Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2018., 13:01   #1
Prednosti i mane mržnje

Mržnja je kratkoročan, ali iznimno efektivan naboj u čovjeka.
Mržnja se stoljećima koristi u ideološke i religijske svrhe.
Malo tko uspije othrvati se dobroj mržnji.

Johnny Deep je rekao da je mržnja sjajan pokretač stvari, govoreći iz kuta same energije, a ne iz sadržaja same mržnje.

Suptilna nepodnošljivost, rezerviranost ka drugima koje ne simpatizirate ili otvorena mržnja ?
Iskrenost valja cijeniti pa ispada je deklarirana mržnja strahovit pojam u društvu.
Svi se strahovi pletu oko dobre mržnje.

No, za samog korisnika mržnja je nezdrava jer oduzima previše no što daje..
Ustvari, koje bi to bile prednosti i mane mržnje ?

Ili je jednostavno mržnja sami kraj. Rub. Točka. Bezdan. Nepokretnost ideje.
No, ako se mržnjom koristimo kao vještim alatom u društvenom nadmetanju mogu se postići značajni rezultati..
Promotrimo društva na Helmu, ili kako se još kaže, Balkanu.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 13:10   #2
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post

Johnny Deep je rekao da je mržnja sjajan pokretač stvari, govoreći iz kuta same energije, a ne iz sadržaja same mržnje.
Želja, znatiželja i ljubav su bolji pokretači stvari.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 16:42   #3
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Želja, znatiželja i ljubav su bolji pokretači stvari.
Kažeš, nemaš ni uncu mržnje ?
Zaobilaziš svoju mržnju time što je ljubav isplativija na duži rok ?
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 17:04   #4
Po cemu ova tema, a mozda i ona druga koji si otvorio, spadaju u filozofiju, a ne recimo na psihologiju ili gdje vec?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 17:30   #5
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Kažeš, nemaš ni uncu mržnje ?
Zaobilaziš svoju mržnju time što je ljubav isplativija na duži rok ?
Moj post je vrlo kratak i vrlo jasan.

U njemu ne govorim o sebi, niti o svojim osjećajima.

Ali nije problem - naravno da i ja *imam mržnju* ili kako se bolje kaže i u meni određeni događaji bude osjećaj mržnje.

Međutim, budući da sam svjesna da mržnja nije dobra ni za mene a ni za okolinu namjerno je suzbijam i zamjenjujem drugim osjećajima.

Jer, da se opet ostavimo mene i vratimo na temu, ako nam već treba pokretač onda je bolje izabrati druge emocije - ljubav, želju i znatiželju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 19:30   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Po cemu ova tema, a mozda i ona druga koji si otvorio, spadaju u filozofiju, a ne recimo na psihologiju ili gdje vec?
Nije samo medicinsko pitanje.
Pogledaj domaće društvo ili u okruženju.
Pronaći ćeš primjere zapetljane, suptilne filozofije nesnošljivosti..Latente mržnje upakirane u ideologiju, religiju i običaje.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 19:33   #7
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moj post je vrlo kratak i vrlo jasan.

U njemu ne govorim o sebi, niti o svojim osjećajima.

Ali nije problem - naravno da i ja *imam mržnju* ili kako se bolje kaže i u meni određeni događaji bude osjećaj mržnje.

Međutim, budući da sam svjesna da mržnja nije dobra ni za mene a ni za okolinu namjerno je suzbijam i zamjenjujem drugim osjećajima.

Jer, da se opet ostavimo mene i vratimo na temu, ako nam već treba pokretač onda je bolje izabrati druge emocije - ljubav, želju i znatiželju.
Državnosponzorirana mržnja je alat kojim se koriste sva društva..Razliku čine oni koji prepoznaju i oni koji konzumiraju mržnju kao običajno.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 19:37   #8
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Nije samo medicinsko pitanje.
Pogledaj domaće društvo ili u okruženju.
Pronaći ćeš primjere zapetljane, suptilne filozofije nesnošljivosti..Latente mržnje upakirane u ideologiju, religiju i običaje.
Nisam spominjao pdf zdravlja.

Naci ces svugdje i automobile, to ne znaci da su motori sa unutarnjim izgaranjem tema za filozofiju
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 22:59   #9
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nisam spominjao pdf zdravlja.

Naci ces svugdje i automobile, to ne znaci da su motori sa unutarnjim izgaranjem tema za filozofiju
Razumijem te..
Nije pitanje automobila nego kako se njime upravlja.
Nije pitanje mehanike nego procesora koji nadzire vozilo.

Ta mržnja o kojoj nastojim govoriti je rasprostranjena poput korova.Neprestano je i posvuda.

Nema čovjeka koji nije ogrezao u mržnju, a kada želimo upitati sami sebe otkud nam to brzo ćemo doznati.
Do tada koprena od mržnje razmilila se do mile volje.

