Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2007., 07:24   #41
Quote:
Crazy/Horse kaže: Pogledaj post
To nije tema nase danasnje emisije.

Ajd, vrati se ti na temu...
Primijeni ovaj zadnji dio na sebe... živio
__________________
"Human opinions come and go, ... the Word of God is the word of eternal life. It carries eternity within and is valid forever." - Benedict XVI
Golub Dinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 07:32   #42
Quote:
sasafilipovic kaže: Pogledaj post
Vraćamo se na početak ovog topika. Imaju li životinje dušu? Teološko i građansko shvatanje. Teologija ima svoj stav po pitanju šta je duša. da li je on ispravan ili ne možemo komentarisati ali ne možemo menjati. Do kraja nedelje ću obezbediti stav pravoslavne crkve po tom pitanju. Mislim da se on ne razlikuje od katoličke. Pitanje poštovanja božjih kreacija se ne dovodi u pitanje, bilo da imaju ili nemaju dušu. Niko ne kaže ubi ga on nema dušu. Koliko sam primetio dosta se razlikuju shvatanja u starom i novom zavetu. Interesuje me da neki musliman ili jevrej prokomentariše definiciju duše u njegovoj veri.

Pitanje je šta mi smatramo šta je duša? Da li svest kod nekog živog bića nazivamo dušom? Po meni je tako. Dovoljno je vidim moju Mazu, Malu i Lisku i odmah znam koliku ljubav imaju prema meni. Za mene je to dovoljno.
Gle, kako god oni definirali dusu to je nebitno jer zivotinje imaju to sigurno kao i covjek. Jel tako?

Jedino ako ne smatraju "dusom" sposobnost da se moze nauciti citati biblija, jerbo to zivotinje ne bi mogle.


Gle: ako je u kulturi uvrijezeno misljenje da zivotinje nemaju dusu, onda iz tog proizlazi da se od njih moze raditi sto god hoce, pa i ono sto danas rade od njih u industrijskim pogonima.

Nekad su crkvenjaci raspravljali o tome imaju li indijanci dusu, i upravo to je bilo opravdanje da ih mogu ubijati. Kao: manje su vrijedni, pa oni nemaju dusu.

I naravno ljudska pohlepa.

Inace, smatram da bi svaki onaj koji se smatra krscaninom trebao biti borac za prava zivotinja. I jos nesto: uzimajuci u obzir Kristov nacin prehrane također bi i svoju trebali modelirati prema tome... a to znaci sto manje mesa. Prakticki riba. To je samo moje misljenje.



Tko su Maza, Mala i Liska?
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:20   #43
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Za razliku od tebe nemaju, steta...
Jel' imaš kakav argument?
Tvrdnje bez pokrića me ne zanimaju, imamo Cisloga za to.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:21   #44
Quote:
Duša je skup svjesne energije, holografski fragment Boga.
Što je to svjesna energija?
Energija je koncept, znaš ono - rad.
I znaš li uopće što je holografija?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:28   #45
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Da je očito kako životinje koje nemaju razum nemaju niti dušu. I da takve očite stvari očito ne pišu u Bibliji...
Nemaju razum za matematiku niti za logiku, ne rješavaju složene operacije...ali mogu učiti i naučiti neke stvari-ne iz domene same logike, mogu koristiti naučeno.

Životinje za razliku od nas nemaju kreativnosti niti ega.

Zato ne znači da nemaju dušu (duh?) već da je ona-ono drugačije.
Da imaju dušu onda bi i Krist umro i za ljude i za sva magareća pokoljenja
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:29   #46
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Da je očito kako životinje koje nemaju razum nemaju niti dušu. I da takve očite stvari očito ne pišu u Bibliji...
Nemaju razum za matematiku niti za logiku, ne rješavaju složene operacije...ali mogu učiti i naučiti neke stvari-ne iz domene same logike, mogu koristiti naučeno.

Životinje za razliku od nas nemaju kreativnosti niti ega.

Zato ne znači da nemaju dušu (duh?) već da je ona-ono drugačije.
Da imaju dušu onda bi i Krist umro i za ljude i za sva magareća pokoljenja

I mogu voljeti bezgranično a to ipak nešto dokazuje....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:35   #47
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemaju razum za matematiku niti za logiku, ne rješavaju složene operacije...ali mogu učiti i naučiti neke stvari-ne iz domene same logike, mogu koristiti naučeno.
http://www.youtube.com/watch?v=OYZnsO2ZgWo

Rode, nu ovo.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Životinje za razliku od nas nemaju kreativnosti niti ega.
Kreativnost smo gore vidili. A evo jos malo: http://www.youtube.com/watch?v=HmKO-...elated&search=

A za pokazivanje "ega" bi se morao jos malo potruditi.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zato ne znači da nemaju dušu (duh?) već da je ona-ono drugačije.
Da imaju dušu onda bi i Krist umro i za ljude i za sva magareća pokoljenja
Virujen da bi, navodno je imao izrazen smisao za empatiju.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:35   #48
Quote:
Životinje za razliku od nas nemaju kreativnosti niti ega.
Ma nemoj?
Slike gorile Koko i čimpanze Chite (iz Tarzana) se prodaju po nekoliko tisuća dolara.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:37   #49
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I mogu voljeti bezgranično a to ipak nešto dokazuje....
http://www.youtube.com/watch?v=90oLE23-q34

Pogle ove vucice i dice.

