Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2016., 11:50   #1
ŠOGK-21.DO

Uska srpska enklava Gorskog Kotara smještena na čvorištu središnje Hrvatske, Primorja i Like bila je od vitalnog značenja za novoosnovanu samostalnu, razoružanu RH.

Od srpnja 1991 do srpnja 1992. ta uska enklava opstoji kao samostalna enklava izvan hrvatskog suvereniteta koja je ostvarena bez upotrebe oružja.

Ako uzmemo u obzir da je tamo postojao formirani ŠOGK(Štab Odbrane Gorskog Kotara) koji je bio paravojska van Krajine onda možemo reći da je ujedno ta enklava bila Pred-Krajina koja nije sudjelovala u ratnim operacijama, odnosno bila je izvan ratnog prostora, ali još uvijek u kriznom sektoru.

U osnovi po navedenim dokumentima, US - SSNO(Uprava sigurnosti - Saveznog sekretarijata za narodnu obranu), i uz koordinaciju sa KOS-om, tamošnje je stanovništvo naoružano protiv legalnih vlasti u Zagrebu već 1991. iz magacina/skladišta Armije iz Ogulina npr.

Iako je Gorski Kotar trebao biti unutar plana obrane Krajine, operacija SSNO-a je propala jer su otkazali visoki operativni oficiri na terenu.
Oni su odbili prijevoz oružja i specijalne opreme, nešto je vojne opreme otuđeno, nešto prebačeno u ruke ZNG-a, nešto ostavljeno ostalima u kasnijim sukobima.
Iste je godine KOS organizirao specijalnu obuku za rezerviste-dobrovoljce iz Gorskog Kotara u središtu specijalne obuke kasarne KOS-a u Pančevu.

Kako kroz 1991-1992. u nizu napadnih operacija krajinske paravojske na području zapadne Slavonije ciljevi nisu uspjeli, također operacija cijepanja Hrvatske u uskoj enklavi Gorskog Kotara nije uopće došla do izražaja, tada je nastao status quo.
US-SSNO je ubrzo od dobrovoljaca iz Gorskog Kotara formirao ŠOGK na području izvan matičnog mjesta, na području kvazidržavice Krajine.

22.siječnja 1993. kada su pokrenute ofanzivne operacije HV-a kod Masleničkog Ždrila i zadarskom zaleđu(unutrašnjost Vlaha) 27 rezervista-dobrovoljaca ŠOGK-a stavljeno je na raspolaganje 21.korpusu krajinske paravojske.

Šačica tih pred-krajinskih specijalaca raspoređeni su u 21.diverzantski odred, osnovan 10.ožujka 1993, koji je postigao broj od 220 ljudi, obučenih i uvježbanih sa jakim oružjem.

Pred-krajinski specijalaci-snajperisti
21.DO bili su iznimno traženi.
Navodi se podatak da su 13.rujna 1993. "dejstvovali" u području Turnja, sa vatrenog položaja u potkrovlju jedne kuće; Jedan vatreni položaj, a nas četvorica (op.svjedoka).

Do 1.kolovoza 1994. 21.DO je imao pet poginulih i 24 ranjena.
Po dokumentima Komande 21.DO je izvodila napadne operacije i u BIH, kod Maglaja i Teslića, u razdoblju ožujak 1993.-ožujak 1994.

Ipak, puška pukla nije u toj enklavi.
Koncem 1992. navedeni prostor je stavljen pod potpuni nadzor Vlade RH.
Kako puška pukla nije, objasnio je i Z.Despot.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 22:04   #2
21.DO 21.Korpusa.
Ovo je kronologija.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 11:19   #3
Ovo ti je zanimljivo...negdje sam prije nesto malo nacuo o tome,ali ne ovako temeljito...

Uf jbo te najezio sam se cijeli sta mislis da su uspjeli???

U redu sala na stranu,tih 220 specijalaca i "domacih"na terenu(procjene 1-2tis???) zadali bi u pocetku dosta ozbiljne probleme..

Ali sam ipak misljenja da bi to HV brzo rijesio,bila bi to najvjerovatnije jedna od prvih akcija...
Ipak je bolje sto je tako zavrsilo(bez zrtava i na jednoj i na drugoj strani)..

