Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2016., 17:23   #261
Quote:
aza kaže: Pogledaj post
Ne. Moja supruga ima majku a njena majka brata koji je mojoj supruzi ujak ali sto je on nasem djetetu?

Oprosti, pomislila sam da si žena, ne znam zašto

Ali odgovor je isti, tj. preciznije rečeno, ovako je kako kaže MmeTipfeler.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 14:30   #262
Question

Pozdrav ovako, vidam se s jednim deckom i ustanovili smo da smo rodbinski povezani, i sad me zanima koje je to koljeno. Znaci moja baka (po mami) je sestricna od deckove mame. Moja baka i njegova mama su od 2 brata djeca.
lenaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 15:33   #263
Quote:
lenaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav ovako, vidam se s jednim deckom i ustanovili smo da smo rodbinski povezani, i sad me zanima koje je to koljeno. Znaci moja baka (po mami) je sestricna od deckove mame. Moja baka i njegova mama su od 2 brata djeca.
Ako su brat i sestra 1. koljeno, roditelji 2., a djedovi i bake 3., sestrične bi bile veza u 2. koljenu (dakle preko roditelja).
5. koljeno?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:11   #264
Quote:
lenaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav ovako, vidam se s jednim deckom i ustanovili smo da smo rodbinski povezani, i sad me zanima koje je to koljeno. Znaci moja baka (po mami) je sestricna od deckove mame. Moja baka i njegova mama su od 2 brata djeca.
I po civilnom i po kanonskom pravu koljena se računaju po rimskom principu, a ne germanskom koji je najčešće zastupljen u narodu. Po njemu ste vi u 7. koljenu.

Računica je sljedeća: u obzir se uzmu obje pobočne linije, tvoja i tvoga dečka, i zbroje se sva rađanja u tim linijama. Rađanja su koljena ili stupnjevi. Od njih se odbije zajednički korijen za osobe čije se krvno srodstvo određuje. Zajednički korijen je zajednički predak od kojeg su nastale te dvije linije.

U tvom primjeru to bi išlo nekako ovako:

ti (I.) -> mama (II.) -> baka (III.) -> tvoj pradjed koji je brat njegovom djedu (IV.) -> tvoj šukundjed/šukunbaka (zajednički korijen)

njegov pradjed/prabaka (zajednički korijen) -> njegov djed koji je brat tvom pradjedu (V.) -> njegova mama (VI.) -> on (VII.)
Diamond Dog is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 14:10   #265
Quote:
lenaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav ovako, vidam se s jednim deckom i ustanovili smo da smo rodbinski povezani, i sad me zanima koje je to koljeno. Znaci moja baka (po mami) je sestricna od deckove mame. Moja baka i njegova mama su od 2 brata djeca.
On ti je ujak u 3. koljenu. Ujak u 1. koljenu bi ti bio mamin brat (ako bismo išli tim sistemom).
U svakom slučaju, nemojte se razmnožavati.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 00:01   #266
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
On ti je ujak u 3. koljenu. Ujak u 1. koljenu bi ti bio mamin brat (ako bismo išli tim sistemom).
U svakom slučaju, nemojte se razmnožavati.
“Tim sistemom” koji si upravo izmislio. Daj dečko ne straši tu ljude, po tvom sistemu se ne bi mogao vjenčati ni s kim iz svog sela i još dva susjedna. Naravno da se mogu vjenčati i razmnožavati. Osim ako oboje nisu kripli, ali onda ne bi trebali bez obzira na ovo stablo koje je ženska opisala.
epsoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 07:45   #267
Quote:
epsoslav kaže: Pogledaj post
“Tim sistemom” koji si upravo izmislio. Daj dečko ne straši tu ljude, po tvom sistemu se ne bi mogao vjenčati ni s kim iz svog sela i još dva susjedna. Naravno da se mogu vjenčati i razmnožavati. Osim ako oboje nisu kripli, ali onda ne bi trebali bez obzira na ovo stablo koje je ženska opisala.
Ti nikad nisi vidio djecu rodbinski povezanih roditelja? Imaš razna istraživanja koja potvrđuju povećanje smrtnosti i raznih poremećaja kod takvih veza. Koliko se sjećam, medicina propisuje da se ne kombiniraju do 4. koljena (po sistemu ako ti je 1. koljeno prvi rođak s kojim dijeliš djeda).
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 09:30   #268
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Ti nikad nisi vidio djecu rodbinski povezanih roditelja? Imaš razna istraživanja koja potvrđuju povećanje smrtnosti i raznih poremećaja kod takvih veza. Koliko se sjećam, medicina propisuje da se ne kombiniraju do 4. koljena (po sistemu ako ti je 1. koljeno prvi rođak s kojim dijeliš djeda).
Krivo se sjećaš. Uostalom tko uopće zna svoj rod do 4. koljena po toj računici osim Hercegovaca? Ispada bi svatko trebao znati 100 najbližih rođaka.