A ovo: ovo je cisto ludilo.

http://www.youtube.com/watch?v=X6mfH...elated&search=

 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:39   #50
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?
Slike gorile Koko i čimpanze Chite (iz Tarzana) se prodaju po nekoliko tisuća dolara.
To samo potvrđuje pravilo da i bez akademske naobrazbe možeš slikati kao majmun...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:41   #51
Quote:
To samo potvrđuje pravilo da i bez akademske naobrazbe možeš slikati kao majmun
Apstraktna "umjetnost" ljudi i čimpanzi se malo razlikuje.





Inače, znaš li za Koko gorilu koja zna i pričati znakovima?
http://www.koko.org
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:43   #52
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To samo potvrđuje pravilo da i bez akademske naobrazbe možeš slikati kao majmun...


Dobra, dobra. U, srca ti.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:44   #53
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Apstraktna "umjetnost" ljudi i čimpanzi se malo razlikuje.


Podsjeća me na Murtićeve zidne mazarije....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 08:47   #54
Quote:
igod kaže: Pogledaj post

Inače, znaš li za Koko gorilu koja zna i pričati znakovima?
http://www.koko.org
Moju šeficu na poslu zovemo Koka a i ona zna pričati...za razliku od gorilca Koka ipak je moja Koka uvijek ima frizuru i kad priča.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 15:48   #55
Quote:
PARAĐOKA kaže: Pogledaj post
Mene samo zanima gdje u Bibliji piše da životinje nemaju dušu?
dušu imaju ali nemaju duh...to je razlika, koja je bitna...bar u kršćanstvu...i ako piše ili ne piše u Bibliji ono kaj tebe zanima to ne znači da Biblija je ili nije Riječ Božja...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 17:49   #56
khm, učiše nas na vjeronauku u gimnaziji da životinje imaju dušu koja je za razliku od besmrtne ljudske smrtna.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:00   #57
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Samo je čovjek stvoren na sliku Božju, slika Božja podrazumijeva svojstvo duše i duhovnog života. dakle, piše u Postanku.
to je potvrda da je 'postanak' vrlo prizemno djelo koje je pisala ljudska ruka, bez upliva nećeg 'božanskog'.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:15   #58
Quote:
sasafilipovic kaže: Pogledaj post
tek sa krštenjem, tj sa silaskom svetog duha na čoveka, čovek dobija dušu. nekršteni, a samim tim i životinje je nemaju.
ovo je takva diskriminacija da se zapitaš poznaju li 'razum' ljudi koji govore takve stvari. zapravo, kad se radi o crkvi ništa nije čudno. zato i dan dan možemo čuti obrise priča koje su nastale u tom 'crnom', srednjem vijeku (koji je i bio crn ponajprije zbog takvih dogmatičara) poput: kada umre nekršteno dijete, ono se diže iz groba i svake noći napada ukućane, lupa im po vratima, vrišti, grebe, zaziva ime ukućana - tko se javi, umrijet će itd.

ovih priča još i dan danas ima (ovakve su priče specifične na ovim prostorima a prenosile su se s koljena na koljeno) i to se događa kada se spoje strari narodni folklor i kršćanska dogma i tada nastaju takve gadosti da će se svaki normalan čovjek zapitati; što je u glavama tih ljudi koji su urezali takve gluposti u priproste ljudske mozgove?
to je rađeno sustavno da bi se ljudima dokazalo i natjeralo ih da popuste pritisku i rade ono što drugi žele, bez da se uopće zapitaju ''čemu to sve''?

spomenimo samo i idiotariju (kao što je i sve ostalo njihovo) o nekom dječjem limbu (kojeg su tek nedovno odbacili) !! djeci pričaju takve gadosti i govore im da će im duša vječno biti u tom mjestu?? ne zanima me, niti želim znati objašnjenje za takve morbidnosti a sama činjenica da su sada odbacili tu dogmu jasno pokazuje ljudsku propagandu na djelu jer savijaju se kako vjetar puše tj. kako im trenutno odgovara. tko su ti 'dušebrižnici' da se brinu za našu dušu?

i još kažeš da su ti to rekli u crkvi? pa, vidi se da oni ni ne poznaju 'razum', samo je najžalosnije da još uvijek ima ljudi koji uopće obraćaju pozornost na takve idiotarije.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:26   #59
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Zivotinje nemaju razum i svijest i nemaju dusu.

Ako netko hoce iz Biblije Post 1:26
za tebe smo već uočili da trabunjaš i na svaku temu uskoćiš da bi malo podijelio pamet ljudima i pritom se malo napraviš pametan iako nemaš pojma o čemu se govori.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:29   #60
Quote:
Cislog kaže: Pogledaj post
Definicija duše:

Duša je skup svjesne energije, holografski fragment Boga.
boga? zato se ljudi tako ponašaju? zato je ovaj svijet označen sa suzama, boli i patnjom od kad je čovjeka? zato što sadržimo božanski 'fragment'??

razmisli malo o svojoj izjavi...
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.