Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2010., 12:41   #81
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Pa zašto onda vi niste krenuli u protunapad, kad ste imali tako dobre jedinice, u blizini s druge strane Save? Nije valjda da ste se nečega bojali?
heheh,prijatelju
imas dovoljno godina da kontas neke stvari,narocito sad,15 godina poslije
pa vjerovatno su postojale informacije,dokle i kad se moze ici
po mom misljenju,nas prvi cilj je bio ocuvanje rs,tog dijela,u cemu smo i uspjeli
prijedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:42   #82
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Gađali su Novsku i ostala neokupirana mjesta u zap. Slavoniji, s dalekometnim topništvom iz Bosne, sjećam se da je u Novskoj poginuo djelatnik na benz. pumpi INE, u samom središtu grada.

Na početku akcije su dva bataljuna 1. krajiškog korpusa VRS (Banja Luka) bila ubačena na područje Stare Gradiške i Jasenovca, ali su otpuhani prije nego su uspjeli zauzeti borbene položaje.
Ne samo djel. INE , već i nekoliko ljudu i vozač autobusa (na istom mjestu benz INA Novska -grad ). Najgluplje od svega , što je to bio najnormalniji radni dan u Novskoj ???
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:46   #83
Quote:
prijedor kaže: Pogledaj post
heheh,prijatelju
imas dovoljno godina da kontas neke stvari,narocito sad,15 godina poslije
pa vjerovatno su postojale informacije,dokle i kad se moze icipo mom misljenju,nas prvi cilj je bio ocuvanje rs,tog dijela,u cemu smo i uspjeli
Mislim da je ovo ključno......negdje sam gledao kako je jedan pripadnik tzv RSKrajine ,zapadne oblasti Okučani a koji se borio na "proboju za Koridor" 1992 nazovimo to psovao sve po spisku ovime iz RS što se nisu uključili aktivnije u obranu tzv Krajine.......
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:48   #84
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo ključno......negdje sam gledao kako je jedan pripadnik tzv RSKrajine ,zapadne oblasti Okučani a koji se borio na "proboju za Koridor" 1992 nazovimo to psovao sve po spisku ovime iz RS što se nisu uključili aktivnije u obranu tzv Krajine.......
drago mi je da se razumjemo
prijedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:52   #85
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ne samo djel. INE , već i nekoliko ljudu i vozač autobusa (na istom mjestu benz INA Novska -grad ). Najgluplje od svega , što je to bio najnormalniji radni dan u Novskoj ???
Točno, zaboravio sam i to spomenuti! Ali očito je da su jako dobro znali što trebaju gađati, i to je bila čista odmazda, civilni ciljevi bez ikakve vojne vrijednosti.

Glavno se dogodilo tek sljedeći dan - raketiranje centra Zagreba. A što se Novske tiče, akcija Bljesak bila je stvarno vrlo tajnovito planirana, tek navečer su zapovjednici doznali da se kreće. Nakon naše jutarnje "budnice", civilima u Novskoj i oklici bi bilo puno pametnije da su ta dva-tri dana proveli u skloništima..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:58   #86
Neznam kako je bilo u Novskoj ali u Slavonskom Brodu , aznam i u N. Grdiškoj je odmah tulila opća opasnosti a putem medijastalno išle borbene pjesme davano je ljudima do znanja da je krenula vojno policijska akcija "Bljesak ".......a da je čuvano u strogoj tajnosti je ,jer je promet auto cestom Zagreb -Slavonski Brod tekao skoro do zadnjeg trenutka bez obzira na onaj događaj na benzinskoj pumpi i kasnije pucnjave po kombiju
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 14:39   #87
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Točno, zaboravio sam i to spomenuti! Ali očito je da su jako dobro znali što trebaju gađati, i to je bila čista odmazda, civilni ciljevi bez ikakve vojne vrijednosti.

