Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 19:13   #2161
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kraj 2014g (barel 50$)




Eto nas u medjuvremenu i na dnu od tridesetak dolara kada naravno nitko nista nije kupio.

I sada smo dosli do toga da ce u slucaju daljnjeg rasta potraznje kroz par godina ponuda postati "neelasticna" jer se par godina nije investiralo.
Pa na 150$...
Neće, bi oni, ali ne smiju.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2019., 09:36   #2162
Gdje da pronađem što svježije podatke o proizvodnji, potražnnji i zalihama sirove nafte?

Na ovoj stranici https://www.iea.org imaju podaci za prethodna razdoblja, ali je li moguće doći do što svježijih podataka?
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2019., 16:33   #2163
Cijena je proizvod špekulacija.

To su odluke brokera na burzi.
Stvori se psihoza, a u očekivanju toga nafta poraste u cijeni.

Cijena nafte je neopravdano ista kao i cijena švicarskog franka..

Kao što je i vrijednost kune neopravdana. Kuna je precijenjena u odnosu na količinu rada koji stoji iza nje.
Ira Hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 11:01   #2164
Quote:
Ira Hella kaže: Pogledaj post
Kao što je i vrijednost kune neopravdana. Kuna je precijenjena u odnosu na količinu rada koji stoji iza nje.
Bilo bi divno kad bi ovo argumentirao.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2019., 20:40   #2165
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Kao što sam predvidio US shale oil se oporavlja i postaje učinkovitiji.



http://www.telegraph.co.uk/business/...-a-standstill/

(ukrao sam sa mojnovac)

Ako cijena nastavi iznad 45$ za bačvu još dvije godine Saudijci su izgubili bitku. Mislim da ću ući u opkladu da pada do 32$ za barel a možda nađe i novo dno.
Rok 6 mjeseci.

Rigovi se vraćaju, novih 400
Moze link na te nove rigove?
RH kupuje naftu i plin od sumnjivih likova a ne na svjetskom trzistu. Jel ima netko objasnjenje zasto RH koristi uvijek iste agente za kupovinu energenata i placa vise nego sto je svjetska cijena?
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2019., 20:47   #2166
Bravo za USA koja slavi tehnologije i derivate prošlog stoljeća. Samo čekam objavu Trumpa da će ih ugljen pogoniti do marsa.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2019., 22:55   #2167
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Moze link na te nove rigove?
Fakat? Da pogledaš datum posta?

Al' evo ti linak.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2020., 17:07   #2168
Sjetio sam se ove rasprave, u kojoj me nekolicina forumaša ismijavala, govorila da nemam pojma, koristila redovni argumentum ab auctoritate i slične "argumente".

Pozivam ih sada, nakon 12 godina, da odgovore, ako imaju hrabrosti.

Sh@dow, hrexpat, Stipe23, jim rogers12345, jeste li još uvijek tu?

Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
što znači da dolazimo do 100$ za barel koji su realni i koji su potrebni kako bi se zemljama proizvođačima i naftnim kompanijama dalo dovoljno sredstava za daljnja istraživanja. zaboravi na jeftinu naftu, zaboravi na naftu od 10$. cijeli svijet se ponašao dosta arogantno prema nafti od 10$ i tome je došao kraj.
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Osobno sam svjestan moguceg Peak oil vec jedno 3-4 godine tada je to bilo krajnje marginalno pitanje i vecina je taj vrhunac predvidjala negdje 2020-2025. Sad mislim da smo vec sad na vrhuncu ili vrlo blizu njega. Ljudi koji to malo prate citaju sve trenutne dogadjaje kao skolski opis teorije koja je predvidjala kako ce vrhunac izgledati. Osobno sam iznenadjen ovako brzim dolaskom ali sto je tu je. bilo bi ljepse da je 2020 bilo bi dosta vremena za pripremu. svaki put kad ljudima probate opisati sto ce se dogoditi regiraju sa izrazitim otporomm tako je to nije lako razbiti prevladavajuci koncept svijeta u glavama mnogih.

Za antona tomu i druge.

