Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 10:30   #1441
Subvencije stambenih kredita, nekad i sad

Quote:
melodies moon kaže: Pogledaj post
ista stvar, i moji su inzistirali na iznosu u EUR u ugovoru, a ja dižem kredit u HRK + banke kredit isplaćuju po srednjem tečaju HNB-a, a moji prodavatelji su htjeli pridajni PBZ-a, pa još i ttu razliku moram nadoplatit.... zato uvijek kažem da ne razumijem kako ljudi kupuju stan bez da imaju jedno 10-15 tisuća eura ušteđevine samo za ovakve troškove (kapara, javni bilježnici, razlike u tečajevima, solemnizacija...)


I nasi su inzistirali na eurima, mi na kunama. Skoro je sve propalo, ali smo ipak sami dogovorili tecaj po kojem cemo racunati tj. konacnu cijenu u kunama i to smo pisali na ugovor i na zahtjev za kredit, koliko god da su nas u agenciji htjeli odgovoriti od toga, jer navodno “nikad nisu vidjeli da se u ugovor stavlja cijena u kunama”. Za poludit. Dobivas placu u kunama, dizes kredit u kunama, u zemlji u kojoj je kuna jedina sluzbena valuta, a oni fantaziraju o tome kako ne moze cijena u kunama. Skoro sam ih sve poslala u onu stvar. Nas ceka adaptacija i ovakvi “nepotrebni” troskovi u ovom trenutku nam stvarno ne trebaju.
Euro je uvijek najnizi preko ljeta, a onda samo raste dok ne dodje do neke razine i onda stagnira do 6 mjeseca kad pocinje padati. Tako da sad sigurno vise nece padati, a pogotovo ne drasticno - samo moze rasti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
And did they get you to trade your heroes for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
Do.K. is offline  
Old 30.09.2017., 10:44   #1442
Sjećam se kako smo prije 3tj napeti kukali kako sporo rješavaju,isplate će ići oko 1.10.
Bome,evo listopada... A ne da isplate nema na vidiku nego neki prosjek tu ispada 2 tj do zatvaranja priče banka-apn( a8 dana mi ugovor kod njih)...i bar tj gruntovna,solemnizacija. U idealnom slučaju za nas pbz,15.10.?
Zaboravila sam kako izgleda stan koji kupujem...
__________________
Halben trinken,
halben Scharzu geben
milijana is offline  
Old 30.09.2017., 12:05   #1443
Pozdrav svima!
Evo da i ja opišem svoj slučaj, tj. zavrzlamu, ne znam dali netko ima slicna iskustava ali meni dodje da bacim bombu i na apn i na banku. Nastojat cu skratit. Dakle, ugovorili stan kraj 3.mj., početak 4. isla kapara i predugovor sa istekom 31.8. i člankom da se čeka subvencija. Kredit odobren kod Zabe u 8.mj., predano prvi dan. Evidenciski br. 963, po čemu je evidentno da nije predano prvi dan kako tvrdi banka, ali dobro to mi je manji problem. 4.9. Zovu iz banke da ipak moramo predati i uporabnu a ne samo dokaz da je gradnja prije 68.g.. Isti dan predan zahtjev, čekali 10 dana, predali banci! Naš 963 br. bio na vijeću sada u ponedjeljak, u utorak ujutro zovem apn. Kaze, da, bili ste jucer na vijecu, nepotpuna dokumentacija, fali uporabna, meni naravno šok, uporabna predana prije 15 dana banci. Ja odmah u poštu šaljem hp express da im dostavi sutra do 10 novi primjerak. U srijedu uporabna stigla postom u apn, jučer predmet ponovno bio na vjeću, zovem ih opet žena govori, ponovno vraćamo banci, jer nisu napravili dobar plan anuiteta, i mrtva hladna mi govori, zvat ce vas banka u ponedjeljak, ja govorim to znači da još minimalno 7 dana nećemo znati dali je odobrena subvencija, a ona se nasmije i govori mi ma ne brinite samo jos malo cekajte. Skoro sam počela plakati od muke. Situacija mi je takva da smo na rubu da izgubimo i stan i kaparu. Prodavateljica je kaparirala manji stan i njoj istekao predugovor a obitelj koja njoj prodaje stan kaparirala i istekao predugovor za kuću. Znaci svi nas cekaju ljuti. Dali netko zna sta im sada znaci taj plan anuiteta (inace dizemo u ratama) i koliko se čeka da banka to ispravi?? Osobnog bankara valjda nismo mogli dobiti goreg, uopce ne zeli razgovarati sa nama, samo nas otpili da budemo strpljivi i cim bude dobi neku informaciju da ce nam javiti. Do sada me niti jedan puta nije zvao, sve iformacije da nesto fali sam dobila od APN-a. Uglavnom koma!
Janjulina is offline  
Old 30.09.2017., 12:20   #1444
ak je od početka kolovoza do danas tečaj narastao za cca 0.1 (gledam arhivu hnb), onda je to 10000kn tecajne razlike za kredit od 100000e. to je prestrasno naravno da nisam na to racunao nit bi prodavatelj pristao da stavim kune u predugovor. jel netko zna dal se moze ta razlika u kredit nekako stavit? racunao sam solemnizaciju oko 4000 a na kraju ce bit duplo jer imam zenu suduznika itd. a ovo nisam uopce racunao kao trosak. uzas
prle00 is offline  
Old 30.09.2017., 12:40   #1445
Quote:
melodies moon kaže: Pogledaj post
ista stvar, i moji su inzistirali na iznosu u EUR u ugovoru, a ja dižem kredit u HRK + banke kredit isplaćuju po srednjem tečaju HNB-a, a moji prodavatelji su htjeli pridajni PBZ-a, pa još i ttu razliku moram nadoplatit.... zato uvijek kažem da ne razumijem kako ljudi kupuju stan bez da imaju jedno 10-15 tisuća eura ušteđevine samo za ovakve troškove (kapara, javni bilježnici, razlike u tečajevima, solemnizacija...)

