Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2013., 13:38   #41
dovedbeni nalog/potraga

Moram na policiju produziti osobnu jer je skoro istekla a imam dovedbeni i potragu radi neke gluposti koju bi rado otfurao u zastaru (nisam opce kriv al to sad nema veze), hoce mi pravit problem u PU kad dodjem napravit novu osobnu?
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:44   #42
Neće li odmah i izvršiti taj nalog?

Mislim da ovi na šalteru znaju takve stvari(ili bi bar trebali znati), koga se traži i za što?

Jedanput sam i ja tako bio, mislim da sam išao odjaviti auto, i odjednom skužim dva policajca kako lagano koračaju do šaltera s osobnima, i stanu pored šaltera, službenica ga kao prozove, on se javi, policajci dođu do njega, kažu mu da pođe s njima i izvedu ga van.

Ne znam kako će ti tjeranje u zastaru pomoći, zastare su relativno duge, ovisno o čemu se radi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:53   #43
ma neka glupost iz JRM. A kaj ak dodjem napravit osobnu popodne kad sud ne radi? onda me ne mogu otpeljat na sud a ne smiju me ni zadrzat.
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:56   #44
Ne vidim zašto te ne bi mogli zadržati do radnog vremena suda, odnosno preko noći? Mislim da i šalteri popodne ne rade.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:28   #45
a cuo sam da kao ne bi smjeli zadrzavat preko 6 sati. A od ovoga je proslo vec skoro 3 godine pa onda ionak bude otislo u zastaru ako me ne odvedu na sud.
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:36   #46
Mislim da sustav nije postavljen tako da policija može odlučiti što je u zastari, a što ne? Također mislim da ako policija nekog traži zbog nečega ne može sama odlučiti da dovedbeni nalog više ne važi.
Čak i da dotjeraš do zastare, mislim da se dovedbeni nalog neće automatski otići u zastaru.

Koliko se ja kontam u sudske postupke(što je zapravo ograničeno, budući da nisam pravnik), tebi će se dogoditi sljedeće: prvi put kad te policija nađe, privesti će te na sud, jer te Sud i traži, tamo će utvrditi zbog čega te traži, a ti se možeš na sudu pozivati na zastaru.

Ovo za 6 sati mislim da nije točno, ako te uhite, mogu te držati i 24. Radije pričekaj Drota, Sivkića ili nekog od forumskih "kontakt policajaca", to je njihovo područje, i moći će te bolje savjetovati.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:39   #47
ne znam ni ja kak to ide, zato i pitam ak ima neko da bas zna? samo znam da nije uhidbeni nego dovedbeni s objavom.
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:41   #48
Kao što kaže JD, ako je nalog/potraga na snazi (inače sud prati zastare i šalje obustave), zadržat će te i odvesti na sud. Ako nema tog suca koji te treba, riješit će te dežurni.


P.S.: Inače, kod potraga se zove sud i provjerava da ne bi bila nedostavljena obustava ili neuočena zastara, tako da ne bi smjelo biti zabune.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:46   #49
tnx. a ako sud ne radi, kaj onda?
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:51   #50
Onda te se može uhititi (iz više razloga i sumnji) i zadržati do radnog vremena suda (do 24 sata, kao što je već JD objasnio) ili ti se može uručiti poziv da se javiš na sud. Ovo ovisi o puno okolnosti, ali u ovom slučaju, vjerujem da bi prespavao i čekao sud.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:54   #51
onda kaj da radim, da se javim na sud prije nego odem napravit osobnu?
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 14:56   #52
Ja ti tu baš ne mogu biti objektivan, ali da, bolje bi bilo da si to riješiš prije susreta s policijom.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 15:03   #53
tnx!
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 15:08   #54
No sikiriki.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 20:51   #55
Našao sam ovo na stranicama mup-a:

