Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2018., 00:30   #1
Živimo li u predatorskom društvu?

Maločas sam našla na zanimljivi članak:

https://eand.co/why-were-underestima...e-be04d9e55235

Autor u njemu opsuje rastuće patologije američkog društva, od školskih pucnjava do ovisnosti o opijatima i krajnjeg siromaštva koje uništava svako ljudsko dostojanstvo. Kao posljednju, i najopasniju patologiju navodi "predatorsko društvo" koje opisuje sljedećim riječima:

"Predatorsko društvo ne podrazumijeva samo oligarhe koji pljačkaju ljude. Ono također podrazumijeva činjenicu da ljudi klimaju glavom, smješkaju se i bave se svojim svakodnevnim poslom dok njihovi susjedi, prijatelji i kolege umiru preranom smrću. Predator u američkom društvu nisu samo enormno bogati - to je nevidljiva i nezasitna sila: ono što bi se u ostatku svijeta smatralo sramotnim povijesnim i generacijskim moralnim kolapsom, ako ne i zločinom, postaje tek svakodnevna pojava o kojoj ne treba previše brinuti."


S jedne strane to zvuči zastrašujuće, a s druge se ta inačica zombi apokalipse nama ovdje može učiniti previše dalekom, apstraktnom i nebitnom. Opet, posljednjih desetak godina primjećujem svojevrsnu migraciju negativnih društvenih trendova na Europsko, pa i Hrvatsko tlo. Nekada mi se činilo da čovjek mora biti Amerikanac kako bi vjerovao u ravnu Zemlju, gubio vrijeme sipajući mržnju po internetsima, ozbiljno shvaćao bulažnjenja vjerkih fundamentalista i trpao u sebe hamburgere veličine omanjeg praseta.

A sad je to sve stiglo u Lijepu Našu. No, jesmo li i mi postali predatorsko društvo ili još ima nade za pozitivne promjene?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 01:16   #2
Pa evo iz vlastitog iskustva rada i zivota po mnogim zemljama zapada, mogu reci da da, to je istina, i mene je to uzasavalo uvijek, ta jedna neopisiva hladnoca i pomrcina svake humanosti.

Ide to polako svome kraju, siguran sam u to, morati ce se uskoro desiti neka zesca transformacija, ovo je jednostavno neodrzivo sta i kako se desava, zbilja, svjedocio sam sam iz prvog reda, na mnogim mjestima, sumrak civilizacije, na mnogim poljima, i hvatala me jeza od toga.

Ne vidim kuda bi svijet mogao sa ovakivim trenutnim set-upom, nego ravno na dno.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 01:34   #3
Odavno su i Europska društva predatorska, stoljećima...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 02:47   #4
Meni je zabrinjavajuce kada ljudi vade mobitel da uslikaju nesto, umjesto da ljudski reagiraju.

Npr. da se neko tuce na ulici, stali bi i snimali, umjesto da uskoce razdvojiti.
Npr. da se neko utapa, snimali bi to, umjesto da krenu spasavati.

Ljudi su se previse ufurali u virtualno i "moram objavit na instagram"

zabrinjavajuce mi je kako su ljudi ufurani u taj virtualni imidz, a u real life ne daju vaznost unutrasnjem ja......
zabrinjavajuce mi je da dica i roditelji gledaju u svak svoj ekran.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 09:02   #5
http://www.youtube.com/watch?v=ELQMg12J4cs

To je uvijek postojalo. Mi smo zaglupljeni idejema predatora: demokracijom (nesporedna kao par bogatih crvenih buržuja i prislni rad nad ostalima,neposredna kao primjer crony kapitalista koji gaze konkurente putem države),kršćanskim moralom i bili tko da to preispita gazi Ustav kao temelj Francuske revolucije koja je bila predatorska koji je pravilo od strane predatora tj. krupni kapital. Kad bi se vratili na primitivan stadij ljudi,vidjeli bi da čovjek koji je stekao kapital nije pitao čije je što već si je to prisvojio,kad ne bi imao hrane pojeo bi i samog čovjeka da bi preživio,u teoriji uvijek postoji utopija ali u praksi je bilo koje zagovaranje utopije taktika od strane budućeg predatora. Kada zaradiš plaću veću od ostalih,ljudi ljubomorni ali kada u Saboru zastupaš njihove dideje i još za to dobiš lovu,imaš otvoreni put za državnog predatora da pogaziš sva obećanja.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:38   #6
nikad nismo ni zivjeli u drustvu koje nije predatorsko, a vjerojatno nikad ni necemo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:51   #7
Društva jesu predatorska, ali ne samo ona zapadnjačka.

