Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Prijenosna računala

Prijenosna računala Omnia mea mecum porto

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 18:52   #461
Pozdrav, ekipa!

Evo ovako, nakon dugo mozganja, uspoređivanja i bacanja pogleda u novčanik, odlučio sam se konačno za Lenovo ThinkPad E570, i to sa konkretno ovom konfiguracijom:

https://www.cyberport.at/lenovo-thin...-4F4_1695.html

Baš taj, i baš u tom shopu, jer mi oni daju povoljan kredit.

E sad, gdje god da se okrenem, testovi hvale ovaj laptop po svemu osim po ekranu. Ekran su popljuvali da je kao nedovoljno svijetao i da bi mu frekvencija mogla biti bolja nego što je.

Konkretno govorim o ovom testu:

https://www.notebookcheck.net/Lenovo....257488.0.html

I tu konačno dolazimo do moga pitanja: koliko ću ja te u testu navedene mane primijetiti? Mjere tipa cd/m2 mi baš ništa ne znače. Ne treba mi neki HD, uređaj bi koristio 60 posto kao uredski komp (znači, MS Office, Internet i taj đir) i možda bi ponekad koji film pogledao.

Kako sam odrastao još u vrijeme DOSa i Civilizacije na 31 disketi, ne palim se nešto posebno na HD kvalitetu i nisam neki oduševljeni gledatelj filmova sa puno efekata. Bitno mi je da, ako si stavim neku seriju, da mi slika bude ono, "normalna", i da ako ću raditi 3-4 sata na nekom prijevodu, da me ne bole oči poslije.

Postoji li netko ovdje tko ima praktičnog iskustva sa ekranima i tko mi može protumačiti šta za mene kao korisnika znači prosječna svjetlina od 233 cd/m2 i "PWM flickering at a frequency of 200 Hz in brightness levels of 90% and lower", kao što kaže u tekstu? Jel to nešto stvarno toliko grozno?

Ono, treba mi izdržljiv laptop sa jakim procesorom i pristojnom baterijom, i to sam u E570 i našao. Jedino me taj ekran muči. Ne mora biti savršen, al opet ne bi trebao biti ni smeće. Onako na skali od 1-10 da bude 6-7, i ja sam presretan.

Zahvalan sam za svako informirano mišljenje!
ddado80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 20:10   #462
Pozdrav svima!
Kupio sam neki dan novi laptop ali nakon nekoliko sati korištenja shvatio sam da mi je ekran od laptopa čisto s*anje. Em je slika presvijetla, em se boje doimaju isprano i nakon sat vremena imam osjećaj kao da sam vario 3 sata bez zaštitne maske. Mogu reći da sam najblaže rečeno razočaran. Laptop kojeg sam imao prije (Acer Aspire 5742ZG) koji nije slovio kao neki sjajan laptop, koji je bio puno jeftiniji od laptopa kojeg sam sad uzeo i po čijem su ekranu gotovo svi pljuvali je premija za ovaj ekran koji ja imam. Riječ je o ovom modelu:

https://www.links.hr/hr/prijenosno-r...crno-015050134

Mene sad zanima da li je moguće odnijeti laptop u ovlašteni servis da oni zamijene ekran s nekim kvalitetnijim jer ja stvarno ne bih žellio laptop nakon 3 dana stavljati na njuškalo. Performansama samog laptopa (izuzev ekrana) sam zadovoljan ali žalosno je da se u jedan laptop koji košta skoro 5000kn stavlja tako loš ekran.
shmajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 21:28   #463
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
EDIT, ili kod ekupi, gdje imaš isto te popuste od zabe (6300kn) te 5 god. garancije (zadnje 3 preko osiguranja)
Baš sam taj Aspire 7 gledao sinoć i razmišljam o njemu, čini mi se kao Best buy za te pare.
Hvala ti na pomoći New Guy
Amstrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 23:16   #464
Možda i ovog treba uzet u obzir...
400-njak kuna više od gornje cijene, no isto nudi dosta.

https://www.mikronis.hr/asus-k756uq-...uq-t4022d.aspx

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Prepredeni naivac...
izbojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 00:18   #465
Quote:
ddado80 kaže: Pogledaj post
https://www.cyberport.at/lenovo-thin...-4F4_1695.html

Baš taj, i baš u tom shopu, jer mi oni daju povoljan kredit.

