Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2016., 18:49   #1441
Jedino se s ovim zadnjim slazem.
lenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 21:07   #1442
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Znaš li da će studenti, uglavnom, nakon faksa taj stan odjebati i onda si 2 mjeseca prazan? Aham, to nitko ne računa ili svi računaju na studenta kakav sam ja bio. Isto tako, studenti će ti biti oduševljeni plaćanjem prijave i poreza, što u prijevodu znači da će morati taj trošak sami vlasnici preuzeti na sebe.
Računa se i to, no kako bilo, ipak se radi o recimo 9 mjeseci najamnine, s time da znam kolege koji su i preko ljeta plaćali cc. 50% najamnine za čuvanje stana po povoljnoj najamnini. Opet, ne moraju biti studenti.
Po mom mišljenju, ne dolazi u obzir ništa bez plaćanja prijave i poreza, ali nemojmo plašiti kako je taj porez toliko visok, da je isto neisplativo.
Quote:
Normalno da je njima puno 6000 eura godišnje, uz ulaganje od 100k eura, ali je pitanje, hoće li to uspjeti. Taj prinos nije netto, inače, čisto da se zna, nego brutto.
Pa naravno da se na to računa, kao i na pitanje tko plaća režije. Ja mislim da se u gradovima gdje se radi/studira još uvijek može računati na uspjeh, po povoljnoj ili nešto nižoj cijeni.
Barem je takvo iskustvo ljudi oko mene koji imaju stanove u gradu.

Quote:
Koja je alternativa? Ulaganje u neku firmu koja se širi, dobiješ udio i potencijalno imaš prinos od 8-15% netto, a ne brutto.
Prosječni penzići od 65 godina?
Većina ljudi te populacije teško prati trendove ili isto smatra preriskantnim (raspad firme, neizvjesne dionice). Budimo realni.
Zato mislim da takva investicija ne dolazi u obzir.

Zadnje uređivanje Veritas6 : 20.04.2016. at 21:32.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 21:29   #1443
Nisam mislio na njihovu firmu, nego u neki investicijski ciklus i postotak druge firme. Naravno, u inozemstvu.

Pa imaju li ti penzioneri djecu?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 21:35   #1444
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na njihovu firmu, nego u neki investicijski ciklus i postotak druge firme. Naravno, u inozemstvu.
I mislila sam da je za tuđu firmu. Zvuči zanimljivo, za one koji se informiraju i prate promjene.
Quote:
Pa imaju li ti penzioneri djecu?
Imaju, ali su koliko znam teški ziheraši i zasigurno ne bi djeci prepustili novac ili dopustili upravljanje na način koji smatraju previše riskantnim- čitaj...ono što iskače iz konvencionalnih okvira.
Prva opcija bila je oročena štednja, kod banke koja garantira za određeni iznos, no ispada da je isto danas neisplativo.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 21:57   #1445
U prijevodu, svjesni su da nemaju pojma odgojiti vlastitu djecu?

Prekrasno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 23:42   #1446
mislim da bi najbolje bilo dati djeci, pa nek ih djeca nauče trošiti ako već sami ne znaju
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 02:04   #1447
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
mislim da bi najbolje bilo dati djeci, pa nek ih djeca nauče trošiti ako već sami ne znaju
Sve u svemu, netočno je reći kako je investiranje u manju nekretninu na pravom mjestu, promašeni posao koji će dotične ljude dovesti do gubitka.

Osim toga, svatko ima svoje apetite.
Ako su oni zadovoljniji sa manjim prihodima i ipak sigurnijim i predvidljivijim prihodima (a jesu), onda je to po meni u redu i najbolja opcija za njih.

Ovdje se priča kao da ne postoji nikakav rizik ulaganja u firme u inozemstvu, a realnost je da netko sve to mora pratiti i preuzeti odgovornost za slučaj neuspjeha.
Ne bi se niti sva odrasla djeca bila zainteresirana baviti se s time, posebno ako imaju roditelje koji bi rogoborili oko toga, jer novac je ipak njihov.
Iz iskustva dobrostojećih starijih ljudi oko sebe, stvarno moram priznati da nisu vični nekim alternativnim investicijama i najviše preferiraju iznajmljivanje, od kojeg ipak nešto zarade.