Nadam se da ti "organizatori pobune"sa tih terena danas ne uzivaju bolje privilegije od nasih branitelja..
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 14:04   #4
Pa ovo je Pavle Vranjican objavio ima 10 godina u Amarcordu..
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 00:16   #5
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ovo ti je zanimljivo...negdje sam prije nesto malo nacuo o tome,ali ne ovako temeljito...
Jesi možda primjetio da je Zvonimir Despot, vlasnik Despot Infinuts naklade iz video uradka prepisao tekst koji naslonjen u uvodu teme..?
To mi govori da je zapravo manjkavost cijele građe o tom području tog razdoblja izuzetno nedostatan za ozbiljnu raspravu.
A, to možemo pripisati i svim događajima koji su se dogodili 1991., a o kojima znamo vrlo malo..
Pogledaj samo razdoblje od 1945-90 gdje imamo samo jednu istinu, što nikako nije dobro za objektivnost i učenje za budućnost..
Uskoro ću pokrenuti jednu teme o svjedočenju Vanje Krelje, potpukovnika KOS koji je u svojoj neobjavljenoj knjizi Krajina je pala poslijepodne govori o nizu nepoznatih stvari..
Nama je potrebno više podataka, više svjedoka kako više nikad ne bismo upali u istu zamku.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Uf jbo te najezio sam se cijeli sta mislis da su uspjeli???

U redu sala na stranu,tih 220 specijalaca i "domacih"na terenu(procjene 1-2tis???) zadali bi u pocetku dosta ozbiljne probleme..
Što bi bilo kad bi bilo...Nda..
Mislim da ipak ne bi uspjelo jer je nedostajala opća motivacija.
Moramo razmišljati da su Hrvati imali moment povijesti legaliziranja svoje države za koju su glasali na referendumu, i to je upravo umjereni dio nehrvatskog stanovništva dobro znao.
Ekstremizam je došao do vrhunaca upravo te 1991.,ali i sam si vidio što govori puk.Bulat...Nije bilo ljudstva.
Nije bilo komunikacije..Oružje je ukradeno kod Bihaća..
Tko ga je ukrao ?
Moramo znati i da je sa strane Armije postajala struja koja nije srljala u rat. Nažalost oni su bili gurnuti u stranu.
No, da je bilo odlučnosti stvari bi se zakomplicirale.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ali sam ipak misljenja da bi to HV brzo rijesio,bila bi to najvjerovatnije jedna od prvih akcija...
Ipak je bolje sto je tako zavrsilo(bez zrtava i na jednoj i na drugoj strani)..
Jedna od najprvih akcija, svakako...Tu je mogla biti presječena Hrvatska.
Raspoložive snage koje bi bile usmjerene na čišćenje koridora kroz Gorski Kotar mogao je uskratiti Operacije Otkos 10 što bi omogućilo razgrananje paravojske na Bilogori..I niz dalje.
Gorski Kotar je politički riješen, kada je stiglo obećanje iz Zagreba i dogovor od lokalnih općina da neće biti oružja na cesti.
Moraš znati, po meni poznatim podacima, da je već u lipnju 1992., mjesec dana nakon što se ugasila Armija većina stanovništva Krajine znalada je izgubila rat.
1993. to je bilo svima jasno, osim ekstremnim strujama koji zašli u slijepi nacionalizam i konačno dali alibi riješenju "srpskog pitanja u Hrvatskoj".
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Nadam se da ti "organizatori pobune"sa tih terena danas ne uzivaju bolje privilegije od nasih branitelja..
Mislim, da su u međuvremenu i oni postali "branitelji"...(Sarkazam uključen).

Kada govorimo o 1990-91. govorimo o jahanju nacionalizma.
To je vrijeme opće napetosti, kaosa i nevjerice.

Zašto misliš da uživaju privilegije..?
Uglavnom, to je pasivan kraj koji umire.
Do 2040. tamo više neće biti stanovnika, pa tako ni Srba.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 00:18   #6
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Pa ovo je Pavle Vranjican objavio ima 10 godina u Amarcordu..
Ima li razlike od prije 10 godina..?
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 00:23   #7
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ovo ti je zanimljivo...negdje sam prije nesto malo nacuo o tome,ali ne ovako temeljito...
Jesi možda primjetio da je Zvonimir Despot, vlasnik Despot Infinuts naklade iz video uradka prepisao tekst koji naslonjen u uvodu teme..?
To mi govori da je zapravo manjkavost cijele građe o tom području tog razdoblja izuzetno manjkav..
A, to možemo pripisati i svim događajima koji su se dogodili 1991., a o kojima znamo vrlo malo..
Pogledaj samo razdoblje od 1945-90 gdje imamo samo jednu istinu, što nikako nije dobro za objektivnost i učenje za budućnost..
Uskoro ću pokrenuti jednu teme o svjedočenju Vanje Krelje, potpukovnika KOS koji je u svojoj neobjavljenoj knjizi Krajina je pala poslijepodne govori o nizu nepoznatih stvari..
Nama je potrebno više podataka, više svjedoka kako više nikad ne bismo upali u istu zamku.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Uf jbo te najezio sam se cijeli sta mislis da su uspjeli???