Konkretno govorim o ovom testu:

https://www.notebookcheck.net/Lenovo....257488.0.html

I tu konačno dolazimo do moga pitanja: koliko ću ja te u testu navedene mane primijetiti? Mjere tipa cd/m2 mi baš ništa ne znače. Ne treba mi neki HD, uređaj bi koristio 60 posto kao uredski komp (znači, MS Office, Internet i taj đir) i možda bi ponekad koji film pogledao.
Gledas pogresnu recenziju. Ako je trgovina tocno navela specifikacije, tada se radi o ovom modelu s puno boljim ekranom: https://www.notebookcheck.net/Lenovo....195890.0.html
Nema odvojenu graficku, ali dijeli isti ekran i rezoluciju, IPS Full HD, a taj iz tvoje recenzije je TN HD.

Ovaj s boljim ekranom kojeg trgovina navodi nema 'pwm screen flickering' sta je jako dobro. Ovaj drugi iz tvoje recenzije taj problem ima kao i vecina laptopa, no na svega 200Hz sta je vrlo lose za oci. Takva niska frekvencija je nepovoljna te moze smetat i prosjecnim korisnicima, a onima malo osjetljivijima jako udara na oci te im izaziva glavobolje i vrtoglavice. Ako neki laptop vec ima PWM, tada je pozeljno da to treperi na sta visoj frekvenciji, najmanje od 1kHz. Kod mene je na 20kHz te mi uopce ne smeta. Nadalje, to sta pise 90% znaci da je taj problem prisutan do 90% svjetline ekrana, sta znaci da bi ekran bilo pozeljno drzat na barem 91% svjetline. A sta se tice same svjetline, 235-250 nitsa je cisti prosjek pa ti to nece smetat, dovoljno je, iako nije bas idealno na danjoj svjetlosti. Oni to u recenziji tvrde da je malo nisko s obzirom na cijenu laptopa i cinjenicu da je poslovne klase. Za neki drugi prosjecni laptop slicne ili nesto nize cijene bi napisali da je svjetlina u redu.

Sve u svemu, mozes kontaktirat trgovinu i zatrazit da ti potvrde dali je ekran IPS Full HD, to bi bila ta verzija s boljim ekranom i bez PWM-a pa nemas nikakve brige.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 00:30   #466
Quote:
shmajser kaže: Pogledaj post
Mene sad zanima da li je moguće odnijeti laptop u ovlašteni servis da oni zamijene ekran s nekim kvalitetnijim jer ja stvarno ne bih žellio laptop nakon 3 dana stavljati na njuškalo. Performansama samog laptopa (izuzev ekrana) sam zadovoljan ali žalosno je da se u jedan laptop koji košta skoro 5000kn stavlja tako loš ekran.
Da, taj laptop ima vrlo los ekran, teski low-end. Zato treba citat malo detaljnije recenzije jer je kod laptopa puno bitnije ono sta ti ne kazu u specifikacijama, vrag je u detaljima. Ako si ga kupio preko webshopa, treba bi ga moc vratit kroz prvih 14 dana. Ako si ga uzeo u trgovini, ucijepi ih da ti se ne svida te da ga zelis vratit, prvo polako i pristojno pa ako ne ide, budi malo naporan. Mozda ti i upali, nemas sta izgubit. Ako nikako ne bude islo, reci im da ces ih prijavit udruzi za zastitu potrosaca.

To sa servisom i stavljanjem nekog drugog panela ti ne znam, ali vjerojatno bi moglo ako dobro placas, sve se moze kad je cifra pristojna. Samo mi se cini da ti se to bas i nebi isplatilo, moglo bi poprilicno kostat. S druge strane, mozda i nije moguce osim ako ne zelis izgubit jamstvo.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 10:15   #467
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Da, taj laptop ima vrlo los ekran, teski low-end. Zato treba citat malo detaljnije recenzije jer je kod laptopa puno bitnije ono sta ti ne kazu u specifikacijama, vrag je u detaljima. Ako si ga kupio preko webshopa, treba bi ga moc vratit kroz prvih 14 dana. Ako si ga uzeo u trgovini, ucijepi ih da ti se ne svida te da ga zelis vratit, prvo polako i pristojno pa ako ne ide, budi malo naporan. Mozda ti i upali, nemas sta izgubit. Ako nikako ne bude islo, reci im da ces ih prijavit udruzi za zastitu potrosaca.