Ista stvar je i kod mene, prodavatelji inzinstirali da na dan isplate dobiju XXXX EUR-a. Takav dogovor je jos u 4. mjesecu bio prihvatljiv, s obzirom da smo dogovorili cijenu koje je nama isla na ruku, a i do sredine 8-og mjeseca tecaj je isto isao nama na ruku. I onda te drzava zaje...
Da je sve krenulo u 7-om kao sto su pricali bio bi na konju.....
Al ajde, nadajmo se da ce jos malo sve biti gotovo


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gogob is offline  
Old 30.09.2017., 12:43   #1446
Da, a tako sam bila happy jer je tecaj bio nizak kada je kredit odobren. Nego, solemnizaciju placate duplo jer je žena sudužik? I kod nas je takva situacija, mužu sam ja sudužik, nisam računala da duplo placamo?!����
Janjulina is offline  
Old 30.09.2017., 13:13   #1447
Quote:
Janjulina kaže: Pogledaj post
Da, a tako sam bila happy jer je tecaj bio nizak kada je kredit odobren. Nego, solemnizaciju placate duplo jer je žena sudužik? I kod nas je takva situacija, mužu sam ja sudužik, nisam računala da duplo placamo?!����
duplo se placaju zaduznice i jos nesto, solemnizacija ne.
prle00 is offline  
Old 30.09.2017., 13:19   #1448
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
duplo se placaju zaduznice i jos nesto, solemnizacija ne.
A, ok... kako si oni to lijepo naberu!

