Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 21:18   #861
Nepoznati navodno ne voli trollanje niti forum trollove, a kad god mu se ukaže prilika trola po islamskim temama s jednom te istom pričom.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To ti sve pada u vodu(...)
/CUT/
Muhamed: Pogledah u pakao i vidjeh da su većina njegovih stanovnika žene.
/CUT/
Muhamed: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, fali vam inteligencija i vjera, zavodite muškarce u zlo."
/CUT/
Dakle Nepoznati sasvim slobodno i paušalno miješa prevode i svoje predpostavke pa je Muhammed, alejhi selam, po njegovom jednom rekao:

Večina stanovnika vatre su žene.

a nekad (tad Nepoznati ne navodi nikakav hadis, jer ovo sam izmišlja i iznosi)

Večina žena će biti u vatri.

Sa njim se raspravljalo uzduž i poprijeko o ovom hadisu kojeg on, po svom nahođenju, na najgori mogući način tumači.

Svako tumačenje koje mu ne odgovara on okarakterizira kao "apologetsko izvlačenje" i nastavi dalje trolati bilo nove islamske teme ili nove članove muslimane.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Već po koji put iznešena TEZA, a sve zbog krivih zaključaka a i percepcije. Ko šta traži, taj to nađe.

Najvjerovatnije i prvenstveno je (ženu) ne vrijeđa (ili je ne bi trebalo vrijeđati) jer zna da je Muhammedov, a.s., i naš Bog i Gospodar Pravedan, te da neće nikome nepravdu načiniti.
"...tada će se svakome u potpunosti dati ono što je zaslužio, nikome se nepravda neće učiniti" Kur'an 3:161; "...i nikome se neće, ni koliko trun jedan, nepravda učiniti." Kur'an 4:49; "a onaj ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je – ući će u Džennet i neće mu se učiniti ni koliko trun jedan nepravda." Kur'an 4:124; "na Dan u kom će svaki čovjek samo o sebi brinuti, i u kome će se svakom čovjeku za djela njegova puna nagrada ili kazna dati, nepravda im se neće učiniti!" Kur'an 16:111 i td.
Da je po Božijem Znanju, koje nema početka ni kraja, ljude je odmah mogao razvrstati u Džennet ili Džehennem... ali iz Svoje Pravednosti, dao nam je priliku da živimo (i ako je On znao kako ćemo proživjeti - ne brkati sa određenjem i sudbinom!!).

Nadalje jasno se vidi da je uvjet za ulazak u Džennet vjera i činjenje dobrih dijela, a ne spol. I to muslimanke vide i znaju, bez obzira što nekad znaju biti pritisnute i marginalizirane kojekakvim običajima i tradicijama.

Stvarno je šteta što ti je uvodni dio hadisa, koji je šokantan (a daleko od onoga kako ga ti predstavljaš), ali čiji ishod po žene sadašnjice je nepoznat. Ali izjava sama po sebi plijeni pažnju slušaoca (žene) za onaj koristan dio poruke.
Begin with a shocking, unusual or impressive fact connected to the theme of your presentation. Izvor
"...predočeno mi je da ste vi (žene) večina u džehennemskoj vatri" Pazite, nije rečeno "...predočeno mi je da će vas (žena) večina završiti u džehennemskoj vatri". Gledao sam više verzija prijevoda, i na arapskom tekst, prvi prijevod je korektan. Primjeri hadisa: Buharija I, hadis br: 29 i 304

Da li je nama poznat broj džehennemlija ili džennetlija? - Nije
Idemo predpostaviti (jer ne znamo kako će biti) sljedeće:
Džennet:
M: 100,000
Ž: 600,000
Total: 700,000

Džehennem:
M: 3
Ž: 7
Total: 10
Dakle, kad bi ovako stvari postavili, da li bi Muhammedova, alejhi selam, izjava i dalje bila istinita?

Ovo sam uzeo čisto da prikažem koliku si važnost pridao jednoj izjavi koja je irelevantna (za muslimana i muslimanku), ali značajna u tom trenutku za daljnu komunikaciju i razgovor s (ciljanom) publikom - a to su žene! I dalje je nepoznanica ko će gdje završiti, i dalje je isto pravilo "vjeruj i natječi se u činjenju dobra", i u duhu toga Poslanik, alejhi selam, je i započeo obraćanje "Ženska skupino, dajite sadaku".

Da li je davanje nekome nešto (pogotovo novca, imovine, ukazivanje pomoći i sl.) znak povlačenja, isključivanja iz društva ili je to afirmativan stav? Angažovanje? Ko može davati? - Onaj ko ima ili onaj ko nema?

Najvažnija poenta je u istaknutom paradoksu u kojem se skreće pažnja na emocionalnu neinteligenciju uprkos enormnom emocionalno-manipulativnom potencijalu. Jednostavnim riječima rečeno Muhammed, a.s., se naglas u prisustvu tih žena pita: kako to da ste u stanju zavesti razumnog muškarca i širokom lepezom vlastitog manipultivnog arsenala natjerati ga da poput vaše igračke na navijanje udovoljava svim vašim putenim prohtjevima, a ne koristite taj isti talent da imate svoje muževe (braću, očeve, itd.) kao glavne pomagače u vašoj široj društvenoj afirmaciji i ostvarenju plemenitih ciljeva?! Izvor
Moram ti priznati da si umjetnik u izvlačenju onog najcrnjeg iz tuđeg stava Društvo koje kolektivno "pati" od posljedica represije nad ženom, je najmanje pozvano da (bez da zagazi u njega) tumači i izvrče poruke islama. Bilo bi fer staviti se u cipele muslimana/muslimanki i pokušati shvatiti onako kako to oni/one shvataju.
Ja se nadam da čitaoci uviđaju razliku između ove dvije rečenice. Ja sam u svome upisu pokušao ukazati na pogrešku koju Nepoznati namjerno pravi i promiće, igrajući na kartu emocija i naravno lažnih informacija.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.03.2017., 23:05   #862
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Nepoznati navodno ne voli trollanje niti forum trollove, a kad god mu se ukaže prilika trola po islamskim temama s jednom te istom pričom.
Samozvano proglašavanje nekoga trolom je zabranjeno po pravilima foruma.
Nisi ti moderator.

Quote:
Dakle Nepoznati sasvim slobodno i paušalno miješa prevode i svoje predpostavke pa je Muhammed, alejhi selam, po njegovom jednom rekao:

a nekad (tad Nepoznati ne navodi nikakav hadis, jer ovo sam izmišlja i iznosi)

Večina žena će biti u vatri.
Kad me već klevećeš da lažem, onda i pokaži moju laž. Tvoja je laž da sam spominjao nekakvu "vatru". Gdje sam ja spominjao "vatru"? Ja uvijek spominjem svojim riječima prijevoda pakao a ne nekakvu vatru.
Dakle izmišljaš ti (u boji) a ne ja. (Niti ne pišem "večina" nego "većina")

Pišeš dakle neistine. Ja sam naveo precizne hadise, pa ću ih opet ako treba.

Quote:
Sa njim se raspravljalo uzduž i poprijeko o ovom hadisu kojeg on, po svom nahođenju, na najgori mogući način tumači.
Što je najzanimljivije, ja ga uopće ne tumačim. Jasno piše što piše za one koji znaju čitat, a ne prekriju oči rukama (iz straha).

Muhamed: Pogledah u pakao i vidjeh da su većina njegovih stanovnika žene.

Ibn 'Abbas and 'Imran bin Al-Husain (May Allah be pleased with them) reported:
The Prophet (ﷺ) said, "I looked into Jannah and saw that most of its dwellers are the poor; and I looked into Hell and saw that most of its inmates were women."