To sa servisom i stavljanjem nekog drugog panela ti ne znam, ali vjerojatno bi moglo ako dobro placas, sve se moze kad je cifra pristojna. Samo mi se cini da ti se to bas i nebi isplatilo, moglo bi poprilicno kostat. S druge strane, mozda i nije moguce osim ako ne zelis izgubit jamstvo.
Što da ti kažem. Ne mogu reći da me nisu upozoravali ovdje na forumu ali eto. Mislio sam da će ekran biti u rangu s onim na prijašnjem laptopu koji je također bio sve samo ne hvaljen ali eto izgleda da uvijek može gore. Ovo će mi biti skupa škola ili kako bi još neki rekli "Porez na budale".
shmajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:42   #468
Pozz. Treba mi pomoc oko kupnje laptopa posto nisam dovoljno informiran i zelim cuti druga misljenja. Naime zelio bih kupiti laptop oko 3.5tis kuna. Jedino sto je must have je ekran 17.3. najvise bi se koristio zbog filmova serija j nesto malo za igrice. Zelim cuti neke prijedloge. Nesto sto bi bilo best buy omjer cijene i kvalitete. Moguce da ce biti i popusta tokom black fridaya ili tokom bozicnim dana. Hvala puno na pomoci
kkp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:59   #469
Quote:
kkp kaže: Pogledaj post
Pozz. Treba mi pomoc oko kupnje laptopa posto nisam dovoljno informiran i zelim cuti druga misljenja. Naime zelio bih kupiti laptop oko 3.5tis kuna. Jedino sto je must have je ekran 17.3. najvise bi se koristio zbog filmova serija j nesto malo za igrice. Zelim cuti neke prijedloge. Nesto sto bi bilo best buy omjer cijene i kvalitete. Moguce da ce biti i popusta tokom black fridaya ili tokom bozicnim dana. Hvala puno na pomoci
Definiraj "igrice"? Ako misliš na išta iole zahtjevnije imaš problem (za taj budžet i 17.3" uvjet), jer neovisno o tome misliš li takve igre igrati pola sata ili 100 sati treba ti dovoljno dobra grafička, što ne možeš imati (intelova integruša ili entry level zasebna koja nije bitno jača).

Par opcija:

http://www.prosat.hr/default.aspx?pi...m_medium=click

https://www.links.hr/hr/prijenosno-r...m_medium=click

https://www.m-computers.hr/asus-x751...m_medium=click
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 05:43   #470
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Nema odvojenu graficku, ali dijeli isti ekran i rezoluciju, IPS Full HD, a taj iz tvoje recenzije je TN HD.

[...]

Sve u svemu, mozes kontaktirat trgovinu i zatrazit da ti potvrde dali je ekran IPS Full HD, to bi bila ta verzija s boljim ekranom i bez PWM-a pa nemas nikakve brige.
Puno hvala, Phantomas! Vidiš, nisam obraćao pažnju na to uopće, valjda sam previše brzopleto čitao! Kada odem u shop, tražit ću da mi ga donesu i ako na deklaraciji bude stajalo IPS FHD, to je to!

Nego, sada imam još jedno pitanje: svjesno sam birao integriranu grafu, iz više razloga, najviše radi novaca, ali i zato što mislim da bi mi ona trebala biti dosta za ono što mislim radit. E sad, jel mislis da bi, radi toga što nije autonomna grafika nego samo integrirana, da bi ekran (iako je dobar) radi toga lošije radio? Onako po principu, loše pojačalo će uvijek davati šum, pa čak i na dobrim zvučnicima? Ili mi ta analogija ovdje ne drži vodu?

