Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2008., 23:52   #81
Quote:
itreius kaže: Pogledaj post
Norveška i Švedska prezimena (kao i ostala Nordijska) su u prošlosti bila striktno patronimska, tako da tvoj primjer uopće nema smisla.
Ne bi čovjek vjerovao, no patronimi su u korijenu i ogromnog broja južnoslavenskih prezimena.. Pa recimo bivši saborski zastupnik HSP-a u Saboru i sadašnji srbijanski predsjednik nose isto prezime, a mogli bi se u slučaju potrebe i sporazumjeti bez posezanja za prstnim esperantom. Bit će da pripadaju istom narodu, iako bi njih dvojica možda tvrdili suprotno, ali tko ih šljivi.
maturin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 00:02   #82
Quote:
maturin kaže: Pogledaj post
Ne bi čovjek vjerovao, no patronimi su u korijenu i ogromnog broja južnoslavenskih prezimena..
Odlično. No tvoj primjer se odnosi na dvije države koje su stoljećima koristile patronime. Prezimena nisu imala korijen iz patronima, već se prezime mijenjalo svake generacije. Petersen/Peterson je bio svaki muškarac kome se otac zvao Peter. (ili dottir u slučaju žene). To je neusporedivo s onime na prostorima bivše Jugoslavije... gdje su prezimena mnogo ranije "standardizirana" a sam udio patronimskih prezimena je nikakav u odnosu na skandinavce...

Btw, ne tvrdim da je netko iste narodnosti zbog istog prezimena, samo da je primjer skandinavaca najlošiji moguć.
itreius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 00:39   #83
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Odakle sad ovo? U Hercegovini je više ijekavaca nego ikavaca. Pa i u Zapadnoj Hercegovini. U Mostaru svih 100 tisuća stanovnika govore ijekavicom.

Ostajem pri tome da su svi Hercegovci isti narod, bez obzira na vjeroispovijest. Pa kako je moguće da 90% prezimena nose i katolici i pravoslavci na jednom istom teritoriju, a da su različiti narodi?
A sad da baš 90% pravoslavaca u Hercegovini imaju ista prezimena kao katolici ,neće biti. Jer nikad nisam čuo za katolika koji se preziva Tamindžić, Vučurević,Mučibabić,Tepavčević i sl.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 00:49   #84
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ti si nov na forumu, i možda ne znaš da je rječnik kakav si ovdje upotrijebio neprimjeren. Tema će zbog tebe i tebi sličnih biti zaključana, a od toga nitko neće imati koristi. - Ima na potforumu "Politika" jedna rubrika na kojoj se može tako pisati (ako nije ukinuta).
Oprostite,onaj me naljutio svojim pretjerivanjima. Nisam inače nepristojan i neću opet ništa slično uraditi
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 16:30   #85
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
A sad da baš 90% pravoslavaca u Hercegovini imaju ista prezimena kao katolici ,neće biti. Jer nikad nisam čuo za katolika koji se preziva Tamindžić, Vučurević,Mučibabić,Tepavčević i sl.
To što si naveo su srbijanska prezimena, a te osobe su potomci ljudi doseljenih i Srbije. Ali recimo onaj pjevač Saša Matić, pa onda onaj srpski pisac Miroslav Antić...Do nedavno sam mislio da su to čista hrvatska prezimena. A nedavno sam pročitao da je jedan Jovanović išarao kuću ustaškim simbolima i da je pjevao pjesme posvećene Paveliću.

Hercegovačka prezimena koja se srijeću i kod katolika i kod pravoslavaca su Marić, Jakovljević, Čović, Ivanović, Matić, Antić, Radić....Ima ih još puno, ne mogu se sad sjetiti svih.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 09:26   #86
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
To što si naveo su srbijanska prezimena, a te osobe su potomci ljudi doseljenih i Srbije. Ali recimo onaj pjevač Saša Matić, pa onda onaj srpski pisac Miroslav Antić...Do nedavno sam mislio da su to čista hrvatska prezimena. A nedavno sam pročitao da je jedan Jovanović išarao kuću ustaškim simbolima i da je pjevao pjesme posvećene Paveliću.

Hercegovačka prezimena koja se srijeću i kod katolika i kod pravoslavaca su Marić, Jakovljević, Čović, Ivanović, Matić, Antić, Radić....Ima ih još puno, ne mogu se sad sjetiti svih.
Ma daj ne pretjeruj, prezime nista ne znaci na dinarskim prostorima a kamoli da odredjuje neciju nacionalnu pripadnost 100%.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 19:25   #87
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
To što si naveo su srbijanska prezimena, a te osobe su potomci ljudi doseljenih i Srbije. Ali recimo onaj pjevač Saša Matić, pa onda onaj srpski pisac Miroslav Antić...Do nedavno sam mislio da su to čista hrvatska prezimena. A nedavno sam pročitao da je jedan Jovanović išarao kuću ustaškim simbolima i da je pjevao pjesme posvećene Paveliću.

