Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2006., 19:31   #1
Posvojenje djeteta - Q&A

Bok svima,
imam veliki problem,nadam se da mi netko moze pomoc.
prije 5 godina me je ovdje u njemackoj moj ocuh osvojio(zbog nasljedstva najvise),tada sam imao 19 godina,bio sam punoljetan.
U rjesenju opcinskog suda ovdje u njemackoj,radi se o tzv.punoj adopciji,rjesenjem mi je promjenjeno prezime.
ja sam na to skroz zaboravio,i nisam mjenjao prezime u hrvatskoj,mislio sam nema veze,nitko nezna.
i eto nisam nikakvih problema u vezi toga imao,sve do prije 3 mjeseca.
u rujnu sam podigao novu putovnicu u zagrebu,i nakon toga dosao sam ovdje u ured za strance i trazio da mi stave boravisnu dozvolu u novu putovnicu.sve ok,tjedan dana kasnije ,evo moja putovnica natrag,i u njoj boravisna koja glasi na mene al s novim prezimenom,iako mi je putovnica na staro prezime.i sad imam velike probleme jer putovnica na jedno,a dozvola na drugo prezime,nemogu cak ni ugovor za mobitel zakljucit.
sad mi ovi u uredu za strance dali rok od 6 mjeseci da to promjenim.

sad moje pitanje. dal to rjesenje o usvojenju vrijedi u hrvatskoj,i di se moze promjenit prezime.

dal to ide jednostavno kao i kod vjencanja,s prijevodom u maticni i gotovo.
freakingfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 00:45   #2
sa svim dokumentima o promjeni prezimena u njemačkoj odi na matični ured u njemačkoj (odnosno mjesto prebivališta) i onda dobiješ od njih upute i papire za dalje. bit će komplicirano, ali mislim da neće biti većih problema.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 00:59   #3
Quote:
decec kaže:
sa svim dokumentima o promjeni prezimena u njemačkoj odi na matični ured u njemačkoj (odnosno mjesto prebivališta) i onda dobiješ od njih upute i papire za dalje. bit će komplicirano, ali mislim da neće biti većih problema.
jesam,dobio sam ovdje u njemackoj tak nesto kao rodni list (Auszug aus familienbuch),ali posto oni nemogu jel promjenit moje prezime u hrvatskoj putovnici,receno mi je da odem u maticni ured u hrvatskoj.al eto nikad vremena,bas mi se nemjenja prezime,i nadao sam se da nece nitko skuzit.

imam to i rjesenje o posvojenju(u kojem pise da od tog rjesenja nosim sad to novo prezime.)
vidjet cu,e pa nebi trebalo bit to toliko veliki problem.
dal netko zna,kak to funkcionira sa rjesenjima sudova iz drugih drzava.jesu li ona u hrvatskoj sam tako priznata ili se prvo ta rjesenja provjeravaju itd ...
freakingfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 09:52   #4
sad moje pitanje. dal to rjesenje o usvojenju vrijedi u hrvatskoj,i di se moze promjenit prezime.

naravno da vrijedi u hrvatskoj. Svi zakoni svih zemalja u hrvatskoj vrijede ako su sukladni reciprocitetu.

Gdje se mijenja prezime? To ti je Upravni postupak. Moras ici u matični ured po mjestu prebivališta i tražiti obrazac za to.
U tom obrascu moraš navesti sve traženo i tada ti oni taj zahtjev urudžbiraju, i donesu rješenje u zakonskom roku.
Ti se ne želiš na rješenje (Ako naravno je u skladu sa onim što si tražio) te čekaš da postane konačno. Staviš klauzulu konačnosti i to je to - nitko ti nis ne moze.

Brate dragi, sklapljaj tada ugovore sa kim zelis, i zeni se bez problema.

Sretno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 03:25   #5
Quote:
lara35zg kaže:
sad moje pitanje. dal to rjesenje o usvojenju vrijedi u hrvatskoj,i di se moze promjenit prezime.

naravno da vrijedi u hrvatskoj. Svi zakoni svih zemalja u hrvatskoj vrijede ako su sukladni reciprocitetu.

Gdje se mijenja prezime? To ti je Upravni postupak. Moras ici u matični ured po mjestu prebivališta i tražiti obrazac za to.
U tom obrascu moraš navesti sve traženo i tada ti oni taj zahtjev urudžbiraju, i donesu rješenje u zakonskom roku.
Ti se ne želiš na rješenje (Ako naravno je u skladu sa onim što si tražio) te čekaš da postane konačno. Staviš klauzulu konačnosti i to je to - nitko ti nis ne moze.

Brate dragi, sklapljaj tada ugovore sa kim zelis, i zeni se bez problema.

