Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2011., 11:30   #1
Zatekao počinitelja i što dalje?

Prošli tjedan u večernjim satima idem s posla ka svom autu i tamo zateknem stariju gospođu kako pokušava otkinuti retrovizor. Međutim godine čine svoje i nejake ruke tek su ispjele izvaditi(polomiti) staklo iz kućišta. Na pitanje što radi žurno se udaljava. Budući da se nije zaustavljala ni nakon nekoliko poziva sustižem je i primam za rukav jakne. Na to ona počne zastrašujuće urlati, prijetiti policijom, nazvati me lopovom i manijakom, prstima pokušavajući doći do mojeg lica(očiju). Procjenivši da je ne mogu zadržati bez da je ozlijedim puštam je te ona, i dalje krešteći , nestaje u magli.
Prije dvije godine bio sam žrtva dvojice alko/narko maloljetnika koji su me pokušali opljačkati ali su dobili svaki po ćušku, jedan je pobjegao, a drugog sam zadržao i nakon što se rasplakao pustio sam ga doma(Obećao mi je da nikada neće nešto slično pokušati)
Zanima me da li u ovakvim situacijama smijem zadržati počinitelje do dolaska policije i dokle smijem ići sa upotrebom sile ako se ovaj opire?
Isto tako ima li sve to smisla ako nema svjedoka jer radi se obično o njegovoj(njezinoj) riječi protiv moje. Oni kažu nisam ja i što onda? Recimo "gospođa" iz navedenog slučaja je imala rukavice pa se ni prema otiscima ne bi moglo utvrditi da je ona počinitelj. Još ću na kraju zaista ja ispasti manijak.
Uglavnom smijem li zadržati počinitelja, smijem li upotrijebiti silu adekvatnu njegovom otporu i kakvo je postupanje policije u navedenim slučajevima?

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 20.11.2011. at 11:46.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 14:18   #2
U ovom slučaju, ne radi se o kaznenom djelu koje se goni po službenoj dužnosti i u smislu te odredbe, ne smiješ zadržati počinitelja, niti primjeniti silu ako je ona već prestala s oštećivanjem. Postupanje policije bi tu ovisilo o puno okolnosti, ali ako nema svjedoka, vjerujem da bi mogao imati više problema od počiniteljice. I to ne toliko od policije, nego više od prolazećih građana (koji nisu vidjeli dio gdje on nešto oštećuje, ali su vidjeli dio gdje ju ti natežeš). Što se tiče najboljeg načina postupanja, smio bi ju primiti i odmaknuti od auta da ga više ne oštećuje, ali bi ju odmah morao pustiti. Odmah zvati 192 i reći što se dogodilo, a ako bi se ona krenula udaljavati, krenuti za njom i govoriti operateru smjer kretanja. Kad bi policajci došli, tebi bi bilo ponuđeno potpisati prijedlog za kazneni progon, a ako bi ga potpisao, počinitejica bi bila privedena. Nakon razgovora bi bila puštena, a DO-u bi bila podnesena kaznena prijava redovnim putem. Za ovakve stvari, DO uglavnom odustaje od progona i obavještava te da ga možeš sam nastaviti ili potpuno odustati.

Malo sam zapetljao, ali pitaj ako nešto nije jasno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 15:35   #3
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Malo sam zapetljao, ali pitaj ako nešto nije jasno.
Hvala drote.Nekako sam slutio i bojao se takvog odgovora.Naravno da bih sada mogao nastaviti sa gomilom pitanja koje se odnose na situacije u kojima se možemo gotovo svakodnevno naći. I najgore kao žrtve na kraju ispasti krivci.
Iz dana u dan sve sam bjesniji zbog zakona koji prijestupnicima ostavljaju mašti na volju, a žrtvama vrlo malo mogućnosti. Pusti lopova da odšeta, klince i prolupale babe da ti uništavaju imovinu, razbojnika i nasilnika da te opljačka i mrcvari kako ne bi prekoračio nužnu obranu, pazi na idiote koji divljaju na cesti jer ako oni naj... vrlo lako možeš ti ispasti krivac...
Nekako mi se nameće rješenje-malo uzeti zakon u svoje ruke, a onda, ako do toga uopće dođe, glumiti gljivu na policiji. Zato sam i rekao na jednoj drugoj temi-ako te policija pokupi najbolje šutiti i nemaj pojma o ničemi jer i kada si 100% uvjeren da nisi kriv sistem možda kaže drugačije.