Glavno se dogodilo tek sljedeći dan - raketiranje centra Zagreba. A što se Novske tiče, akcija Bljesak bila je stvarno vrlo tajnovito planirana, tek navečer su zapovjednici doznali da se kreće. Nakon naše jutarnje "budnice", civilima u Novskoj i oklici bi bilo puno pametnije da su ta dva-tri dana proveli u skloništima..
Naravno da su znali . Em je preko bilo dosta srba iz Novske , a i topografske karte . A što se civila tiče bio im je " radni dan " . Sve je radilo , Pošta , Banka , Vrtić . To su isključivo krive lokalne strukture , gradonačelnik , gradska uprava itd.. Ako se N Gradiška mogla tako organizirati , ne vidim razlog da i Novska to nije napravila . Bez razloga je izgubljeno nekoliko mladih života .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 15:02   #88
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo ključno......negdje sam gledao kako je jedan pripadnik tzv RSKrajine ,zapadne oblasti Okučani a koji se borio na "proboju za Koridor" 1992 nazovimo to psovao sve po spisku ovime iz RS što se nisu uključili aktivnije u obranu tzv Krajine.......
Njihova vlasat im je odmah "spustila" i ostavila na milost i nemilost , dok naša vlada nas guši polako ali sigurno . Oni su odmah bili svjesni na čemu su , dok mi to ne znamo ni danas
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 18:12   #89
Quote:
prijedor kaže: Pogledaj post
Dobro,nije bas tako bilo,ali ok.nadjimo se negdje na pola sa istinom
da je tad bio internet,bi se ovde odavale tajne i polozaji
Prijedor poznaješ li Ćazima,Hazima,Sakiba i Sadika.ul Tabakovićeva,prije rata.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 18:25   #90
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Prijedor poznaješ li Ćazima,Hazima,Sakiba i Sadika.ul Tabakovićeva,prije rata.
Dečki savjetujem vam da to radite preko PM
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 23:50   #91
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ne samo djel. INE , već i nekoliko ljudu i vozač autobusa (na istom mjestu benz INA Novska -grad ). Najgluplje od svega , što je to bio najnormalniji radni dan u Novskoj ???
Alo ljudi pa govorimo o 1.5. koji je več nekih 70 godina praznik

Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Točno, zaboravio sam i to spomenuti! Ali očito je da su jako dobro znali što trebaju gađati, i to je bila čista odmazda, civilni ciljevi bez ikakve vojne vrijednosti.

Glavno se dogodilo tek sljedeći dan - raketiranje centra Zagreba. A što se Novske tiče, akcija Bljesak bila je stvarno vrlo tajnovito planirana, tek navečer su zapovjednici doznali da se kreće. Nakon naše jutarnje "budnice", civilima u Novskoj i oklici bi bilo puno pametnije da su ta dva-tri dana proveli u skloništima..
Tolko je bila tajanstvena da sam ja 01.02. dignut zbog toga...
Uredno smo išli kao civili u izviđanja (kad je otvorena autocesta)
Ženio sam se 22.04. da bi sljedeči dan več bio u vojarni spreman za pokret, vozila na pisti, prekinut svaki kontakt s vanjskim svijetom (isključeni svi telefoni i stroga kontrola prisutnosti) i tako cjeli tjedan (čekala se prva provokacija)....

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.12.2010. at 15:35. Reason: spajanje
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 00:09   #92
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Točno, zaboravio sam i to spomenuti! Ali očito je da su jako dobro znali što trebaju gađati, i to je bila čista odmazda, civilni ciljevi bez ikakve vojne vrijednosti.

Glavno se dogodilo tek sljedeći dan - raketiranje centra Zagreba. A što se Novske tiče, akcija Bljesak bila je stvarno vrlo tajnovito planirana, tek navečer su zapovjednici doznali da se kreće. Nakon naše jutarnje "budnice", civilima u Novskoj i oklici bi bilo puno pametnije da su ta dva-tri dana proveli u skloništima..
Price za malu djecu, znalo se i za bljesak i oluju jos pola godine prije...
Svi su znali pa i Srbi...
Ali to su dogovorene stvari Slobe i Franje tako da se tu nije moglo puno utjecati...
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 00:49   #93
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Price za malu djecu, znalo se i za bljesak i oluju jos pola godine prije...
Svi su znali pa i Srbi...
Ali to su dogovorene stvari Slobe i Franje tako da se tu nije moglo puno utjecati...
Ma za bljesak se još i tajilo (isključivanje telefona i zabrana kretanja van vojarne ) ali za oluju nije bilo ni toga
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 08:23   #94
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Alo ljudi pa govorimo o 1.5. koji je več nekih 70 godina praznik
Da, ali Srbi su gađali Novsku 02. ili 03. svibnja, isti dan kad je raketiran i Zagreb, to je bila odmazda koju je zapovjedio Martić, i u svojoj izjavi točno to je i spomenuo ("naredio sam raketiranje Zagreba i ostalih mjesta i gradova")