U redu sala na stranu,tih 220 specijalaca i "domacih"na terenu(procjene 1-2tis???) zadali bi u pocetku dosta ozbiljne probleme..
Što bi bilo kad bi bilo...Nda..
Mislim da ipak ne bi uspjelo jer je nedostajala opća motivacija.
Moramo razmišljati da su Hrvati imali moment povijesti legaliziranja svoje države za koju su glasali na referendumu, i to je upravo umjereni dio nehrvatskog stanovništva dobro znao.
Ekstremizam je došao do vrhunaca upravo te 1991.,ali i sam si vidio što govori puk.Bulat...Nije bilo ljudstva.
Nije bilo komunikacije..Oružje je ukradeno kod Bihaća..
Tko ga je ukrao ?
Moramo znati i da je sa strane Armije postajala struja koja nije srljala u rat. Nažalost oni su bili gurnuti u stranu.
No, da je bilo odlučnosti stvari bi se zakomplicirale.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ali sam ipak misljenja da bi to HV brzo rijesio,bila bi to najvjerovatnije jedna od prvih akcija...
Ipak je bolje sto je tako zavrsilo(bez zrtava i na jednoj i na drugoj strani)..
Jedna od najprvih akcija, svakako...Tu je mogla biti presječena Hrvatska.
Raspoložive snage koje bi bile usmjerene na čišćenje koridora kroz Gorski Kotar mogao je uskratiti Operacije Otkos 10 što bi omogućilo razgrananje paravojske na Bilogori..I niz dalje.
Gorski Kotar je politički riješen, kada je stiglo obećanje iz Zagreba i dogovor od lokalnih općina da neće biti oružja na cesti.
Moraš znati, po meni poznatim podacima, da je već u lipnju 1992., mjesec dana nakon što se ugasila Armija većina stanovništva Krajine znalada je izgubila rat.
1993. to je bilo svima jasno, osim ekstremnim strujama koji zašli u slijepi nacionalizam i konačno dali alibi riješenju "srpskog pitanja u Hrvatskoj".
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Nadam se da ti "organizatori pobune"sa tih terena danas ne uzivaju bolje privilegije od nasih branitelja..
Mislim, da su u međuvremenu i oni postali "branitelji"...(Sarkazam uključen).

Kada govorimo o 1990-91. govorimo o jahanju nacionalizma.
To je vrijeme opće napetosti, kaosa i nevjerice.

Zašto misliš da uživaju privilegije..?
Uglavnom, to je pasivan kraj koji umire.
Do 2040. tamo više neće biti stanovnika, pa tako ni Srba.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 13:52   #8
Nisam se dobro izrazio,branitelji su danas skoro i zaboravljeni ili padaju polako u zaborav...
A ti ljudi (organizatori pobune i goreg) se danas slobodno secu po Hrv.i smiju nam se u lice...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 11:58   #9
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Nisam se dobro izrazio,branitelji su danas skoro i zaboravljeni ili padaju polako u zaborav...
A ti ljudi (organizatori pobune i goreg) se danas slobodno secu po Hrv.i smiju nam se u lice...
Dobrinja, zar ti zaista misliš da će od cca.30- ak tisuća paravojske, svi oni biti u zatvoru ?
Zar očekuješ da će svi koji su se latili oružja svojevoljno ili nevoljko biti iza rešetaka ?
Zakon o aboliciji govori vrlo jasno o tome.

Ali, pod Zakon o aboliciji ne spada i amnestija za ratne zločine.
Oni koji su počinili ratne zločine, paleži i pljačke treba sustići pravosuđe.
Ako na to misliš, slažemo se.
Ako držiš da trebamo sve gurnuti u tor, onda se nemoj se čuditi da će netko gurati Hrvate u Bosni ili u Srbiji...
Akcija-reakcija.

I još nešto puno, puno važnije.
Hrvatska je za razliku od BIH i Srbije kulturna zemlja, sa većom dozom pismenosti i uzusa odgovornog ponašanja.
Pokušajmo ne biti balkanska prčija kao što su oni.
Toliko.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.