Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 14:41   #521
Evo radijatora i H ventila


Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 19:26   #522
Napisao si da je polazni vod na desnoj - vanjskoj cijevi. Možeš prije bilo kakve rekonstrukcije pokušati spojiti radijator na drugi način i provjeriš hoće li ispravno raditi.
Skini "H" ventil i one žute redukcije, Na njihovo mjesto staviš čepove koje skineš sa lijeve i desne strane radijatora.
Uzmeš u trgovini prelazne komade koje staviš na te holendere koji ostaju na cijevima , kada skineš H ventil. Na desni dio radijatora staviš kutni radijatorski ventil, a na suprotnu stranu staviš prigušnicu. Sve to možeš spojiti sa pex cijevima , a u trgovini (feroterm) posudiš kliješta. Objasniš dečkima situaciju i dobiješ sav potrebni materijal za spajanje, samo izmjeri potrebnu dužinu cijevi.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 20:55   #523
Uskoro bi radili adaptaciju kupaone.
U tu svrhu bi trebali skinuti radijator ljestve kako bi se skinule i stavile nove pločice.
Stan je u zgradi sa grijanjem od toplane.
Zanima me da li taj radijator ima kakav ventil na kojem bi zatvorili vodu od centralnog sustava i skinuli taj radijator?
Jel moguće skinuti radijator u vrijeme grijanja?

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 22:11   #524
Svaki radijator mora imati ventil i prigušnicu (to su ustvari dva ventila) na kojima se zatvara polazni i povratni vod (topla i hladna voda).

Kad se ventili zatvore, grijanje slobodno dalje radi.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 22:36   #525
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Napisao si da je polazni vod na desnoj - vanjskoj cijevi. Možeš prije bilo kakve rekonstrukcije pokušati spojiti radijator na drugi način i provjeriš hoće li ispravno raditi.
Skini "H" ventil i one žute redukcije, Na njihovo mjesto staviš čepove koje skineš sa lijeve i desne strane radijatora.
Uzmeš u trgovini prelazne komade koje staviš na te holendere koji ostaju na cijevima , kada skineš H ventil. Na desni dio radijatora staviš kutni radijatorski ventil, a na suprotnu stranu staviš prigušnicu. Sve to možeš spojiti sa pex cijevima , a u trgovini (feroterm) posudiš kliješta. Objasniš dečkima situaciju i dobiješ sav potrebni materijal za spajanje, samo izmjeri potrebnu dužinu cijevi.
To sve u konačnici znači da moram ispustiti vodu iz sistema? Iskreno, ne bi se sam upustao u takav zahvat.

U razgovoru sa majstorom koji mi je odmah preko telefona rekao da je to mozda problem (zamjena povrata/polaza) sam nacelno dogovorio da bi bilo najbolje to sve napraviti kad cemo izmjestat radijator. Samo onda ostaje pitanje jel ce nakon tog zahvata radijator normalno grijat, tj jel problem bio u krivom spoju.

A znate kak je sa (skorvo svim) majstorima, uvijek su u guzvi, imaju posla, nemaju vremena
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 19:05   #526
Quote:
Markoma7 kaže: Pogledaj post
To sve u konačnici znači da moram ispustiti vodu iz sistema? Iskreno, ne bi se sam upustao u takav zahvat.

Samo onda ostaje pitanje jel ce nakon tog zahvata radijator normalno grijat, tj jel problem bio u krivom spoju.
Zar nisi sam napisao da je topla voda - polaz na vanjskoj strani?!
Ako je tako, a vidim da si to napisao , tada ne može bolje grijati.
Naravno da o svemu ostalom odluku donosi korisnik.

Quote:
Markoma kaže:
Radi seo Integra radijatorima i problem je izgleda sto su zamjenjeni polaz i povrat, odnosno nije spojeno po shemi, tj polaz je na vanjskom priključku, a povrat na unutarnjem.

Jel to uzrok slabijeg (i sporijeg) grijanja tog radijatora?
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 22:18   #527
Sad mi vise nista nije jasno

Prvo si me pitao kako je moj Integra radijator spojen, odnosno je spojen na način da je polaz sa unutrasnje strane radijatora, odnosno jel spojen po shemi kojoj si linkao.

Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post

Ako je ventil ispod radijatora , radi se o Integri? Na slici možeš vidjeti kako se taj radijator mora spojiti. Sad provjeri, nalazi li se spoj polaznog voda sa unutarnje strane ili ne? Možda je radijator krivo spojen?
Ovo je ispravan način spajanja:


Znači polaz se spaja na unutrasnju stranu radijatora.