Eno vam npr. Kine i Indije, društva koja su još predatorskija nego zapadnjačka.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:57   #8
najlakse je iskakati floskulu tipa "drustvo je, drustva su..."
ne, mi smo predatori!!
mi, ljudi, pojedinci, mi kojima je vazno biti drugaciji, biti bolji od drugih, penjati se po ljestvici hijerarhije, ma kakva ona bila...
nama treba motivacija da bismo rasli i napredovali, kao sto morskom psu treba plivanje da se ne bi ugusio
ili netko misli da smo na vrh hranidbenog lanca slucajno zalutali, nevino beruci macuhice po cvjetnim livadama?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:12   #9
Ne slazem se. Ljudi ne bi nikad dosli do kud jesu, da nije, osim medjusobne borbe, postojala i suradnja.
Bitno je taj drugi aspekt promovirati.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 11:54   #10
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ne slazem se. Ljudi ne bi nikad dosli do kud jesu, da nije, osim medjusobne borbe, postojala i suradnja.
Bitno je taj drugi aspekt promovirati.
Suradnja postoji poradi ocuvanja vlastitog dupeta, drustvenih nacela, i cijelog spektra strahova, - sto ako -, a ne zbog humanosti ili neceg takvog.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:12   #11
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Suradnja postoji poradi ocuvanja vlastitog dupeta, drustvenih nacela, i cijelog spektra strahova, - sto ako -, a ne zbog humanosti ili neceg takvog.
Ljudi suradjuju jer im je tako bolje. Uspjesniji su i bolje se osjecaju.
Empatija postoji.
Bitno je da smo sposobni i za to.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:25   #12
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ljudi suradjuju jer im je tako bolje. Uspjesniji su i bolje se osjecaju.
Empatija postoji.
Bitno je da smo sposobni i za to.
Pa naravno da postoji empatija, posebice kod empaticnih osobnosti.

No to nema veze sa suradnjom ili ne suradnjom u kontekstu o kojem i u kojem je postavljena tema.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:30   #13
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Pa naravno da postoji empatija, posebice kod empaticnih osobnosti.

No to nema veze sa suradnjom ili ne suradnjom u kontekstu o kojem i ukojem je postavljena tema.
Postoji više empatije kod određenih životinja no kod određenih ljudi.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 12:32   #14
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Postoji više empatije kod određenih životinja no kod određenih ljudi.
Apsolutno, nije jednom zabiljezeno.

Primat homosapiens je zasigurno najvise (ne)empatican od svih zivotinjskih vrsta, a takoder i najlicemjerniji, zapravo jedini je sposoban biti licemjeran.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 13:54   #15
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ljudi suradjuju jer im je tako bolje. Uspjesniji su i bolje se osjecaju.
Empatija postoji.
Bitno je da smo sposobni i za to.
empatija postoji i odnosi se na tvoje okruzenje, selo, pleme
sve ostalo, ostane najcesce na bullshit grani, a da uopce ne spominjemo situacije kad je negdje pomanjkanje resursa
nemojmo se praviti bolji nego kaj jesmo, to samo stetu donosi
najbolje je biti iskren prma sebi i znati svoje limite i kud nas to vodi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:01   #16
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Apsolutno, nije jednom zabiljezeno.