Sretno
nekuzim cemu upravni postupak.kad se moja frendica ovdje u njemackoj udavala.nije niakvih problema imala.znaci s njemackim vjencanim listom i prijevodom u maticni,dobila hrvatski vjencani,s njim u policiju i zatrazila nove dokumente.

meni su danas ovdje u maticnom uredu rekli,da ponesem ovaj tzv. rodni list odavde ,dam ga prevest,i u Zg. bi to trebali samo unjet u maticnu knjigu(e kad bi to bilo taaaaaak jednostavno)
kod mene postoji jos jedan malecki problemcic,a to je da sam posvojenje automatski dobio novog oca,tj. samo njegovo ime pise u ovom njemackom listu8kao da me on napravio )dakle i ime oca bi u hrvatskoj trebalo promjenit(majko moja sto je ovo komplicirano).
posto cu uskoro u hrvatskoj,raspitao se danas na policiji,zbog vozacke,ona glasi na staro prezime ,isto kao i putovnica,a viza na novo,njima nis nije jasno,uglavnom vele da bih mogao imat problema na granici,recimo.a promjenit prezime na vozackoj mogu samo ak mi i u putovnici novo prezime stoji.velim,uzas totalna konfuzija.htio prosle subote kupit frendu jedan prepaid mobitel za bozic,nema sanse,cim je prolistao putovnicu zbunjen ppogled.

na stranici minisarstva vanjskih poslova RH pise

Upisi podataka o rođenju, sklapanju braka i smrti hrvatskih državljana nastalih u inozemstvu upisuju se u državne matice na temelju izvatka inozemnog tijela.

je da,samo sto nisam ni ozenjen,nit sam umro,a nit tek rodjen....
freakingfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 09:39   #6
super... onda pitaj tu svoju frendicu kako se to radi, pa napravi sam i obavijesti nas kako to ide u preksi..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 10:18   #7
Quote:
lara35zg kaže:
super... onda pitaj tu svoju frendicu kako se to radi, pa napravi sam i obavijesti nas kako to ide u preksi..

cekaj,nekuzim te sad.sama si rekla da nasi priznaju odluke stranih sudova.dakle ako u hrvatskoj promjenis prezime na sudu i odes s tim rjesenjem u maticni ured,nekuzim kaj ce onda jos jedan upravni postupak,kolko znam oni odmah upisuju u maticnu knjigu,ili?
dakle ako nasi kao sto ti velis priznaju strana rjesenja cemu jos jedan upravni postupak????(nije li sudska odluka vec upravni postupak)

to je samo gubljenje vremena,upravni postupak netraje par dana....

sto se tice moje frendice,ona je sve obavila u roku tjedan dana,dobila hrvatski vjencani list i expres putovnicu.

bas me zanima kolko ljudima koji se u hrvatskoj ozene treba vremena da promjene prezime,sigurno netrebaju upravni postupak
freakingfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 14:22   #8
Quote:
freakingfreak kaže:

Upisi podataka o rođenju, sklapanju braka i smrti hrvatskih državljana nastalih u inozemstvu upisuju se u državne matice na temelju izvatka inozemnog tijela.

je da,samo sto nisam ni ozenjen,nit sam umro,a nit tek rodjen....
pa svejedno možeš tražit izvadak iz matične knjige rođenih
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 14:57   #9
A zasto nisi jednostavno otisao na nas konzulat i njima predao Auszug aus familienbuch te platio fino 100-tinjak eura i cekao da ti to rijese??

Danas nasi na konzulatima stvarno sve rade i postali su, za cudo Bozje, jako ljubazni. Jest da im brzina jos uvijek nije vrlina ali u konacnici ipak srede stvar.
bibobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 18:19   #10
Quote:
bibobu kaže:
A zasto nisi jednostavno otisao na nas konzulat i njima predao Auszug aus familienbuch te platio fino 100-tinjak eura i cekao da ti to rijese??

Danas nasi na konzulatima stvarno sve rade i postali su, za cudo Bozje, jako ljubazni. Jest da im brzina jos uvijek nije vrlina ali u konacnici ipak srede stvar.
neznam bas,zadnji put kad sam bio u frankfurtu,jao majko moja kak su tam bili neljubazni,tretirali su nas ko stoku.