[Al-Bukhari and Muslim].
http://sunnah.com/search/?q=women+hell
Muhamed: "Stajah na vratnicama pakla, i većina onih koji uđoše bijahu žene."
(na vratnicama raja je vidio da su ulazili većinom siromašni)

Narrated Usama:
The Prophet (ﷺ) said, "I stood at the gate of Paradise and saw that the majority of the people who entered it were the poor, while the wealthy were stopped at the gate (for the accounts). But the companions of the Fire were ordered to be taken to the Fire. Then I stood at the gate of the Fire and saw that the majority of those who entered it were women."
حَدَّثَنَا مُسَدَّدٌ، حَدَّثَنَا إِسْمَاعِيلُ، أَخْبَرَنَا التَّيْمِيُّ، عَنْ أَبِي عُثْمَانَ، عَنْ أُسَامَةَ، عَنِ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم قَالَ ‏ "‏ قُمْتُ عَلَى باب الْجَنَّةِ فَكَانَ عَامَّةَ مَنْ دَخَلَهَا الْمَسَاكِينُ، وَأَصْحَابُ الْجَدِّ مَحْبُوسُونَ، غَيْرَ أَنَّ أَصْحَابَ النَّارِ قَدْ أُمِرَ بِهِمْ إِلَى النَّارِ، وَقُمْتُ عَلَى باب النَّارِ فَإِذَا عَامَّةُ مَنْ دَخَلَهَا النِّسَاءُ ‏"‏‏.‏
Reference : Sahih al-Bukhari 5196
In-book reference : Book 67, Hadith 130
USC-MSA web (English) reference : Vol. 7, Book 62, Hadith 124

Usama b. Zaid reported that Allah's Messenger (way peace be upon him) said:
I stood at the door of Paradise and I found that the overwhelming majority of those who entered therein was that of poor persons and the wealthy persons were detained to get into that. The denizens of Hell were commanded to get into Hell, and I stood upon the door of Fire and the majority amongst them who entered there was that of women.
حَدَّثَنَا هَدَّابُ بْنُ خَالِدٍ، حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ سَلَمَةَ، ح وَحَدَّثَنِي زُهَيْرُ بْنُ حَرْبٍ، حَدَّثَنَا مُعَاذُ بْنُ مُعَاذٍ الْعَنْبَرِيُّ، ح وَحَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ الأَعْلَى، حَدَّثَنَا الْمُعْتَمِرُ، ح وَحَدَّثَنَا إِسْحَاقُ، بْنُ إِبْرَاهِيمَ أَخْبَرَنَا جَرِيرٌ، كُلُّهُمْ عَنْ سُلَيْمَانَ التَّيْمِيِّ، ح وَحَدَّثَنَا أَبُو كَامِلٍ، فُضَيْلُ بْنُ حُسَيْنٍ - وَاللَّفْظُ لَهُ - حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ زُرَيْعٍ، حَدَّثَنَا التَّيْمِيُّ، عَنْ أَبِي عُثْمَانَ، عَنْ أُسَامَةَ بْنِ زَيْدٍ، قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم ‏ "‏ قُمْتُ عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ فَإِذَا عَامَّةُ مَنْ دَخَلَهَا الْمَسَاكِينُ وَإِذَا أَصْحَابُ الْجَدِّ مَحْبُوسُونَ إِلاَّ أَصْحَابَ النَّارِ فَقَدْ أُمِرَ بِهِمْ إِلَى النَّارِ وَقُمْتُ عَلَى بَابِ النَّارِ فَإِذَا عَامَّةُ مَنْ دَخَلَهَا النِّسَاءُ ‏"‏ ‏.‏
Reference : Sahih Muslim 2736
In-book reference : Book 49, Hadith 1
USC-MSA web (English) reference : Book 36, Hadith 6596

Quote:
Svako tumačenje koje mu ne odgovara on okarakterizira kao "apologetsko izvlačenje" i nastavi dalje trolati bilo nove islamske teme ili nove članove muslimane.
Opet nisi ništa napisao o pitanju u temi, kad ti je tako jasan odgovor. Napiši svoje veleuvaženo mišljenje, a ja ću svoje i svi sretni, a ne baviti se samnom jer ti se ne sviđa što sam objavio. Je li Muhamed lagao ili je izjavio istinu o tome da je vidio pakao i da je najveći dio stanovnika pakla - žene.

Quote:
Ja se nadam da čitaoci uviđaju razliku između ove dvije rečenice. Ja sam u svome upisu pokušao ukazati na pogrešku koju Nepoznati namjerno pravi i promiće, igrajući na kartu emocija i naravno lažnih informacija.
Ako je Muhamed vidio pakao i izjavio da su tamo većina stanovnika žene, pa je naveo zašto su to "zaslužile" (nisu nikako dobre svojim muževima itd.), kako to ne bi moglo biti gadna rasistička mizogena izjava?

Quote:
"nepravda im se neće učiniti!" Kur'an 16:111"
Naravno da Kuran tvrdi da je njegov autor - Allah savršeno pravedan...

Ali mi znamo da nam već ljudski osjećaj pravednosti kaže da je kažnjavanje paljenjem koža i stavljanjem novih koža u paklu da gore (vječno ili jako dugo?), sadistička kazna za nečije neslaganje s nečijom religijom u ovom kratkom životu. Već tu Alah pada kao pravedan.

Stoga ta samohvalna izjava o pravednosti pada u vodu na konkretnim slučajevima, tipa izjave da većinu stanovnika pakla čine žene. Kao da kažeš da većinu stanovništva pakla čine crnci. Zašto bi crnci bili većina u paklu? Rasist bi našao svoje "razloge". Tako i Muhamed nalazi "razloge" za ženski rod. To je spolni rasizam, bez obzira što se Kuran zaklinje da je Bog pravedan. To nije pravedno, i to nije pravedan Bog koji tako popunjava pakao.

Ili je Muhamed lagao. Biraj.

Ja mislim ovo drugo.

Quote:
Džennet:
M: 100,000
Ž: 600,000
Total: 700,000
Podjednako se rađa žena i muškaraca (muških samo malo više). Odakle to ova smjehurija da ima ukupno 500.000 više žena od muškaraca? Odakle si ispuknuo takve nesuvisle brojke?

Prebrojavanje stanovnika pakla:

Quote:
Džehennem:
M: 3
Ž: 7
Total: 10
Dakle, kad bi ovako stvari postavili, da li bi Muhammedova, alejhi selam, izjava i dalje bila istinita?
Ovo je vrhunska budalaština da je samo 10 ljudi u paklu.

Zamisli kako bi se one žene ustrašile da im je Muhamed rekao da je "čak 7 žena u paklu, a samo tri muškarca, jer su nezahvalne svojim muževima" itd.

Čak i da je moguć takav MINI smiješni scenarij (a baš nekako sumnjam jer se u Kuranu non-stop spominju muke i grožnje paklom za mnoge), OPET imaš da je ženski rod osuđen iz čiste činjenice da su žene. Da ti bude malo jasnije, stavi ovako:
Pakao:
Crnaca: 7
Bijelaca: 3
Total: 10
Razumiješ sada zašto je ta poruka rasistička?

A to uopće nije nikakav izuzetak, nego pravilo abrahamističkih religija, da žene stavljaju u rang niže od muškarca, samo po svom spolu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 21:02   #863
Većina stanovnika raja su također žene

Muhammad reported that some (persons) stated with a sense of pride and some discussed whether there would be more men in Paradise or more women. It was upon this that Abu Huraira reported that Abul Qasim (the Holy Prophet) (may peace be upon him) said: The (members) of the first group to get into Paradise would have their faces as bright as full moon during the night, and the next to this group would have their faces as bright as the shining stars in the sky, and every person would have two wives and the marrow of their shanks would glimmer beneath the flesh and there would be none without a wife in Paradise. (Muslim, Hadith 5062)

Jedan od najutjecajnih islamskih učenjaka Ibn Kathir, o hadisu kaže slijedeće:

“The meaning hereby is, these two are from the daughters of Adam (i.e. women of this world) and with them are wide-eyed maidens as Allah the Almighty wishes.” (Siffah al-Jannah p.132 pub. Mo’assas al-Kutab al-Thaqafiyyah, Beirut 1993)

Iz ovog se vidi da nije riječ o hurijama, nego baš o ženama.