Primat homosapiens je zasigurno najvise (ne)empatican od svih zivotinjskih vrsta, a takoder i najlicemjerniji, zapravo jedini je sposoban biti licemjeran.
Točno...i uz to najopasniji predator na planeti.
Ne znam čemu uopće čuđenje
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:19   #17
cudenje je nastalo iz iluzije sigurnosti
a iluzija sigurnosti je nastala od ujedninjavanja obiltelji u pleme, plemena u skupinu plemena, pa na kraju u drzave
i onda neka potreba za redom je ljude uvjerila kako ih stiti par milijuna jedinki, a sto je vrlo netocno i to vjerujem i svi mi koji smo odrasli znamo jako dobro
okvrino, stavri otpriliek izgledaju bitno drugacije:
svatko od nas pripad anekoj obitelji i za maksimalno 10 clanova je spreman dati direktno zivot
drugi krug je negdje do 50 ljudi, to bi bilo pleme i tu postoji poznavanje, empatija i volja za samozrtvovanjem
sve dalje od toga se stapa u masu i jedino je bitno postoje li zajednicki interesi i zajednicka prijetnja
i sve skupa klapa dok je sve relativno u redu
u slucaju kataklizme, svi se lako dijelimo na male prije navedene jedinice i tako djelujemo
sorry susjed, moji trebaju ove konzerve, hajde bok - blam!
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:30   #18
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
cudenje je nastalo iz iluzije sigurnosti
a iluzija sigurnosti je nastala od ujedninjavanja obiltelji u pleme, plemena u skupinu plemena, pa na kraju u drzave
i onda neka potreba za redom je ljude uvjerila kako ih stiti par milijuna jedinki, a sto je vrlo netocno i to vjerujem i svi mi koji smo odrasli znamo jako dobro
okvrino, stavri otpriliek izgledaju bitno drugacije:
svatko od nas pripad anekoj obitelji i za maksimalno 10 clanova je spreman dati direktno zivot
drugi krug je negdje do 50 ljudi, to bi bilo pleme i tu postoji poznavanje, empatija i volja za samozrtvovanjem
sve dalje od toga se stapa u masu i jedino je bitno postoje li zajednicki interesi i zajednicka prijetnja
i sve skupa klapa dok je sve relativno u redu
u slucaju kataklizme, svi se lako dijelimo na male prije navedene jedinice i tako djelujemo
sorry susjed, moji trebaju ove konzerve, hajde bok - blam!
Samoodrživost.
Općenito mislim da te kolektivne svijesti Borg kompozicije čine ljude "glupima". Uzdaj se u se i u svoje kljuse...je puno bolja životna filozofija.
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:37   #19
jasna stvar
ovako je osigurana razlicitost u slicnosti i prezivljavanje vrste
samo je to tesko za prihvatiti onima koji su svoje ja izgubili ili su preglupi da shvate da drustvo ukupno boli lijepa velika kurcina za njih
jednako kao i sve nas kad cujemo da je negdje u kini izgorilo cijelo selo od par tisuca ljudi koji su radili rakete i petarde
"par tisuca, muski, zene i djeca?? ahhh, zao mi je... konobar! daj nam ovjdje jos jednu... i tako, rekoh ja njemu..."
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:59   #20
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Ne slazem se. Ljudi ne bi nikad dosli do kud jesu, da nije, osim medjusobne borbe, postojala i suradnja.
Bitno je taj drugi aspekt promovirati.
Na žalost nije tako. Ali stvarno mislim to kada kažem "na žalost". Suradnja i empatija postoji iz čistog egoizma. Prvo ako tvoja skupina "plemena" ratuje sa drugom skupinom plemena onda se sva plemena kojoj i ti pripadaš međusobno potpomažu. Ali kada rat prestane, onda se skupina plemena kojoj pripadaš počne boriti i vršiti otimačinu i laktarenje između sebe (dakle tvoje pleme protiv susjedovog sa kojim je sudjelovalo do nedavno u potpomaganju i ratu protiv druge skupine plemena). Onda u tvom vlastitom plemenu, kada nema opasnosti iz vana, tvoji vlastiti se bore između sebe ponovno se laktareći za što veći "plijen" i bez pretjerane empatije koja je postojala kada je pleme bilo u opasnosti iz vana. Dakle, sva empatija se na nesvjesnoj razini može svesti na puki egoizam.

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
najlakse je iskakati floskulu tipa "drustvo je, drustva su..."
ne, mi smo predatori!!
mi, ljudi, pojedinci, mi kojima je vazno biti drugaciji, biti bolji od drugih, penjati se po ljestvici hijerarhije, ma kakva ona bila...
nama treba motivacija da bismo rasli i napredovali, kao sto morskom psu treba plivanje da se ne bi ugusio
ili netko misli da smo na vrh hranidbenog lanca slucajno zalutali, nevino beruci macuhice po cvjetnim livadama?
Upravo tako. To ili se prihvati ili se živi sa ružičastim naočalama.

Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Suradnja postoji poradi ocuvanja vlastitog dupeta, drustvenih nacela, i cijelog spektra strahova, - sto ako -, a ne zbog humanosti ili neceg takvog.
Da, to je čista evolucijska tekovina za preživljavanje.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.