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 20.11.2011. at 15:44.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 15:34   #4
Hvatanje počinitelja kaznenog djela od strane građanina

Čitam neke stare novine, i naletim na članak o šljamu koji trga lančiće s vratova starijih gospođa.


Zamišljena situacija - na nekoliko koraka ispred mene, takav šljam istrgne lančić s vrata neke starije gospođe.

Počne trčati u mom smjeru, a ja mu uvalim "bodiček" i srušim ga na tlo.
Sredstvima fizičke prisile(vlastitom fizičkom snagom) ga zadržavam do dolaska policije.


Pitanjce - kakva je moja moja kaznena/prekršajna odgovornost (u odnosu na ozljede koje šljam zadobije), a koja bi mogla proizići iz takve situacije?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:11   #5
Svaki građanin smije zadržati počinitelja kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti. U ovom slučaju, radi se o takvom kaznenom djelu, a smiješ ga zadržati i uporabom tjelesne snage. Ako pritom počinitelj zadobije ozljede, nema prekršajne niti kaznene odgovornosti ako su one razmjerne potrebi i stvarnim okolnostima (npr., ima ogrebotine na dlanovima i laktovima od pada). Ako su ozljede pretjerane (npr. zatvorena oba oka, potrgana čeljust...), moglo bi se raditi o nanošenju teških tjelesnih ozljeda. Uglavnom, razmjernost je jako bitna (i procjenjuje se u svakom slučaju posebno), ali problem je što te on može tužiti u građanskoj parnici za nanesene ozljede. I to bez obzira na to što je on počinio i kako ih je zadobio. Ako je zadovoljen uvjet razmjernosti, presuda će vjerojatno biti u tvoju korist, ali će suđenje sigurno potrajati.

Bolji savjet bi uvijek bio uzeti mobitel, pratiti počinitelja na sigurnoj udaljenosti (po mogućnosti da ne shvati da je praćen) i pozivanje 192. Mi uvijek jako žurimo na te intervencije i tu smo za najviše par minuta, a opis počinitelja (pogotovo kad prilikom bijega skine majicu, kapu i sl.), kao i smjer bijega (ulazak u tramvaj, autobus, birtiju...) nam je izrazito bitan. Zadnjih tjedana smo na pdoručju moje postaje imali nekoliko hvatanja upravo ovakvih počinitelja zahvaljujući svjedocima koji su išli za njima i navodili nas mobitelom. Neki od počinitelja nisu niti shvatili da ih je netko pratio.


P.S.: Što se tiče one spomenute privatne tužbe, počinitelji tako mogu tužiti i policajce nakon svakog postupanja i to često čine.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 13:47   #6
pozdrav

možda ovo zaslužuje i posebnu temu, ali se nadovezuje na prekoračivanje ili držanje u okvirima ... prava građanina, ajmo reć.
zanima me situacija sa "zadržavanjem lopova", na što građanin ima pravo ukoliko je istoga zatekao u počinjenju kaznenog djela. radi se o lopovima bicikala. ako ga se zatekne u krađi, npr. kad je već na biciklu - kako se tretira ako ga se obori sa istoga, odn. ako ga se na taj način (i teže) ozljedi, da li treba glasno reći "stani" (kao što otprilike policija treba glasno upozoriti i onda može prvi put pucati samo u zrak ) i općenito ... koje su granice. može li se recimo upotrijebiti suzavac u spreju za zaustavljanje. obaranje na pod, vezanje ruku špagom, način umirivanja" i sl.
također, ako se potjera za istim odvija na stubištu (po noći , kad svi spavaju pa nema ni tko izaći) nakon što je otkriven i juri prema prizemlju/izlazu, koja sredstva se mogu koristiti, odn. dokle to može ići - dakle ne obrana, nego hvatanje i zadržavanje počinitelja.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.