Ali slobodno nam stavi taj propis gdje medicina propisuje.

Nego sad me zanima, gdje si ti to vidio djecu rodbinski povezanih roditelja i da je to na njima bilo očito? Bio si na habsburškom dvoru u 16. stoljeću gdje se nisu ženili s 4. koljenom nego s dvostrukim rođacima kroz nekoliko generacija?
epsoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 13:17   #269
Quote:
epsoslav kaže: Pogledaj post
Krivo se sjećaš. Uostalom tko uopće zna svoj rod do 4. koljena po toj računici osim Hercegovaca? Ispada bi svatko trebao znati 100 najbližih rođaka.

Ali slobodno nam stavi taj propis gdje medicina propisuje.

Nego sad me zanima, gdje si ti to vidio djecu rodbinski povezanih roditelja i da je to na njima bilo očito? Bio si na habsburškom dvoru u 16. stoljeću gdje se nisu ženili s 4. koljenom nego s dvostrukim rođacima kroz nekoliko generacija?
To za medicinsku preporuku sam negdje davno čuo, nemam pojma kako naći.
Habsburgovci su imali onu malo retardiranu bradicu upravo zbog takvog križanja.
U mom gradu vlasnik najveće građevinske kompanije oženio se rodicom (mislim u trećem koljenu) i sva su mu djeca mentalno poremećena.

Da skratimo priču. Ti, dakle, tvrdiš da nije problem pariti se s rodbinom? Dokle može? Mogu samo rođake ili mogu i sestru? Nemam sestru, ali bih li je smio pojebati da je imam?
Imam par dobrih rodica. Mogu li sada krenuti u akciju i probati ostvariti svoje duboko potisnute želje?
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 13:57   #270
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
To za medicinsku preporuku sam negdje davno čuo, nemam pojma kako naći.
Habsburgovci su imali onu malo retardiranu bradicu upravo zbog takvog križanja.
U mom gradu vlasnik najveće građevinske kompanije oženio se rodicom (mislim u trećem koljenu) i sva su mu djeca mentalno poremećena.

Da skratimo priču. Ti, dakle, tvrdiš da nije problem pariti se s rodbinom? Dokle može? Mogu samo rođake ili mogu i sestru? Nemam sestru, ali bih li je smio pojebati da je imam?
Imam par dobrih rodica. Mogu li sada krenuti u akciju i probati ostvariti svoje duboko potisnute želje?
Mislim da je sad sve jasno odakle ta opsesija mentalnom poremećenošću i razmnožavanjem.

