Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2014., 21:17   #41
Cinizam-Jesi se usrećio...(s gorčinom u glasu.)
Sarkazam-Je,samo tebe čekaju.(ozbiljnim tonom)
Ironija-Ti u Irsku ideš radit,a mene taman otpustili iz karlovačke pivovare..(oh koje li ronije).

Sarkazam je ili šupčinsko spuštanje ili pametnjakovićke humoristične dosjetke,cinizam je općenita ogorčenost i množenje svega sa nulom,a ironija je zanimljiva slučajna podudarnost,ili humor iz grča.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 08:12   #42
Hvala svima, sad mi je jasnije....

ispada da sam sam u pravilu cinik u određenoj mjeri s dosta jakim porivom da koristim sarkazam (a ponekad i ironiju) kao alat izražavanja humora...

No, teško je onima koji me ne poznaju (i znaju da nemam loše namjere).

Mješavina Dr. House-a i Dr. Cox-a.
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 09:43   #43
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
POkusavam sebi malo rasvijetliti znacenja navedenih pojmova, stepenicu dalje od riječničke definicije... pa ako mi možete pomoći primjerima.

Izjava: "Odlučio sam odseliti u Irsku i tamo tražiti posao!"

Dajte mi po jedan ciničan, ironičan i sarkastičan komentar na tu izjavu. da vidim po čemu se to u praksi razlikuje.

Hvala
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?s...&id=f1xlUBc%3D


irònija (ìrōnija) ž


1. podrugljiv način izražavanja, počiva na opreci između pozitivnog oblika izražavanja i negativnog stava koji se želi sugerirati, smisao oprečan kazanome [pametni ste = glupi ste]
2. neočekivan razvoj događaja ili neočekivana posljedica, bez jasne uzročne veze, izvan moći odlučivanja onoga kojemu se događa ili koji je time pogođen [ironija povijesti]
grč. eirōneá: hinjenje, ismijavanje ≃ eirōnikós: podmukao

sarkàzam m 〈G -zma, N mn -zmi〉


podrugljiva i zlobna ironija; zajedljivost

cinìzam m 〈G -zma〉


1. fil. učenje starogrčke škole cinika, zagovara samokontrolu, suzdržljivost, jednostavnost, povratak prirodi, neovisnost osobnosti, prezir prema društvenim konvencijama, glavni predstavnici Antisten i Diogen
2. razg. a. uvjerenje i način ponašanja onoga koji je cinik (2) b. općenito, odbacivanje i prezir, ob. podrugljiv, prema uobičajenim moralnim vrijednostima, grub postupak prema kome, bez obzira na eventualnu štetu; ironična drskost

cinik
1. fil. sljedbenik filozofske škole koju je u 4. st. pr. Kr. osnovao Sokratov učenik Antisten; kinik
2. razg. a. onaj koji otvoreno, hladno, često i podrugljivo pokazuje nevjericu u ljudsku iskrenost, poštenje, u moralne vrijednosti b. onaj koji je hladno bezobziran, koji se ponaša i djeluje bez moralnih skrupula, kojemu ništa nije sveto; bezočnik, drznik

njem. Zyniker ← lat. cynicus ← grč. kynikós ≃ kýōn: pas (prvi cinici prezirali su tekovine civilizacije i živjeli »kao psi«)
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:22   #44
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Cinizam-Jesi se usrećio...(s gorčinom u glasu.)
Sarkazam-Je,samo tebe čekaju.(ozbiljnim tonom)
Ironija-Ti u Irsku ideš radit,a mene taman otpustili iz karlovačke pivovare..(oh koje li ronije).

Sarkazam je ili šupčinsko spuštanje ili pametnjakovićke humoristične dosjetke,cinizam je općenita ogorčenost i množenje svega sa nulom,a ironija je zanimljiva slučajna podudarnost,ili humor iz grča.
Ironično u tvom postu je što neznaš što je ironija
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 23:25   #45
sarkazam je očita laž, ili kad se namjerno i očito praviš glupim, tipa cigarete su super za zdravlje
cinizam je spuštanje+oholost+pesimizam, drugom riječi izrugivanje
ironija je nešto tipa, pravio se pametan, a ispao je glup, ili kad kontrolor leta propusti let na koji se trebao ukrcati, uglavnom se dogodi kao slučajan događaj koji je zanimljivo nesretan, tj. ironičan

Zadnje uređivanje Divljak414 : 02.11.2014. at 23:37.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.