Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2007., 19:41   #21
Gradnjom Lešća potopit će se kanjon Dobre u dužini trinaest kilometara i pretvoriti u akumulacijsko jezero, iako u nacrtu Strategije upravljanja vodama piše da su hidropotencijali Hrvatske iscrpljeni i da nema mjesta novim hidroelektranama.
skrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 10:31   #22
O ovome se radi: http://www.crorivers.com/predobra.html

Nerazumjem kako imaju obraza izvlačiti studiju utjecaja staru 20 godina... ali to su političari.
Po meni netko (odgovoran) je trebao donijeti odluku na državnoj razini da se izgradi jedna nuklearka koja bi pokrivala 20-30% potreba za el. energijom. S tim bi bili mirni idućih X(?) godina. Opet bi negdje nuklearka morala zgazit krajolik, uštekat se na rijeku zbog hlađenja ali naglasak je jedna.

Ne ovako sjeckati riječice i rasturat prirodu korak po korak. Neznam kako je rješeno pitanje vodoopskrbe u tom području, akumulacije služe i kao zahvat za vodoopskrbni sustav.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 16:28   #23
Stvarno smo jadni

Porčitala sam članak- grozno. Slažem se s idejoj o jednoj nuklearki, ali ljudi to ne žel - ne pored svoje kuće nitko. Svi kaži nema odlagališta smeća, ne ovog, nema onog, ali nedaj bože u moj dvorištu "to čega nema" Mislim da mi još u Hrvatskoj imamo mjesta gdje nikome ništa nebi smetalo, vjerujem da bi tako i bilo da nije politike i da funkcionira prava(pardon pravna) država.
Do tada ni ja nebi baš to (nije uopće važno što) u mom dvorištu. Glavno da s
mo antiprotivni.
Izvinite nije baš o rijeci Dobri- to je još uvijek oaza mira, predivne zelene boje.
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:10   #24
Quote:
skrad kaže: Pogledaj post
Gradnjom Lešća potopit će se kanjon Dobre u dužini trinaest kilometara i pretvoriti u akumulacijsko jezero, iako u nacrtu Strategije upravljanja vodama piše da su hidropotencijali Hrvatske iscrpljeni i da nema mjesta novim hidroelektranama.
13 km?! Pa to je taman do vec postojece HE na Gojaku?!

I da mi je znati kako ce rijesiti gubitak vode iz akumulacije obzirom da se radi o cistom krsu u podlozi. Ako se ne pomire s tim nego krenu to rijesavati, onda bus vidio katastrofe za Dobru...
 
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 09:42   #25
bas o tome moram napravit sada sastavak -_-
OderNicht is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 12:06   #26
Nikakvi prosvjedi nisu uspjeli, HEP, koristi studiju iz vremena Jugoslavije; ove pizdune na odgovornim pozicijama boli kita za to, a možda su dobili i kakvu kovertu i tako ćemo dobiti još jednu hidroelektranu upitne opravdanosti.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 16:51   #27
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nikakvi prosvjedi nisu uspjeli, HEP, koristi studiju iz vremena Jugoslavije; ove pizdune na odgovornim pozicijama boli kita za to, a možda su dobili i kakvu kovertu i tako ćemo dobiti još jednu hidroelektranu upitne opravdanosti.
To je uvijek tako i bilo i bit će. Nažalost.
Ja sam kao dijete odrastao na Dobri, i kupao se svako ljeto na dijelu kod Trošmarije. Nije da tamo ima toliko kuća i toliko domaćinstava kojima je prijeko potrebna el. energija (a da je sad nemaju dovoljno!), jedino ako se tamo ne planira graditi nešto za što mi obični smrtnici još ne znamo. Ista, samo manjeg intenziteta, je bila priča kad se počela graditi autocesta Zagreb- Split, ali tada su ljudi dobivali novce za svoju zemlju preko koje je išla trasa. Ovakav prirodni krajolik je stvarno šteta uništavati za tih pišljivih 1% energije, ali mislim da se protiv toga ne može, jer očigledno glavešine misle kako je to samo za boljitak i napredak zapuštenog dijela hrvatske prirode. Žalosno.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 08:08   #28
Quote:
Leodia kaže: Pogledaj post
13 km?! Pa to je taman do vec postojece HE na Gojaku?!