Nakon toga sam ja konstatirao kako radijator nije spojen na taj način, nego obrnuto, polaz je na vanjskoj strani, a povrat na unutarnjoj, nakon cega je konstatirano da je to krivi spoj i da je to uzrok slabog i sporog grijanja.

Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Normalno je da radijator ne grije, ako si siguran da su cijevi krivo spojene na radijator.
Na slici se vidi, a i normalno je da je topla voda - ulaz uvijek spojen na unutarnjoj strani, ovisno tome kako je smješten radijator. Zbog toga nikakva kombinacija , osim ispravnog spajanja ne može osigurati ispravno zagrijavanje radijatora.
Nakon toga stavljam sliku radijatora i samog H ventila i predlazete mi da ga probam drugacije spojit, tj da improviziram krizni spoj.

Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Napisao si da je polazni vod na desnoj - vanjskoj cijevi. Možeš prije bilo kakve rekonstrukcije pokušati spojiti radijator na drugi način i provjeriš hoće li ispravno raditi.
http://abload.de/img/indiiex3nu5c.jpg

i nakon toga kazete da to treba biti tako spojeno (polaz/topli vod na vanjskoj strani, a povrat/hladni vod na unutranjoj) a odmah na početku smo utvrdili da topli vod treba biti s unutranje strane (shema od proizvođača) koju ste vi stavili.

I da je to kao najbolji spoj i da ne moze bolje grijat, a utvrdili smo da je taj način krivi spoj, pa ja sad iskreno vise nista ne znam?

Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Zar nisi sam napisao da je topla voda - polaz na vanjskoj strani?!
Ako je tako, a vidim da si to napisao , tada ne može bolje grijati.
Naravno da o svemu ostalom odluku donosi korisnik.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 16.02.2018. at 19:07. Reason: ujme kolka fotka?!? :eek:
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 22:34   #528
Pročitaj post polako .
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:46   #529
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Pročitaj post polako .
Oprosti, reagirao sam kao da imaš Compact radijator ipak sam ja morao polako čitati i gledati kaj sam napisal.

Jedno je ipak točno, krivo su postavljeni polazni i povratni vod za taj radijator.

Ne stavljaj tako velike slike!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 09:14   #530
Oprosti zbog veličine slike, smanjena je, ali očito ne dovoljno.

Uglavnom, tvoja (nenamjerna)greska je jer pomjesao Integra i Compact, znači mozemo onda zaključit da je kod mene krivo spojeno i da zbog toga grije sporo i slabije? Odnosno da ce se to promjenit kad se radijator premjesti i spoji kako treba?

Sto se tiče samog H-ventila i prigusnice, sadasna situacija je ova:


Da je radijator ispravno spojen (polaz unutranja strana, povrat vanjska strana radijatora) onda sa ovom prigusnicom mogu regulirat polaz na radijatoru, a jel nije neka logika da se svaki radijator regulira ventilom na polazu i prigusnicom na povratu? Na mom radijatoru/ventilu ispada da je prigusnica na polazu (da je on pravilno spojen)?

Unaprijed hvala i LP
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 09:56   #531
Balansiranje se vrsi sa regulacijom na povratu. Polaz kod svih radijatora mora biti 100% otvoreno.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 13:19   #532
Tako sam i ja zakljucio, ali onda ispada da je kod mene krivi H ventil, jer je prigusnica na unutarnjoj strani,(polaz) a na toj strani je predviđeno da se spaja polaz, ali kako je sad krivo spojeno, trenutno je dobro, osim sto radijator ne grije kako bi trebao (polaz u povratu)
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 15:25   #533
Ma gledaj to sto je krivo spojeno to sigurno ne ide u prilog ali da ce ti ispravno spojen radijator rijesiti problem, to nece. Treba sistem izbalansirat. Probaj malo ostale radijatore prigusiti na povratima pa vidi da li dobivas nesto ili ne.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 16:46   #534
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Ma gledaj to sto je krivo spojeno to sigurno ne ide u prilog ali da ce ti ispravno spojen radijator rijesiti problem, to nece. Treba sistem izbalansirat. Probaj malo ostale radijatore prigusiti na povratima pa vidi da li dobivas nesto ili ne.
Probao sam zatvoriti sve radijatore na ventilu znači na polazu, ali ista stvar. Mislim da se onda ni zatvaranjem na prigusnici ne moze dobit bolje grijanje tog radijatora. A tim vise jer se radi o malom sustavu. (stan od 55m2, 20 kw bojler i 5 radijatora)
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 20:50   #535
A onda nista, skidaj taj radijator i stavljaj veci i kada budes spajao novi radijator pripazi spajanje ulaza i povrata.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 15:16   #536
Kupujem novi radijator (stari mjenjam jačim) pa me zanima ovaj podatak o snazi radijatora, između proizvođača postoje poprilične razlike u podatku o snazi, naravno ako pričao o istim dimenzijama radijatora.