Probajte procitati Entropija od Jeremy rifkina i popgled sa hubbartovog vrhunca. kad ste vec tu progooglajte za dokumentom koji se zove Hirsch report to bi va trebalo razjasniti neke stvari. ako i nakon toga budete inzistirali na zavjerama jebiga)
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
cuj stari, ja radim i zivim medju arapima vec 10 godina...i na veliku zalost, mogu zakljucit da su oni svjesniji nekih stvari nego ovi nasi "forum pioniri" ...a prakticki su prva generacija koja je zavrsila srednju skolu, a neki i fakultet....i alah ih mazi ko i turke na EURU....da nemres vjerovat...


p.s. a gdi je anton? a gdi je tomo?
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
a sta ces evo prosli cetvrtak sam imao sastanak sa predstavnikom jedne francuske firme i nakon sastanka pita me covjek koje je radno vrijeme u Hrvatskoj ja onako naivno do od 9-5 ili od 8-4 a on ce hmmm a ja nikako dogovriti sastanak iza 13 nema nikoga
e sad ni francuzi nisu poznati bas po turboefikasnosti ali mi

Ne znam stvarno kao ce ova lokalna ekipa progutati dolazak benzina od 20 30 kuna
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
ma nema nist tu cudno, osim nevjernim antunima i tomama...ja sam bio prisutan mislim 2001 ili druge, da ne grijesim dusu...kad je firma koja je kod mene popusila ugovor, objavila da je dobila ugovor u SA za ugradnju pumpi (ne bih sad u strucne detalje...) na 4-5000 busotina u SA....tog trena pomislio sam ...proizvodnja kod njih ide u k.....kad krenes sa utiskivanjem vode i pumpanjem (to su sekundarne i tercijarne metode pridobivanja nafte), to jednostavno znaci da imas problema...tlak u lezistu pada ...a to za sobom povlaci XYZ problema tehnoloske naravi (opet ne bih tu o detaljima i tak me nitko ne moze ili nece razumjet )...ali poruka je jasna...proizvodnja ide dole, ako ne odmah, onda za 10 godina...amen...

btw. lezista u SA i inace u ME su u vapnencima i dolomitima, sto je puno kompleksnije za proizvodnju i uglavnom povlaci za sobom nizi koef. iskoristivosti nego lezista u npr. pjescenjacima (Sj, more i sl).
Quote:
Yvann11 kaže: Pogledaj post
Da mi je samo znati odakle ti izvlacis svoje zakljucke. 'Pore' saudijskog politickog zivota cini kralj, njegova braca i dio uze familije te vjerski vodje, svi redom osim najuze kraljevske familije preziru SAD. SAD je tamo da prodaje oruzje i osigura trgovanje nafte u dolarima, nista vise.

Ako nemaju sto za skrivati, zasto jednostavno ne objave podatke field by field i svi cemo biti puno pametniji.

Znaci u samo 4 godine imamo pad proizvodnje od 50% na jednom od najvecih svjetskih naftnih polja? Urota? Ili prirodni proces u kombinaciji sa preagresivnom exsploatacijom Cantarella? Pemex, to naravno nije Mexicka nacionalna firma, nego tamo neki fantomski ameri upravljaju i namjerno smanjuju proizvodnju za 50% unutar 4 godine?

Koliko jos primjera zelis?

Ne. Osim sto dnas ima neusporedivo vise mobitela nego 1986 i za to je potrebno nekoliko miliona barela nafte godisnje da pokrece i tu granu industrije.

"You probably have known that the world's human population is increasing dangerously. So is the world's car population. In 1970, there were 200 million cars in the world. In 1990, there were almost 500 million.If present trends continue, the number of cars on Earth will double in the next 30 years."

Nema te nafte niti tog elektricnog pogona koji moze 'nahraniti' milijardu motornih vozila. 1986 kinezi su vozili bicikle, danas voze aute; shvacas na sto ciljam?

A zasto bi potraznja dozivjela peak osim ako nije regulirana cijenovnom dustupnoscu? A zasto bi cijenovna dostupnost bila limitirajuci faktor ako nije uvjetovana ponudom tj. proizvodnjom?

Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
There should have been banner headlines in every newspaper in the country. It should have been the lead story on every newscast. On June 7 U.S. Energy Secretary Samuel Bodman announced that the world had reached peak oil output and that demand was outracing supply.
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Znaci vise nije urbana legenda Antone
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
ma rjesenje je u biti u promjeni modaliteta prijevoza vise javnog transporta vise elektrificirane zeljeznice etc. ali ljudima se ne da zrtvovati svoj komoditet na kraju ce ipak biti prisiljeni.

za 10 godina me ne bi iznenadilo da osobni auto predje polako u totalni luksuz za zracni prijevoz sam isto uvjeren da ce se vratiti u one okvire sto je bio u 70im igracka za bogate i neophodni alat za poslovne ljude ali samo najnuznije.
Problem je i u nasoj totalno neprilagođenoj infrastrukturi i u glupanima koji nas vode umjesto da obnavljaju zeljeznicu oni planiraju mostove preko peljesca i autoceste.

