Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2007., 00:18   #1
Integrirana zaštita

Evo i jedan forum za one koji nemaju zazor od primjene pesticida (i ne treba niko imati). Ako neko želi minimizirati primjenu kemikalija postoji i zelena lista pesticida koji imaju dozvolu za upotrebu u eko poljoprivredi.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 19:51   #2
Post integrirana zaštita

Poštovanje!
Upravo sam naleti na ovaj forum kao naručen.
Zanima me ta lista jer se mislim baviti voćarstvom sa tom zaštitom.
Pa ako može malo pojašnjenja oko toga?
HVALA!
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:05   #3
[QUOTE=vocko;7690381]Poštovanje!
Upravo sam naleti na ovaj forum kao naručen.
Zanima me ta lista jer se mislim baviti voćarstvom sa tom zaštitom.
Pa ako može malo pojašnjenja oko toga?
HVALA![/QUO


Sredinom drugog mjeseca je bio simpozij biljne zaštite. Sada za koj dan bi trebalo izaći i "Glasilo biljne zaštite" za 2007. god, pa ćemo vidjeti koji pripravci imaju dozvolu za upotrebu u RH. Da li misliš registrirati ekološku proizvodnju?
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:11   #4
Lightbulb Integrirana proizvodnja

Mislim registrirat mada to još nije kod nas toliko prepoznato, ali ja se nadam da će biti i u tome vidim prednost.Naime čekam samo sadnice i krećem u sadnju.Nadam se da ćemo biti u kontaktu jer mi je svaki savijet od pomoći.
Pozdrav!
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:19   #5
Quote:
vocko kaže: Pogledaj post
Mislim registrirat mada to još nije kod nas toliko prepoznato, ali ja se nadam da će biti i u tome vidim prednost.Naime čekam samo sadnice i krećem u sadnju.Nadam se da ćemo biti u kontaktu jer mi je svaki savijet od pomoći.
Pozdrav!
Nije prepoznato, ali sviđa mi se inicijativa
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 22:11   #6
Unhappy poruka

Čovječe koje ja borbe imam nemaš pojma ,daj mi javi jesi dobio poruku?
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:29   #7
Da li znaš gdje se mogu nabaviti vezice ili kopče za voćke (plastične ili od žice)?
POZDRAV!
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:33   #8
Quote:
vocko kaže: Pogledaj post
Da li znaš gdje se mogu nabaviti vezice ili kopče za voćke (plastične ili od žice)?
POZDRAV!
ja rabim plastične patentne spajalice one koje električari koriste za vezivanje kabela. same se kopčaju i strašno su jake. u peveca u zg uzeo1000 kom za mislim 15-ak kuna duge 20 cm. ima dužih i u bojama koje želiš.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 18:23   #9
Question Razmak sadnje

Prijatelji molim savijet oko razmaka sadnje voćaka.
Razmak redova mi je 3.20m.
Ajdared-0.8m,Zlatni-0.8m,Gloster0.8m,Elstar0.8,Jonagold0.9m.
Na koliki razmak saditi Breburn i Greny ? (da li su ovi gore razmaci dobri)
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 18:11   #10
Topala prijatelju !
To tražim već duže vrijeme ,nego daj mi pojasni šta vežeš ,grane ili stablo za žicu (ili jedno i drugo)?
vocko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 19:56   #11
Izvlačim ovu temu da bih pitala tetu Elzu, naravno, i ostale koji su voljni o ovoj temi pisati.