Ispravno pitaš; kakve ima veze ova tema sa filozofijom ?
Društva u bliskoj povijesti izgrađena su na državnosponzoriranoj mržnji.
I na tome su stasale generacije.
Zapravo, rođene su i odgajane dobrim dijelom u tom okolišu.

Mržnja može biti vrlo lako sklopljena konstrukcija kojom se vlada pukom, a opet tako je prirodna i pristuna da je pitanje može li se bez mržnje uopće ?!

Ratovi, sukobi, svađe, neprijateljstva, okršaji i obračuni svi imaju zajednički nazivnik da je motiv ili posljedica, mržnja.

Ne znam postoji li Bog Mržnje..Ne znam koliko je ustvari utemeljeno znanstveno da je mržnja kobna za zdravlje.

Znam da je mržnja gonič, da je žar u utrobi i trozubac u umu..
Jamčim Ti da će uskoro izaći i knjiga o filozofiji mržnje.
Upravo je službouljuđena mržnja sastavni dio našeg svijeta.
Neprijatelj je pred vratima..Prijetnja. Mrziti prijetnju i tog neprijatelja jednako je..
A, ja kažem to je manipulacija. U tome svemu stoji filozofija, koji bi trebala dati odgovor; kako se obračunati sa samim sobom kada u očima imamo mržnju ?!
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 23:02   #10
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali nije problem - naravno da i ja *imam mržnju* ili kako se bolje kaže i u meni određeni događaji bude osjećaj mržnje.

Međutim, budući da sam svjesna da mržnja nije dobra ni za mene a ni za okolinu namjerno je suzbijam i zamjenjujem drugim osjećajima.
Ali kada pomisliš, zašto bi odustala od svoje mržnje, kada ti je ona balans raspoloženja ?
Uostalom, što bi čovjek bio da ne mrzi..!?
Snaga počiva i u tome.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 08:25   #11
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Uostalom, što bi čovjek bio da ne mrzi..!?
Snaga počiva i u tome.
Ne treba zaboraviti da je mržnja vrlo moćno sredstvo manipulacije.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 10:01   #12
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Državnosponzorirana mržnja je alat kojim se koriste sva društva..Razliku čine oni koji prepoznaju i oni koji konzumiraju mržnju kao običajno.
Državljanin nije obavezan slušati državu ako mu plasira štetne stvari. Ne mora je ni poštivati, ni cijeniti, ni slušati.

Ako se stavovi države i stavovi državljana jako razlikuju državljanin si može potražiti i državu koja mu više odgovara.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 10:08   #13
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Ali kada pomisliš, zašto bi odustala od svoje mržnje, kada ti je ona balans raspoloženja ?
Uostalom, što bi čovjek bio da ne mrzi..!?
Snaga počiva i u tome.
Zašto bi odustala od svoje mržnje? Zato što je mržnja štetna i za mene i za moju okolinu.

Evo ti primjer - trebaš obaviti neki fizički posao, recimo porinuti barku u more ili čamac u rijeku, kojeg ne možeš obaviti sam već ti treba pomoć drugih ljudi. Hoće li ti doći pomoći ljudi koje ti mrziš i koji mrze tebe?

Imaš izreku, ne znam kojeg naroda, da u svakom čovjeku postoje dva vuka (ljubav i mržnja). Veći i jači vuk je onaj kojeg više hraniš. Ja sam vuka mržnju odavno prestala hraniti tako da je skroz zakržljao pa možda i uginuo.

Mržnja je osjećaj. Čovjek posjeduje i razum. Razumom bi trebao shvatiti što je dobro za njega i što je dobro za društvo oko njega i na temelju racionalnih zaključaka bi trebao upravljati svojim osjećajima. Hraniti jednog vuka, drugog pustiti da ugine.

Što bi čovjek bio da ne mrzi? Isto čovjek. Svaki čovjek treba moći upravljati svojim osjećajima, ako osjećaji upravljaju njime .....
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 11:24   #14
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto bi odustala od svoje mržnje? Zato što je mržnja štetna i za mene i za moju okolinu.
Pa... da. Osim nekih koristi od akutne mržnje, kronična donosi samo štetu. Najviše onom koji mrzi. Kao što su to već drugi napisali, nečija kronična mržnja je dušu dala da se njome manipulira a to je u pravilu na štetu "mrzitelja" (i drugih oko njega). Mržnja se da lako prevesti u ignoriranje od kojeg je puno manje štete. Ignoriranjem se barem ne može manipulirati.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 12:59   #15
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Državljanin nije obavezan slušati državu ako mu plasira štetne stvari. Ne mora je ni poštivati, ni cijeniti, ni slušati.
Ne mogu se potpunije složiti s tobom.
Što manje države, moj je ultimativni cilj.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako se stavovi države i stavovi državljana jako razlikuju državljanin si može potražiti i državu koja mu više odgovara.
To više nije utopija.
Naš domaći primjer ide u u prilog tome.

