Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2013., 17:59   #841
dragec hvala na odgovoru

Moram priznati da me zbunjuje ovo izdvojeni pogon. Znači mogu imati jedan "pogon", odnosno onaj u kojem radim što mi je i namjera. Dakle, nema veze što će obrt prilikom registracije biti prijavljen na jednoj adresi, a djelatnost će temeljem ugovora o najmu obavljati na drugoj adresi? Jer kako sklopiti ugovor o najmu prije nego otvoriš obrt? Najmodavac mi može reći "A gdje je pečat?" Prekrasno su to složili...

Još me nešto zanima... logično je da je prilikom otvaranja poslovnog računa obrta isti u nuli. Drugim riječima da bi se počelo poslovati i nabavljati opremu za rad (npr. namještaj ili računalo) treba izvršiti uplatu ili pozajmicu na račun obrta. Recimo 10.000 kn. Kako se to gleda? To ne ulazi u onih 85.000 ili san nešto krivo svatija?

Pozdrav
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 20:50   #842
Izdvojeni pogon podrazumijeva sve van registriranog sredšta obrta
Tamo gdje je obrt registriran, treba se obavljati i djelatnost.

Pozajmica ne ulazi u osnovicu za ulazak u PDV sustav (koja je sada 230.000,00 kn) i vrlo je uobičajeno da se na taj način pokreće poslovanje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 08:51   #843
Zna li iko išta o ovome: jednokratna isplata novčane naknade za samozapošljavanje.

Kako ovo ide? Redoslijed procedure? Prvo na biro, pa reći "otvoriću obrt dajte mi sve odjednom"?


Quote:
Jednokratna isplata novčane naknade
Nezaposlenoj osobi koja ima pravo na novčanu naknadu može se, na njezin zahtjev, isplatiti novčana naknada u jednokratnom iznosu ovisno o utvrđenom trajanju prava na naknadu, za:
– otvaranje obrta, odnosno samostalne djelatnosti,
– zapošljavanje u trgovačkom društvu u kojem ima najviše 25% udjela,
– osnivanje trgovačkog društva i zapošljavanje u njemu
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 09:46   #844
volim te jednokratne naknade, meni su isplatili u 3 ili 4 uplate, dobiješ prvu i onda moraš donjeti izvode o plaćanjima za doprinose za 3mj, tako onda ide druga, pa treća i ovisno koliko su ti odobrili. ne znam nikog kome su isplatili od jednom.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 17:44   #845
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
volim te jednokratne naknade, meni su isplatili u 3 ili 4 uplate, dobiješ prvu i onda moraš donjeti izvode o plaćanjima za doprinose za 3mj, tako onda ide druga, pa treća i ovisno koliko su ti odobrili. ne znam nikog kome su isplatili od jednom.
Vidim da si dobila jednokratno pare u tri puta

Koliko je prošlo od predaje zahtjeva do prve isplate?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 22:35   #846
nekoliko mjeseci. čekala sam samo 2mj da mi odobre.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 14:24   #847
Ja također idem preko burze.I budu mi isplaćivali dio po dio.valjda bude idući tjedan lova legla na račun.
Veći je problem što i dalje čekam od Porezne uprave papir na kojem će pisati koliki mi je doprinos i podaci za plaćanje.
Išao sam već 2 puta i stalno kažu da bude došlo na kućnu adresu. A još ništa.
Porezna je u tome dosta spora. dobio sam rješenje za paušalni porez i iznos za komorski doprinos.

Sve skupa je puno birokracije.kako je tek nekome ko ima 10 ljudi u firmi
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 20:08   #848
meni je knjigovođa isprintala uplatnice po kojima sam platila za početak, a onda mi je tek porezna poslala rješenje naknadno i par uplatnica. kasnije nisu slali uplatnice već rješenja ako se štogod promijenilo.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 21:49   #849
Hvala ljudi.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 14:16   #850
Nema problema, tu smo da pomognemo.

Ali ovo sa Poreznom je nejvjerovatno.Kad nama korisnicima nešto treba onda se čeka danima.A Linić najavljuje da od 1.8. idu sve veće inspekcije kod malih i srednjih poduztenika da se vidi ko ne plaća obaveze.