Sorry sto gnjavim, al ono, kupujem si lap za idućih bar 5-7 godina pa bi htio da mi bude kak spada.
ddado80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:24   #471
Pozz!
Treba mi preporuka laptopa, cjenovno do cca 10 000. Dosad sam najviše pozornosti obraćala na Asus, Dell i Lenovo modele, no može u obzir doći i neki drugi. Laptop bih najviše koristila za Adobe programe (Ps, Ai, Id), a uz to naravno i za surfanje, gledanje filmova, korištenje Officea itd. itb. Bitno mi je da ima predinstalirane Windowse. Veličina ekrana, može 13.3“, 14“, 15.6“, svejedno. E sad, najviše sam izučavala ASUS UX430UQ-Pro, ali su me malo sputale neke od recenzija pa mi se čini da sam opet na početku potrage. Uzmemo li u obzir da se ne razumijem najbolje u svaku stavku vezanu uz laptope pa istu onda guglam i izučavam 100 godina, jasno je da mi je potrebna pomoć, stoga - pomozite! HVALA!
__________________
nemoj me sad s tim
Daisy Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:37   #472
Ma ne gnjavis, sve 5. Graficka ti ne utjece na sami ekran niti malo u tom smislu sve dok je ispravna, cak ti dopusta unutar svog softvera da kalibriras ekran po svojoj volji; kontrast, boje, saturaciju, ima tu svakakvih opcija. Prikazivat ce sliku jednako kao i najjaca kartica, razlika je uglavnom samo u performansu. Gotovo svi danasnji laptopi koriste integriranu za sve radnje izuzev igara i malo zahtjevnijeg grafickog softvera.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:03   #473
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Ma ne gnjavis, sve 5. Graficka ti ne utjece na sami ekran niti malo u tom smislu sve dok je ispravna, cak ti dopusta unutar svog softvera da kalibriras ekran po svojoj volji; kontrast, boje, saturaciju, ima tu svakakvih opcija. Prikazivat ce sliku jednako kao i najjaca kartica, razlika je uglavnom samo u performansu. Gotovo svi danasnji laptopi koriste integriranu za sve radnje izuzev igara i malo zahtjevnijeg grafickog softvera.
Super, puno puno ti hvala!
ddado80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 13:04   #474
pozdrav ekipa.

trebam preporuku za laptop.

laptop ce se koristiti za neke osnovne radnje internet , office paket , gledanje filmova ,
you tube ,mail znaci nista ekstra samo bi zelio da to sve radi glatko bez naprezanja.
igrice ne igram. bilo bi dobro da ima ssd vidim da ga se tu spominje u kontekstu brzeg rada kompa.
znaci neka konfiguracija koja ce ovo gore navedeno odradjivat bez problema i ja zadovoljan.

ovdje sam stavio jedan model pa me zanima je to ok i dali bi on ovo gore navedeno odradjivao bez problema
ne bih htio nesto previse davat za laptop znaci 3000 kn max s obzirom da ne planiram ga koristiti za nista
spektakularno znaci osnovne stvari cak ni ovo gore navedeno se nece koristiti svaki dan cijeli dan. uglavnom
zanima me vase misljenje.


hvala unaprijed na odgovorima.

http://www.prosat.hr/default.aspx?pi...m_medium=click
Jules Winnfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 00:00   #475
Nakon sto sam pogledao sto se nudi ovako nekako bi trebalo biti ok, znaci:

17 inch ekran, Proc. i5-7300HQ ili i7-7700HQ, Ram 8 GB, Graficka GTX 1050 4GB ili bolja, Hard SSD 128 GB ili 256 GB + HDD...

Ovaj Predator Helios se cini solidan, ima samo jedan utor USB 3.0

Koji po tvom misljenju (mogu i ostali odgovorit) bi bio najkvalitetniji izbor, znaci ne bih isao iskljucivo sad na bolju graficku, nego overall najbolja serija laptopa i po izradi, da se ne pregrijava previse, da ne zuji ko traktor pri bilo kojim radnjama duzim od pola sata i da ekran nije los...
Za naravno od 1000 eura do 1300 eura ca.

Razmisljam u petak je Black Friday pa da se pripremim
DeonX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:13   #476
To ti nebih znao reći, najbolje potraži neke recenzije tipa sa notebookcheck gdje istraže dosta u detalje (ako recenziraju), ali imaju i osvrti korisnika. Eventualno neki forumi za feedback korisnika oko build qulity (dakle ne same komponente), no takve stvari najbolje pokaže vrijeme, a to ne možeš znati.

Jules Winnfield

klik, klik
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:14   #477
Quote:
Phantomas kaže: Pogledaj post
Gledas pogresnu recenziju. Ako je trgovina tocno navela specifikacije, tada se radi o ovom modelu s puno boljim ekranom: https://www.notebookcheck.net/Lenovo....195890.0.html
Nema odvojenu graficku, ali dijeli isti ekran i rezoluciju, IPS Full HD, a taj iz tvoje recenzije je TN HD.

