Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2007., 22:27   #21
Na HR bankomatu onda dižeš kune, obračunaju ti po povoljnijem tečaju nego da mjenjaš marke u mjenjačnici.
Treefrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 10:23   #22
bosna ko zambija
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 15:57   #23
Quote:
webman kaže: Pogledaj post
To je isto. Uz to ti treba i IBAN broj takodjer ako uplacujes nekome.
Ne nužno. Ne koriste sve banke na svijetu IBAN!
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 09:35   #24
IBAN broj

Zanima me sta je tocno IBAN i koje su prednosti za mene kao pravnu osobu.
Koja je razlika izmedju IBAN-a i deviznog racuna?
Hvala!
Marko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:03   #25
Preko IBANA se automatski vidi država, banka i konto korisnika. A preko broja računa ne nego ti je trebao naziv banke, adresa... SWIFT i br.deviznog računa...

S IBAN-om je sve u jednom i sve države ga koriste tako da pojeftinjuje poslovanje banaka. Ne znam kod nas ali vani su banke za 15 Eura smanjile proviziju ako imaš ispravno napisan IBAN kome plaćaš!
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:25   #26
Otvorio sam kod zabe poslovni kunski racun i devizni za platni promet i kod deviznog sam dobio samo broj sa deset znamenaka znaci broj je 1234567891 i to je to nemam nikakav swift broj, znaci ako zelim da mi netko uplati novac za neku uslugu na taj devizni racun trebam mu dati samo taj broj 1234567891 i naziv banke u kojoj je otvoreni?
IBAN broj se sastoji od sljedeceg IBAN HR i 19 znamenaka znaci: IBAN HR1234567891234567891, za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?
Marko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:41   #27
Quote:
Marko_M kaže: Pogledaj post
...za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?
Iako nije striktno potrebno, dobro je navesti i SWIFT.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 12:48   #28
Quote:
Marko_M kaže: Pogledaj post
Otvorio sam kod zabe poslovni kunski racun i devizni za platni promet i kod deviznog sam dobio samo broj sa deset znamenaka znaci broj je 1234567891 i to je to nemam nikakav swift broj, znaci ako zelim da mi netko uplati novac za neku uslugu na taj devizni racun trebam mu dati samo taj broj 1234567891 i naziv banke u kojoj je otvoreni?
IBAN broj se sastoji od sljedeceg IBAN HR i 19 znamenaka znaci: IBAN HR1234567891234567891, za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?
swift broj ti vise ne treba
kad jednom banka udje (kao ZaBa pocetkom ove godine) u medjunarodni bankarski IBAN sustav, svaki devizni racun otvoren u njoj dobije svoj IBAN broj kao identifikaciju
u njemu su sadrzani svi potrebni podaci (o drzavi, banci, broju racuna...itd.)

dobro je to sto se na prebacivanje novaca sa jednog racuna na drugi (ako su obe banke u IBAN sustavu) tada placa samo 1 Euro naknade

kod transakcija bi bilo dovoljno dati samo taj IBAN broj
ali zbog sigurnosti (da novci grijeskom nece negdje zalutati ) mozes dati i svoje podatke (ime i prezime vlasnika racuna, ime banke...)

Zadnje uređivanje znatizeljan : 01.08.2007. at 13:39.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 12:46   #29
Quote:
Marko_M kaže: Pogledaj post
Otvorio sam kod zabe poslovni kunski racun i devizni za platni promet i kod deviznog sam dobio samo broj sa deset znamenaka znaci broj je 1234567891 i to je to nemam nikakav swift broj, znaci ako zelim da mi netko uplati novac za neku uslugu na taj devizni racun trebam mu dati samo taj broj 1234567891 i naziv banke u kojoj je otvoreni?
IBAN broj se sastoji od sljedeceg IBAN HR i 19 znamenaka znaci: IBAN HR1234567891234567891, za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?
Moj savjet.

Odi u banku i provjeri dali ti tvoji racuni omogucavaju slanje novca i primanje u / iz inozemstva jer u ZABA-i imas 3 devizna racuna za takve stvari (jedan za drzanje novca na njemu, jedan za slanje novca i jedan za primanje). Najbolje je posjetiti svojeg poslovnog bankara s tim pitanjima.
Therapy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 18:29   #30
Prebacivanje novca s INO racuna na racun u RH

Postovani, nova sam na Forumu i posto vidim da znate dosta toga o raznim temama molila bih vas za savjet; Moj muz je strani drzavljanin koji je na svom bankovnom racunu sakupio povecu svotu novca od rada u toj zemlji(uredno placen porez) a od kojeg bi mi htjeli veci dio prebaciti na moj racun u ZABI jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH.Mene zanima,posto sam trenutno nezaposlena, da li je moguce da me zbog ovake transakcije kaci neki porez od strane RH tj da li cu morati pravdat toliki priliv novca? Posto smo supruznici mislim da ne bi trebao?

Drugo pitanje je - ako uspijemo prebaciti pare na moj racun u ZABI a kasnije budemo imali veca placanja u inozemstvu, ja cu morat svaki put pravdati transakciju i porijeklo novca HNB-u? Da li ce izvadak place mog muza biti dostatan?