I da mi je znati kako ce rijesiti gubitak vode iz akumulacije obzirom da se radi o cistom krsu u podlozi. Ako se ne pomire s tim nego krenu to rijesavati, onda bus vidio katastrofe za Dobru...
punktirat će se brana kao i sve druge do sad.

ja ne želim nikakve nuklearke u ˝svom˝ dvorištu.
strah me i ove u krškom. još uvijek se sjećam černobila.
mogu svi trkeljat o tome kak je to sigurno, ali radije uništiti 13 km neke rijeke,
mada neznam zašto se koristi uništiti kad može poplaviti, nego ozračiti cijelu hrvatsku.
i da da mi je samo znati tko će dati od tih zagovornika NE da se otpad zatrpava pa može kod njih u dvorištu.
__________________
... još uvijek sama ...
helena1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 11:22   #29
što sad svi cvilite...prvo ste na svaki zid natandrčili klima uređaje, a sad cmizdrite
što će HEP birokracija uništiti kanjon rijeke Dobre, ljudi iz HEP-a su obični birokrati
i idu linijom manjeg otpora EU komisija pritišće Hrvatsku da mora povećati udio energije
iz obnovljivih izvora, oni su našli stari projekt iz doba juge za tu hidroelektranu i sad to
guraju neznaju i nemaju pojma za bolje

što se tiče električne energije dragi moji Hrvati pa jel' ste svjesni kad je najviše trošite
za Božić i novu godinu kad pečete purice i ine đakonije i ljeti kad hladite svoje g.....

radi ovakvog ponašanja treba vam cijelo jedno krško za pogon klima uređaja i pećnica
i to vam nije dovoljno pa trebate nove nuklearke, nepotrebne hidroelektrane kao ova itd.

da nebi samo rekli da kritiziram evo vam rješenja

1. svi poslovni objekti, javni objekti i višestambene zgrade trebaju imati sustav plinske trigeneracije, a ne zasebne
kotlovnice, chillere za hlađenje i priključak na elektro mrežu

2. stimulirati ugradnju mikrokogeneracija na plin za obiteljske kuće

3. stimulirati PV sustave i vjetroelektrane (od mikro do mega sustava)

4. stimulirati ugradnju toplinskih pumpi za grijanje i hlađenje objekta
__________________
Nepismen
Bozji_vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 11:52   #30
Quote:
Bozji_vjetar kaže: Pogledaj post
što sad svi cvilite...prvo ste na svaki zid natandrčili klima uređaje, a sad cmizdrite
što će HEP birokracija uništiti kanjon rijeke Dobre, ljudi iz HEP-a su obični birokrati
i idu linijom manjeg otpora EU komisija pritišće Hrvatsku da mora povećati udio energije
iz obnovljivih izvora, oni su našli stari projekt iz doba juge za tu hidroelektranu i sad to
guraju neznaju i nemaju pojma za bolje
Sto se tice EU direktive o energiji iz obnovljivih izvora ti izvori ne moraju biti u Hrvatskoj. Bitno je da Hrvatska dobije propisani dio iz obnovljivih izvora, ali ne specificira se gdje, tj. nitko ne brani Hrvatskoj da se dogovori s Albanijom, izgradi vjetroelektranu tamo i dobiva struju iz nje.

Nadalje, energija iz hidroelektran (osim malih, oko 1MW) se ne smatra energijom iz obnovljivih izvora prema EU, upravo radi toga Hrvatska ima problema s tom direktivom.

Quote:
što se tiče električne energije dragi moji Hrvati pa jel' ste svjesni kad je najviše trošite
za Božić i novu godinu kad pečete purice i ine đakonije i ljeti kad hladite svoje g.....

radi ovakvog ponašanja treba vam cijelo jedno krško za pogon klima uređaja i pećnica
i to vam nije dovoljno pa trebate nove nuklearke, nepotrebne hidroelektrane kao ova itd.
Za ovakve (npr. helena1) postoji vec naziv armchair environmentalist, oni ne bi nigdje elektranu niti bi posjekli ijedno stablo, ali zele se vozit u autu, imat klimu, kompjuter, mikrovalku, tusirat se u toploj vodi...
Na tom svijetu nitko nema i jare i pare... (Mate Bulic, hrvatski mislilac i polihistor)

da nebi samo rekli da kritiziram evo vam rješenja
Quote:
1. svi poslovni objekti, javni objekti i višestambene zgrade trebaju imati sustav plinske trigeneracije, a ne zasebne
kotlovnice, chillere za hlađenje i priključak na elektro mrežu

2. stimulirati ugradnju mikrokogeneracija na plin za obiteljske kuće

3. stimulirati PV sustave i vjetroelektrane (od mikro do mega sustava)