Učenjak i šejh Ibn Hajr o hadisu kaže:

Abu Huraira used this Hadith as a proof to maintain that women will outnumber men in Jannah (paradise) … and this is much clear.’ (Fath Al-Bari 10/30)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 21:05   #864
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Svaka ti čast, ali na tvom bih mjestu prestala s tim...
Daj mi objasni... kraj svog ovog objašnjavanja konteksta i citiranja stručnih mišljenja, tebi i dalje ima smisla ovo skakanje samom sebi u usta?
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 13:31   #865
Quote:
Većina stanovnika raja su također žene
Žene većina i u paklu i u raju.
Ovo se zove i ovce i novce imat.

Ali statistika kaže da se rađa podjednak broj žena i muškaraca. Kako su onda žene većina i u raju i u paklu?

Ako su većinski stanovnici pakla žene, onda je većina muškaraca u raju. Prosto ko pasulj.

Nemere i jedno i drugo. Ili možda ubrajaš u "žene" (jesu li ?) u raju sve one huriiee koje je Allah nakopirao, kao i one djevice za mujahedine? Ja ta bića ne ubrajam u žene, jer to su nekakvi pokorni automati za Alahove bojovnike.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Muhammad reported that some (persons)
faces as bright as the shining stars in the sky, and every person would have two wives and the marrow of their shanks would glimmer beneath the flesh and there would be none without a wife in Paradise.
(Muslim, Hadith 5062)
A, pa da. Baš to si učinio. Savršeni blještavi pokorni Huriiei kao žene.

Vidim da ta ženama nalik bića, koja je Alalh naštancao u raju, ubrajaš u "žene". Jer svaki muškarac ih ima po dvije najmanje.
Naravno da je Allah morao naštancati te "umjetne žene", koje će im ugađati i biti poslušne u raju kad je odredio da većina stanovnika pakla budu prave žene ("one neposlušne i nezahvalne muškarcima"), ove oko nas.

Quote:
Jedan od najutjecajnih islamskih učenjaka Ibn Kathir, o hadisu kaže slijedeće:

“The meaning hereby is, these two are from the daughters of Adam (i.e. women of this world) and with them are wide-eyed maidens as Allah the Almighty wishes.” (Siffah al-Jannah p.132 pub. Mo’assas al-Kutab al-Thaqafiyyah, Beirut 1993)

Iz ovog se vidi da nije riječ o hurijama, nego baš o ženama.
Adamove kćerke znači ove žene oko nas? Djeluje mi kao apologetika.
Zašto piše i da su s Adamovim kćerima o one "širokih očiju djevice"? To su huriiei. Koliko ima pravih žena, a koliko tih hiriieei? Očigledno malo kad je trebalo popuniti Muhamedov pakao sa ženama.

Quote:
Učenjak i šejh Ibn Hajr o hadisu kaže:

Abu Huraira used this Hadith as a proof to maintain that women will outnumber men in Jannah (paradise) … and this is much clear.’ (Fath Al-Bari 10/30)
Netko tebi sličan na forumu žestoko se obrušio prije na toga Abu Hureiru.

Ako svaki muški ima dvije "žene" u raju, po toj računici je žena duplo više u raju od muških. Ali kako onda je većina stanovnika pakla - žene. Tu računica nikako ne štima.

Očigledno se one hurije izjednačuje s pravim ženama, da bi se raj popunio suprugama muškaraca "koje će biti bolje od pravih žena koje su nezahvalne svojim muževima pa su zato većina u paklu".

Ali ostali smo i dalje s onim pitanjem o Muhamedu:

Je li Muhamed lagao ili govorio istinu (po vjerodostojnim sahih hadisima) da je vidio pakao i da je većina njegovih stanovnika ženskoga roda?

Ako dobro razumijem islamsku teologiju pakla, i tortura koje su u njemu, ljudi se tamo raspoređuju nakon Sudnjega dana, kad dobiju nova tijela i "bacaju u vatre pakla".

Dakle Muhamed je svima poručio da je čudesno vidio budućnost nakon Sudnjega dana, kada će većina stanovnika pakla biti žene.

Istina ili laž?

(naravno, ne govorim o ovoj mojoj rečenici ili teološkim detaljima pakla, jer to je samo sažetak i nebitno, i nemojte me vući za jezik s time, nego pitam o onim Muhamedovim hadisima koje sam citirao).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:11   #866
Islamski stručnjak o našoj temi:

http://www.letmeturnthetables.com/20...hat-women.html

Ovdje se vidi kako profesionalni islamski apologet koristi sličnu intelektualno nepoštenu argumentaciju da obrani tu Muhamedovu gnjusobu od "većine stanovnika u paklu da su žene" - a ne smije reć da je Muhamed lagao, ali niti da je rekao istinu

- odmah tipična apologetika, da se "ne smiju stvari gledat izdvojeno nego u cjelini" (dakle izjave da je Alah savršeno pravedan, Muhamed nije tukao svoje žene itd.)
- prvo kaže da "nije bila tema stanovništvo pakla, nego neke žene" (ha ha ha) (ujedno navodi samo jedan jedini hadith, sugerirajući prijetvorno da je to jedini iako znade da ih je više)
- pa otkriva toplu vodu izjavom da "ne mora biti broj muških i ženskih u paklu savršeno podjednak" - sugerirajući da je Muhaned mislio da je možda "samo par žena više slučajno u paklu" (a jasno je govorio o većini stanovnika pakla)
- evo teksta koji nam je forumaš prekopirao, a pokušava uvaliti da su huriei jednaki kao i prave žene, pa da je žena zapravo više u raju (zaboravlja da time zapravo potkapa i Muhamedovu izjavu) - intelektualno nepošteno koristi ZBROJ i nekih pravih žena u raju i tih plastičnih masovno naštancanih bića.

Vidi ovo - nisam znao:
Imran b. Husain reported that Allah's Messenger (ﷺ) said:
Amongst the inmates of Paradise the women would form a minority.
حَدَّثَنَا عُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ مُعَاذٍ، حَدَّثَنَا أَبِي، حَدَّثَنَا شُعْبَةُ، عَنْ أَبِي التَّيَّاحِ، قَالَ كَانَ لِمُطَرِّفِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ امْرَأَتَانِ فَجَاءَ مِنْ عِنْدِ إِحْدَاهُمَا فَقَالَتِ الأُخْرَى جِئْتَ مِنْ عِنْدِ فُلاَنَةَ فَقَالَ جِئْتُ مِنْ عِنْدِ عِمْرَانَ بْنِ حُصَيْنٍ فَحَدَّثَنَا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ ‏ "‏ إِنَّ أَقَلَّ سَاكِنِي الْجَنَّةِ النِّسَاءُ ‏"‏ ‏.‏
Reference : Sahih Muslim 2738 a
In-book reference : Book 49, Hadith 6
USC-MSA web (English) reference : Book 36, Hadith 6600
Muhamed je izjavio i da su žene manjina u raju.
(logično jer je rekao i da je vidio da su većina u paklu - žene)

- apologet tu uvaljuje da se to vjerojatno ne odnosi zauvijek na stanje u raju (lol) , pa navodi islamskog apologetu koji tumači da "misli da se mislilo na stanje prije nego su neke žene izašle iz pakla i dospjele u raj". Stvarno apologeti imaj težak kruh. lol

Ima i ova glupost koju smo već čuli:
Some statistical facts:
Also we ought to keep in mind that women today outnumber men. Even if more males are born, their mortality rate is higher then female babies and we learn in Hadith that near the End of Times women will outnumber men greatly so if equal ratio of men and women goes to hell and the paradise even then it is quite possible that women remain in majority in both.
"Žene su većina i u raju i u paklu".
A nema trećega mjesta.

A već smo utvrdili da statistike jasno otkrivaju jednak broj rođenih žena i muškaraca, pa je podvaljivanje o "nešto više žena" još jedan trik ublažavanja Muhamedovih izjava.