ma isao bih ja u konzulat,usprkos neljubaznosti,za novce nije bed..al jednostavno mi se nije dalo prezime mjenjat,uz moje ime zbilja blesavo zvuci,a i mislio sam si,pa kaj,usvojen,usvojen,nis posebno. a i mislio da to nije taaak obavezno,e ko da cu trazit njem. drzavljanstvo ili sto.ni nakraj pameti da ce ovi u ausländerbehörde to od nekud saznat.ja im nisam nis rekao.i sad to moram navrat nanos radit.
jao jedva cekam sad na austrijskoj granici reakciju ,posto meni obicno uvijek pol sata pregledava putovnicu,kaj mogu kad licim na kriminalca

jel postoji u hrvatskoj uopce neaki zakon o usvajanju odraslih osoba po zakonu o usvajanju maloljetnika?? .
meni bas tako pise da sam usvojen po zakonu za maloljetnike,sad sam jos vise
freakingfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 19:05   #11
posvajanje

Imala sam profesoricu iz vjeronauka u srednjoj školi. Jako dobra žena. Ima jedno dijete i htjela je još djece, nažalost bezbrojni uzaludni pokušaji... Koliko se sjećam, mislim da 5 spontanih.

Predala je zahtjev za usvajanjem. To je bilo prije 5 godina. Do dan danas nisu još dobili dijete. Kada god je sretnem, ako upitam za to, uvijek naiđem na tužan pogled. Razlozi? "Nema dovoljno djece za posvajanje", "prednost imaju parovi koji nemaju ni jedno dijete", i sl.

Angažirana je oko toga jako. Ali nema uspjeha. Jednom su joj čak rekli i da će dobiti dijete u roku mjesec dana, da je već skoro papirologija gotova. Profesorica je to vrijeme dolazila u školu s osmjehom kakav još nisam vidjela na njoj. Kupovala robicu, plela vestice.. Par dana prije nego što je trebalo dijete doći kući, rekli su joj da ipak ništa od toga. Bila je slomljena. Rekla je da kao da je svoje dijete izgubila. Jer, zavoljela ga je. Cijelo to vrijeme u postupku posvajanja bila je uz to dijete. Nakon toga je prošlo evo opet skoro dvije godine, a dijete ona ne može dobiti.

I onda čitam neki dan, Bobanovi posvojili blizance.
A koliko se sjećam, i prije godinu su posvojili dijete.

I sada ne razumijem, jel se u našoj državi ljubav mjeri veličinom bankovnog računa ili količinom toplih zagrljaja???

molim vas, objasnite mi to. Po mogućnosti, i ako ima netko stručan.

Unaprijed zahvaljujem
__________________
Dama je zena koja zna kad ne zna iako uvijek sve zna
ita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 20:52   #12
jel samohrana majka?
koliko ima godina
kakva su joj primanja

sve se to gleda i da, istina je da nema dovoljno djece za posvajanje to je živa sramota jer su nam puni domovi a djeca nisu slobodna za posvajanje

uostalom, isto sam zakolutala očima kad je opačićka usvojila dijete obzirom jelte, da parovi imaju prednost
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 22:56   #13
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
jel samohrana majka?
koliko ima godina
kakva su joj primanja

sve se to gleda i da, istina je da nema dovoljno djece za posvajanje to je živa sramota jer su nam puni domovi a djeca nisu slobodna za posvajanje
To je kriv zakonodavac koji je tako postavio proceduru
Jednom u 6 mjeseci je dovoljno da netko posjeti dijete ,i to je kao roditeljska skrb


Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
uostalom, isto sam zakolutala očima kad je opačićka usvojila dijete obzirom jelte, da parovi imaju prednost
Ah,nazalost kao u svemu veze i poznanstva igraju činjenicu. Isto tako znam za slučaj kada su usvojili dijete u svega par 6-8 mjeseci nakon podnošenja zahtjeva,i cak se radilo o bebi
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 23:19   #14
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
jel samohrana majka?
koliko ima godina
kakva su joj primanja

sve se to gleda i da, istina je da nema dovoljno djece za posvajanje to je živa sramota jer su nam puni domovi a djeca nisu slobodna za posvajanje

uostalom, isto sam zakolutala očima kad je opačićka usvojila dijete obzirom jelte, da parovi imaju prednost
nije samohrana majka, ima muža i jedno svoje dijete. muž i ona su profesori, tako da prosječna hrvatska primanja.

ima 33-34 godine, tu negdje.

i naravno i ona i muž su puni ljubavi prema djeci, ne bih stavila ovu temu da nije tako, ali nažalost u Hrvatskoj se očito to ne gleda pod prvo
__________________
Dama je zena koja zna kad ne zna iako uvijek sve zna
ita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 17:03   #15
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post

uostalom, isto sam zakolutala očima kad je opačićka usvojila dijete obzirom jelte, da parovi imaju prednost
M. Opačić je usvojila stariju curicu. Mislim da to usvajanje nije ugrozilo šanse nekog para da dobije dijete, a ako ti stvarno znaš detalje koji bi govorili suprotno, reci nam.