4. stimulirati ugradnju toplinskih pumpi za grijanje i hlađenje objekta
[/QUOTE]

Sve to stoji, ali jednostavno nije dovoljno, s time se moze usparat nesto, daleko od toga da je beznacajno, ali jednostavno valja prihvatit da je nuklearna energija energija buducnosti, ali to je vec ovde OT, a ovakve poput helene1 ionako ne mozes ni usta uvjerit.
Nadam se samo da se nikad nije vozila avionom na drugi kontinent, gadna je ta radijacija...
sandro.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 21:54   #31
Što se mene tiče, i na rijeci Korani kod mjesta lučica može se natandrčiti hidroelektrana sa akumulacijom do rastoka u slunju. Kul! Barem će karlovački turizam procvasti kao i turizam na jezeru sabljaci. Kul!
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 13:41   #32
Za mjesec dana HEP potapa kanjon Dobre

Za mjesec dana HEP potapa kanjon Dobre

Kanjon Dobre, jedan od najljepših riječnih kanjona u Hrvatskoj, ali i šire, odbrojava posljednje dane. Do početka srpnja nestat će pod 12,5 kilometara dugim akumulacijskim jezerom koje će pokretati turbine novoizgrađene hidroelektrane Lešće. Za udruge zelenih riječ je o ekocidu, dok je za energetske stručnjake to sjajna vijest jer se radi o prvoj elektrani izgrađenoj u samostalnoj Hrvatskoj
Gradnja brane na Dobri krenula je prije četiri godine uz burno negodovanje udruga za zaštitu prirode, ali i raftingaša te prirodoslovaca. Osim što je godinama na glasu kao jedna od naših najatraktivnijih rijeka za ludiranje u gumenim čamcima, Dobra i njezine obale stanište su mnogobrojnih životinjskih vrsta. Stvaranjem jezera Dobra će izgubiti svoj divlji karakter i postati sličnija tromim nizinskim rijekama.

Zeleni ljuti na lokalno stanovništvo

Najsnažniji argument zelenih u borbi protiv brane bila je činjenica da je njezina gradnja odobrena na osnovi Studije utjecaja na okoliš napravljene prije više od 20 godina. Uz to, isticali su da je suludo potopiti jedan od najljepših kanjona zbog hidroelektrane koja će sudjelovati s manje od jedan posto u ukupnoj proizvodnji struje u Hrvatskoj (planirana godišnja proizvodnja HE Lešće je 98 GWh).

Na kraju, zeleni su bitku izgubili. Hidroelektrana je gotova, na nju je potrošeno nešto manje od 100 milijuna eura i sad se samo čeka punjenje akumulacije. Poraz priznaje i biologinja Irma Popović iz Zelene akcije.

Za nju su glavni krivci što je brana izgrađena nezainteresirano Ministarstvo za zaštitu okoliša, ali i šutljivo lokalno stanovništvo koje je, ogorčeno dodaje, HEP kupio s nekoliko kilometara asfaltiranih cesta i repetitorom za mobitele.

'Sad se nadaju da će akumulacija privući turiste. Ne znam na osnovi čega to temelje kad nisu znali iskoristiti niti mnogo atraktivniji kanjon. Koliko znam, lokalna vlast niti je naplaćivala naknadu za rafting niti su u to bili uključeni domaći ljudi', rekla je Popović.

Kad smo njezinu izjavu prenijeli Josipu Koreniću, načelniku općine Bosiljevo koja će s općinom Generalski Stol i gradom Ogulinom dijeliti buduće akumulacijsko jezero, iz telefonske slušalice potekla je još ogorčenija rijeka riječi.

'Puna mi je kapa onih koji iz središta Zagreba uče nas, seljačiće, kako da živimo! Neka ovdje naprave kuću pa neka vide kako je to kad nema vode, struje i ceste! Oni bi i dalje da vozimo kola s volovima! Istina je da je kanjon lijep i da ga nema svatko, ali od ljepote se ne živi', ljutito je rekao Korenić.

Od raftinga i raftingaša, priznaje, nisu imali neke koristi, a jedini koji su zarađivali bile su agencije koje su ih dovodile. On je siguran da će zbog umjetnog jezera Grabrk akumulacija ponesti ime lokalnog sela, a kraj živnuti. Zahvaljujući HEP-u dosad je sagrađen vodovod za trećinu općine, asfaltirano je osam kilometara cesta, a u općinsku kasu godišnje će HEP za HE Lešće uplaćivati godišnju naknadu od oko 300.000 kuna.