U zaključku tog islamskog plaćenog apologeta se kaže:
Conclusion:
Thus the conclusion is that Holy Prophet –may the peace and blessings of Allah be upon him- stated only what he had seen during his Miraculous Journey which is not bound to remain the same for ever. And that women will be fewer in the Paradise only initially and eventually women will form the majority in the Paradise as more and more of the people are taken out of Hell and admitted into Paradise. Other traditions plainly establish that in the Paradise women will be much larger in number compared to men. And the particular tradition that Christians dwell upon only asks women not to complain and be ungrateful to their husbands without reason.
Indeed Allah knows the best!
* The article was last updated on November 16th, 2011
Potvrda da je Muhamed stvarno vidio istinu o stanju u paklu (gdje je većina stanovnika žene), na svom čudesnom putu po paklu, ALI - "da to stanje ne mora trajati zauvijek za baš sve"

Ja bih mogao izmisliti bezbroj opravdanja i smicalica.
Npr. mogao je teolog/svećenik dodat i da se ne radi o zemaljskim ženama, nego o izvanzemaljkama, koje su jaaaako zle, sve same Hitlerovke.

Svećenik apologet onda dodaje i da stanje u raju "gdje su žene manjina", "ne mora uvijek biti takvo", i da su žene većina u raju po nekim spisima (a nepošteno preskače masu huraia bića koje nisu žene nego lutkice)

Allah zna najbolje odgovor na pitanje koje sam vam postavio.
Selam
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:29   #867
nepoznati ovo je blog. ovo si i ti mogao napisati.

bilo kako bilo
ovo je hadis a nije Kur'an.

bez obzira kako bio ocijenjen, slab jak ili dobar, mi ga ipak ne možemo stavljati ispred Kur'ana niti može imati težinu kao Kur'an.
tome ima više razloga.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:47   #868
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Islamski stručnjak o našoj temi:

http://www.letmeturnthetables.com/20...hat-women.html

Ovdje se vidi kako profesionalni islamski apologet koristi sličnu intelektualno nepoštenu argumentaciju da obrani tu Muhamedovu gnjusobu od "većine stanovnika u paklu da su žene" - a ne smije reć da je Muhamed lagao, ali niti da je rekao istinu
/CUT/
Ja sam ubjeđen da je Muhammed, alejhi selam, rekao istinu. Još sam više ubjeđen u Božiju pravdu.

Ne vjerujem da će ijednom ljudskom biću, pa tako ni ženama, biti nepravda učinjena. Ko god dospije u pakao, svojom zaslugom je dospio a ne što je Bog tako predodredio, niti zato što je neko žensko ili muško.
Mnogobrojni ajeti, i hadisi, su kristalno jasni po tom pitanju, za mene je to najbitnije.

Bilo bi zanimljivo čuti mišljenje muslimanke koja prakticira vjeru, mada neke su pisale ali si ih ti u svom stilu ismijavao

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
"...tada će se svakome u potpunosti dati ono što je zaslužio, nikome se nepravda neće učiniti" Kur'an 3:161; "...i nikome se neće, ni koliko trun jedan, nepravda učiniti." Kur'an 4:49; "a onaj ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je – ući će u Džennet i neće mu se učiniti ni koliko trun jedan nepravda." Kur'an 4:124; "na Dan u kom će svaki čovjek samo o sebi brinuti, i u kome će se svakom čovjeku za djela njegova puna nagrada ili kazna dati, nepravda im se neće učiniti!" Kur'an 16:111 i td.
/CUT/
Moram ti priznati da si umjetnik u izvlačenju onog najcrnjeg iz tuđeg stava Društvo koje kolektivno "pati" od posljedica represije nad ženom, je najmanje pozvano da (bez da zagazi u njega) tumači i izvrče poruke islama. Bilo bi fer staviti se u cipele muslimana/muslimanki i pokušati shvatiti onako kako to oni/one shvataju.
Ako Muhammed, alejhi selam, prenosi samo stanje onoga kako i što će biti, a dešava se po Božijoj volji i pravdi, hoće li moje nedgodovanje uticati na to - neće. Hoće li ishod ove rasprave uticati na to - neće.


Bog zna svačije misli, nakanu i namjere... nije mi drago da iko dospije džehennemskih muka i patnje no jedina zaštita su iskrena vjera u Boga i dobročinstvo. I to je formula koja važi za svakog čovjeka, bio musliman ili ne. To je na kraju krajeva i bila poenta hadisa kojeg ti citiraš.

Niko nije 100% siguran, niko se ne može opustiti... svi moraju raditi na sebi i svojim djelima. Nisam vidio ni da su drugovi Božijeg Poslanika, alejhi selam, opuštali se i bili zadovoljni dobročinstvom koje su činili, već su uvijek stremili i takimičili se za više i bolje.

Ovo što ti iznosiš je tvoj stav, a ne islamski. I navodna "apologetska izvlačenja" upućuje na to da nijednom islamskom učenjaku, bez obzira na period pisanja, nije padalo na pamet da izjavi ili insunira da su žene osuđene na vatru samo zbog toga što su žene
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:34   #869
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ima, ali ja nisam religiozna pa valjda razmišljam malo drugačije.
Ok, fair enough, iako bi baš ovdje mogli umjesto "tako je kako mi puhnulo da je" mogli upotrijebiti i povijesno-kontekstualni pristup, zar ne?

Evo pravila u islamu koje je uspostavio i sam Poslanik a i čista logika: Kur'an je uvijek jači izvor dokaza nego hadisi. Pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da su hadisi nastajali 50-200 godina nakon smrti Poslanika, dok je Kur'an nastajao za vrijeme njegovog života. Dakle musliman ili nemusliman će tako razmišljati, ako ima i zrno intelektualnog poštenja.

A Ku'ran vrlo jednostavno na x mjesta kaže da će se svima pravedno suditi, ženama ili muškarcima, svejedno. Što će reći, koliko će završiti muškaraca ili žena u paklu, zavisi o njima samima. S tim da se i nakon završetka u paklu čovjek može pokajati i završiti u raju. Dakle moguć je i prelazak iz pakla u raj, te postoje hadisi koji i to kažu.

A što će reći, ne može se jedan hadis/događaj tumačiti tako da ide kontra ovoga, tj kontra Kur'ana. Hadisi mogu dati više svjetla ili dati interpretaciju određenom ajetu iz Kur'ana, ali mu ne mogu proturječiti.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 11:05   #870
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nepoznati ovo je blog. ovo si i ti mogao napisati.
Blog islamskog teologa, kojega naš forumaš Khulus koristio, a vidimo da su tamo korišteni isti šuplji i bezvezni argumenti, kao i od muslimana forumaša ovdje.

Dakle badava ti uvjeravanje da mi na forumu ne znamo nešto što najbolji teolozi islama palamude. Ista stvar, zaogrnuta u suhoparne fraze.

Da nešto bolje imaš, već bi nam stavio pod nos. Ali nemaš ništa...

Quote:
bilo kako bilo
ovo je hadis a nije Kur'an.
Propala ti i ova apologetska izvlakačina, jer hadisi su jedan od 5 stupova islama. Ajmo dalje...

Quote:
bez obzira kako bio ocijenjen, slab jak ili dobar,
Opet muljaža i podmetanje. Ovi hadisi su NAJBOLJI (sahih = vjerodostojnima proglašeni od islamskih teologa). Stoljećima su takvima smatrani, a u zadnje virjeme, vidiš da ima muslimana koji bi to sve pjesničkim izražavanjem proglašavali.

Quote:
mi ga ipak ne možemo stavljati ispred Kur'ana niti može imati težinu kao Kur'an.
Opet podvala, jer niko nije rekao da su hadisi ISPRED Kurana. Oni su jedna od pet stupova islama, dakle vrlo važni (neophodni) za islam. Ajmo dalje...

Kuan pak daje detalje kako se kažnjavaju žene i muškarci u paklu: mlate se maljevima, izlijeva kipuća voda po njihovim glavama, mijenjaju im se spaljene kože.... (to čini Alah osobno ("Mi ćemo") ili vragovi tamo?)

