Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2017., 01:18   #1
Privatni podaci na službenom uređaju

Imam službeni mobitel. Kao i svi kolege, imam na njemu i privatne aplikacije (mail, chat aplikacije, net banking).
S obzirom da je uređaj vlasništvo firme, znači li to da oni imaju pravo uvida u moje privatne appove? Sa ili bez dopuštenja, ili mog znanja?

Sumnjam da je kolega iz IT odjela, prilikom zamjene uređaja, iskoristio priliku dok je uređaj bio otključan i došao do mojih privatnih podataka (jer se npr. gmail i chat na mobitelu otvaraju bez lozinke, za raliku od netbankinga) te ih proslijedio nadređenom.

Ne mogu to dokazati (moram provjeriti)... ali me zanima - da li im vlasništvo nad uređajem daje pravo i nad sadržajem, ili su moje privatne aplikacije i privatni mail off limits, te što oni mogu s informacijama koje su eventualno našli? I što ja mogu s dokazima da mi je neovlašteno provaljeno u aplikacije?
OgorcenaMaslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 15:33   #2
http://www.zadarskilist.hr/clanci/18...ele-i-racunala
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 15:55   #3
Moje pitanje se ne odnosi na sms poruke i pozive, kao ni na službeni mail.

Već na neovlašteno ulaženje u moj privatni mail putem aplikacije, kao i neovlašteno ulaženje u moje privatne chat aplikacije. Znači mobitel je službeni, pozivi i poruke su službeni, facebook račun, gmail, messenger i viber su moji privatni accounti. Svi ti accounti zaštićeni su lozinkama i moje su privatno vlasništvo, kao recimo i netbanking.
Ima li onda poslodavac pravo ulaziti u moj netbanking i gledati moje račune - zato jer se nalaze na službenom mobitelu?

Problem je u tome što oni ne bi mogli ući u navedene aplikacije putem kompjutera jer su zaštićene - međutim privatni mail i chat aplikacije na mobitelu otvaraju se bez lozinke, ako netko zna lozinku mobitela.

Lozinku znam ja, a it-evac je ne zna i nema pravo tražiti. Ja otvorim mobitel tako da je on ne vidi. Za svaku lozinku on me pita da unesem i ne smije gledati. To se zna.
Međutim on je u jednom trenutku ostao nasamo s otvorenim uređajem iz kojeg je već bila izvađena sim kartica - ali ga nije resetirao i aplikacije su ostale.
Ja to nisam znala.
On je očito iskoristio to da pogleda moje privatne podatke.
OgorcenaMaslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:00   #4
Također, it-evac nije poslodavac. Koliko znam, oni nisu ovlašteni kopati samoinicijativno po sadržaju tuđih uređaja dok nam sređuju mailove, kvarove, zamjene i slično. Kud bi došli kad bi svaki it-evac provaljivao u tuđe mailove, pozive, poruke - poslovne ili privatne?
OgorcenaMaslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:34   #5
Quote:
OgorcenaMaslina kaže: Pogledaj post
Moje pitanje se ne odnosi na sms poruke i pozive, kao ni na službeni mail.

Već na neovlašteno ulaženje u moj privatni mail putem aplikacije, kao i neovlašteno ulaženje u moje privatne chat aplikacije. Znači mobitel je službeni, pozivi i poruke su službeni, facebook račun, gmail, messenger i viber su moji privatni accounti. Svi ti accounti zaštićeni su lozinkama i moje su privatno vlasništvo, kao recimo i netbanking.
Ima li onda poslodavac pravo ulaziti u moj netbanking i gledati moje račune - zato jer se nalaze na službenom mobitelu?

Problem je u tome što oni ne bi mogli ući u navedene aplikacije putem kompjutera jer su zaštićene - međutim privatni mail i chat aplikacije na mobitelu otvaraju se bez lozinke, ako netko zna lozinku mobitela.

Lozinku znam ja, a it-evac je ne zna i nema pravo tražiti. Ja otvorim mobitel tako da je on ne vidi. Za svaku lozinku on me pita da unesem i ne smije gledati. To se zna.
Međutim on je u jednom trenutku ostao nasamo s otvorenim uređajem iz kojeg je već bila izvađena sim kartica - ali ga nije resetirao i aplikacije su ostale.
Ja to nisam znala.
On je očito iskoristio to da pogleda moje privatne podatke.
Znaci, ti si koristila poslodavcev uredjaj i pretplatu za svoje privatne poslove?