Hercegovačka prezimena koja se srijeću i kod katolika i kod pravoslavaca su Marić, Jakovljević, Čović, Ivanović, Matić, Antić, Radić....Ima ih još puno, ne mogu se sad sjetiti svih.
Prezimena koja sam ja naveo su prezimena pravoslavaca u Hercegovini,a ne srbijanska. A Saša Matić i Miroslav Antić nisu iz Hercegovine[prvi je iz Drvara, drugi vjerojatno iz Srbije]. To što si ti mislio da takvih prezimena nema u Srba,ne znači ništa.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 19:37   #88
Hercegovačka prezimena koja se srijeću i kod katolika i kod pravoslavaca su Marić, Jakovljević, Čović, Ivanović, Matić, Antić, Radić....Ima ih još puno, ne mogu se sad sjetiti svih.[/QUOTE]

To su prezimena nastala iz patronima i nisu uopće ekskluzivno hercegovačka niti mogu biti ikakav dokaz o zajedničkom etničkom porijeklu.Marići su nastali po Mariji tj Mari, a to je često ime svuda, nema razloga zašto onda po desecima različitih Mara ne bi nastali i deseci različitih Marići. Pa nije valjda bugarska pjesma ,,Mara bere belo grozde,, inspirirana nekom Hercegovkom Ivanovića ima na jugu Srbije mali milijun, također i u djelovima Hrvatske koji veze s Hercegovinom nemaju,nije valjda svaki Ivan [ime iz kojeg je nastolo to patronimsko prezime] Hercegovac. Isto vrijedi i za Radiće.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 20:02   #89
Istih slučajeva ima i u Crnoj Gori u okolici Cetinja gdje se srijeću vrlo čudna prezimena za koje se sumnja da su ilirska.[/QUOTE]

Navedi koja
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 21:56   #90
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Istih slučajeva ima i u Crnoj Gori u okolici Cetinja gdje se srijeću vrlo čudna prezimena za koje se sumnja da su ilirska.
Navedi koja[/QUOTE]

Kapisoda, Penda, Kavaja, Lainović(korijen LAIN)...

Mnogi crnogorski povjesničari kažu da su ova prezimena ilirskog, a ne slavenskog korijena.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 00:30   #91
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Navedi koja
Kapisoda, Penda, Kavaja, Lainović(korijen LAIN)...

Mnogi crnogorski povjesničari kažu da su ova prezimena ilirskog, a ne slavenskog korijena.[/QUOTE]

Pa i jesu ilirskog korijena, nema tu nista cudno, na to podrucje Slaveni su se doselili u manjem broju.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 13:13   #92
Dosta nas vodi podrijetlo iz Herceg-Bosne, uključujući i mene, ali ne kao neke dotepence od 95. na dalje već od 16. st., dok je Bosna bila dio Hrvatske, a tzv. bosanci/bošnjaci Hrvati. A eto narod se odselio pred Turcima koji su osnovali prije navedene i tzv. muslimane (što je vjeroispovijest,a ne nacionalnost kao što se mnogima vodi). Povijest je prepuna uskoka, prebjega kad su naši kretali u sjeverna područja, preko bare itd. Ali sad postoji velika kulturološka, nacionalna, religijska.... različitost između nas starih uskoka i ovih dotepenaca štakavaca
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:24   #93
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Kapisoda, Penda, Kavaja, Lainović(korijen LAIN)...

Mnogi crnogorski povjesničari kažu da su ova prezimena ilirskog, a ne slavenskog korijena.
Pa i jesu ilirskog korijena, nema tu nista cudno, na to podrucje Slaveni su se doselili u manjem broju.[/QUOTE]

To su latinizmi,Špadijer je označava kovača mačeva,Kavaja također zvuči latinski... To nije neobično s obzirom koliko su neo-latinski govori bili u srednjem vijeku,ponegdje i kasnije,rasprostranjeni u po Dalmaciji i dalje na jugoistok do Skadra. Ti latinizmi u prezimenima ne govore sami po sebi jesu li njihovi nosioci Iliri ili nešto treće. Pogotovo kad znamo da u pojedinim crnogorskim plemenima one obitelji koje potječu od najranijeg stanovništva u tom kraju,za koje ostatak plemena zna da su potomci neslavenskih starosjedilaca zvanih Španji,imaju većinom slavenska prezimena.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 00:13   #94
Quote:
U Stolcu kaže: Pogledaj post
Danas u Vecernjaku ima veliki tekst u kojem se pojašnjava da Milanovici (pa i sef SDP-a) vode podrijetlo iz Livna. Poznato je da vecina rodova u Sinju također potječu iz BiH. Osim prebjega od Turaka, migracije iz BiH u Hrvatsku ne prestaju ni danas.
Prema nekim istrazivanjima vise od 36 % stradalih za proslog rata u Hrvatskoj (misli se na poginule, ranjene, protjerane ...) bilo je podrijetlom iz BiH. Onaj tko poznaje situaciju zna da su Bogdanovci kod Vukovara imali veliki broj doseljenih Hercegovaca; veliki broj mjesta u Slavoniji također su bila naseljena hercegovačkim i bosanskim prezimenima.
Ima li netko relevantne podatke o tome koliko Hrvata u RH vodi podrijetlo iz Herceg Bosne?
Vjerovao ili ne,većina Bogdanovčana su porijeklom Zagorci...