Bit ce zanimljivo vidjeti financijski model za ove autoputeve koje imamo uskoro.

kako energija ( prvenstveno tekuca goriva ) bude postajala sve skuplja sve manje ce biti frivolnog trosenja na pizdarije i sve vise ce se gledati efikasnost prijevoza. Vlakovi su tu nenadmasni ali probaj ti u Hrvatskoj otici vlakom iz Zagreba u Split ili nedaj boze u dubrovnik.

Bilo tko ko je bio po zapadnoj europi zna sto znaci dobro organizirana zeljeznica.

E sad to sto mi biramo polupismene kretene da nam rade strategiju pa oni zaduze zemju za stotine milijuna eura da bi napravili pistu kroz pustopoljinu po kojoj bi se trebao voziti Hans iz Minhena da se otplati to je drugi problem.

Po meni dobro rjesenje za tekuca goriva za zemlju kao sto je hrvatska bi bio komprimirani metan koji mozes proizvoditi lokalno preinake na tehnologiji su male investicije u ugradnju u aute isto nisu pretjerane i ne iscrpljujes zemlju kao proizvodjom biodizela i ostane ti kao nusproizvod gnojivo a ne izvlacis temeljne elemente iz tla. Pri tome ti bar cijena koju platis za njega ostaje u zemlji i generira nova zaposlenja.

Auti na baterije nece nikad voziti cestama ( sto mislite zasto nikad niste culi za kamion na baterije ).

Treba traziti jednostavna rjesenja koja ne prave previse stete i pomiriti se sa tim da ce i najbolja od njih nadomjestiti naftu tek jako malim dijelom a ne graditi kule u zraku i fantazirati o bitumenu, biodzelu i autima na baterije.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2020., 17:09   #2169
Da rezimiriram. 2020.

Cijena nafte 21.51 američki dolar po barelu.

Kina broji 340 milijuna osobnih vozila, a ne 130 milijuna kako su projekcije vaših gurua govorile.

Svijet preko 1.5 milijardi osobnih vozila, oko pola milijarde više od projekcija vaših gurua.

Nafta nije 500 američkih dolara po barelu.

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Jedan dobronamjeran savjet - vježbaj čitanje rečenice od početka do kraja prije nego odgovoriš na nju.
Evo sad sam ti boldao i taj drugi dio, koji ti je očito bio promaknuo i kojeg si trebao pročitati.

Za koji mjesec smo i preko 200.

-Stipe
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
"China now has fewer than seven of them for every thousand people, roughly the same level as the United States had in 1915. Everyone expects the ownership rate to keep growing, which means there could be 130 million vehicles on China's roads by 2020. By 2030, according to one estimate, there could be as many as in the United States…"

Znaci u grubo oni ce za 25 godina napravit ono za sto je Amerima trebalo stoljece...

imam jos jedan prijedlog sto se korisne literature na ovom topicu tice:

srednjoskolski udžbenik LOGIKA Gaje Petrovića.Element, Zagreb, 2006.
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ja sam također komentirao navedenu poruku.

Njegova poruka je - "Kaj mi niste prije rekli, jeste neki..." i neka ljutnja jer mu netko nije na mail sve objašnjavao dok je on pisao blog.

Ovo ti je treći put da me pitaš istu stvar koja ti je već dvaput, izričito i direktno, odgovorena.

"Svijet mašte" je ovaj tvoj.
Gdje je potražnja za naftom prestala rasti.

www.justfuckinggoogleit.com

Obveza da se informiraš makar o osnovnim stvarima ove teme ipak je na tebi, ne misliš li tako?
Ovako postavljaš nebulozno ili irelevatno pitanje za irelevantnim pitanjem jer ne shvaćaš osnove.

Googlaj EROEI već jednom, za početak, da se informiraš generalno o razlikama nafte i NE.

Kad to napokon shvatiš, zatim možeš (ali nije obavezno) googlati i o limitiranostima NE.

Naravno da je realno.

Prije nego počneš fantazirati o nekom svojem "realnom" formiranju cijene, Antone, trebao bi znati makar osnove o tome na koji se način cijene zapravo uopće formiraju.

