Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 17:21   #5321
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Povisivanje ili povišavanje?
Povisivati - povisivanje.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 09.05.2017., 19:28   #5322
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Povisivati - povisivanje.
Hvala, i mislila sam da je tako.
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Old 10.05.2017., 09:52   #5323
Udario sam ga pesnicom..
Čvrsto sam stisnuo pesnicu..

Pesnica je čija riječ i smije li se koristiti kod nas.?

Mislim da sam je prije uočavao u stripovima Lunovog Magnusa..
__________________
...Ležati,a ne spavati.Čekati,a ne dočekati..Bez slasti se ljubavi podavati..
Te tri stvari znače;crkavati!
JakšaŠparemblek is offline  
Old 10.05.2017., 10:04   #5324
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Je li po hrvatskom pravopisu zabranjeno strana imena u vokativu ostavljati u nominativu? Spominje li se igdje to? Znači, je li dozvoljeno i 1 i 2 ili samo 2?

1. John, popravi mi televizor.
2. Johne, popravi mi televizor.
Nije zabranjeno stavljanje u vokativ, ali se "pojavljuje" i nominativni oblik.

U Gramatici "Glasovi i oblici...", 2007., Babića, Brozovića i dr. piše:

"U vokativu jednine nulti se nastavak pojavljuje:

a) ...

b) ...

c) u tuđim osobnim imenima i prezimenima neprilagođenima hrvatskomu pravopisu, često zbog izbjegavanja glasovnih promjena: Charles, Karl, Georges, Dick, Jack, Nick, Jean, Jean-Pierre, John, Spaak, Young."

No izostavljanje nastavka više je uzokovano pravopisom nego gramatikom. Što se gramatike tiče, neka od tih imena mogu imati vokativni nastavak, pa bi tako i bilo da se pišu transkribirano: Žorže, Žane, Džone i sl.

Mnoga strana imena kojima vokativni nastavak ne uzrokuje palatalizaciju dobivaju ga posve lako: Tom - Tome, Sven - Svene, Walt - Walte, Fred - Frede, Luther - Lutheru, Fritz - Fritzu...

U književnosti ima i vokativa s palatalizacijom: Frederick - Frederiče, Rok - Roče, Hak - Hače (od Huck)...

Sve u svemu, stranim imenima treba davati vokativne nastavke kad nema pravopisnih poteškoća (prevelikog udaljavanja palatalizirane osnove od temeljne) i kad su izvedivi.

Ja bih pisao: "Johne, popravi mi televizor."
Shain is offline  
Old 10.05.2017., 12:09   #5325
Što se u posljednje vrijeme upotrebljava, odnosno što se smatra standardom za B.C. i A.D.?

U Wikipediji vidim (samo) ovo:
U hrvatskom se koristi oznaka "n.e." ("nove ere" ili "naše ere") odnosno "p.n.e." ili "pne." ("prije" n.e.) ili "stare ere". Od pada komunizma osim "p.n.e." rabi se i izraz "prije Krista".

Ili je to stvar osobnog "ukusa"?

A u tekstu koji lektoriram stoji mi ovako:
"IV. st. prije Krista – VII. st. naše ere"...

Kako vi pišete?
jelenat is offline  
Old 10.05.2017., 12:20   #5326
E, da, još jedno:

"... tragovi manjeg antičkog naselja Žare. U Žari su živjeli..."

Trebalo bi "u Žarama", ne?
jelenat is offline  
Old 10.05.2017., 21:49   #5327
djeta ili dijeta?


Ja čujem na TV-u da izgovaraju "djeta", dakle kratki izgovor, a piše se "dijeta" kao i "dijete" pa mi ništa nije jasno... "Dijete" ima dugi izgovor... Molim pomoć.
Essegg is offline  
Old 10.05.2017., 21:51   #5328
To duže. Hjp je uvijek dobar za takve nedoumice.
lemonzoo is offline  
Old 10.05.2017., 22:20   #5329
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
To duže. Hjp je uvijek dobar za takve nedoumice.
Dakle kao i "dijete"?
Essegg is offline  
Old 10.05.2017., 22:30   #5330
Da. Samo što je dijeta ženski rod, dijete srednji.
lemonzoo is offline  
Old 11.05.2017., 11:29   #5331
Quote:
jelenat kaže: Pogledaj post
1. Što se u posljednje vrijeme upotrebljava, odnosno što se smatra standardom za B.C. i A.D.? U Wikipediji vidim (samo) ovo:

U hrvatskom se koristi oznaka "n.e." ("nove ere" ili "naše ere") odnosno "p.n.e." ili "pne." ("prije" n.e.) ili "stare ere". Od pada komunizma osim "p.n.e." rabi se i izraz "prije Krista".