Quote:
tome ima više razloga.
Opet ništa od tebe...
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 11:40   #871
Muhamed: "Većina stanovništva pakla nakon Sudnjega dana su žene, a u raju su žene manjina."

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ja sam ubjeđen da je Muhammed, alejhi selam, rekao istinu. Još sam više ubjeđen u Božiju pravdu.


Naravno da ti jesi. Nadam se da ovo čitaju i oni koji malo razmišljaju izvan okvira svoje religije islama i zapitaju se koliko je time Muhamed izrazio svoj totalani prezir prema ženskom rodu.

Nije li zanimljivo da naši PRO-religiozni forumaši po pravilu pokazuju prezir prema ženama? Od njh ćeš ovdje čuti najgore rantove o "gadnim feministkinjama", "ženama koje bi htjele biti muškarci umjesto da budu čedne i poslušne", nježne i podatne, neki religijaši bi ih prisiljavali na trudnoću i rađanje čak i da su silovane ili u životnoj opasnosti, iz njihovih postova izvire nekakav teški muški šovinizam, koji je zapravo njihov ego koji se poistovjetio s njihovom uobraženom muškošću (spolni rasizam). Zar to ne pokazuje da su patrijarhalne religije općenito ženomrziteljske? Da je u srži muškoga njihova abrahamističkoga Boga zapravo njihova "božanska muškolikost"? Ha?

Quote:
Ne vjerujem da će ijednom ljudskom biću, pa tako ni ženama, biti nepravda učinjena.


Podsjećaš me na Papu koji "osuđuje sve zločine i nasilje" (ali jako pazi kad treba nešto konkretno reć, posbno kad je nejgova stranka u pitanju). Kako onda, ako si tako pravedno usmjeren, gledaš na izjavu da će većina ženskih stanovnika biti u paklenim predjelima, a samo manjina u raju? Kako spajaš nespojivo u svojoj glavi?

Quote:
Ko god dospije u pakao, svojom zaslugom je dospio a ne što je Bog tako predodredio, niti zato što je neko žensko ili muško.
Alah baca u pakao nekakve pripadnike ljudske rase, koji za nekakva slabo definirana djela (kršenje apsurdnih pravila neke vjerske ideologije tipa jedeš svinjatinu, ne klanjaš se 5 puta dnevno, ne ideš u džihad, ne pokrivaš svoje žene, vjeruješ da Bog ima Sina itd.) na teške torture mukotrpne i dugotrajne, ako ne i vječne. To je srž nepravednosti, ali Alah kao i drugi Bogovi su zapravo projekcija svjetovnih tirana na nebesa. Mi o krajnjim pitanjima ništa ne znamo, i Univerzum boli ona stvar za nas.

Ako Alah drži ravnopravnima i žene i muškarce, s time je nespojiva izjava ili rezultat, da bi većina stanovnika pakla bile žene. Jel ti je to jasno? Zašto nije?

Quote:
Mnogobrojni ajeti, i hadisi, su kristalno jasni po tom pitanju, za mene je to najbitnije.
Posebno oni sahih koje sam ja naveo.

Quote:
Bilo bi zanimljivo čuti mišljenje muslimanke koja prakticira vjeru, mada neke su pisale ali si ih ti u svom stilu ismijavao
Ja ne ismijavam ljude nego njihove zablude, da ih se riješe, jer suosećam s njihovom vjerskom kondicioniranušću, i drago bi mi bilo da je se riješe.

Nastavi sad ti u "svom stilu".....

Quote:
Ako Muhammed, alejhi selam, prenosi samo stanje onoga kako i što će biti, a dešava se po Božijoj volji i pravdi, hoće li moje nedgodovanje uticati na to - neće. Hoće li ishod ove rasprave uticati na to - neće.
Ti si se izjasnio da je Muhamed prenio STVARNO stanje u paklu nakon Sudnjega dana, da je većina stanovnika tamo žene.

Nema tu "ako i kako" niti je bitno hoće li se to stanje primijeniti ako ti vjeruješ ili ne vjeruješ u tu rugobu od zapisane izjave. Ti to zapravo ne znaš. Odabrao si vjerovati da je to istina što je Muhamed poručio tim sahih hadisima o ženama i "njihovoj naravi".

Ja te samo pozivam da preispitaš svoju odluku odabira Muhameda kao moralnog uzora. Ili budeš kritičkiji prema tome. Pozivam te i da to odbaciš, i ništa ti se neće desiti, vjeruj mi.
Desit će ti se samo da u sebi nemaš tako apsurdnu ružnu stvar, da bi žene bile većinsko stanovništvo pakla, manjinsko raja. Ove žene oko nas.... A one nisu ni bolje ni lošije od nas muškaraca. To smo sve mi, ljudska bića....

Quote:
Bog zna svačije misli, nakanu i namjere...
"Zna" to i svaki kamen, planina i travka zelena, pa što s time i što mi imamo od toga?

Quote:
nije mi drago da iko dospije džehennemskih muka i patnje no jedina zaštita su iskrena vjera u Boga i dobročinstvo. I to je formula koja važi za svakog čovjeka, bio musliman ili ne. To je na kraju krajeva i bila poenta hadisa kojeg ti citiraš.
Tebi "nije drago" što je većina stanovnika pakla - žene - na torturama užasnim, ali "svi moraju raditi na sebi i svojim djelima".
To mi blago liči na licemjerje.

Quote:
Niko nije 100% siguran, niko se ne može opustiti... svi moraju raditi na sebi i svojim djelima.
Pa to se i ja slažem, naravno. Kao i svako dobrohotno ljudsko biće.

Kakve to ima veze s Muhamedovim bacanjem žena u pakao?

Quote:
Ovo što ti iznosiš je tvoj stav, a ne islamski. I navodna "apologetska izvlačenja" upućuje na to da nijednom islamskom učenjaku, bez obzira na period pisanja, nije padalo na pamet da izjavi ili insunira da su žene osuđene na vatru samo zbog toga što su žene
Opet muljaža i izvlakačina. Uopće nije bitno što islamski apologeti i teolozi nisu priznali da je ta Muhamedova izjava krajnje muški šovinistička prema svim ženama. Zar ne znaš da apologeti / teolozi / svećenici uvijek i u svakoj prigodi ističu samo lijepe izreke iz svojih svetih spisa i povijesne prakse, a ružne i odvratne ili ne spominju ili, kad ih se stisne, pronalaze raznorazne lukave i intelektualno nepoštene iskemijane trikove da to prikažu u predivnom svjetlu "ljepota" Kurana i Islama?

Kako to nisi znao?

Kad se radi o katoličkim apologetima, to ti je kristalno jasno, zar nije? Ali ako se radi o tvojim svećenicima, eeeeee onda se proguta mamac skupa s ribičkim štapom.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.03.2017., 11:55   #872
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Sistem obmane pomoću zamjene teza, ali nije samo to već x drugih štoseva koji su brižljivo sakriveni.
To čine tvoji islamski teolozi. Kao i apologeti drugih religija uostalom. To im je zanat.

Ti i dalje stojiš uz tvrdnju da Muhamed nije rekao istinu o stanju u paklu i raju? ("pjesničko prenaglašavanje za one žene")

Quote:
Recimo, ista osoba tvrdi da je pročitao Kur'an
Ja ponavljam da sam pročitao Kur'an skupa s komentarima. Dosadna ponavljajuća knjiga, s masom prerađena materijala iz Biblije, s premnogo grožnji paklenim mukama za parafraziram; "one koji nemaju pameti da nam povjeruju u to što smo napisali u Kuranu".