Da je isto najprofatibilnija moguća opcija, vjerojatno nije- ali bitno da je njima dovoljno zadovoljavajuće, u okviru realnih očekivanja.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 17:23   #1448
POS,progresivan porez na nekretnine,stanovništvo iseljava i izumire i onda bi još 90% hrvata investiralo u nekretnine....kome oni to misle iznajmljivati?
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 18:10   #1449
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
POS,progresivan porez na nekretnine,stanovništvo iseljava i izumire i onda bi još 90% hrvata investiralo u nekretnine....kome oni to misle iznajmljivati?
Pa jel sam pojasnila?

Baci pogled na Zagreb i ostale gradove u kojem još uvijek ima studenata i ljudi koji rade, bez obzira na dugoročnu politiku umiranja Hrvata- za +50 godina ionako ćemo svi umrijeti...
Ispada da je svjetsko čudo naći podstanara u Zagrebu, za manje novce.

Treba uzeti u obzir da u prilog daljnje održivosti najma ide i današnja nesigurnost dizanja kredita za vlastiti stan. Možda će Hrvati mahom iseljavati van, ali treba ovdje završiti još uvijek jeftine škole i fakultete i negdje se smjestiti, do tada.

Oporezivat će se najviše nekretnine koje nisu u funkciji, čak ni POS-ovi stanovi nisu zabadava, a jasno je da neće svima biti dostupni. Eventualno da ovi ulože u nešto na moru.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 18:27   #1450
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
POS,progresivan porez na nekretnine,stanovništvo iseljava i izumire i onda bi još 90% hrvata investiralo u nekretnine....kome oni to misle iznajmljivati?
Turistima? Poslovnjacima. Strancima općenito.
logoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:08   #1451
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Pa jel sam pojasnila?

Baci pogled na Zagreb i ostale gradove u kojem još uvijek ima studenata i ljudi koji rade, bez obzira na dugoročnu politiku umiranja Hrvata- za +50 godina ionako ćemo svi umrijeti...
Ispada da je svjetsko čudo naći podstanara u Zagrebu, za manje novce.

Treba uzeti u obzir da u prilog daljnje održivosti najma ide i današnja nesigurnost dizanja kredita za vlastiti stan. Možda će Hrvati mahom iseljavati van, ali treba ovdje završiti još uvijek jeftine škole i fakultete i negdje se smjestiti, do tada.

Oporezivat će se najviše nekretnine koje nisu u funkciji, čak ni POS-ovi stanovi nisu zabadava, a jasno je da neće svima biti dostupni. Eventualno da ovi ulože u nešto na moru.
Meni je logično ako mladih ima manje da će biti manje studenata i manje obitelji dok istodobno ponuda novih stanova raste jer hrvati ne znaju gdje bi sa novcima od štednje pa ulažu u nekretnine.Govorim na duži rok od recimo 30 godina,tu će se trendovi iz godine u godinu pogoršavati kako nam stanovništvo bude starilo,ako se ne varam kažu da će do 2050 g uz ovakav natalitet biti milijun hrvata manje.
Dok će istodobno porezna presija rasti,posebno ovaj vezan uz nekretnine,naivan je tko misli da će biti drukčije.
Turizam ima trend rasta zbog poznatih razloga koji neće trajati zauvijek,šta će se dogoditi jednom kad se smiri napetost u Turskoj,Tunisu,Egiptu?A poslovnjaci ne znam što bi u većem broju radili u HR,pa vidimo valjda koliko smo privlačni za strane investicije.
Koliko čujem i potražnja za POS stanovima je vrlo visoka,sve se uglavnom rasproda.
Jedino nas može "spasiti" da se naseli milijun novih stranih obitelji,samo što ni njima nismo privlačni koliko smo imali priliku vidjeti.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:29   #1452
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Meni je logično ako mladih ima manje da će biti manje studenata i manje obitelji dok istodobno ponuda novih stanova raste jer hrvati ne znaju gdje bi sa novcima od štednje pa ulažu u nekretnine.
Činjenica je da debela većina Hrvata ima samo dugove, odnosno vrlo su rijetki oni koji imaju ikakav novac od štednje za masovno ulaganje u nekretenine.
Iz tog razloga, sumnjam da će doći do masovne kupovine i gomilanja stanova.
Quote:
Govorim na duži rok od recimo 30 godina,tu će se trendovi iz godine u godinu pogoršavati kako nam stanovništvo bude starilo,ako se ne varam kažu da će do 2050 g uz ovakav natalitet biti milijun hrvata manje.
Dok će istodobno porezna presija rasti,posebno ovaj vezan uz nekretnine,naivan je tko misli da će biti drukčije.
Tu se slažem, samo što je to vrlo dugoročni trend pa je za pretpostaviti da će ljudi ipak trebati donekle pratiti trendove i reagirati na vrijeme.
Quote:
Turizam ima trend rasta zbog poznatih razloga koji neće trajati zauvijek,šta će se dogoditi jednom kad se smiri napetost u Turskoj,Tunisu,Egiptu?
Što se tiče turizma, tu zime nema, jer Jadran je uvijek popularan, bez obzira na druge turističke zemlje. Tako je bilo i kad je stanje u tim zemljama bilo mirno.
Jedino što je opasnost da eskalira terorizam, e onda turizam pa-pa.