Ili je to stvar osobnog "ukusa"? A u tekstu koji lektoriram stoji mi ovako:

"IV. st. prije Krista – VII. st. naše ere"... Kako vi pišete?

2. E, da, još jedno:

"... tragovi manjeg antičkog naselja Žare. U Žari su živjeli..."
Trebalo bi "u Žarama", ne?
1. Oznaka ere obično se piše samo uz prvi broj stoljeća (ili godine), jer je kod drugoga pleonastična.

U tvom primjeru (IV. st. pr. Kr. - VII. st.) ne može biti zabune da je VII. st. prije nove ere.

Mi smo sekularno društvo , pa bi trebalo pisati IV. st. pr. n. e., ali smo i liberalno pa se prihvaća i pr. Kr. kad je po nečijem osobnom ukusu.

2. Za deklinaciju mikrotoponima možemo se osloniti jedino na intuiciju (ili na izvorne govornike, ako se jave), jer je nema u priručnicima za standard.

Žare se vjerojatno deklinira kao žena, lok. mn. ženama (Žarama). Mogao bi biti i srednji rod kao polje (poljima - Žarima)
Shain is offline  
Old 11.05.2017., 22:26   #5332
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Da. Samo što je dijeta ženski rod, dijete srednji.
I što imaju različit broj slogova. Ije je u dijeta dvosložno, a u dijete je posrijedi čuveni jat.

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
1. Oznaka ere obično se piše samo uz prvi broj stoljeća (ili godine), jer je kod drugoga pleonastična.

U tvom primjeru (IV. st. pr. Kr. - VII. st.) ne može biti zabune da je VII. st. prije nove ere.
Mislim da si previdio: razdoblje se proteže od IV. st. p. n. e. ili pr. Kr. pa do VII. st. n.e. ili pos. Kr. Osobno mislim da je ovo s Kristom afektacija i upotrebljavam novu eru gdje god mogu.

Quote:
Za deklinaciju mikrotoponima možemo se osloniti jedino na intuiciju (ili na izvorne govornike, ako se jave), jer je nema u priručnicima za standard.

Žare se vjerojatno deklinira kao žena, lok. mn. ženama (Žarama). Mogao bi biti i srednji rod kao polje (poljima - Žarima)
Možda bi se bilo najbolje ravnati prema Dabeliću. Kad je već naveden kao referenca na Wikipediji. Ili se raspitati na Mljetu.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 12.05.2017., 10:08   #5333
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post

Mislim da si previdio: razdoblje se proteže od IV. st. p. n. e. ili pr. Kr. pa do VII. st. n.e. ili pos. Kr. .
Tu je neki kratki spoj.

Dubravko Škiljan npr. piše:

ACTA DIURNA, od polovice 1. st. pr.n.e. sve do kasnog carskog doba (5. st.)...

Kod 5. st. ne piše "n. e." (ni "posl. Kr.") jer bi bilo pleonastično.
Shain is offline  
Old 12.05.2017., 11:17   #5334
Ako pišem tekst po jednom pravopisu, a u citatu koji sam ubacio autor se koristio drugim pravopisom, to svejedno ostavljam onako kako jest, bez obzira što mi narušava dosljednost?
MadLukeM is offline  
Old 12.05.2017., 18:41   #5335
Quote:
MadLukeM kaže: Pogledaj post
Ako pišem tekst po jednom pravopisu, a u citatu koji sam ubacio autor se koristio drugim pravopisom, to svejedno ostavljam onako kako jest, bez obzira što mi narušava dosljednost?
Trebalo bi tako, da. Mislim da upravo o tome i postoji uputa u pravopisu Trija Fantastikus. Meni urednici sve promijene. Pa se natežemo.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Old 13.05.2017., 11:35   #5336
Kako glasi vokativ imena Jacques Houdek?
__________________
><>
Red Square is offline  
Old 13.05.2017., 12:07   #5337
Žaće Houdće?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Old 13.05.2017., 14:08   #5338
Jacquese Houdeku?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is online now  
Old 13.05.2017., 18:10   #5339
I ime i prezime mu izgovorno završavaju na -k pa bi trebao ostati nominativ.
lemonzoo is offline  
Old 18.05.2017., 19:17   #5340
Quote:
Red Square kaže: Pogledaj post
Kako glasi vokativ imena Jacques Houdek?
Oj, fatso!
eichhoernchen is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:18.