Quote:
OgorcenaMaslina kaže: Pogledaj post
Također, it-evac nije poslodavac. Koliko znam, oni nisu ovlašteni kopati samoinicijativno po sadržaju tuđih uređaja dok nam sređuju mailove, kvarove, zamjene i slično. Kud bi došli kad bi svaki it-evac provaljivao u tuđe mailove, pozive, poruke - poslovne ili privatne?
Sve rijeseno, prijavi ga poslodavcu
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!

Zadnje uređivanje Garofeeder : 03.06.2017. at 16:53.
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 19:29   #6
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Znaci, ti si koristila poslodavcev uredjaj i pretplatu za svoje privatne poslove?



Sve rijeseno, prijavi ga poslodavcu
Da, jer imamo takav deal - do određene cifre plaća firma, preko toga plaćaš sam.

Ne mogu prijaviti ništa - mene ne zanima prijava, mene zanima pravna strana. Znači doslovno samo:

Ima li poslodavac PRAVO ulaziti u privatne aplikacije na službenom mobitelu, zato jer se nalaze na njemu.
Ne da li ima mogućnost - očito je lik iskoristio opciju - nego da li je imao pravo.
OgorcenaMaslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 19:52   #7
Ajde napiši što uopće sumnjaš da se dogodilo, nikako ne mogu shvatiti. Tko je šta pogledao i proslijedio kome?

Evo, na primjer, ne braneći nikog, kako netko s naslovne stranice mobitela može znati ulazi li u privatni ili poslovni mail?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 23:16   #8
It-evac zadužen za sve naše mailove, kompove, mobitele... je imao zadatak napraviti nešto s mojim mobitelom. Da bi to učinio, morao je od mene dobiti šifru.
Kad jednom otvori mobitel, on vidi sve appove na njemu.

Jedan app je za poslovni mail, drugi app je za privatni. On točno zna koji je koji, pa on je taj koji postavlja poslovne mailove, kako ne bi znao.
Privatni može biti yahoo, gmail... Također su na mobu razne druge aplikacije, koje su očigledno privatne - društvene mreže, chat appovi, net banking itd.

U trenutku kad sam ja otključala mobitel, on vidi i ove moje privatne stvari - a konkretno, neke od njih na mobu funkcioniraju bez passworda. Recimo gmail na kompu je zaštićen passwordom, na mobitelu nije - one sekunde kad uđeš u mob, dovoljno je dodirnuti mail app i ući u njega.

Imam razloga vjerovati da je to učinio.

Nevezano uz to, mene i dalje zanima pravni aspekt, da ne ponavljam isto pitanje treći put. Znači mogao je, ali nije smio - ili se smatra da je sve što je na uređaju automatski na raspolaganju poslodavcu?
OgorcenaMaslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 23:53   #9
zasto na poslovnom mobitelu koristis privatne račune i samim time nešto što je od firme za svoje privatne interese..

možda je poslodavac gledao jeli zloupotrebljavas njegovu imovinu?
murof7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 11:54   #10
Po meni je situacija nejasna i teško dokaziva.

Nemoj se ljutiti, ali fascinantno mi je kako su ljudi spremni žrtvovati vlastitu privatnost zbog službenog mobitela.

Kupi si svoj mobitel i stavi na njega što hoćeš. Nemoj pružiti to zadovoljstvo poslodavcu, da te na neki način drži u šaci radi ovoga.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 21:39   #11
Sluzbeni mobitel, laptop i sluzbeni automobil mogu se koristiti u privatne svrhe i to se zove placom u naravi (mob i laptop je mala vrijednost pa se ne obracunava placa u naravi) na koju se obracunavaju porezi i doprinosi i očekivanje je da se koristi u privatne svrhe jer to je dio perks posla i prakticki placa i ja to koristim posve normalno u privatne svrhe. Necu furati 2 mobitela, 2 laptopa samo zato da na njima nemam svoj gmail account?! Mislim da imate poremecene poslodavce ako vam kopaju po mobitelima i to treba odma direkt u facu rijesiti.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 06:03   #12
Pazi sad vamo!
Poslodavac me zamolio da privatni mobitel "pretvorim u službeni"! Kak je tu situacija?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 07:59   #13
Kako to misli izvesti? Misli da mu prepišeš račun, da mu predaš, ili pokloniš mobitel, tako da ga on zavede i u svojim knjigama?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 13:48   #14
Quote:
OgorcenaMaslina kaže: Pogledaj post
Imam službeni mobitel. Kao i svi kolege, imam na njemu i privatne aplikacije (mail, chat aplikacije, net banking).
S obzirom da je uređaj vlasništvo firme, znači li to da oni imaju pravo uvida u moje privatne appove? Sa ili bez dopuštenja, ili mog znanja?