Više detalja o akciji Bljesak, i svim događanjima u zap. Slavoniji može se pročitati ovdje:

http://fanfo.org/2010/12/20/oslobodi...3-treci-dio-3/

http://fanfo.org/2010/12/17/oslobodi...sak-drugi-dio/

http://fanfo.org/2010/12/13/oslobodi...-dio/#more-548
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.12.2010. at 15:38. Reason: spajanje
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 14:45   #95
Quote:
predi kaže: Pogledaj post
Kao sudionik tih događaja(90-91) ne mogu se svega sjetiti,ali iz mog ugla ovo:
Prelazak Save.
Noćenje u Novoj Varoši na asfaltu.
Deblokiranje Okučana.
Deblokiranje Vrbovljana(sa malim gubicima).
Deblokiranje Rajića(120 teritorijalaca zatekli u rovovima).
Zauzimanje Novske a zatim povlačenje(komandant I krajiškog korpusa musliman kome su tri kćerke bile na faxu u Zagrebu).
17 mojih poklanih drugova u Voćaricama kod Novske-oktobar 90(dobro izvedena akcija).
Poslije toga manje više mirno do dolaska UNPROFOR-a.
Petrokemija uopšte nije bila cilj,tako da vas sada umirim,nego silos u Novskoj,ali o tome poslije jednom!
Ja sam cuo, da je cilj te akcije bilo oslobađanje tog dijela Slavonije do Vocarice, ali topnistvo nije odradilo granatiranje od strane Novske. Pricalo se da je HV cekao granatiranje u sumi iznad Vocarice u dogovoreno vrijeme, ali se to nije desilo. Kada se pocelo razdanjivati, svejedno su se odlucili spustiti u selo( negdje kod groblja). Tako mi je pricao jedan poznanik, koji je tom prilikom ranjen kod doma u Vocarici.
__________________
"Naš ponos je naša snaga"!
Bombero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 14:47   #96
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Price za malu djecu, znalo se i za bljesak i oluju jos pola godine prije...
Svi su znali pa i Srbi...
Ali to su dogovorene stvari Slobe i Franje tako da se tu nije moglo puno utjecati...
O čemu ti pričaš? Kakvi mrtvi dogovori???
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 20:17   #97
Quote:
Bombero kaže: Pogledaj post
Ja sam cuo, da je cilj te akcije bilo oslobađanje tog dijela Slavonije do Vocarice, ali topnistvo nije odradilo granatiranje od strane Novske. Pricalo se da je HV cekao granatiranje u sumi iznad Vocarice u dogovoreno vrijeme, ali se to nije desilo. Kada se pocelo razdanjivati, svejedno su se odlucili spustiti u selo( negdje kod groblja). Tako mi je pricao jedan poznanik, koji je tom prilikom ranjen kod doma u Vocarici.

Kakvog smisla ima osloboditi dio do Voćarice ???? Cilj je onaj koji je i ostvaren , a možda i više je ostvareno od očekivanoga , jer je 125.dp sama očistila posavinu
felisconcolor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 20:39   #98
Quote:
felisconcolor kaže: Pogledaj post
Kakvog smisla ima osloboditi dio do Voćarice ???? Cilj je onaj koji je i ostvaren , a možda i više je ostvareno od očekivanoga , jer je 125.dp sama očistila posavinu
Ovo je bila akcija na pocetku rata. Nisam siguran jesmo li se razumjeli.
__________________
"Naš ponos je naša snaga"!
Bombero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 21:00   #99
Quote:
Bombero kaže: Pogledaj post
Ja sam cuo, da je cilj te akcije bilo oslobađanje tog dijela Slavonije do Vocarice, ali topnistvo nije odradilo granatiranje od strane Novske. Pricalo se da je HV cekao granatiranje u sumi iznad Vocarice u dogovoreno vrijeme, ali se to nije desilo. Kada se pocelo razdanjivati, svejedno su se odlucili spustiti u selo( negdje kod groblja). Tako mi je pricao jedan poznanik, koji je tom prilikom ranjen kod doma u Vocarici.
Meni kao sudioniku ove akcije poznato je sve što je napravila 125 novljanska,i moja bojna a i ostali djelovi pukovnije po priči mojih bliskih prijatelja,pa mi se nekako čini što se više udaljujemo vremenski od rata to više mješamo početak sredinu i kraj rata.Zato nije na odmet pročitati knjigu Novska u domovinskom ratu,koja u visokom postotku točno opisuje sve što se u Novskoj događalo.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 21:02   #100
Quote:
Bombero kaže: Pogledaj post
Ovo je bila akcija na pocetku rata. Nisam siguran jesmo li se razumjeli.
Očito da nismo , znam sada na koju akciju misliš . Ali pošto je tema Bljesak , mali zajeb sa moje strane
felisconcolor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:58.