'Bit će bolje! Ljudi su počeli obnavljati svoje kuće. Cijena zemljišta uz jezero, koja je nekad bila tek nekoliko kuna po kvadratu, skočila je na 20 eura, pa čak neki plaćaju i 50 eura. Ovaj kraj je desetljećima bio zapostavljen. U općini živi samo 1.480 ljudi, i to većinom staraca. Prije 60 godina općina je brojila, istina tad je nešto bila veća, 20.000 stanovnika. Ma siguran sam da nam dolaze bolji dani', optimistično je zaključio Korenić.

Što o potapanju kanjona misli tamošnji živalj? Kako bismo to doznali, nije nam preostalo ništa drugo nego da odemo na lice mjesta. Autocestom od Zagreba do Bosiljeva treba nešto više od pola sata vožnje. Između naše najveće asfaltne rijeke i HE Lešće je oko 10 kilometara ceste koja vijuga kroz idilična sela, preko brežuljaka i šumaraka, svježe pozelenjelih od proljeća.

Što brat Ante Tomića radi na HE Lešće?

Prva postaja nam je bila sama brana. Više od njezine monumentalnosti - betonski zid visok 52 metra i dugačak 176 metara - iznedila nas je poznata figura našeg domaćina, glavnog inženjera i voditelja projekta Tomislava Tomića iz HEP-a. Ma, pljunuti pisac Ante Tomić!?

'Je, on mi je stariji brat. On je otiša u pjesnike, a ja u građevinare', objasnio je Tomić mlađi uz smiješak.

Iako nam je kasnije iskreno rekao da mu novinari i nisu nešto dragi, jer pred njima 'čovik uvik triba paziti što i kako govori', nismo ga pitali kako to rješava s bratom, s puno strpljenja pokazao nam je elektranu od vrha do dna.

Dobra u njezinom podnožju sliči na uplašenu životinju, a taj dojam još više pojačavaju ogoljele obale. Još prije dvije godine teški strojevi i ljudi zbrisali su svu vegetaciju do razine koju će poplaviti akumulacijsko jezero, 12,5 kilometara nizvodno. Tako da se u njezinim vodama više ne ogledaju bukve, grabovi i cerovi, nego goli krš i pocrnjeli batrljci drveća.

Za Tomića građevinara nema sumnje da se hidroelektrana morala graditi bez obzira na žrtvovanje kanjona.

'Hrvatskoj će trebati sve više struje. HE Lešće će proizvoditi energiju koja je najcjenjenija na tržištu, takozvanu vršnu energiju. Termoelektarne i nuklearna elektrana rade stalno i proizvode temeljnu energiju, ali kad se iznenada pokaže potreba za dodatnom snagom, tad se uključuju hidroelektrane. Naprimjer, kad mi svi navečer navalimo na televiziju, peglanje i drugo', objasnio je Tomić.

Prvu struju od HE Lešće možemo očekivati najesen. Prije toga će se od kraja svibnja do početka srpnja postepeno puniti akumulacijsko jezero. Nakon toga ispitat će se sva ugrađena oprema i onda bi elektrana trebala krenuti s punim radom.

'Kanjon je pust i nenaseljen. Ne potapamo ništa vrijedno, tek dvije-tri stare mlinice koje ionako ne rade. Sad se rijeci teško prilazi. Obale jezera bit će pristupačnije. Moći će se jedriti, napraviti kupališta, šetnice, hotele, restorane...', nabrajao je Tomić, čiji optimizam nismo poljuljali niti činjenicom da na već postojećim akumulacijama u Hrvatskoj baš i ne cvjeta turizam.

Lešćanski blues

Samo koji kilometar dalje Tomićeve vesele ritmove zamjenuje 'lešćanski blues'. U selu Dani, najbližem brani, koje je zaobišao HEP-ov asfalt pa se osmero stanovnika guši u prašini kamiona koji voze debla za lokalne pilane, susrećemo Josipa Kasunića, nezaposlenog mršavog 49-godišnjaka koji svoju obitelj, suprugu Slavicu i dvoje djece, prehranjuje prodajom janjaca i lovom.

Život Kasuniće, kažu, nikad nije mazio, a posebno ih u zadnje vrijeme prati zla kob. Početkom godine Josipu je poginuo otac, pregazio ga je vlak, da bi mu zatim 15-godišnji sin završio u bolnici zbog upale bubrega, gdje je i sad. Sve to je začinila i neka zaraza koja je pokosila 20-ak ovaca.