Usput vezano za temu- ulaganje i trendove....primjer jedne jako uspješne poslovne žene- stavila je stan od 130 kv. u centru Zagreba na prodaju, ali po ogromnoj cijeni...naravno, to ne ide.
Sad žena ulaže u stan da iz njega napravi ekskluzivu koju će iznajmljivati određenoj klijenteli. Baš me zanima kako će to proći i malo se tome čudim, ali eto žena se dosad dokazala u biznisu.

Vezano uz samu prodaju, bilo je na temi tvrdnji o tome da se u centru Zagreba praktički ne može naći kupac koji će za neuređeni stan dati više od 1000 eura po m2.
Sljedeća situacija- isti takav stan se prodaje po 1500e i bez pretjerivanja, svaki drugi dan netko zove vlasnike i interesira se, što ipak nešto pokazuje- još ima interesenata za nekretnine na nekim pozicijama i po određenim cijenama.
Preostaje pratiti za koliko će se prodati, makar mislim da konačna cijena neće pasti na ravno 1000e.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:43   #1453
Hrvati ima lijepu svoticu u bankama oko 150 milijardi koliko se sjećam?Dobar dio će pronaći put i do nekretnina pošto je ljubav hrvata prema betonu poznata.
Jednom kad kupe nekretninu pitanje je kada će je i po kojoj cijeni prodati ako bude potrebe za tim,nismo mi USA da imamo razvijeno i likvidno tržište.
Jadran će biti tražen,tu nema dvojbe,ali ako raste ponuda a potražnja pada,što će se prije ili poslije dogoditi, opet ćeš iznajmiti za kikiriki.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:48   #1454
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Jadran će biti tražen,tu nema dvojbe,ali ako raste ponuda a potražnja pada,što će se prije ili poslije dogoditi, opet ćeš iznajmiti za kikiriki.
Samo što opet kažem da se tu taj "kikiriki" previše potcjenjuje, jer određenim kategorijama poput penzionera ili zaposlenih sa prosječnim hrvatskim primanjima, itekako će dobro doći.

Za prodaju se slažem, s time da mislim da će Jadran dugoročno biti interesantan i isplativ- za strance i domaće.
Ne kupuju stranci bez razloga na Jadranu.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:49   #1455
Ček, zašto si ti došla na temu, da hvališ te penziće kako imaju pare i kupit će dva stana? Wow.

Neka kupe i ćao, šta pričati o ulaganju, kad je to jednostavnije nego naučiti abecedu.

Sramotno je kakav je odgoj i ponašanje te populacije... pazi, penzići se idu osiguravati u penziji, a nemaju povjerenja u klince.

Ako ikad budem u toj situaciji, dabogda umro od gladi.

Je, novac je njihov, pa onda neka odrade ono što žele sami, a ne da tu svi gubimo vrijeme na one koji su već odlučili što će. To svi rade? To mora biti inteligentno. Mora da je takvo razmišljanje vrhunsko.

Nego, koliko dugo ti živiš na moru? Koliko znaš o turizmu? Mnoga mjesta su povećala kapacitete za 3x u zadnjih 10 godina i to se sad nakon legalizacije nastavlja većom brzinom nego ikad. Nitko ništa nije naučio.

Kako misliš većina u dugovima? Ok, jesu, ali se i dalje prave stanovi kao da će svi Sirijci doseliti u Hrvatsku. Tko će to kupiti? Pa netko hoće. Ponuda stanova je sve veća i veća, stanovi sve manje cijene drže, baš gledam Zagreb. Kad sam ja studirao i sada, razlika nebo i zemlja.

