Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2011., 13:03   #121
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Jedna poveznica Čeha i Hrvata, prekrasna pjesma iz moje mladosti : http://youtu.be/Hdc4XlLvB9U
Stvarno prelijepa je... Kad sam bio klinac, čula se na radiu i češka verzija Marijane (Ó Mariáno, sladká malá Mariáno), al se ne sijećam ko ju pjevao niti sam uspijeo pronać ju na Yutubu...
Božo Moravak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 10:44   #122
Meni su oba dva naroda posebno draga. Liti se dosta družimo, pijemo, razgovori o pivi i nogometu su neizbježni.
Žene su in veoma srdačne i uvik nasmijane.
Mada me sad ovo saznanje o odnosu Čeha prema Moravcima malo razočaralo i podsjetilo na jedan daleki događaj, kad sam jednom čehu reka da sam nedavno bija sa čehinjom, on me pita odakle je, ja mu kažem iz Brna, a on onako pijan složija neku facu, odmahuje rukon i kaže to nije čehinja to je moravka.
__________________
...ko rano rani zajebe pivca. . .
ajte vi,doću ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 01:58   #123
Quote:
ajte vi,doću ja kaže: Pogledaj post
Meni su oba dva naroda posebno draga. Liti se dosta družimo, pijemo, razgovori o pivi i nogometu su neizbježni.
Žene su in veoma srdačne i uvik nasmijane.
Mada me sad ovo saznanje o odnosu Čeha prema Moravcima malo razočaralo i podsjetilo na jedan daleki događaj, kad sam jednom čehu reka da sam nedavno bija sa čehinjom, on me pita odakle je, ja mu kažem iz Brna, a on onako pijan složija neku facu, odmahuje rukon i kaže to nije čehinja to je moravka.
Neznam na koju si to budaletinu naletio ali opcenito cesi se nedijele na Čehe i Moravce.Što se tiče ceskog jezika naucio sam ga dosta brzo jer nisam imao drugog izbora,oženio sam cehinju i morao sam ga nauciti htio to ili ne.Nakon mjesec dana sluzio sma se dosta dobro česim jeziko,sve sam razumio ali pricanje mi nije bilo nabolje.Trudio sam se i nakon pola godine mogu reci da sam usvarsio ceksi jezik,naucio ga pisati uz pomoc moje zene,na osnovu toga dobio sam posao za koji mogu reci da tako nesto nebio radio u Hrvatskoj niti uz nadeblje i nabolje veze i poznanstva.Moje osobno iskustvo sto se tiče zivota,kontakata sa cesima je vise nego odlično,sa njima radim,sa njima se druzim,nikakvih do sada problema nisma imao a niti mi je tko bilo sto rekao vezano za nacionalnost dok nisam ostvario cesko drzavljanstvo.Nprotiv,na poslu su mi svi pomagali,bilo im je simpaticno da jedan Hrvat radi kao jedini stranac u firmi,sve sami cesi a ja jedini stranac,nikad u nikavom razgovoru nisu mi dali do znanja da sam manje vrijedan od njih,da me nesimpatiziraju ili nesto slicno.Mogu sa pravom reci da svojom prilagodbom,svojim zalaganjem,postivanjem njihove kulture,vrijednosti,radom na poslu napredovao do dosta visoke funkcije,do danansjeg dana cijene mene kao osobu i moj rad.Nakon 11 godina mog zivota u Čeksoj mogu reci da nebi mjenjao cesku niti Prag za bilo koji grad u Evropi iako sam radio u Njemackoj,Austriji,Italiji...Ta odbojnost prema Rusima je stvar proslosti,sadansje vrijeme puno je Ukrajinaca i ponasnaje Ukrajinaca dovodi do toga da sve svrstavaju koji negovore dobro ceski pod Ruse.Ukrajinci rade u Českoj po 15 godina a neznaju sloziti recenicu na ceskom,takvih je preko 90% i vise,to je njihova kultura prilagođavanja,oni rade na osnovu viza i koje moraju produziti svake godine,sve su to problemi koje su si oni sami sebi stvorili.Ali,onaj tko dobro negovori ceski,ako kaze da je iz Yuge ili Hrvatske jer preko milion čeha svake godine ide na Jadran,odmah imaju sasvim drugacije misljenje i ponasanje prema tom covjeku.Cesi su osobno za mene sipmatican narod,zene su im prva