Trece (sorry)- razmisljali smo i o opciji da moj muz ovdje otvori nerezidentni racun ali ako nema privremeni boravak mislim da to nije moguce?

MOLIM VAS za vase misljenjai unaprijed VELIKO HVALA.
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 18:34   #31
ne da je moguce nego ce te i kaciti...

Gledaj na to ovako u HR, ako imaš lovu, oporeziti će ti je, ako ju dobiješ opet će je oporeziti, ako ju posudiš pa vratiš, opet ju oporezuju, duplo oporezuju što stignu, a ovo će te sigurno kačiti porez.

Možeš ili podignuti lovu s računa pa donijeti gotovinu, što je isto ilegalno nositi puno gotovine preko granice, možeš, možeš uzeti zlato pa ga prebaciti, ako je tvoje, mislim da ne moraš ništa a i ne pada vrijednost... porez ne treba platiti na nešto što je tvoje, vrijednost ne pada, a ovdje ga prebaciš u cash...

Ja bi donio cash iz te nespomenute zemlje na tvom mjestu... bilo to legalno ili ne.

Mislim, nisam pravnik ni ništa, ali koliko znam, mene uvijek kači porez na sve što se može... a ako netko ima neka druga saznanja u vezi ovog bankovnog transfera, volio bi i ja to čuti..
D023 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 18:44   #32
mene isto zanima...radim vani(gdje imam boraviste i placam porez) i par puta sam sebi(il obitelji) na racun poslal lovu i nisam imao problema
ali moram priznat da nisam ziher kako to tocno izgleda sa pravne strane
glupo je da mi se posteno zaradjen novac dva put oporezuje,onda radje na burzu u HR,umjesto da poboljsavam ekonomsku situaciju u HR sa svojom lovom
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 23:02   #33
Ovako; informacija iz PRVE ruke. Slušaj pozorno, pomažem!!!
Nemoj dragog maltretirati sa otvaranjem računa za nerezidente, jer ćete tek tada imati problema s pitanjima HNB-a i poreznim udrugama. Ne znam koji je iznos u pitanju, ali najpametnije ti je otvoriti DEVIZNI račun na svoje ime, treba ti samo osobna, a dragi onda putem DEVIZNE DOZNAKE iz strane zemlje pošalje novac tebi na račun u HR. E tu ti postoji jedna caka; iz HR u stranu zemlju možeš kao domaća fizička osoba u svrhu "Pomoć i pokloni" poslati MAX 3.000,00 EUR (a to je jedina opcija kod devizne doznake na koju bi on tebi mogao poslati novac, jer nema fakturu- račun da mora platiti nešto u dugoj državi). Zato ti savjetujem da se dragi raspita u toj državi kakvi su uvjeti slanja od njih k nama, ali garantirano te nitko ništa neće pitati; ako prolazi kod nas, proći će i u zemljama EU, gdje su ljudi malo pametniji po takvim pitanjima!
Nadam se da sam pomogao!!!
BTW, nick je od drage; ja sam muško...
POZDRAV!!!
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 23:43   #34
kakva pitanja od HNB za nerezidente?

nerezidenti mogu otvarati račune, recimo u zabi, ali ne u svkaoj poslovnici

i po tom računu možeš dizait lovu ak ti da punomoć

hnb-u s ediže kosa na glavi kad odu devizu, a ne kad dolaze

šukeru se pak diže kosa kad devize stižu, ali s obzirom da račun glasi na nerezidenta onda ga se šuker ne može dočepati

raspitaj se u zabi kod osobnog bankara
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 00:03   #35
Ne pričam za nerezidente, nego da će njen dragi imati upite od strane njihove banke po slanju novca, a vjeruj mi, nju će pitati i provjeravati za ove iznose koje sam naveo, nije bitno jel' prima ili šalje. A još ako dragi otvori nerezidentni račun kod nas (što je moguće jedino ako ima dvojno državljanstvo )...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.

Zadnje uređivanje Edgar : 15.08.2007. at 01:52. Reason: quote
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 01:57   #36
hm, teta zgodan ti nick, ali nekak mi se čini d apišeš u muškom rodu

njen muž je strani državljanin

tko će nju šta pitati ak on tu otvori račun i njoj da punomoć?

neznamo o kojoj svoti se radi, ak je neka veća nek transakciju razbije u nekom vremenskom periodu na više manjih (koje u njegovo zemlji nisu podložne provjeri) i nitko nikog neće niš pitati

za otvaranje nerezidentnog računa ne treba imati dvojno državljanstvo, koje uostalom uglavnom više ne postoji