Iskreno, mene zaboli kolika je prosječna tražena cijena za nekretninu, zanima me prosječna cijena za koju se prodala neka nekretnina.

Inače mi je genijalno to da prodaš nekretninu, na jedvite jade, pogotovo u ovo vrijeme, pa onda gdje ćeš te pare uložiti? Naravno, opet u nekretnine. Ma ono, divota.

Aj sad još malo laprdaj kako je investiranje u nekretnine super.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:02   #1456
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sramotno je kakav je odgoj i ponašanje te populacije... pazi, penzići se idu osiguravati u penziji, a nemaju povjerenja u klince.

Ako ikad budem u toj situaciji, dabogda umro od gladi.
Bogme, ne bi niti ja imala povjerenja.
Čast izuzecima, generacija odrasla na kreditiranju krpica, autića i potrošnje iznad svojih mogućnosti i zarade...i onda da povjere teško stečeni kapital, samo zato jer su im potomci. Pogledaj si profil prosječne mlade osobe, koliko troši i koliko je u stanju uštedjeti. Konzumeristi samo takvi, sa izostankom bilo kakvog interesa za realne tekuće probleme i zbivanja.
Normalno da igraju na sigurniju kartu. Ja bi povjerila kapital nekom stručnjaku, ali je problem u tome što okolo vidim i poslovne ljude koji još uvijek ulažu u nekretnine ili preferiraju isto, firme im nisu dale dobar profit itd.
Quote:
Nego, koliko dugo ti živiš na moru? Koliko znaš o turizmu? Mnoga mjesta su povećala kapacitete za 3x u zadnjih 10 godina i to se sad nakon legalizacije nastavlja većom brzinom nego ikad. Nitko ništa nije naučio.
Ne živim, ali se informiram. I poanta je da treba ulagati na mjestima gdje su se povećali kapaciteti?
Quote:
Inače mi je genijalno to da prodaš nekretninu, na jedvite jade, pogotovo u ovo vrijeme, pa onda gdje ćeš te pare uložiti? Naravno, opet u nekretnine. Ma ono, divota.
Iz ovog slučaja, dotični prodaju preveliki stan jer ga ne mogu iznajmiti (za totalnu adaptaciju), no da je slučaj drukčiji vjerojatno ga ne bi ni prodavali, već se zadovoljili najamninom. Tu su i drugi bitni faktori- previsoka pričuva, prevelike režije zbog veličine itd., no zainteresiranih ima.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:09   #1457
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Bogme, ne bi niti ja imala povjerenja.
Čast izuzecima, generacija odrasla na kreditiranju krpica, autića i potrošnje iznad svojih mogućnosti i zarade...i onda da povjere teško stečeni kapital, samo zato jer su im potomci. Pogledaj si profil prosječne mlade osobe, koliko troši i koliko je u stanju uštedjeti. Konzumeristi samo takvi, sa izostankom bilo kakvog interesa za realne tekuće probleme i zbivanja.
Normalno da igraju na sigurniju kartu. Ja bi povjerila kapital nekom stručnjaku, ali je problem u tome što okolo vidim i poslovne ljude koji još uvijek ulažu u nekretnine ili preferiraju isto, firme im nisu dale dobar profit itd.
Znači, odgoj je u kurcu. Starce slušati što manje - check.

Kakvog stručnjaka možeš naći u Hrvatskoj? Upravo ovakvog koji je njima rekao da ulože u nekretnine, ma vrh.

To je maksimum Hrvatskog promišljanja ulaganja, jer ZSE im nitko normalan neće preporučiti.

Quote:
Ne živim, ali se informiram. I poanta je da treba ulagati na mjestima gdje su se povećali kapaciteti?
Ne, nego tko je uhvatio vlak prije 15+ godina sa apartmanima, super, tko je uhvatio vlak prije 5+ godina u vile s bazenom, isto super, no ostalima, bojim se da je vlak prošao.