[...]

Sve u svemu, mozes kontaktirat trgovinu i zatrazit da ti potvrde dali je ekran IPS Full HD, to bi bila ta verzija s boljim ekranom i bez PWM-a pa nemas nikakve brige.
Znači, bio sam u shopu i raspitao se. I... Nisu mi ni oni znali reći jer im nigdje nije pisalo - ni u njihovim podacima, čak ni na samoj kutiji od laptopa. Pa smo onda gledali u samom uređaju, međutim, Windowsov Hardware Manager ga identificira kao "display" i ni slova više. E, onda smo ga uspoređivali sa jednim drugim uređajem koji je sigurno IPS pa se skužila jasna razlika u kutu gledanja. Prodavač mi je rekao da je ovo ili TN ILI ako IPS, onda nešto lošiji.

Što se rezolucije tiče, jeste FHD, to su mu bile i trenutne postavke. Začudilo me je samo da ekran radi na frekvenciji od 54 Hz.

Prema onom što sam čitao okolo po netu, za uredske aplikacije i pokoju seriju mi više od 30 Hz nije niti iskoristivo, ali opet mi je 54 Hz nekako čudno nisko. Ali ne znam, dugo se ne bavim time pa mi znanje i nije neka referenca.

Iz onog što sam vidio na ekranu (reklama od shopa sa par šarenih grafika) mi je ekran ono... Ok. Ne znam procijeniti hoće li mi tako biti i na duge staze.

Šta ti misliš? Ili, još netko drugi ako želi prokomentirati. Jel da radije idem na sigurno pa tražim nešto drugo ili bi mi I ovo trebalo biti ok? Jedino me taj ekran muči.

Da ne moraš skrolat ako si zaboravio, radi se o ovom uređaju:

https://www.cyberport.at/lenovo-thin...-4F4_1695.html.
ddado80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 16:10   #478
Upisa san samu oznaku laptopa na google pa opet ne kaze nista konkretno glede ekrana, iako se najcesce IPS ne spominje pa mi sve nekako naginje na TN Full HD. Bas je bezveze to da jedno te isti laptop izade na trziste u xy konfiguracija, a nisu u stanju tocno opisat razlike u specifikacijama. A sta se moze, to je sve teski marketing, ko zna koliko ljudi tako zeznu sa jeftinijim ekranima ili drugim komponentama, koliko samo na taj nacin zarade.

S druge strane, da si uzmes taj laptop iz te trgovine i ispostavi se da je TN ekran, ima bi potpuno pravo na povrat samim time sta bi im reka da si ocekiva IPS kako su i naveli na stranici. Znaci, dobio si pogresan proizvod.

Vidio san da si upita na thinkpad forumu, valjda ces dobit odgovor relativno brzo. A sta se tice 54Hz, to se vjerojatno moze postavit na 60 nakon instalacije pokojeg drivera. Bilo bi malo neobicno da je 54 maksimum, iako ti to nebi znacilo ama bas nista u zivotu, tu nema problema.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 11:39   #479
https://www.ekupi.hr/Lenovo-110-15IS...o-1117453.aspx

ili

https://www.ekupi.hr/HP-17-bs011nm-2...o-1150037.aspx

za svakodnevno surfanje i gledanje filmova...
hvala !
basina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:28   #480
Evo, za HR pojmove ovo ti je stvaran popust, samo po potrebi ugradis HDD i instaliras WinOS. Dobijes i5, Full HD rezoluciju i sitni SSD sta se inace za ovu cijenu bas i ne nalazi, a mislin da je ovaj model '250 G5' donekle popularan i na glasu. Mozes procitat kakvu recenziju ako nades, korisnicka iskustva i pogledat kakav video da si pomognes pri odluci: https://www.links.hr/hr/prijenosno-r...brno-014610284

Osim ako ne zelis 17.3'' ekran te instaliran WinOS kao iz donjeg ti linka, no obje te beneficije kostaju poprilicno iako je 17.3'' nesto ugodniji za rad i filmove. Mozda ih se nade u ponudi po nizim cijenama ovih dana dok traju snizenja (black friday itd.), pa bi bilo mudro pricekat i strpit se jedno 7-10 dana.
Phantomas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.