Znači treba mi radijator, tip 22, visina 600, a duljina, sto kraci to bolji (<1500mm) i sad tu nastaje cirkus, konkretno prvo sam gledao Radson (svi ostali su u stanu Radson Integra), te onda Vaillant, Thermoqueen, Vogel Noot.
I ovo je situacija:
Postojeci radijator:
Radson Integra, 21s, 1500x600 2024 W

Takav isti, ali tip 22: 2748 w
Takav ali kraći (tipa 22) 1350x600 2473 W
Jos manji 1200x600 2198 W

Drugi proizvođači:
Vaillan ViRad tip22, 1500x600 3450W
Takav isti, ali manji 1300x600 2990W
Ili jos manji 1200x600 2760 W

ThermoQueen
Tip 22, 1200x600 2687 W

Buderus
Tip 22, 1200x600 2551 W

Vogel & Noot
Tip 22, 1200x600 2626 W

Ako uzmemo samo dimenziju 1200x600 tip 22 Radson deklarirano ima 2198w, a recimo isti takav Thermoqueen je deklariran na 2687w sto je razlika od cca 22%. Jel to samo marketinski trik pa ova dva radijatora jednako griju, ili ipak na kraju ima razlike u snazi?

Unaprijed hvala i LP
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:16   #537
Quote:
Markoma7 kaže: Pogledaj post
Kupujem novi radijator (stari mjenjam jačim) pa me zanima ovaj podatak o snazi radijatora, između proizvođača postoje poprilične razlike u podatku o snazi, naravno ako pričao o istim dimenzijama radijatora.

Znači treba mi radijator, tip 22, visina 600, a duljina, sto kraci to bolji (<1500mm) i sad tu nastaje cirkus, konkretno prvo sam gledao Radson (svi ostali su u stanu Radson Integra), te onda Vaillant, Thermoqueen, Vogel Noot.
I ovo je situacija:
Postojeci radijator:
Radson Integra, 21s, 1500x600 2024 W

Takav isti, ali tip 22: 2748 w
Takav ali kraći (tipa 22) 1350x600 2473 W
Jos manji 1200x600 2198 W

Drugi proizvođači:
Vaillan ViRad tip22, 1500x600 3450W
Takav isti, ali manji 1300x600 2990W
Ili jos manji 1200x600 2760 W

ThermoQueen
Tip 22, 1200x600 2687 W

Buderus
Tip 22, 1200x600 2551 W

Vogel & Noot
Tip 22, 1200x600 2626 W

Ako uzmemo samo dimenziju 1200x600 tip 22 Radson deklarirano ima 2198w, a recimo isti takav Thermoqueen je deklariran na 2687w sto je razlika od cca 22%. Jel to samo marketinski trik pa ova dva radijatora jednako griju, ili ipak na kraju ima razlike u snazi?

Unaprijed hvala i LP


Treba gledat pri kojoj temperaturi su racunali snagu radijatora neke tvornice gledaju pri vecim ulazima temperature 60 stupnjeva neke pri manjim.

Pogledajte zehnder radijatore oni su vrh, kod nas jos nisu toliko izreklamirani.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Detek-eramika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:23   #538
Točbo to.
Npr, Lipovica nudi tri temperature polaza i učinak za svaki od ta tri slučaja.
http://www.lipovica.hr/hr/radijator-orion.html
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 13:09   #539
Da odgovorim sam sebi u nadi da ce pomoc i nekom drugom, mjerenja učinkovitosti pojedinog radijatora se mjeri u dva dva rezima 75/65/20°C i 90/70/20°C. Jasno da je u drugom slučaju bolja izmjena i samim tim radijator su tom rezimu deklarirani na visu vrijednost. Npr. Radson Integra tip22, 600x1500 2748w vs 3521w

Problem jer sto sam za svoj gledao nizi podatak, (tablica na web stranici radsona) a svi ostali su po svim trgovinama deklarirani visom snagom. Kad se usporede iste snage razlike su doslovno u par wata.

Zaključak je da su svi radijatori isti, odnosno daju podjednaku snagu u istoj dimeziji.
Markoma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:25   #540
Ako imaš ili se mora kroz neko vrijeme promijeniti stari bojler za novi kondenzacijski bojler, tada se mora računati sa najnižom vrijednosti polazne temperature vode. U tom se slučaju treba uzeti više članaka ili se uzme veći radijator.
Niže polazne temperature, zahtijevaju veće ogrijevne površine (radijatore) da se dobije željena temperatura prostora, A upravo takav režim rada imaju kondenzacijski bojleri.

Ako nemaš plinsko grijanje, tada ovi podaci nisu važni.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.