liga,one vole temaramentne muskarce,najmanji problem je sa njiam uspostviti kontakt.Te razlike koje vi spominjete između čeha i slovaka,moje osobno misljenje da to uopce nepostoji,u svemu tome ima prste politika,slovaci u to vrijeme su se htjeli odvojiti,npravili su to u miru,cesi su im pozeljeli sretan put.Dan i danas slovaci placu za tim,ali nazalost kasno je za povratak.Jer,ceska nakon 90 godina strasno je napredovala i razvila sto se tice ekonomski,jos uvijek nije problem u českoj naci posao,dok je to u slovackoj malo tezi slucaj kao i u Hrvatskoj pa slovaci odlaze do engleske,sirom evrope jer u Slovackoj posla nema,to je cinjenica dok sa druge strane u ceskoj ga jos uvijek ima i radi preko 350 tisuca ukrajinaca,400 tisuca slovaka,svi ostali su nezamarivi sto se tice cifara,Hrvati se mogu na male prste prebrojiti.U svijetu i sire spominje se kriza,koliko vidim,ima kontakte u ceksoj ta kriza se neosjeti.Na milione ceha ide najmanje dva puta na skijanje tokom godine sirom evrope,Italija,Austrija,Francuska a preko miliona i vise ide na Jadran,ista je stvar ljetovanje u Italiji,Bugarskoj itd.Cesi su narod koji voli putovati,upoznavati sve sto novo itd.Grade se nove kuce,kupuju auti,hypermarketi,supermarketi puni kao cep itd,znaci nema krize i cesi imaju para.Mnogi misle kako cesi nemaju para,ma imaju para samo oni troze za ono sto trebaju,dosta su racionalan narod i nekupuju gluposti,za njih svjetske marke auta,oblacneja puno neznaci.Za njih su te marke bacanje para,oni kazu da nezele placati nesto sto nema svoju pravu cijenu jer ista je kvaliteta neke robe koja nema te marku a puno jeftinija,istina,osobno sam se u to uvjerio...Uz sve to cesi masovno za vikend idu do svojih turistickih sredista kojih je na stotine.Ovjde je kod njih dosta razvijen biciklizam,nordijsko skijanje,na stotine raznih nordijskih staza sirom ceske.Imaju skijalista koja po velicini nisu velika kao u Italiji ili Austriji ali su za kratkodnevene izlete ili vikend skijanje odlicne i za one koji se sa skijanjem pocimaju baviti.Na ovoj adresi imate sve to
http://www.ceskehory.cz/
Na kraju mogu napisati da imam dobro i pozitivno misljenje o cesima,nikakih problema sa njima nemam,dosta puta sam bio iznenanđen sa dobrim pristupom,pomoci bez ikakve nadoknade,njihova kultura ponasanja je sasvim drugacija od nase,oni su tihi,miran narod,nisu garesivni kao mi na balkanu.Ja sam se totalno prilagodio njihovom mentalitetu,prihvatio sve to,prihvatio cekso drzavljanstvo i mogu reci da se uopce nisam prevario niti mi je zao sto sam se odrekao Hrvatskog a prihvatio cesko.Ceska je za mene moja druga domovina,takvu je prihvacam...
Milancz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 18:24   #124
Quote:
Božo Moravak kaže: Pogledaj post
Stvarno prelijepa je... Kad sam bio klinac, čula se na radiu i češka verzija Marijane (Ó Mariáno, sladká malá Mariáno), al se ne sijećam ko ju pjevao niti sam uspijeo pronać ju na Yutubu...
http://www.youtube.com/watch?v=rfTdXTeRsRw

Koliko vidim da na moravskom grbu imaju crvena i bijela polja kao u hrvatskom.
šib.trava is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:50   #125
Kako onda Slovaci i Česi mogu raditi zajedničke emisije na televiziji, kao mi i Srbi Big Brother, ako se ne mogu razumjeti?
MystSky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 16:54   #126
Find out about Czechs in Zagreb throughout the history http://experiencezagreb.com/czechs-t...ory-of-zagreb/
__________________
experiencezagreb.com
ExpZagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 16:13   #127
Slovaci su nama dosta slični, po govoru i ponašanju.
Petas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.