Zna li netko zasto mi apn odugovlaci odobravanje zbog krivog obracuna anuiteta, zar to ne ide sa ugovorom nakon odobravanja??? Totalno sam zbunjena!
Janjulina is offline  
Old 30.09.2017., 13:26   #1449
Svi koji prodaju trebaju lovu za nesto drugo. I moj prodavatelj zove svakodnevno, pita kad ce ISPLATA, a ni ugovoru ni traga...
tipkaz is offline  
Old 30.09.2017., 13:32   #1450
Quote:
tipkaz kaže: Pogledaj post
Svi koji prodaju trebaju lovu za nesto drugo. I moj prodavatelj zove svakodnevno, pita kad ce ISPLATA, a ni ugovoru ni traga...
Istina, ali nama to traje od 4.mj. pa ludim lagano,
pogotovo jer ne znam tko tu koga
Janjulina is offline  
Old 30.09.2017., 13:34   #1451
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
ak je od početka kolovoza do danas tečaj narastao za cca 0.1 (gledam arhivu hnb), onda je to 10000kn tecajne razlike za kredit od 100000e. to je prestrasno naravno da nisam na to racunao nit bi prodavatelj pristao da stavim kune u predugovor. jel netko zna dal se moze ta razlika u kredit nekako stavit? racunao sam solemnizaciju oko 4000 a na kraju ce bit duplo jer imam zenu suduznika itd. a ovo nisam uopce racunao kao trosak. uzas


Ista situacija i kod nas. Kredit je nesto iznad 100 000 eura i solemnizacija je ispala oko 6000kn, to smo platili na rate kod biljeznika. Ali trenutno je tecaj skoro 7,5 tako da jos minimalno moramo uplatiti 10 000kn tecajnih razlika, i tu se nazalost nista ne moze jer je banka napravila ugovor sa APN u kojem su stavljeni tocni iznosi anuiteta, i ukupan iznos kredita. Tako da sad to idemo mijenjati trebalo bi sve ponovno sa APN odraditi, tako su mi u banci objasnili. A sta je tu je, na kraju ce nam prvih 6 mjeseci subvencije pojesti tecaj. Srecom ostaje onih 3,5 god za uzivanje. Sad samo da dode ta srijeda i da napokon dobijemo kljuceve od naseg (citaj: bančinog) stana.
vikend is offline  
Old 30.09.2017., 14:53   #1452
Quote:
vikend kaže: Pogledaj post
Ista situacija i kod nas. Kredit je nesto iznad 100 000 eura i solemnizacija je ispala oko 6000kn, to smo platili na rate kod biljeznika. Ali trenutno je tecaj skoro 7,5 tako da jos minimalno moramo uplatiti 10 000kn tecajnih razlika, i tu se nazalost nista ne moze jer je banka napravila ugovor sa APN u kojem su stavljeni tocni iznosi anuiteta, i ukupan iznos kredita. Tako da sad to idemo mijenjati trebalo bi sve ponovno sa APN odraditi, tako su mi u banci objasnili. A sta je tu je, na kraju ce nam prvih 6 mjeseci subvencije pojesti tecaj. Srecom ostaje onih 3,5 god za uzivanje. Sad samo da dode ta srijeda i da napokon dobijemo kljuceve od naseg (citaj: bančinog) stana.
al ugovor apn-a i banke je išao nedavno pa su mozda napravili korekciju ukupnog iznosa kredita po tadasnjem tecaju. znaci ak je ugovor apn-banka isao prije recimo 10dana tad je tecaj bio 7.479 srednji hnb. ak su tak gledali onda super to bi bio spas. razlika 7.5 i 7.479 bi bila 2100kn za kredit od 100000e
prle00 is offline  
Old 30.09.2017., 15:06   #1453
Nama je situacija gotova i kako je tako je. Nama je kredit bio odobren još krajem 7. mjeseca. Koliko sam shvatila i kako su mi u banci rekli je da su oni morali poslati izračune i ukupan iznos kredita u APN prije nego je subvencija odobrena. Tako da bilo kakvo mijenjanje po anuitetima, ratama ili ukupnom iznosu zahtjeva ponovno odobrenje subvencije. Jer je banka sve to morala poslati u APN i po tome je APN računao subvencije. Sigurna sam da mi više ne mozemo ništa mijenjati, pogotovo što smo obavili i solemnizaciju, ali ako vi možete probajte.
vikend is offline  
Old 30.09.2017., 15:08   #1454
Mislim, ono gotovo sam sigurna, da je meni bankar rekao da je tečaj od onog dana kad je odobren kredit od strane banke. Jer je objašnjavao situaciju o padu ili rastu tečaja. ah. pametno je bilo napraviti predugovor u kunama, meni to iskreno nije palo na pamet. škola za ubuduće.