Quote:
Iz ovog slučaja, dotični prodaju preveliki stan jer ga ne mogu iznajmiti jer je neuređen, no da je slučaj drukčiji vjerojatno ga ne bi ni prodavali, već se zadovoljili najamninom. Tu su i drugi bitni faktori- previsoka pričuva itd., no zainteresiranih ima.
Sretno im bilo, trebat će im.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:24   #1458
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

To je maksimum Hrvatskog promišljanja ulaganja, jer ZSE im nitko normalan neće preporučiti.
Za dionice i njihov rizik nije svatko, a posebno ne prosječni penzioneri- zato sam i postavila pitanje vezano uz njih. Nekretnine kako bilo, slove svugdje kao manje riskantno ulaganje sa predvidvljivijim i postepenim promjenama.
Quote:
Ne, nego tko je uhvatio vlak prije 15+ godina sa apartmanima, super, tko je uhvatio vlak prije 5+ godina u vile s bazenom, isto super, no ostalima, bojim se da je vlak prošao.
Ja se ne bi složila sa tako kataklizmičnim prognozama, iako je tu pitanje s kojom je zaradom netko zadovoljan i na što puca.

Quote:
Sretno im bilo, trebat će im.
Ne znam koliko ti imaš iskustva iz prve ruke, ali ja eto poznajem ljude koji se bave prodajom i znam za koliko su uspjeli prodati zadnji stan. Javim za ishod prodaje od ovih ljudi.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:25   #1459
Ja ne bih povjerenje prema djeci i ostavljanje na njihovu milost i nemilost istima nazivao odgojem. Osobno imam savjest, ali u dilemi mojih roditelja da prepuste nešto meni, ili odluče zadržati vlasništvo nad svojim imetkom, ne bih uopće zamjerio da me eliminiraju iz planova.


Stvarno nisu rijetke situacije gdje su jednako odgajana djeca ispala dijametralno različitih karaktera, ili gdje su uz normalan i dobar odgoj ispali seronje, pa čak i prema rođenim roditeljima, ili obitelji. Vjerujem da u svojoj naravi imaš sklonosti nečemu a odgajaju te i knjige koje čitaš, i novinski članci, i situacije oko tebe, i prilike i neprilike u kojima se nađeš, nije to samo ono u što te roditelj uputi.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 20:29   #1460
Povrat od 30-40 godina je kurac od ovce, bez uvrede, a to ti je realan povrat ako sad kreneš ulagati u turizam u Hrvatskoj.

Znači, kupiš zemljište, nacrt projekta, traženje papira od općine... ako sad kreneš, taman negdje 2020. dočekaš prve goste.

Ako ćeš kupiti, dočekaš goste već ove godine, možda, ali povrat je duži.

Nisu kataklizmička razmišljanja, nego je turizam u Hrvatskoj došao do limita, a isplativ je jer je sve ostalo u toliko lošem stanju, da povrata nema.

Koliko imam iskustva sa prodajom? Moji roditelji imaju iskustva sa nerealno visoko postavljenom cijenom nekretnine, pa eto, to je otprilike toliko. Ne možeš biti među skupljima i očekivati prodaju.

A ovo za 1500 eura kvadrat stana koji nije sređen... gdje je lokacija? Možda je i realno, a ja bi osobno volio kupiti stan koji treba renoviranje, prije nego sređen stan po tuđem guštu.

No, problem je što većina ljudi tako ne razmišlja, a tražena cijena od postignute se jako razlikuje.

Što se tiče upita za nekretninu, toga moji imaju ko govana, ali para nigdje. Pa onda bude onaj joker: Zovi sina.

Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Ja ne bih povjerenje prema djeci i ostavljanje na njihovu milost i nemilost istima nazivao odgojem. Osobno imam savjest, ali u dilemi mojih roditelja da prepuste nešto meni, ili odluče zadržati vlasništvo nad svojim imetkom, ne bih uopće zamjerio da me eliminiraju iz planova.


Stvarno nisu rijetke situacije gdje su jednako odgajana djeca ispala dijametralno različitih karaktera, ili gdje su uz normalan i dobar odgoj ispali seronje, pa čak i prema rođenim roditeljima, ili obitelji. Vjerujem da u svojoj naravi imaš sklonosti nečemu a odgajaju te i knjige koje čitaš, i novinski članci, i situacije oko tebe, i prilike i neprilike u kojima se nađeš, nije to samo ono u što te roditelj uputi.
Po tko zna koji put, na ovom forumu, znao sam da moram crtati.

Nije problem odgoj, nego zašto starci do penzije ništa nisu stekli? Ah, da, nesposobni su, zaboravih... i onda se čudimo kakva je mladost. Pa kakva će biti kad ih takvi odgoje? Meh...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.