Zadnje uređivanje cici mici : 31.10.2013. at 14:54.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 18:23   #7
OK, polako, nemojte se gurati za odgovore.


koji je novčani limit za izlazak policije i gonjenje po dužnosti ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 19:48   #8
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
… zanima me situacija sa "zadržavanjem lopova", na što građanin ima pravo ukoliko je istoga zatekao u počinjenju kaznenog djela…
Mora biti riječ o kaznenom djelu koje se progoni po službenoj dužnosti, a krađa bicikla nije automatski takvo kazneno djelo.


Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
… koje su granice. može li se recimo upotrijebiti suzavac u spreju za zaustavljanje. obaranje na pod, vezanje ruku špagom, način umirivanja"…
Odlučivalo bi se od slučaja do slučaja, ali što se tiče suzavca, on je sredstvo za samoobranu i ništa više. Obaranje i vezanje isto ne bih preporučio.


Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
… koji je novčani limit za izlazak policije i gonjenje po dužnosti ?
Policija izlazi na sve, ali da bi bilo po službenoj dužnosti, šteta mora biti veća od 2000 kuna.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 00:10   #9
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Mora biti riječ o kaznenom djelu koje se progoni po službenoj dužnosti, a krađa bicikla nije automatski takvo kazneno djelo.


Odlučivalo bi se od slučaja do slučaja, ali što se tiče suzavca, on je sredstvo za samoobranu i ništa više. Obaranje i vezanje isto ne bih preporučio.


Policija izlazi na sve, ali da bi bilo po službenoj dužnosti, šteta mora biti veća od 2000 kuna.
hvala ti puno na odgovorima.
znači kazneno djelo bi bilo je otuđenje stvari (bicikla) u vrijednosti od 2000 kn pa nadalje ?

jel ima nekakvo sredstvo osim fizičke sile dozvoljeno, odn. manje nedopustivo za zadržavanje počinitelja ?

tipa korištenje elektrošokera ? makar i (naj)slabijeg - da li se može registrirati na policiji ili nešto slično ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.

Zadnje uređivanje cici mici : 06.11.2013. at 00:23.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 08:56   #10
Krađa i je ako je šteta ispod 2000 kuna, ali se goni po privatnoj tužbi, tako da ne vrijede ove odredbe o zadržavanju. Što se tiče šokera, on je isto za samoobranu, a ne za sprječavanje bijega, tako da ne bih preporučio uporabu. Osim, naravno, ako te počinitelj napadne kako bi pobjegao. U tom slučaju bi se moglo raditi i o nekom drugom kaznenom djelu, ali ne bih savjetovao navlačenje u tom smjeru. U svakom slučaju, odmah uzeti mobitel i zvati 192. Mi stvarno jurimo na svaku dojavu o počiniteljima zatečenim u djelu i dovoljno je krenuti lagano za njim, javljati opis i smjer kretanja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 19:21   #11
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Krađa i je ako je šteta ispod 2000 kuna, ali se goni po privatnoj tužbi, tako da ne vrijede ove odredbe o zadržavanju. Što se tiče šokera, on je isto za samoobranu, a ne za sprječavanje bijega, tako da ne bih preporučio uporabu. Osim, naravno, ako te počinitelj napadne kako bi pobjegao. U tom slučaju bi se moglo raditi i o nekom drugom kaznenom djelu, ali ne bih savjetovao navlačenje u tom smjeru. U svakom slučaju, odmah uzeti mobitel i zvati 192. Mi stvarno jurimo na svaku dojavu o počiniteljima zatečenim u djelu i dovoljno je krenuti lagano za njim, javljati opis i smjer kretanja.
Ok, hvala ti puno na infou. baš to sam tražio.
jedino da ga na ulazu ne čeka pomagač. moram uvježbati zvanje i šprintanje istdobno
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.