Pa kako da platim kad nisam dobio nikakav službeni papir sa iznosom za plaćanje i podacima za plaćanje.

Evo danas sam išao da platim komorski doprinos.To su mi poslali uplatnicu za 3 mjeseca.To je ok.Platio sam i to je to.

Ali od doprinosa ni traga ni glasa.

Kad pitam u Poreznoj kažu da čekam.A ako mi dođe inspekcija neka ih pošaljem njima u Poreznu.Eto to su njihove riječi u Poreznoj upravi.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 14:24   #851
ali to je tako i bok.

u svakom slučaju, nijedan inspektor te ne može kazniti zbog toga. može ti reći da to moraš znati,ali nema prava zbog toga kažnjavati.

čak sam i mišljenja da ne kamatare do onog trenutka kada si podignuo rješenje (mislim da mene nisu,ali kad je to bilo....) u kojem te obavještavaju o visinin i načinu plaćanja doprinosa.

no, opet je nepošteno, jer kada te odjednom zakači 4 mjeseca da pljuneš lovu...poduzetnik treba biti debelo potkovan informacijama o svim njegovim obvezama prije nego krene u te vode. što kažu- neznanje nije opravdanje. pošteno ili ne, to je tako i bok.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 19:18   #852
dragec javi se knjigovođi.

p.s. kaj nejde novo rješenje za obrtnike od 1.6 o visini doprinosa? možda čekaju da pošalju odmah novo
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 19:36   #853
Kad ste tako dobre volje: jel "bolje" otvorit obrt u HR ili u EU? Mislim ono, prije ili posli 1.7... možda bude koji dodatni EU-impuls? Zna li iko išta o tome?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 20:00   #854
vidjet ću šta će biti 1.6. Mijenja se i komorski doprinos, ubuduće bude bio manji iznos. Ja sam platio za 3 mjeseca 309 kuna.
Moja općina ima 103 kune taj doprinos a vidio sam popis na internetu i vidim da dio gradova na moru ima daleko manji doprinos.
Ali nije mi žao to platit jer mi je Obrtnička komora puno pomogla savjetima pri otvaranju obrta i kad nešto zapne javim im pa mi pomognu.

A da li je bolje otvorit u EU ili kod nas neznam.

Veći je problem naći dovoljno klijenata jer u krizi ljudi manje troše.
Ali ako sve bude išlo kao u prvih mjesec dana bit ću zadovoljan.Nije neka abnormalna zarada ali troškovi mi nisu veliki a to je najvažnije.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 09:03   #855
mi već platili za 6mj, a ti manje jer si kasnije otvorio pretpostavljam.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 09:22   #856
Nekako me muči slutnja da je ovo dobivanje poticaja tako lijepo upakirano, a u biti teški zez... nešto slično kupnji iPhonea za 1kn. Čitam već neko vrijeme komentare i iskustva ljudi koji su se upustili u tu proceduru pa su toliko ogorčeni da im je na nos izašlo. Koja je ovo kaubojska država... kumova žena ima obrt u Dusseldorfu, ja još uvijek mislim da me laže kad mi priča kako je to sve skupa kod njih organizirano.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:23   #857
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
kumova žena ima obrt u Dusseldorfu, ja još uvijek mislim da me laže kad mi priča kako je to sve skupa kod njih organizirano.
Pa podijeli s nama detaje kako je to tamo organizirano.
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 11:56   #858
Pozdrav svima!
Imam kratko i jasno pitanje. Da li je bolje da otvorim obrt tj. salon sad ili da pričekam da uđemo u EU, i zbog čega?

Hvala unaprijed!
iodinatum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 15:34   #859
Zlocka, ja sam otvorio krajem 4. mjeseca i uplatnica mi je za 4, 5 i 6 mjesec.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 12:06   #860
ovako imam jedno pitanje, stari je pokrenuo obrt i ono što nas sada zanima je reklamiranje... Imali li neko kakvu preporuku gdje se reklamirati? Kakva su vam iskustva i slično? Dali se neko oglašavao preko njuškala? Svaka pomoć je dobrodošla! Hvala!
ibme74 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.