Ti djeluješ kao da pojma nemaš o abecedi. O ponudi i potražnji, o pomaku čitave ponude i potražnje za razliku od povećanja tražene količine / nuđene količine i sl. Kao da nisi u životu vidio uopće elementarni graf i objašnjenje.
S tim u vezi ne znam odakle ti uopće ideja da ćeš ti sad pričati o "realnim" cijenama.

U uvjetima koji su danas prisutni, da, rast nafte i preko 200, 300 ili 400$ po barelu je objektivna realnost i bliska budućnost.

Također, nakon toliko postova koje si na temi napisao red ti je već jednom da se informiraš makar o osnovnim pojmovima i prestaneš postavljati irelevantna pitanja koja služe samo zato da pokažu tvoje neznanje na temi.
Nije problem ne znati. Nitko ne zna sve.
Ali ti moraš pokazati da želiš naučiti i razumjeti ako misliš sudjelovati u razgovoru.

Ti mene triput pitaš jedno te isto, i valjda očekuješ da ti nitko na temi neće reći, stari moj, ništa osobno al to ti je fakat malo već glupo s tvoje strane... ?

-Stipe
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
ma pusti ih, seru....od jeseni pa prema zimi nebu nafta preko 80$ da ga j....
bar tak veli "Anton" Piebalgas.....
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post


pak buju ovi prometni inzenjeri morali mjenjat svoj zakon...
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Ja odustajem. Jesi mozda i ti zavrsio Promet.
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
sa takvim je uopće glupo ulaziti u neke rasprave ali evo očito sam malo glup.

Steep decline in oil production brings risk of war and unrest, says new study

http://www.guardian.co.uk/business/2...andpetrol.news


Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Oprostit ćeš ako ću za one koji barem znaju što su i gdje su Ghawar ili Cantarell velim da su informiraniji od onih koji fantaziraju o kružnom toku vode ili plafonu potražnje na temi o nafti.

Stigao si se već informirati i nije ti nitko kriv što nisi.

Eto ga, autor najgorih teorija ikad spominjanih u ovakvim razgovorima, poput uvođenja opadanja broja stanovnika i "pogreške demografa" - a to kao odgovora na konkretne stvari ili relativno jednostavnu objektivnu realnost trenutnih porasta - se sad buni na konstruktivnost...

Antone, davno ti je ponestalo bilo što konkretno za reći.
Objašnjeno ti je da moraš naučiti zakonitosti ponude i potražnje. Da moraš shvatiti nivo otkrića novih polja i nivoe proizvodnje.
Ti ne znaš što bi na to, pa zato na silu uvodiš ne nategnute, nego idiotske primjere poput "što ako broj stanovnika padne". I "odgovori mi treći put" jedno te isto.

Objektivno, ti onemogućuješ svojim doslovno destruktivnim i besmislenim postovima normalnu raspravu, ne želiš apsolutno ništa rečeno naučiti ili spoznati i zadnji si koji se može ovako buniti.

Okej, Antone.
Dobro da si nam na taj problem demografije skrenuo pozornost.
Nemoj se ljutiti ako ti se na to kaže da ti je spika, blago rečeno, naivna, da si slabo informiran i da je bome teško objašnjivo zašto je se tako grčevito držiš..

Dan ti je već odgovor na to.

Ukratko, posve je nebitno je li sad od 139$ po barelu tzv. "špekulativnih" 20 ili 50. Jer u postojećim će uvjetima nadolazeći porasti, uzrokovani pričom spomenutom već odoka barem 15 puta, to ionako dići preko 200 i 300$. Gdje trenutnih 20 ili 50 dolara igra sve manju i manju ulogu.
Zašto? Jer je centralna "varijabla" Peak oil, tj. plafon proizvodnje. Što čini cjepidlačenje po ovome nebitnim.


To ti je direktno već rečeno na temi.
Zašto ti to odbijaš shvatiti, ili zašto ti ponavljaš isto pitanje triput, ostaje na moderatorima da vide.