Borimo se za goli opstanak. Jezero neće ništa promijeniti. Samo će donijeti maglu i bolest. Ni od rijeke nismo imali koristi, ali barem je bilo ljepše. Vodu su nam doveli, ali nemamo novca da je dovedemo u kuću, nemamo cestu, zimi nema ralice. Nemamo ništa i nećemo imati ništa', fatalistički je govorio Josip nudeći nam čašu crnog vina pod rascvjetalim jabukama.

Kad smo ga upitali zbog čega domaće stanovništvo nije snažnije diglo glas protiv elektrane, samo nas je u čudu pogledao i rekao: 'Koji ljudi, ovdje je četvero staraca, a ionako nas nitko ne bi ni slušao.'

I u ostalim selima općine Bosiljevo koja smo posjetili tog dana nailazili smo na skeptike kad je riječ o tome da će umjetno jezero dovesti do turističkog buma u kraju. Svi su više žalili za rijekom Dobrom kakvu su poznavali oduvijek.

'Ma ništa od toga! Nitko ovdi neće doći', uvjerena je 78-godišnja Barbara Špehar iz sela Špehar, ispod kojeg s terase nikad završene vikendice, smještene uz cestu, puca dojmljiv pogled na velik dio kanjona koji će za nekoliko mjeseci nestati u mračnim dubinama jezera Grabrk.

Rijeka Dobra ostat će tad samo u sjećanju ljudi poput bake Barbare koja je, kaže, nema srca sad ni gledati.

'Hoću je se sićat kako je nekad bilo. Tad je bila zelena od lišća. Onda je bila lipa', sjetno je dodala, pogleda izgubljenog u daljini.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...jon-Dobre.html
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 13:56   #33
Ništa, to je sada gotovo. Bit će na otvaranju lipa prilika Kosorki da napadne Čačića koji dosta kritizira valdu za sektor energetike.
A predviđam i da će hidroelektranu blagoslovit neki biskup i poručit nam kako u HR teče med i mlijeko.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 14:05   #34
Što je pisac htio reći s ovimpostom? ti si protiv he, ti si za? ti samo kopiraš članke iz drugih izvora?
R27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 14:09   #35
Quote:
R27 kaže: Pogledaj post
Što je pisac htio reći s ovimpostom? ti si protiv he, ti si za? ti samo kopiraš članke iz drugih izvora?
Protiv bolje da su izgradili jednu nuklearku.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 21:36   #36
Uopće nisam znao za ovo!

Kako su napisali na jednom forumu, baš su kurvanjski tiho to napravili, jer nisam nigdje u medijima vidio.

Nevjerojatno mi je da Zelenima to nije prošlo i ono što me zanima je li se može podnijeti tužba nekom sudu, tipa onaj u Strasbourgu, protiv Ministarstva zaštite okoliša na čelu sa onom odvratnom spodobom Marinom Matulović Dropulić?

Pogledajte ovdje, ima dosta fotografija:

http://www.croatia.ch/tjedan/061121_foto.php
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 22:03   #37
pa brko, ja mislim da je ovo stara vijest (nije li bila tema na forumu prije godinu, dvije?)...izgleda da zeleni nisu bili nest aktivni po tom pitanju...
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 22:50   #38
HE najbolja elektrana,moje mišljenje.
Inaće u primorskom dijeli osim Plomina u Istri niti nema drugih vrsta elektrana.
Što znači da je tamo hidroelektrana temeljna i vršna.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2010., 09:34   #39
da, najbolja u pustinji.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2010., 10:38   #40
Eto to je još jedan dobar dokaz koliko nam one "eko" udruge uistinu vrijede. Ima ih sva sila i nisu sposobne napraviti ništa čak i u situaciji kad protivnici imaju stvari koje bi ih na svakom ozbiljnijem sudu pokopale (apsurdno stara studija o utjecaju na okoliš koja više ne vrijedi, nekoliko konvencija čija je potpisnica i RH i čije odredbe se oštro protive takvim postupcima...).
A kad se tome doda inertna i priglupa raja koja ne bi vidla kurca pred nosem ni da ih Lex Steele svojim mlatari po faci, potkupljiva i polupismena bagra koja upravlja (čitaj: troši i krade) u državnim tvrtkama, malo zaostalog komunističkog mentaliteta i to je to
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.