Quote:
- ali sve one ajete o pravednom kažnjavanju, dapače davanju nezaslužene milosti jednostavno preskače.
Ne preskačem ništa. Svaka vjerska knjiga ima dio koji se poziva na dobrotu, poštenje, pravednost, ali kad se spomene nešto konkretno, onda nam škripi u ušima. Religija koja istodobno kaže za sebe da je pravedna, a ima hadise u kojima njihov glavni Pisac Muhamed tvrdi da je većina stanovnika pakla - žene, i da ih je manjina u raju, onda riječ "dobro, pravednost, ravnopravnost spolova" itd. očigledno ima sasvim drugačije značenje u Kuranu i hadisima, tj. u glavama pisaca koji su to napisali, nego što bismo mi danas to mogli prihvatiti. Shvaćaš? Riječi dobro, pravednost, ravnopravnost spolova, riječi su koje ne znače ništa same po sebi, bez konkretnih djelovanja u realnom svijetu.
To su puke frazetine, koje rado rabe političari i Pape, a za koje znamo što su često - puki demagozi i lukavi manipulatori riječima i obećanjima koja ih ništa ne koštaju a prikazuju u sjajnom svjetlu.

Quote:
U krajnjoj liniji, ljudi će i iz pakla izlaziti i ulaziti u raj zbog svog pokajanja. Ali to je naravno za dotičnog nebitno, bitno da vrti svoje.
Vidim, vrtiš ti svoje i dalje, ali bez odgovora na moje pitanje.
Uopće nije bitno koliko i kada (i da li) će žene izlaziti iz pakla i ulaziti u raj. Bitno je da Muhamed tvrdi da će u paklu nakon Sudnjega dana biti većina ženskoga roda a u raju manjina.

Dakle imamo većinu muškaraca u raju, a većina žena u paklu. VEĆINU!

Čak ne niti duplo.

I to samo zato jer su žene (a one su tobože "nezahvalne, sebične, falične po inteligenciji itd.). Dakle radi se o ženama kao takvima, koje jer su žene, ne idu u raj, nego u pakao, većinski.

Kako ti to nije gadno? Zašto ideš na napad na mene osobno kao i tvoji sumišljenici?

Bolje zastani, i malčice se zapitaj nije li nepoznati forumaš možda u pravu barem dijelom...
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 12:19   #873
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Evo pravila u islamu koje je uspostavio i sam Poslanik a i čista logika: Kur'an je uvijek jači izvor dokaza nego hadisi.
Gdje Kuran pobija da je većina stanovnika pakla - žene, koje su manjina u raju?
NIGDJE!
A i kad bi pobijao, onda imamo problem da je Muhamed LAGAO.

Quote:
Pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da su hadisi nastajali 50-200 godina nakon smrti Poslanika, dok je Kur'an nastajao za vrijeme njegovog života. Dakle musliman ili nemusliman će tako razmišljati, ako ima i zrno intelektualnog poštenja.
Pravi musliman znade da su hadisi, posebno oni vjerodostojni, jedan od stupova islama. Ti rušiš jedan od stupova islama. Hoće li islam opstati bez jednoga stupa kojega si ti srušio?
Toliko o zrnu intelektualnog poštenja u nekih...

Quote:
A Ku'ran vrlo jednostavno na x mjesta kaže da će se svima pravedno suditi, ženama ili muškarcima, svejedno.
Tim gore. Muhamedova izjava je onda, jelte, "pravedna osuda", da većina žena završi u paklu. To je u njihovim očima "pravedno", jer inače ne bi bilo tako kako je Alalh odredio, a on znade i pravedan je. To je kružno zaključivanje. "To je tako jer je dobro, a dobro je jer je tako."

Quote:
Što će reći, koliko će završiti muškaraca ili žena u paklu, zavisi o njima samima.
Cool razmišljanje.
Ali kako to da je Allah pobacao većinu žena u pakao, a samo malo ih pripustio u svoj raj? Očigledno se netko zeznuo u svome muškom šovinističkom ženopreziru, pa je projicirao svoju "mušku pravednost" na Alaha i to zapisao u Kuranu i hadisima.

Quote:
S tim da se i nakon završetka u paklu čovjek može pokajati i završiti u raju. Dakle moguć je i prelazak iz pakla u raj, te postoje hadisi koji i to kažu.
Neka u nekim hadisima piše i to. To ne ukida Muhamedovu izjavu, niti potire silni ženoprezir pisaca, nego utvrđuje.

Kao kad bi pisalo da je većina crnaca u paklu nakon Sudnjega dana i samo malo crnaca u raju. No, eto, tko kaže da vremenom će prestati njihove paklene torture, za neke i ne, pa će ipak neki crnci zavšiti konačno u raju kad se pokaju.

Kužiš li koji je to rasizam izražen u takvom tekstu? Zašto ne kužiš?

Quote:
A što će reći, ne može se jedan hadis/događaj tumačiti tako da ide kontra ovoga, tj kontra Kur'ana.
Vidiš da Muhamedova izjava ne ide kontra ničega što je u Kuranu već izraženo (unižavanje žena).

Quote:
Hadisi mogu dati više svjetla ili dati interpretaciju određenom ajetu iz Kur'ana, ali mu ne mogu proturječiti.
Baš si lijepo to pjesnički izdeklamirao, ali nisi odgovorio konačno na moje pitanje, nego vrdaš i muljaš.

Dakle je li Muhamed lagao ili rekao istinu o malo žena u raju, a većini u paklenim mukama nakon Sudnjega dana?

To se pokušalo ublažiti iz razloga što ljudi koji su to čitali, kako žene tako i muškarci, stvorili su u svojim glavama određene stavove, i prenijeli ih na prilike koje vladaju u realnom svijetu, bez obzira na te halucinacije o raju i paklu. Ono što je u ljudskim glavama, to se oslikava na konkretne odnose u realnosti, zakone itd.

Kako se oslikava stav da će većina žena završiti u paklu? Tamo (tobože) završavaju zločinci, zle i pokvarene osobe, koje su nezahvalne, čine ružna djela i ružno se ponašaju....

Kako takav muškarac (ili žena), koji "zna" da će većina žena završiti u paklu, gleda na žene oko sebe?

Cijeni li ih više ili ih prezire više i drži nižim bićima od muškaraca?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 14:09   #874
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Blog islamskog teologa, kojega naš forumaš Khulus koristio, a vidimo da su tamo korišteni isti šuplji i bezvezni argumenti, kao i od muslimana forumaša ovdje.
blog je blog... on sve trpi. isto kao i ovja forum.

Quote:
Dakle badava ti uvjeravanje da mi na forumu ne znamo nešto što najbolji teolozi islama palamude. Ista stvar, zaogrnuta u suhoparne fraze.
kako se zove tip ja mu nisam uspio pronaći ime.
mislim da se razumijemo ja nisam za ovakvu vrstu apologetike jer je netačna i pogrešna odnosno polazi od pogrešnih stavova
Quote:
Da nešto bolje imaš, već bi nam stavio pod nos. Ali nemaš ništa...
nema potrebe za boljim. na tom blogu sam se zadržao tek toliko da uspijem "blogeru" pronaći ime odnosno autora ovog bloga


Quote:
Propala ti i ova apologetska izvlakačina, jer hadisi su jedan od 5 stupova islama. Ajmo dalje...
5 stubova islama. hej Hvala ti visoko. ja, da sam jučer umro, umro bih u pogrešnom shvatanju da 5 stubova islam čine: očitovanje, namaz, post, hadž i zekat.

jedan čovjek kojeg poznajem je jedne prilike rekao da je razvod Bogu, poslije širka, najmža dozvoljena stvar...
doduše ovaj je umno poremećen.


Quote:
Opet muljaža i podmetanje. Ovi hadisi su NAJBOLJI (sahih = vjerodostojnima proglašeni od islamskih teologa). Stoljećima su takvima smatrani, a u zadnje virjeme, vidiš da ima muslimana koji bi to sve pjesničkim izražavanjem proglašavali.
to ništa ne mijenja ovo što sam rekao



Quote:
Opet podvala, jer niko nije rekao da su hadisi ISPRED Kurana. Oni su jedna od pet stupova islama, dakle vrlo važni (neophodni) za islam. Ajmo dalje...
hajmo još jednom 5 stubova islama...
da nisi mislio na nešto drugo?