No,istina jako puno ljudi u Vukovarskom kraju su iz Livna ili Hercegovine,a i većina lokalnih Srba su Bosanci...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 23:43   #95
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Pa riječ mi ne liči na slavensku, imam li pravo reći svoje mišljenje? Ne kažem da je prezime nužna odrednica pripadnosti nekom narodu, prezime nema veze. Recimo, možeš se ti prezivati Wong, ali ako tvoji žive 400 godina u Hrvatskoj i žene se samo Hrvaticama, ti moraš biti Hrvat, a nikako Kinez. Dakle, govorio sam samo o etimologiji riječi točnije prezimena, a ne o genetici.

Hercegovci se dijele na dvije grupe-doseljene Dalmatince i izvorne Hercegovce. Prvi su ikavci, identični su Dalmatincima, sviraju mandolinu i vrlo su veseli i druželjubivi ljudi. Vjerom su samo katolici.

Druga grupa su izvorni Hercegovci. Oni govore ijekavskim, sviraju gusle kao Crnogorci, temperamentni su, ratoborni, imaju običaje vrlo slične Crnogorcima, a različite od Dalmatinaca. Vjerom su katolici, pravoslavci i muslimani.
WONG FEI HONG stvarno izvaljuje bisere...Koji to muslimani imaju ,,običaje vrlo slične Crnogorcima,,
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 12:19   #96
Čitajući sve ovo dođe mi da se zapitam protiv koga smo mi ratovali u ovom ratu???

ako u BiH ne postoje Hrvati onda u hrvatskoj ne postoje srbi slijedom toga u austriji nema gradišćanskih hrvata, u Rumunjskoj nema Mađara, nijedna država nema nacionalnih manjina sve su etnički ćiste a to kaj se neki smatraju drugim narodom to je njihova zabluda.

Jedan od najstarijih hrvatskih gradova je Livno(892 g.) spominje se u nekoj ispravi hrvatskog vladara zelimir veliki zupan hlivanjski.

U BiH su uvijek živjeli Hrvati i uvijek će živjeti.

Inaće Otac domovine A. Starćević je jednom izjavio da su muslimani u BiH cvijeće hrvatskog naroda.
stipo25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 21:33   #97
Quote:
stipo25 kaže: Pogledaj post
Čitajući sve ovo dođe mi da se zapitam protiv koga smo mi ratovali u ovom ratu???

ako u BiH ne postoje Hrvati onda u hrvatskoj ne postoje srbi slijedom toga u austriji nema gradišćanskih hrvata, u Rumunjskoj nema Mađara, nijedna država nema nacionalnih manjina sve su etnički ćiste a to kaj se neki smatraju drugim narodom to je njihova zabluda.

Jedan od najstarijih hrvatskih gradova je Livno(892 g.) spominje se u nekoj ispravi hrvatskog vladara zelimir veliki zupan hlivanjski.

U BiH su uvijek živjeli Hrvati i uvijek će živjeti.

Inaće Otac domovine A. Starćević je jednom izjavio da su muslimani u BiH cvijeće hrvatskog naroda.
Pa neka on to cvijeće u svojoj sobi drži
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 22:09   #98
Ako razmislite dobro shvatit cete da je WONG jako pametan i upravu je u svemu sto govori o Hercegovcima.
Hercegovci nemaju nikakve veze sa Hrvatima.To ima smisla.Ante Pavelic isto nije nikad bio Hrvat.
Ustase takodjer nemaju nista sa hrvatstvom....i Stjepan Mesic samo zato sto je president of Croatia ne znaci da je ikad bio u Hrvatskoj.
Tko to kaze tko to laze da su Rimljani uopce talijani? Samo zato sto se smatraju talijanima u cijelome svijetu ne znaci da su talijani.
Razmislite malo.Rim nema nikakve veze sa Italijom.
MrzimGlupeLjude is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:13   #99
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Vjera nema veze sa nacijom. Hercegovci se međusobno razlikuju samo po vjeri. Što sam ja ako primim judaizam? Jesam li ja Židov onda?

zapravo jesi, ali samo ako ti je majka Židovka, onda si "pravi"
ali kod Židova je pojam nacije i religije drugačije definiran nego kod katolika, pa ti primjer zapravo i nije najsretniji
billy001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 00:15   #100
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post
..... djelu BiH koji se zove Herceg-Bosna...
prijatelju, Herceg-Bosna kao tvorevina ne postoji, tj.da se ispavim, postoji ali samo u glavama ponekih ljudi, država vam se zove Bosna & Hercegovina
... ovo što ti navodiš je bio jedan pokušaj skupine ljudi devedesetih.
billy001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.