Sumnjam da je kolega iz IT odjela, prilikom zamjene uređaja, iskoristio priliku dok je uređaj bio otključan i došao do mojih privatnih podataka (jer se npr. gmail i chat na mobitelu otvaraju bez lozinke, za raliku od netbankinga) te ih proslijedio nadređenom.

Ne mogu to dokazati (moram provjeriti)... ali me zanima - da li im vlasništvo nad uređajem daje pravo i nad sadržajem, ili su moje privatne aplikacije i privatni mail off limits, te što oni mogu s informacijama koje su eventualno našli? I što ja mogu s dokazima da mi je neovlašteno provaljeno u aplikacije?
Poslovni mobitel se ne smije koristiti u privatne svrhe (uvjetno), kao niti bilo koja druga imovine tvrtke (nekretnine, auti, računala, itd.). Ako se ipak koristi privatno onda je to plaća u naravi i na to se obračunavaju davanja i porezi. Pretpostavljam da doprinose nisi platila pa si prema tome u prekršaju.

Kada bi doprinosi bili plaćeni kao da je to plaća u naravi, onda bi se tom prilikom trebali i ugovoriti uvjeti među kojima bi bili uvjeti o tajnosti podataka i tome tko što smije provjeravati, i u takvom slučaju bi eventualno imala osnove pozivati se na to. U ovakvim okolnostima kako si opisala, poslodavac ima pravo provjeriti sve ono što se događa na uređaju u vlasništvu poslodavca pa čak i tvoje privatne stvari koje si stavila na taj uređaj.
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 14:28   #15
Quote:
OgorcenaMaslina kaže: Pogledaj post
Također, it-evac nije poslodavac. Koliko znam, oni nisu ovlašteni kopati samoinicijativno po sadržaju tuđih uređaja dok nam sređuju mailove, kvarove, zamjene i slično. Kud bi došli kad bi svaki it-evac provaljivao u tuđe mailove, pozive, poruke - poslovne ili privatne?
Više od 20 godina radim taj posao i iz osobnog iskustva mogu reći da nas u IT ne zanimaju podaci korisnika u tom smislu da želimo vidjeti sadržaj istih, zanimaju nas samo u smislu da ne nestanu. Uostalom, cijeli posao je dovoljno dugotrajan, gdje bi došli da gledamo slike ili čitamo mailove korisnika...

Ontopic: OgorcenaMaslina, jesi li se ikad zapitao/la zašto pojedini ljudi imaju dva mobitela?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 15:11   #16
I ja sam IT-vac i skup s kolegama smo dosli do zakljucka da je glupan onaj koji privatne stvari stavlja na poslovne uredaje jer su to dva razlicita svijeta. Odnosno cak sto vise mi nismo uopce duzni spasavati privatne podatke s poslovnih uredaja jer za to nismo placeni, pa kad nestaneju neki privatni podaci sam je korisnik kriv za to i za to uopce neodgovaramo. Cak sto vise za privatne podatke nam se jebe i tako u 95% slucajeva nemate nista pametno niti zanimljivo u tim privatnim podacima sto ste stavili u poslovne uredaje.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 15:46   #17
Ima li poslodavac pravo pregledavati radnikov službeni e-mail?