Quote:
Kuan pak daje detalje kako se kažnjavaju žene i muškarci u paklu: mlate se maljevima, izlijeva kipuća voda po njihovim glavama, mijenjaju im se spaljene kože.... (to čini Alah osobno ("Mi ćemo") ili vragovi tamo?)
ovo si ti malop jesnički uobličio jel.
džehennem jesta onakav kako je opisan u Kur'anu, a ta formulacija "mi ćemo" pa vidi to i nije tako teško za shvatiti. uzmi za primjer banku. poslodavac ti daje pare a ne banka. banka samo prosljeđuje ono što ti je polodavac dao odnosno uplatio na račun.

btw. kod nas ti upravnici i osoblje džehennema nisu vragovi. oni su korisnici usluge

Quote:
Opet ništa od tebe...
hajde ba, moraš cijeniti moj napor. ali ipak ja od ništa ne mogu napraviti ništa.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 14:55   #875
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
blog je blog... on sve trpi. isto kao i ovja forum.
Blog je skroz nebitan u cijeloj priči, kao i wiki.
Samo kao izvor informacija za daljnje istraživanje. No, što ti se u tom blogu ne sviđa? Koju apologetiku Muhameda i žena u paklu bi ti bolje isprotumačio od tog muslimanskog teologa?

Nemoj se štititi nekakvim blogovima u svrhu izbjegavanja konkretnih odgovora.

Forumaši muslimani ionako se služe postojećom apologetikom na netu, od strane najboljih islamskih teologa, i to možemo čuti ovdje. No, nisam nimalo impresioniran ni jednima ni drugima. Sve vaše teze (jedna žena manje u privremenom paklu, Muhamed nije tukao svoje žene, puno žena više u raju itd.) toliki su nonsensi, da svatko može to uvidjet, ako se oslobodi od vjerske stege moranja vjerovanja da ja ne smijem tako pisati o Muhamedu jer je to blasfemija ili štogod.

Quote:
5 stubova islama. hej Hvala ti visoko. ja, da sam jučer umro, umro bih u pogrešnom shvatanju da 5 stubova islam čine: očitovanje, namaz, post, hadž i zekat.
Hvala na ispravku.
Eto, vidiš da i ja mogu pogrješiti, kao nemusliman, pa nisam dobro se izrazio glede tih 5 stupova islama. Oni su, naravno takvi, kako si ti rekao, i definirani su haditima:
“Islam is built upon five things: the testimony that there is no deity but Allah and Muhammad (PBUH) is his bondman and apostle; and the observance of prayer, and the paying of the poor-due, and the pilgrimage to Mecca, and the fast of Ramadhan.”
(Bukhari and Muslim)
Dakle umjesto 5 stupova (kako sam pogrešno napisao), zapravo imamo u islamu primarne, najvažnije spise: Kuran i hadite.
The primary scriptures of Islam are the Quran, viewed by Muslims as the verbatim word of God, and the teachings and normative example (called the sunnah, composed of accounts called hadith) of Muhammad (c. 570–8 June 632 CE).

Faith (Iman) in the Islamic creed (Aqidah) is often represented as the six articles of faith, notably spelled out in the Hadith of Gabriel.
Unatoč mojoj grešci o 5 stupova, haditi su itekako važni dio islama, a ne da se negiraju. Posebno ne vjerodostojni. U biti 5 stupova je ideja iz hadita.

Ovi hadisi koje sam spomenuo su NAJBOLJI (sahih = vjerodostojnima proglašeni od islamskih teologa). Stoljećima su takvima smatrani, a u zadnje virjeme vidiš da ima muslimana koji bi to sve pjesničkim izražavanjem proglašavali (pa se poslije povlače). Neki prvo snažno negiraju hadite Hurarije, a onda, pod drugim nikovima, citiraju Hurariju u prilog svoje teze.

Quote:
to ništa ne mijenja ovo što sam reka
Ne mijenja ono što sam ja rekao, a to je da su vjerodostojni haditi vrlo važni u islamu, paralelno ili odmah poslije Kurana.

Quote:
Kuran pak daje detalje kako se kažnjavaju žene i muškarci u paklu: mlate se maljevima, izlijeva kipuća voda po njihovim glavama, mijenjaju im se spaljene kože.... (to čini Alah osobno ("Mi ćemo") ili vragovi tamo?)

Quote:
ovo si ti malop jesnički uobličio jel.
Da. Jer tekst iz Kurana je sadistički sročen:

One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kad im se kože ispeku, zamijenićemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju.
[Kur'an, sura 4, ajet 56]

Allah će na Sudnjem danu odvojiti vjernike od jevreja, sabijaca, kršćana, poklonika vatre i mnogobožaca.
Allah je, zaista, o svemu obaviješten. ...

Ova dva protivnička tabora spore se oko Gospodara svoga; onima koji ne budu vjerovali biće odijela od vatre skrojena, a ključala voda biće na glave njihove ljevana;
od nje će se istopiti ono što je u trbusima njihovim, i koža,
a gvozdenim maljevima biće mlaćeni;
kad god pokušaju zbog teškog jada iz nje izići, biće u nju vraćeni: "Iskusite patnju u užasnoj vatri!"
[Kur'an, sura 22, ajeti 17 i 19-22]


Quote:
džehennem jesta onakav kako je opisan u Kur'anu,
Vidi gore. Ja bih ipak rekao da su to nečije (Muhamedove) halucinacije. Ili izmišljotine u nakani da se ljude zastraši i popravi njihovo ponašanje.

Quote:
a ta formulacija "mi ćemo" pa vidi to i nije tako teško za shvatiti. uzmi za primjer banku. poslodavac ti daje pare a ne banka. banka samo prosljeđuje ono što ti je polodavac dao odnosno uplatio na račun.
Aha. Znači Alah se ne bavi tim prljavim poslom spaljivanja ženskih i muških koža u paklu, i izlijevanjem kipuće vode po glavama nesretnika, nego ima one koji to rade za njega....

Quote:
btw. kod nas ti upravnici i osoblje džehennema nisu vragovi. oni su korisnici usluge
Jeli?

Quote:
hajde ba, moraš cijeniti moj napor. ali ipak ja od ništa ne mogu napraviti ništa.
Hajde ba, barem priznaš da nisi rekao ništa na moje konkretno i jasno postavljeno pitanje.
Nemam onda više ništa niti ja tebi za reć....
Osim
Selam
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 22:01   #876
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
/CUT/
Opet muljaža i izvlakačina. Uopće nije bitno što islamski apologeti i teolozi nisu priznali da je ta Muhamedova izjava krajnje muški šovinistička prema svim ženama. Zar ne znaš da apologeti / teolozi / svećenici uvijek i u svakoj prigodi ističu samo lijepe izreke iz svojih svetih spisa i povijesne prakse, a ružne i odvratne ili ne spominju ili, kad ih se stisne, pronalaze raznorazne lukave i intelektualno nepoštene iskemijane trikove da to prikažu u predivnom svjetlu "ljepota" Kurana i Islama?
Ko ih je stisnuo u 8 stoljeću da pišu o tome? Garant nakav ateista ili feministkinje? Trkeljaš po islamskim izvorima i izvlačiš stvari da bi islam pokušao prikazati lošim, razumijem u potpunosti te porive.

No sami spisi na koje se pozivaš te pobijaju. Oni pokazuju da su islamski učenjaci nastojali izmiriti naizgled kontradiktorne predaje i hadise.

Da se radilo o "šovinističkoj" izjavi, vidjeli bi obrnut postupak. Nailazili bi na mnoštvo tekstova, fetvi i sl. gdje se ovaj hadis koristi u cilju podništavanja žene, jer su "predodređene za pakao".

Nadalje činjenica da je i internet prepun islamskih (pokušaja) pojašnjenja ovog hadisa ukazuje na to da niko ne krije ovaj hadis, čak šta više, o njemu se među muslimanima raspravlja i piše.

Opet, da ovaj hadis ima "šovinistički" ton i namjere, morao bi pronaći velik broj tekstova i pisanih radova u kojima se ovaj hadis koristi u tom kontekstu - da se žene podništavaju koristeći se ovim hadisom.
Ali ti ne nalaziš ni u klasičnim muslimanskim djelima, niti u suvremenim radovima. Nije li tako? Da je istina ono što ti pišeš i što podmećeš Muhammedu, alejhi selam, trebao bi pronaći u izobilju šovinističkih tekstova koji se podupiru ovim hadisom...