Spomenula si kako si u sustavu integrirane zaštite bilja. Šta to u tvojim okvirima podrazumijeva? Kako sam shvatila imaš voćnjak - savršen primjer integrirane zaštite u praksi.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 21:17   #12
integrirana zastita-strogo kontrolirana kompletna proizvodnja. prvu udrugu integrirane proizvodnje osnovao je pokojni prof ciglar, sada to vodi prof. bozena baric a djelatnici savjetodavne sluzbe se ubijaju savjetujuci tvrdim hrvatskim tikvama da se prebace na takvu vrstu proizvodnje.

integrirana proizvodnja se bazira na zastitnim sredstvima 3. skupine i nize. sto to znaci i sto je 3. skupina? postoje 3 liste sredstava za zastitu koje se obiljezavaju bojama. crvena, zuta i zelena. crvenu boju ne rabimo NIKADA zuta je dozvoljena 1 godisnje , dok zelenom prasis uvijek.

najcesca sredstva - cuperblau, dithane, poliram,stoper, mankozeb, stroby, corus, basudin, cidokor ( herbicid ) clarinet, calypso itd. uglavnom, preporuku dobivam od moje savjetodavne sluzbe, kod njih sam registrirana da sam u sustavu integrirane proizvodnje i preporuke su takve.

naravno, takva proizvodnja je hm, malo skuplja ali tijekom godina naucila sma ponesto i o zastiti okolisa, raznih bubica koje su nastanjene u prirodi i gomila ih je vrlo korisna. bas kao i ptice-jastreb tamani voluharice i vrlo je cijenjena ptica. naprave mu se mamci- zakopaju se stupovi visine 5 m a na stup se zabije letva promjera 4 cm da se ptica ima cime uhvatiti za letvu. i vjerujte, on doleti i strazari. i potamani hrpu tih glodavaca. imam grabezljivce-ne moram trovati voluharice i dodatno zagadjivati tlo.

sto se herbicidnog pojasa tice, on je takodjer u sustavu integrirane proizvodnje strogo odredjen, sa svake strane voce, po sirini prskamo 75 cm. vocka ne voli korov, korov krade hranu i vodu i idealno je staniste za bolestine i nametnike.

dakle, sustina integrirane proizvodnje: sredstva za zastitu obavezno sa zelene liste, regulirani herbicidni pojas, paziti sto se kako i kada radi i ne eksperimentirati sa sredstvima, slusati strucnjake i voditi strogo racuna o karenci nakon zadnje zastite. naravno, moji proizvodi nisu tak savrseni kao sto su oni iz uvoza, ne izgledaju tak umjetno, imaju svoju prirodnu boju, miris i okus. u jednom trgovackom lancu su me pokusali nagovoriti da promjenim sustav zastite ali nisam pristala. pisma mojih kupaca su mi dovoljan dokaz kvalitete. integrirana proizvodnja vam nece usminkati proizvode, ali ja kao proizvodjac mogu mirno spavati jer znam da ne trujem krajnjeg kupca.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 21:03   #13
Poznajem pojam integrirane zaštite bilja, no zanima me u tvom kontekstu, koristiš li išta drugo osim kemije i grabežljivaca kojima zapravo ne upravljaš? Jesi primijetila pri korištenju ičeg drugog, ako jesi koristila, efektivnost i kako bi ju ocijenila? Integrirana zaštita bilja je složeni kompleks RAZNIH raspoloživih oružja i živo me zanima kako djeluje u voćnjaku, snu snova svake lisne uši
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 01:14   #14
lisne usi ziva napast. rjesavala sam ih iskljucivo insekticidima. naprave kaos. na mojoj kolicini stabala, nista osim kemije ih ne moze potamaniti. probala sam postavljati kucice, probala sam svasta i efekt-nikakav. grabezljivcima slazem stupove sa letvama-efekat odlican. zeceve tamanim tako da navabim lisice, vec sam pisala o tome. dovucem u vocnjak svinjska i kokosja crijeva, lija to voli, pronadje nacin da udje u vocnjak i ja sam na konju. od zekana ni traga ni glasa. sve ostalo moram tretirati zastitnim sredstvima koja su skupa al drugog izbora nema. na zalost. ma bilo bi divno kad bi se bolestine i nametnici mogli rjesavati bez kemije. najjeftinija proizvodnja. korove rjesavati motikom-prokleto skupa proizvodnja. narocito ako imas 10 hektara. nemoguca misija.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.