ne možeš VIŠE imati i njemačko i hrvatsko državljanstvo, davnih dana si morao izabrati koje hoćeš zadržati
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:00   #37
Hvala na odgovorima Rezidentna zemlja dragog nije problem, tamo nitko nista ne pita,znaci mene samo brine RH. Mislim da cemo na kraju prebaciti na moj devizni racun u nekom intervalu osrednje svote tako da ne bi bilo zanimljivo ni sukeru ni poreznoj ni ne znam komekasnije kad budemo ako budemo radili placanja prema vani veca od 3000 EUR dat cemo HNB-u obrazlozenje ako budu trazili valjda nismo ni prvi ni posljednji. A sto se tice dvojnog drzavljanstva, nije tocno da se danas ne mogu imat dva-mogu i po hrvatskom zakonu stjecanje HR drzavljanstva ne trazi otpust iz stranog, ali to je tema za neki drugi topic.
Mznatizeljna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 06:02   #38
Suprugovo otvaranje nerezidentnog računa ti baš i nije opcija jer dev.doznakom ne možeš transferirati novce sa svog računa na drugi svoj račun u drugoj zemlji. Bar ne bez hrpe papirologije, kaj nije vrijedno toga. Ova opcija sa slanjem novca na tvoj račun je izvediva, al nakon nekolko uzastopnih transakcija kao poklon od 2-3000 eura banka će se osigurati i prijaviti transakcije poreznoj i SSPN-u. I tek onda ti sjednu za vrat. I po meni najbolja opcija prijenos gotovine
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 12:04   #39
iz iskustva....

osoba xy (pa i firma) može ti poslati sredstva (pa i većih vrijednosti ... iznad 3.000 eura) na tvoj devizni račun bez plaćanja poreza, prireza i ostalih gluposti te da te nitko ništa ne pita ..
BITNO je da ta osoba traži da se u svrhu doznake napiše POMOĆ, POKLON ...
moguće je da će te banka kontaktirati kada primi novce jer u nekim slučajevim je potrebna izjava vlasnika računa da se zaista radi o pomoći, poklonu ... izjavu napišeš u banci, oni je faksiraju službi i taj dan (možda slijedeći) lova ti je na deviznom računu ...

poreze i ine stvarčice plaćaš ako se radi o honoraru, najmu i sl. i ta lova mora ići na devizni žiro račun (ako nemaš, oni ti pretvore u kune pa stave na žiro, ako ga imaš...a ako nemaš vrate novac pošiljaocu ... čak je moguće da i kada to naprave -isplate na žiro račun-tražiš da se novac vrati pošiljaocu)

malo me bunite s nerezidentnim računom ... to je kunski račun, zar ne? za njegovo otvaranje potreba je nekakva papirologija koju treba donijeti

za otvaranje deviznog računa stranaca, mislim da treba putovnica, može se otvoriti u bilo kojoj poslovnici, u banci ti dodijele "neki" broj i to je to .. dobijš klasičnu karticu i pin..radiš s lovom što hoćeš ... ili se nešto u zadnje vrijeme promijenilo?
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 15:59   #40
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
iz iskustva....

osoba xy (pa i firma) može ti poslati sredstva (pa i većih vrijednosti ... iznad 3.000 eura) na tvoj devizni račun bez plaćanja poreza, prireza i ostalih gluposti te da te nitko ništa ne pita ..
BITNO je da ta osoba traži da se u svrhu doznake napiše POMOĆ, POKLON ...
moguće je da će te banka kontaktirati kada primi novce jer u nekim slučajevim je potrebna izjava vlasnika računa da se zaista radi o pomoći, poklonu ... izjavu napišeš u banci, oni je faksiraju službi i taj dan (možda slijedeći) lova ti je na deviznom računu ...
Jel ovo sigurno? kolko ja znam kao pomoć ili poklon iz hrvatske možeš poslati tih max.3000 eur. Ne znam točno jel određen i limit za primanje uplate, al valjda nekakva slična odredba o slanju postoji i u zemlji iz koje bi se slalo u hr. Ak se uzme u obzir limit fizičkog unošenja gotovine u hrvatsku, nekak mi je logično da postoji i limit kod primanja uplata na račun jer u protivnom ono prvo ne bi imalo smisla.
Još nekaj.. Uplata kao pomoć ili poklon bi u startu bila sumnjiva transakcija, jer novce uplačuje supružnik a ni ona nema, ako sam dobro skužio, boravište u hrvatskoj ("...jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH").
Ne znam, nekak mi se čini najbolja opcija ne prebacivati novce unaprijed, nego kod povratka u hr prvo prijaviti boravište a onda uz prijavu kod hnb-a (bilo bi dobro provjeriti) prebaciti novac.

Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
malo me bunite s nerezidentnim računom ... to je kunski račun, zar ne? za njegovo otvaranje potreba je nekakva papirologija koju treba donijeti

za otvaranje deviznog računa stranaca, mislim da treba putovnica, može se otvoriti u bilo kojoj poslovnici, u banci ti dodijele "neki" broj i to je to .. dobijš klasičnu karticu i pin..radiš s lovom što hoćeš ... ili se nešto u zadnje vrijeme promijenilo?
Ovdje bi bila riječ o nerezidentnom deviznom računu. Da, može se otvoriti samo sa putovnicom, al ne dobiva se nikakva kartica i pin nego samo potpisni karton (da bi dobio pin trebaš imati prijavljenu adresu u hr na koju će ti se taj pin poslati, a bez pina nema ni kartice)
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.