"DOVOĐENJE
Dovođenje je osiguravanje prisutnosti graana pred državnim tijelima. Policijski službenici
mogu dovoditi građane na osnovi naloga za dovođenje izdanog od strane suda i bez pisanog
naloga ako treba utvrditi identitet osobe ili je za osobom raspisana potraga.
Dovođenje se, u pravilu, poduzima u vremenu od 06.00 do 22.00 sata, a samo iznimno
i izvan ovog vremena.
Policijski službenik dužan je osobu koju dovodi upoznati s razlozima dovoenja (ako
se dovodi na osnovi pisanog naloga, nalog i uručiti), pravu na obavještavanje obitelji ili
drugih osoba, kao i o pravu na branitelja te ju upozoriti da ova prava ne odgađaju dovođenje.
Način dovođenje je sljedeći:
- policijski službenik provjerava identitet osobe koju treba dovesti
- upoznaje je s njezinim pravima
- pregledava osobu i oduzima predmete pogodne za napad ili samoozljeivanje
- uručuje osobi dovedbeni nalog
- poziva je da pođe s njim.
Ako osoba odbija poći dragovoljno, mogu se primijeniti sredstva prisile te se može
vezati osoba koja pruža otpor dovođenju, odnosno pokuša bijeg ili napad na policijskog
službenika ili se opravdano može pretpostaviti da će to učiniti.
Dovođenje maloljetnika poduzima se u pravilu u građanskoj odjeći i službenom vozilu
bez policijskih oznaka.
Dovođenje se poduzima najranije šest sati prije određenog roka za dovođenje, ako se
mora obaviti unutar županije u kojoj je osoba zateena. Kada se dovoenje mora obaviti izvan
županije zatjecanja osobe, dovođenje može trajati najdulje dvadeset četiri sata."
http://www.mup.hr/UserDocsImages/Pol...20gradjani.pdf
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 23:58   #56
Postvanje!
Molim za pomoc! U 3 mjesecu sam uplatila u cjelosti dug zbo kojeg sam trebala otici u Remetinec. Zbog nase sporosti administracije, poslala sam Zamolbu Ministarstvu pravosudja u 4 mjesecu, poslala Zalbu sa obnovom postupka u 6 mjesecu, trebala sam danas otici u zatvor na 6 mjeseci. Buduci da ne zivim u Zg nisam otisla. Mene zanima da li ce se raspisati tjeralica sa mnom jer su mi u Zupanijskom sudu rekli da me nemogu poslati u zatvor dok se zalba o obnovi postupka ne rijesi. Da li je to tocno? Hvala!
nATKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 12:16   #57
Quote:
BigBen kaže: Pogledaj post
... DOVOĐENJE...
Ovo se odnosi na normalne naredbe o dovođenju, najčešće za ugovorena ročišta/rasprave/saslušanja, ali ne i na tjeralice.


Quote:
nATKA kaže: Pogledaj post
... Mene zanima da li ce se raspisati tjeralica sa mnom jer su mi u Zupanijskom sudu rekli da me nemogu poslati u zatvor dok se zalba o obnovi postupka ne rijesi. Da li je to tocno?...
Ako nadležni sud kaže da neće raspisivati tjeralicu, onda neće. Ne isplati ti se previše zamarati time - nazovi sud i provjeri.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 16:33   #58
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ovo se odnosi na normalne naredbe o dovođenju, najčešće za ugovorena ročišta/rasprave/saslušanja, ali ne i na tjeralice.
Da, prekrsajni sud ie raspisao objavu (radi utvrđivanja prebivališta ili boravišta osoba) i dovedbeni nalog radi saslusanja u svojstvu okrivljenika.
Onda mogu produzit osobnu bez da mi prave problem? Obicni prekrsaj je u pitanju, jrm.
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 16:42   #59
Nemoguće je znati. Možda te zadrže do suda, a možda ti samo uruče poziv i puste doma. Između ove dvije solucije ima još nekoliko različitih "možda".
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 16:55   #60
ok, tnx
BigBen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.