Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2019., 13:45   #1
Patuljasta vrsta breskve - otpadanje lišća

Pozdrav,

u kasno proljeće ove godine kupila sam Peach Me Yellow patuljastu vrstu breskve. S obzirom da piše da stalno mora biti vlažna zemlja tj. da voli vodu, te da mora biti na suncu (piše full sun), tako je i bilo.

Ali, bilo je par tjedana kroz ovo ljetno razdoblje da su vrućine stvarno bile visoke (do 36 na kopnu) i da je drvo bilo cijeli dan na toj vrućini (od popodneva do navečer kad piše full sun). Sada je problem što jutarnje temperature znaju biti čak i 8-9 stupnjeva (znala se pojaviti jedanput i magla), a popodne je 25-26 pa je dosta velika razlika između tih temperatura.

Brine me to što je zeleno lišće počelo otpadati tijekom ljeta i sada čim protresem grane (koje su skoro prazne), lišće je bez sjaja i tamnozelene boje (nema insekata, gljivica i ostalih nametnika, sve je čisto), no lišće se počelo uvrtati prema van tj. samo u sebe (u obliku slova U koje prelazi u slovo O).

Redovito sam prihranjivala drvo, većinom sam špricala folijarno s gnojivom koje ima dodatak morskih algi, a sad sam stavila 12-6-8 + mikrohranjiva štapiće u zemlju koji drže 3 mjeseca. Da li je ovaj problem s lišćem (uvrtanje i opadanje) nastao zbog vrućina ili postoji neki drugi razlog? Nije u premaloj posudi (promjer je 22/24 x 30 cm) i još ima oko 2 cm sa svake strane mjesta za rast. Drvo je i izgleda živo i vidim novo korijenje kako raste kad malo prokopam zemlju.
m4j415 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2019., 07:10   #2
Kada bi stavili koju sliku, bilo bi nam lakše diagnosticirati o čemu se radi. Rekli ste uvrtanje, možda se radi o kovrčavosti lista breskve (Taphrina deformans). Možda breskvin moljac i savijač ?
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2019., 07:48   #3
Pa s obzirom da sada skoro pa uopće nema lišća, nemam baš niti što poslikati u ovom trenutku

Taphrina deformans 100% nije, jer je lišće bilo normalno zeleno (tu i tamo s vidljivim zelenim žilama) i jednostavno se cijelo lišće u sebe kovrčalo (nije izgledalo kao na slikama kada upišem na Google Taphrina deformans, to definitivno.

Nakon što je to lišće počelo otpadati, probala sam izvaditi van sadnicu iz posude, no unutra se vidjelo brdo bijelih novih korijena, tako da vjerujem da je biljka zdrava, samo joj je očito vrijeme naškodilo s tim raznim promjenama. Grane su normalne zelene boje, one grane koje su starije poprimaju crveno-smeđu boju, a takvu boju otpočetka ima i početno stablo (vjerojatno zbog starosti, znam da citrusi imaju drvene grane kada su stariji).
m4j415 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.