Možeš pojebati koga hoćeš ako se oni slože s time i nisu "mentalno poremećeni". Čak ni Habsburgovci nisu bili redom mentalno poremećeni, a križali su se jedno 2-8 bliže (i češće) nego taj tvoj "treći rod".
epsoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 12:07   #271
Pozdrav
Nekako je ispalo da su od mog decka pradjed(s mamine strane) i moj pradjed (s tatine strane) rodjena braca.
Zanima me koje smo mi onda koljeno i da li ima rizika za nasu eventualnu djecu?
Hvala na odgovoru
Taliaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 08:23   #272
Quote:
Taliaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Nekako je ispalo da su od mog decka pradjed(s mamine strane) i moj pradjed (s tatine strane) rodjena braca.
Zanima me koje smo mi onda koljeno i da li ima rizika za nasu eventualnu djecu?
Hvala na odgovoru
Što se tiče koljena (ti-tvoja tata/-tvoja baka/djed-tvoj pradjed-njegov pradjed-njegova baka/djed - njegova mama-on), njih je 8 i tu je sve košer, ali što se tiče vaših sposobnosti da nabrojite do 8, to je već rizik za dijete.
epsoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 02:54   #273
Pozdrav.
Zanima me ako su moja mama i od djevojke baka sestrične, koje smo mi koljeno?
arnie10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2019., 12:49   #274
Quote:
arnie10 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Zanima me ako su moja mama i od djevojke baka sestrične, koje smo mi koljeno?

Ti si sa njenom mamom treće, a tvoja djevojka bi bila četvrto sa tvojom djecom.
__________________
Death and life are in the power of the tongue, and those who love it will eat its fruits. (Proverbs 18:21)
Chocobella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 19:52   #275
Bakina sestra
Koje je koljeno?
Kako se to uopce racuna?

Naime, zena je umrla a suprugu na poslu vele da mozda ima pravo na slobodne dane jer u Kolektivnom ugovoru pise:

"Smrti ostalih krvnih srodnika zakljucno sa 4. stupnjem srodstva"

ali nitko ne zna protumaciti kako se to racuna nego su mu rekli da sam istrazi i donese dokaze ukoliko se pokaze da ima pravo na slobodne dane

Hvala
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 11:45   #276
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Bakina sestra
Koje je koljeno?
Kako se to uopce racuna?

Naime, zena je umrla a suprugu na poslu vele da mozda ima pravo na slobodne dane jer u Kolektivnom ugovoru pise:

"Smrti ostalih krvnih srodnika zakljucno sa 4. stupnjem srodstva"

ali nitko ne zna protumaciti kako se to racuna nego su mu rekli da sam istrazi i donese dokaze ukoliko se pokaze da ima pravo na slobodne dane

Hvala
http://www.vjeraidjela.com/racunanje-krvnog-srodstva/

http://www.zupa-sivsa.com/index.php/...odstva-koljena
__________________
Death and life are in the power of the tongue, and those who love it will eat its fruits. (Proverbs 18:21)
Chocobella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 19:33   #277
Crkva je u našoj državi odgovorna za računanje koljena???
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 22:15   #278
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Bakina sestra

Koje je koljeno?

Kako se to uopce racuna?



Naime, zena je umrla a suprugu na poslu vele da mozda ima pravo na slobodne dane jer u Kolektivnom ugovoru pise:



"Smrti ostalih krvnih srodnika zakljucno sa 4. stupnjem srodstva"



ali nitko ne zna protumaciti kako se to racuna nego su mu rekli da sam istrazi i donese dokaze ukoliko se pokaze da ima pravo na slobodne dane



Hvala
Pogledaj postove 235 i 236.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 22:58   #279
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Crkva je u našoj državi odgovorna za računanje koljena???
Radije prouči što piše na linkovima.


(Kod računanja koljena nema razlike između kanonskog i civilnog prava.)
Diamond Dog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2024., 14:25   #280
Koje koljeno

Dragi svi,

Na sto sam muka i ne znam izračunati po nikakvom pravu koljeno...naime, sin tatinog nećaka (odnosno, njegova baka je sestra mog oca)...koje mi dođe koljeno i da li se to isto tako računa kod Muslimana, kao i kod nas Katolika?

Puno vam hvala svima na odgovorima i na razumijevanju....samo da mi duša bude mirna... 🙏🏻✨️🤍😇
*leeloo* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.