Ita, nemoj me krivo shvatiti, ali želja tvoje profesorice za drugim djetetom neusporediva je sa čežnjom žene koja nema nijedno dijete a htjela bi postati majka. Bobane ne mogu komentirati.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 17:11   #16
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
M. Opačić je usvojila stariju curicu. Mislim da to usvajanje nije ugrozilo šanse nekog para da dobije dijete, a ako ti stvarno znaš detalje koji bi govorili suprotno, reci nam.

oćeš mi molim te objasnit prvu rečenicu? Šta, ona je jedina koja je usvojila starije dijete? Evo ti morski na topicu, i on i ja znamo i u Splitu par sa uzsvojenim starijim djetetom. Istina je da većina traži skroz male bebe, ali ima onih koji jednostavno žele dijete
ako je neki par tražio dijete prije Opačićke, pa čak i istovremeno kad ga ja ona tražila, svakako je bio u prednosti (naravno, ako nisu oboje nezaposleni, nisu alkohičari isl - govorimo o normalnom paru). Jer se parovima daje prednost. A poanta je da ti parovi ostaju prečesto kratkih rukava jer nemaju odakle povuć vezu, godinama se muče, traže, išćekuju. A ovde se, jelte, ipak rdi o političarki. Medijski eksponiranoj.
Nemoj me krivo svatit, nemam ja ništ protiv žene, dapače. Ali imam puno protiv sistema
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 17:31   #17
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
oćeš mi molim te objasnit prvu rečenicu? Šta, ona je jedina koja je usvojila starije dijete? Evo ti morski na topicu, i on i ja znamo i u Splitu par sa uzsvojenim starijim djetetom. Istina je da većina traži skroz male bebe, ali ima onih koji jednostavno žele dijete
ako je neki par tražio dijete prije Opačićke, pa čak i istovremeno kad ga ja ona tražila, svakako je bio u prednosti (naravno, ako nisu oboje nezaposleni, nisu alkohičari isl - govorimo o normalnom paru). Jer se parovima daje prednost. A poanta je da ti parovi ostaju prečesto kratkih rukava jer nemaju odakle povuć vezu, godinama se muče, traže, išćekuju. A ovde se, jelte, ipak rdi o političarki. Medijski eksponiranoj.
Nemoj me krivo svatit, nemam ja ništ protiv žene, dapače. Ali imam puno protiv sistema
Koliko ja znam, gleda se interes pojedinog djeteta, tj. ne postoje liste čekanja u smislu "tko prvi, njemu dijete". Možda sam naivna, oprosti mi. U svakom slučaju, nekako mi je bed komentirati bilo koje posvojenje naknadno, jer M. je toj curici sad mama, ako kužiš što želim reći.

A sustav jest loš, prvenstveno zbog toga što se dozvoljava da djeca dočekaju odraslu dob u domu, tj. prava bioloških roditelja se (čini mi se) previše štite.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 18:36   #18
Posvojenje Q&A

Odgovor je naravno zbog zakona, ali opet me nešto kopka.

Samohrani i razvedeni roditelji naravno imaju pravo (ovo zvuči bedasto) imati djecu jer su naravno njihova i oni su njihovi zakonski skrbnici, ali ako izađemo iz toga i pogledamo na njih dvoje (ili više njih):

mama radi 8 sati da bi prehranila tu djecu, dok nje nema djeca su u vrtiću ili školi, ako mama radi u suprotnoj smjeni, djeca su kod bake, tetke itd. kad mama dođe s posla posveti se svojoj djeci koliko kod ona to može i tako iz dana u dan.

Koja bi onda bila razlika da neudata žena posvoji dijete? ponavlja se potpuno ista priča. kad radi djecu netko čuva kad ne radi ona je s njima, kuha za njih, pere, pegla, briše guzu, mislim sve isto ko i naša samohrana majka gore.

Ne vidim zašto bi djeca trebala čamiti u domovima ako postoji netko tko im želi pružiti ljubav i toplinu.

Nisam pravnik pa molim za objašnjenje. Hvala.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 18:58   #19
koliko ja znam, posvojiti mogu i samci ako je to od osobite koristi za dijete. recimo, ima primjera kad 'tete' koje rade s djecom ili volonteri po djecjim domovima na kraju posvoje dijete.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 19:02   #20
U teoriji jer se smatra da je optimalno za dijete da dode u obitelj u kojoj postoje i otac i majka. Koliko je to ispravno je sasvim durga prica,jer sigurno bi poneki samohrani roditelj dao puno bolju skrb nego bračni par.Mislim da iznimno mogu posvojiti samci,ako je to od interesa za dijete.
U praksi je stvar jos gora jer ima vrlo malo djece,tako da ni dobar dio bračnih parova ne može usvojiti dijete
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.