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
matori_bambi is offline  
Old 30.09.2017., 15:22   #1455
Quote:
matori_bambi kaže: Pogledaj post
Mislim, ono gotovo sam sigurna, da je meni bankar rekao da je tečaj od onog dana kad je odobren kredit od strane banke. Jer je objašnjavao situaciju o padu ili rastu tečaja. ah. pametno je bilo napraviti predugovor u kunama, meni to iskreno nije palo na pamet. škola za ubuduće.

Sent from my PSP7557 using Tapatalk
kad me zena zvala iz banke da mi kaze da je odobreno onda mi je citala rjesenje od apn-a nabrzinu al nije mi ga htjela na mail poslat jer kao ne zna dal smije. uglavnom, pročitala mi je da apn odobrava kredit xxx u iznosu yyy eura. a taj iznos nije iznos nije tocno ono sto sam ja trazio nego malo uvecano. znaci radili jesu neku korekciju al to je vjerojatno razlika tecaja od dana potpisivanja predugovora do dana odobrenja od strane banke.
prle00 is offline  
Old 30.09.2017., 15:36   #1456
Nema mijenjanja iznosa, onoliko koliko vam je odobreno onda, toliki je iznos, sigurno se nije mijenjao sad prilikom ugovora banke i apna. Ja sam cak pitala u banci da li mozemo napravit jos neki anex, bilo sto, da mi se poveca iznos kredita za tu tecajnu razliku, i vele da ne moze :-(
monkica24 is offline  
Old 30.09.2017., 16:15   #1457
Iskreno ni meni nije palo na pamet da napisem iznose u ugovoru u kunama. Ali eto znamo za ubuduće.

Da mijenjanja tečaja nema to je sigurno, jedino kaj mozete probat u vasoj banci dogovorit da vam prodaju eure po nizem tecaju s obzirom na situaciju zbog tečaja. Naravno sve ovisi o prodavatelju.

Moj dogovor je taj kad mu sjednu novci da odemo negdje banka/mjenjačnica i promjenimo novce u eure, da dobijemo tocan iznos koji smo dogovorili. Tako da cu sigurno probat dogovorit prvo u banci niži kupoprodajni tečaj kad bude isplata, a ako ne onda negdje u mjenjačnicu. Jučer sam otišao do WesternUniona i žena mi je rekla da se može dogovarat kod njih niži kupovni tečaj eura, sve ovisi koliko € kupujete, ali treba nazvat njih i dogovorit sve prije.
Eto ako možda možete tako iskemijat sa prodavateljem probajte.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gogob is offline  
Old 30.09.2017., 20:23   #1458
Quote:
prle00 kaže: Pogledaj post
kad me zena zvala iz banke da mi kaze da je odobreno onda mi je citala rjesenje od apn-a nabrzinu al nije mi ga htjela na mail poslat jer kao ne zna dal smije. uglavnom, pročitala mi je da apn odobrava kredit xxx u iznosu yyy eura. a taj iznos nije iznos nije tocno ono sto sam ja trazio nego malo uvecano. znaci radili jesu neku korekciju al to je vjerojatno razlika tecaja od dana potpisivanja predugovora do dana odobrenja od strane banke.


Pa jel’ dizes kredit u kunama ili eurima?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
And did they get you to trade your heroes for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
Do.K. is offline  
Old 30.09.2017., 23:26   #1459
Quote:
Do.K. kaže: Pogledaj post
Pa jel’ dizes kredit u kunama ili eurima?


Sent from my iPhone using Tapatalk
u kunama. al istina nema logike nikakve. mozda sam krivo cuo sve jer si mrmlja u bradu zena. pripremi pare za razliku i plači
prle00 is offline  
Old 30.09.2017., 23:27   #1460
zanimljivo, kredit mi je s današnjim datumom u pbz aplikaciji na mobu. a ni solemnizacije ni ničega još na vidiku
prle00 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.