Tko nije zadovoljan, odlazi.

Ne može biti više konkretnije nego kada državu okupiraju oni koji promoviraju osobne interese umjesto javnih.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 13:05   #16
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne treba zaboraviti da je mržnja vrlo moćno sredstvo manipulacije.
No, osmotri i kler i njihovu komunikaciju.
Vidjet ćeš da se ispod svega nazire poruka nesnošljivosti.
Uvjeren sam da je mržnja izrečena na suptilan, prikriven način mnogo dublja i snažnija od one običajne, kadkad prolazne.

Tko konstruira svoju mržnju u parafe, tko ju razgrađuje u uzvišena pravila, kodekse ponašanja, a to je prvenstveno mjesto zajamčeno kleru i konzervativcima, ne treba zdvajati da će to prerasti u ruho ponašanja opće populacije.
I, eto tako od opće mržnje imamo oltarsku mržnju.

Država pak ima svoje instrumente poticanja i održavanja mržnje.
Bezbrojni primjeri medijske propagande za vrijeme rata i poslije rata izvanredan su primjer.

I danas je najjednostavnije pokrenuti mase sa idejom o simbolu neprijatelja.
Kada izgradite takav simbol kasnije odradite upgrade u sustavu i vječito nadzirete tok mržnje.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 13:19   #17
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto bi odustala od svoje mržnje? Zato što je mržnja štetna i za mene i za moju okolinu.
Imaš svijest što je dobro za tebe.
Moja svijest tome se ne suprostavlja.
Ja svoju mržnju nadzirem. U rijetkim je trenucima potičem jer mi je to pogonsko gorivo.
Smatram, ukoliko prestanem mrziti da će moj stav prema objektivno nepovoljnim silama koje se nalaze u mom okolišu splasnuti i time ugrožavam optimalni cilj da ono što držim nedobrim jednog dana oživi.

Mrziti iz potrebe očuvanja svog stav koji je svakodnevno pod kritikom uma (razum+osjećaji) može narušiti čovjekov karakter i kazniti ga oholim i čangrizavim..To je opasnost.
No, čistokrvni derivat iz mržnje ako je dobro podložan umu i karakteru osobe nikad neće biti višak i narušavati biće.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Evo ti primjer - trebaš obaviti neki fizički posao, recimo porinuti barku u more ili čamac u rijeku, kojeg ne možeš obaviti sam već ti treba pomoć drugih ljudi. Hoće li ti doći pomoći ljudi koje ti mrziš i koji mrze tebe?
Novac..Platit ću im da odrade pomoć.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Imaš izreku, ne znam kojeg naroda, da u svakom čovjeku postoje dva vuka (ljubav i mržnja). Veći i jači vuk je onaj kojeg više hraniš. Ja sam vuka mržnju odavno prestala hraniti tako da je skroz zakržljao pa možda i uginuo.
Vrlo zgodno rečeno..
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mržnja je osjećaj. Čovjek posjeduje i razum. Razumom bi trebao shvatiti što je dobro za njega i što je dobro za društvo oko njega i na temelju racionalnih zaključaka bi trebao upravljati svojim osjećajima. Hraniti jednog vuka, drugog pustiti da ugine.
Nda..Čovjek je čovjeku vuk.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što bi čovjek bio da ne mrzi? Isto čovjek. Svaki čovjek treba moći upravljati svojim osjećajima, ako osjećaji upravljaju njime .....
To je dobro pitanje..Što je ustvari čovjek bez mržnje.
Ako je ljubav u mjeri sladunjava, mržnja također ima dovoljno sjaja za biti pokretač duha.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 14:05   #18
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
I danas je najjednostavnije pokrenuti mase sa idejom o simbolu neprijatelja.
Kada izgradite takav simbol kasnije odradite upgrade u sustavu i vječito nadzirete tok mržnje.
Da, kao što si i sam rekao, "mržnja ima dovoljno sjaja da bude pokretač duha". Ja bih ipak radije izabrao miran život nego duh mržnje.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 14:20   #19
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, kao što si i sam rekao, "mržnja ima dovoljno sjaja da bude pokretač duha". Ja bih ipak radije izabrao miran život nego duh mržnje.
Želim Ti sreću u namjeri..Ne smetni s uma da nijedan čovjek ne izbjegne utjecaje sfere. Kako nismo sveznajuća bića, zabluda će učiniti dovoljno da zamrziš..Pa, koliko trajalo, nauči bit.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 14:26   #20
Quote:
Levee En Masse kaže: Pogledaj post
Želim Ti sreću u namjeri..Ne smetni s uma da nijedan čovjek ne izbjegne utjecaje sfere. Kako nismo sveznajuća bića, zabluda će učiniti dovoljno da zamrziš..Pa, koliko trajalo, nauči bit.
Que sera, sera
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.