako ne reagira na ALT+TAB zavisna je pogodbena rečenica, a ostatak je glavna.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 15.04.2017., 20:06   #5274
Quote:
Phil Marlowe kaže: Pogledaj post
Postoji li neko mjesto gdje ljudi mogu poboljšati znanje standarda?

Bilo da se radi o nekoj radionici/seminaru/programu ili nečemu online. Da nije baš onako blog pa nasumično, nego nešto više strukturirano. Npr. nešto tipa ovi videi (ovaj video preko related videa vodi na još par serija videa)
https://www.youtube.com/watch?v=WWGPQZ8bxEA

Usput, jel bi "standard" trebalo ići veliko? Zašto da/ne?
Ima o tome tema "Jezični savjetnici na internetu".

Može se dodati:

- Hrvatski pravopis - link

Malim se slovom piše standard, opća je imenica.
Shain is offline  
Old 17.04.2017., 10:40   #5275
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Tončice, vremenski akuzativ zamjenjiv je genitivom, a Uskrsi su ove godine isti dan.

- Sretali su se svaki vikend. - Sretali su se svakog vikenda.
- Viđat ćemo se čitavu jesen. - Viđat ćemo se čitave jeseni.
- Uskrsi su isti dan. - Uskrsi su istog dana.
- Uskrs ćemo slaviti šesnaesti travnja. - Uskrs ćemo slaviti šesnaestog travnja.
Hvala, ovo će mi olakšati život, da se ne živciram svaki put kad čujem taj urotnički genitiv!
tonchica* is offline  
Old 17.04.2017., 11:59   #5276
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Hvala, ovo će mi olakšati život, da se ne živciram svaki put kad čujem taj urotnički genitiv!
Bolje urotnički genitiv nego neznalački nominativ. Slušam spikericu na radiju: "Danas je sedamnaesti travanj..."

I treba paziti na imenice ženskoga roda - kod njih se nominativ i akuzativ ne podudaraju.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 17.04.2017., 14:05   #5277
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Bolje urotnički genitiv nego neznalački nominativ. Slušam spikericu na radiju: "Danas je sedamnaesti travanj..."

I treba paziti na imenice ženskoga roda - kod njih se nominativ i akuzativ ne podudaraju.
Pojavnost izričaja "sedamnaesti travanj" nije bila predmetom mojeg raspitivanja ovdje. Ono što me zanimalo je odgovoreno od strane Shain. Svejedno, hvala na upisu i sretan Uskrs.
tonchica* is offline  
Old 17.04.2017., 17:28   #5278
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Pojavnost izričaja "sedamnaesti travanj" nije bila predmetom mojeg raspitivanja ovdje. Ono što me zanimalo je odgovoreno od strane Shain. Svejedno, hvala na upisu i sretan Uskrs.
Oni koji najmanje znaju o jeziku najviše se bune.

Što se odmah ljutiš? Inzistiranje na uporabi akuzativa i tvrdnja da vremenski genitiv "bode uho", kao što ti činiš, i dovodi do ovakvih gluposti kakvu je danas izvalila spikerica. Nitko ti ne brani da pišeš i govoriš kako se nešto dogodilo "sedamnaesti travnja", no moraš znati da je to afektiranje.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 17.04.2017., 19:44   #5279
Tončice! Nismo bili jasni! Ne zamjeri!
Tončice! Reci mi:
Plaću nikad ne dobijem prvi! ili Plaću nikad ne dobijem prvog!
cirith is offline  
Old 17.04.2017., 20:50   #5280
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post

Kako je pravilno balkončić ili balkonić?
Oboje je standardno. Balkončić je frekventniji. Balkonić ima hipokorističnu nijansu.
Shain is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.