Poslodavac je dužan pridržavati se navedenih principa a to su: nužnost, svrhovitost, transparentnost, legitimnost, proporcionalnost te točnost i zadržavanje podataka, odnosno za uvođenje takvog nadzora, potrebna je zakonita i opravdana svrha te je takav nadzor nužno propisati i objasniti internim aktom (primjerice: Pravilnikom o informacijskoj sigurnosti i sl.). Stoga nadzor elektroničke pošte bez posebnog obrazloženja i povoda (dakle zakonite i naročito opravdane svrhe) predstavlja povredu privatnosti zaposlenika. Nadzor elektroničkih komunikacija bez znanja zaposlenika u protivnosti je sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka. Takva obrada podataka ne bi bila zakonita i u slučaju uvođenja takvog nadzora i zaposlenici kao i vanjski adresati o tome moraju biti obaviješteni. Nadzor elektroničke pošte zaposlenika trebao bi, ako je moguće, biti ograničen samo na promet podataka zaposlenika i vrijeme komunikacije, a ne sadržaj komunikacije. Ako je pristup sadržaju apsolutno nužan treba voditi računa o privatnosti zaposlenika i adresata koji se obraćaju zaposlenicima te o istome treba postojati upozorenje/obavijest. Stav je Agencije za zaštitu osobnih podataka da samo iznimne okolnosti (primjerice; sigurnosni incidenti, povreda radne dužnosti, odavanje poslovnih informacija konkurentu, sumnja na mobbing) mogu opravdati uvođenje nadzora sadržaja elektroničke komunikacije zaposlenika, ako vrijednost dobra koje se želi zaštititi spomenutim nadzorom i stupanj ugroze koji mu prijeti prevladava nad potrebom zaštite privatnosti. Držimo da nije dovoljno da se mogućnost nadzora sadržaja elektroničke komunikacije zaposlenika predvidi primjerice Pravilnikom o radu poslodavca te da u vezi istoga zaposlenici daju privolu čime bi samo formalno bio ispunjen uvjet legitimnosti (postojanja pravnog temelja). Uvažavajući specifičnosti radnog odnosa između zaposlenika i poslodavca traženje pristanka zaposlenika/potencijalnih zaposlenika bilo bi samo forma, a izostanak pristanka mogao bi dovesti zaposlenike u neravnopravan položaj. Zaključno navodimo da nadzor elektroničke pošte mogu opravdati samo naročite okolnosti i u slučaju uvođenja takvog nadzora isti je nužno detaljno propisati internim aktom, a uputno je o navedenom zatražiti i mišljenje Agencije.

Nije sve u zivotu tako jednostavno. Najbolje je ako s poslodavcem imas zdrav odnos i onda nema problema ali ako nema ok odnosa vazno je znati da cesto ono sto mi mislimo da poslodavac moze cesto nije tako u zakonu.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 15:57   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Po meni je situacija nejasna i teško dokaziva.

Nemoj se ljutiti, ali fascinantno mi je kako su ljudi spremni žrtvovati vlastitu privatnost zbog službenog mobitela.

Kupi si svoj mobitel i stavi na njega što hoćeš. Nemoj pružiti to zadovoljstvo poslodavcu, da te na neki način drži u šaci radi ovoga.


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
Ili jednostavno može instalirati applocker. To je jedna od prvih stvari koje sam dodao na službeni mobitel. Sa applockerom zaključa sve privatne aplikacije (gmail,društvene mreže,viber/whatsapp),a može i galeriju i još neke stvari zaključat. Meni je u njemu sve osim poslovnog maila,skypea i vibera. Možda zvuči previše komplicirano,ali ako mob ima sezor za otisak prsta,to je pola sekunde duže,a opet je na neki način odvajanje privatnog i poslovnog dijela.

Nošenje 2 mobitela je nepraktično,pogotovo dva velika smartphonea. Pogotovo ako službeni ionako moraš imat i biti dostupan.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 16:11   #19
Moji poslodavci nikad nisu trazili da vratim mob kad bi dobivao novi. To je potrosni materijal. Dobijes, koristis i onda dode novi.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 12:02   #20
Quote:
Kosyna kaže: Pogledaj post
Poslovni mobitel se ne smije koristiti u privatne svrhe (uvjetno), kao niti bilo koja druga imovine tvrtke (nekretnine, auti, računala, itd.). Ako se ipak koristi privatno onda je to plaća u naravi i na to se obračunavaju davanja i porezi. Pretpostavljam da doprinose nisi platila pa si prema tome u prekršaju.
Mnogi poslodavci u ugovoru o radu ili pravilniku o radu imaju stavku da zaposlenik poslovni mobitel može korisititi u privatne svrhe (beneficija radnog mjesta).

Doprinose prijavljuje i plaća poslodavac.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.