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Gdje Kuran pobija da je većina stanovnika pakla - žene, koje su manjina u raju?
NIGDJE!
A i kad bi pobijao, onda imamo problem da je Muhamed LAGAO.
Nema, ali ima dovoljno da mi muslimani kategorički odbijamo tvoje insuinacije da je Allah, Islam ili Muhammed, alejhi selam, šovinisti i da imaju nešto protiv žena... to su čisto tvoje izjave, krivi zaključci, fantazije ili islamofobne izmišljotine - ne znam fakat šta je od toga.
Oni koji obavezu prema Allahu ispunjavaju i ne krše obećanje; i oni koji poštuju ono što je Allah naredio da se poštuje i Gospodara svoga se boje i obračuna mučnog plaše; i oni koji trpe da bi postigli naklonost Gospodara svoga, i koji molitvu obavljaju, i koji od onoga što im Mi dajemo i tajno i javno udjeljuju, i koji dobrim zlo uzvraćaju – njih čeka najljepše prebivalište, edenski vrtovi u koje će ući oni i roditelji njihovi i žene njihove i porod njihov – oni koji su bili čestiti – i meleki će im ulaziti na svaka vrata: "Mir neka je vama, zato što ste trpjeli, a divno li je najljepše prebivalište!" Kur'an, Sura Grom 13:20-24 (pogledati okolne ajete).
Ti ne možeš Kur'anom, a ni hadisom dokazati taj navodni šovinizam, samo ga možeš u svom stilu nametati i trpati u usta Muhammedu, alejhi selam.
Meleki (anđeli) koji drže Prijesto i oni koji su oko njega veličaju i hvale Gospodara svoga i vjeruju u Nj i mole se da budu oprošteni grijesi vjernicima: "Gospodaru naš, Ti sve obuhvaćaš milošću i znanjem; zato oprosti onima koji su se pokajali i koji slijede Tvoj put i sačuvaj ih patnje u vatri! Gospodaru naš, uvedi ih u edenske vrtove, koje si im obećao, i pretke njihove i žene njihove i potomstvo njihovo – one koji su bili dobri; Ti si, uistinu, silan i mudar. I poštedi ih kazne zbog ružnih djela, jer koga Ti toga dana poštediš kazne zbog ružnih djela – Ti si mu se smilovao, a to će, zaista, veliki uspjeh biti!" Kur'an, Sura Ghafir 40:7-9 (pogledati okolne ajete)
Zbog ovih ajeta, a i onih prije što sam navodio koji govore o Božijoj pravdi... muslimanski učenjaci su nastojali objasniti i pomiriti naizglednu proturječnost.

Ja bih te donekle razumio, pa i smatrao iskrenim, da na uljudni način pristupaš ovoj temi. Vjerujem da su islamski učenjaci dijelili tvoju brigu da neko ne bi pogrešno razumio Poslanikovu, alejhi selam, izjavu i prema ženama negativan stav imao... da su griješne naravi... da su zlobne... osuđene za propast i sl...

Nije dovoljno iskrenuti jednu izjavu i pokušati je u najgorem svjetlu prikazati da bi ustvrdio da je Muhammed, alejhi selam, šovinista... ili u onom svom primjeru sa crncima, da je rasista. Poslanik, alejhi selam, je živio 63 godine i neko ko ima šovinističke ili rasističke nakane, to pokaže rječju i djelima... i konzistentan je u tome.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
OK
Tvoje je pravo da misliš da žene, samim time što su žene, završavaju većinom u paklu, a malo ih je u raju.

Meni je to vrlo ružna izjava, ako se uzme kao realna, a ne simbolička, govor mržnje, koji mi nikako nije prihvatljiv kao istinit.

Prije će biti da se Muhamed šalio da bi neke žene zastrašio da poskidaju svoje zlatne naušnice i podare ih sirotinji.

Problem je tada, da je njegova šala uzela maha i previše ljudi ga "preozbiljno" - BUKVALNO - shvatilo.
Da ja mislim to što ti impliciraš, ja se ne bih sa tobom raspravljao.

Problema je mnogo u muslimanskom svijetu, no osoba koja ne poštuje islamske svetinje, koja ne pokazuje razumjevanje islamske metodologije u čitanju tekstova teško da može pomoći u riješavanju tih problema. Muslimani, bez obzira što to nekome izgledalo sporo ili nedovoljno, aktivno rade na razumjevanju svojih problema i udaranju temelja za bolje razumjevanje svoje vjere i islamskih vjerskih propisa kako bi koračali u bolju budućnost... ateizam i sekularnost, nažalost, su se nekada nametali kao opcija a sada...

Odavno nisam replicirao na tvoje upise, ne smatram te iskrenim niti dobronamjernim u onome što pišeš. Ne znam ni čitaš li da bi razumio ili da bi nekoga za riječ uhvatio i što bolje replicirao.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 23:39   #877
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Opet podvala, jer niko nije rekao da su hadisi ISPRED Kurana. Oni su jedna od pet stupova islama, dakle vrlo važni (neophodni) za islam. Ajmo dalje...


Dakle khm khm, 5 stupova islama su:

1) Jedinstvo Allaha ( شهادة Shahādah)
2) Klanjanje namaza (ar. صلاة, Salat)
3) Davanje milostinje (ar. زكاة, Zakāt)
4) Ramazanski post (ar. صوم, Sawm)
5) Odlazak na hadždž (ar. حج, Hadždž)


Ne vidim nešto ovdje hadise, bit će da da je donešena fetva by Nepoznati pa su hadisi odsad jedan od 5 stupova islama.

I onda će mi netko ovakvo očito laganje proglašavati moralnom gromadom.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 11:47   #878
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Dakle khm khm, 5 stupova islama su:

1) Jedinstvo Allaha ( شهادة Shahādah)
2) Klanjanje namaza (ar. صلاة, Salat)
3) Davanje milostinje (ar. زكاة, Zakāt)
4) Ramazanski post (ar. صوم, Sawm)
5) Odlazak na hadždž (ar. حج, Hadždž)
Hvala na tome. Već sam priznao tu svoju pogrešku.

Quote:
Ne vidim nešto ovdje hadise, bit će da da je donešena fetva by Nepoznati pa su hadisi odsad jedan od 5 stupova islama.
Što ne znači da hadisi nisu itekako važni u islamu, zar ne?

Quote:
I onda će mi netko ovakvo očito laganje proglašavati moralnom gromadom.
Pogriješio sam s tih 5 stupova, ali to ne znači da sve hadise možeš bacit u smeće.

Kako si brz izjaviti da sam "očigledno lagao", a zapravo sam se zabunio.

Ovdje nema zabune:

sažetak Muhamedovih izjava:

Muhamed: "Većina stanovništva pakla nakon Sudnjega dana su žene, a u raju su žene manjina."
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:19   #879
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Hvala na tome. Već sam priznao tu svoju pogrešku.
Kad bi bar to uradio i s ostalim... Ok, zabuna prihvaćena, ali da mi kažeš da su islamski imami "apologeti" - stvarno se može i bolje od tog dna. Osobno ih znam takvih da su stali u obranu žena ne jednom već x puta. Djelom, ne samo riječima. Ali takve stvari se ne snimaju na ytb jer se to čini u poniznosti i bez svjetla reflektora.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 21:53   #880





Kada Svevišnji odluči desiće se Smak Zemljice i sve će se,zasigurno,odigrati u par sekundi.
U trenu nestaće sve planine,rijeke,šume,vode,ljudi i sve živo,nestače Zemljica.

Znaći,u kojeg čovjeka vaga dobra pretegne-blago njemu,
a u kojeg vaga zla pretegne-čeka ga mjesto neugodno.

Bez obzira ko je i šta je bio na Zemljici,žensko ili muško.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.