-Stipe
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Odustajem od ove rasprave, iako ću ju nastaviti pratiti.Svoje sam rekao, a vrijeme će pokazati tko je bio u pravu, a tko ne.Tema će i dalje ostati tu ( valjda neće biti zaključana ), pa ću se javiti malo kasnije.
Meni do sada nije odgovoreno, kao niti matematicaru na pitanje, a vidim da je i zabotinski dao zanimljiv komentar na cijenu zlata, koji će isto vrlo vjerojatno biti lukavo izbjegnut.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 12:32   #2170
Barel nafte u Kanzasu 1.75 američkih dolara (jedan točka sedam pet):

Quote:
Only the old hands at the Coffeyville oil refinery could remember anything like the prices posted this month. The small Kansas plant in the heart of rural America was offering just $1.75 a barrel for Wyoming sweet crude.
Quote:
orth Dakota Light Sweet has traded at $9.97 a barrel. Across the border, Western Canadian Select has plunged to $6.45. In Siberia, Russian crude has changed hands for less than $10 and Chinese domestic prices have fallen to single digits.
https://www.bloomberg.com/news/artic...?sref=5F8Ao01j

Opet apeliram na stare forumaše (Sh@dow, Stipe23, hrexpat, jim rogers12345), koji su se kunili da nema šanse da cijena ikad više padne ispod 10 američkih dolara po barelu i prognozirali cijene od 500 dolara par godina nakon 2008., da komentiraju sadašnju situaciju.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 14:39   #2171
Moraš malo pričekat, neki su na zenskom kutu među kokama.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 17:31   #2172
Thumbs up

Sto me anton nasmija Mila majko, kako on njih sad zove nakon 12 godina 🤗😁 hvala ti
Lisa T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 17:33   #2173
Stipe ce se javiti
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 17:34   #2174
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Moraš malo pričekat, neki su na zenskom kutu među kokama.
Neka, pričekat ću.

Quote:
Lisa T. kaže: Pogledaj post
Sto me anton nasmija Mila majko, kako on njih sad zove nakon 12 godina 🤗😁 hvala ti
Imam slonovsko pamćenje i uvijek pažljivo čekam svoj trenutak.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 17:59   #2175
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Barel nafte u Kanzasu 1.75 američkih dolara (jedan točka sedam pet):

https://www.bloomberg.com/news/artic...?sref=5F8Ao01j

Opet apeliram na stare forumaše (Sh@dow, Stipe23, hrexpat, jim rogers12345), koji su se kunili da nema šanse da cijena ikad više padne ispod 10 američkih dolara po barelu i prognozirali cijene od 500 dolara par godina nakon 2008., da komentiraju sadašnju situaciju.
Shadow je uvijek u krivu. On doslovno sve krivo predvidi. Ali odlicno barata teorijom. To mu se mora priznat. Istina, njihovo predvidanje o nafti na 500$ je bilo nategnuto, ali i ova situacija od 20% je prilicno nevjerojatna. Moralo se dosta toga poklopit da se dogodi. Pa na kraju i smrtonosna pandemija koja je blokirala dvije trecine svijeta.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 18:06   #2176
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Shadow je uvijek u krivu. On doslovno sve krivo predvidi.
Tu se možemo složiti, kao što je vidljivo iz ovog primjera.

Quote:
Ali odlicno barata teorijom. To mu se mora priznat. Istina, njihovo predvidanje o nafti na 500$ je bilo nategnuto, ali i ova situacija od 20% je prilicno nevjerojatna. Moralo se dosta toga poklopit da se dogodi. Pa na kraju i smrtonosna pandemija koja je blokirala dvije trecine svijeta.
Očito loše barata teorijom, jer inače ne bi pisao onakve gluposti.

I ja ne komentiram samo trenutnu situaciju. Pogledaj cijene nafte od 2008. do 2020.

Lik je apsolutno sve pogriješio, ali bitno da se pravio pametan i pun sebe stavljao svoja predviđanja.

Neka sada dođe, ako ima hrabrosti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 18:14   #2177
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Neka, pričekat ću.
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
što znači da dolazimo do 100$ za barel koji su realni i koji su potrebni kako bi se zemljama proizvođačima i naftnim kompanijama dalo dovoljno sredstava za daljnja istraživanja. zaboravi na jeftinu naftu, zaboravi na naftu od 10$. cijeli svijet se ponašao dosta arogantno prema nafti od 10$ i tome je došao kraj
Ne razumijem! U srpnju 2014 sam te mogao ovdje prozvati i napisati da si bio u krivu kada je recimo cijena barela iznosila 114 USD. Jel bi to imalo smisla? Naravno da ne bi!

Od 2008 do danas, 2020, kada je cijena barela sirove nafte iznosila 10 USD??

I recimo da sutra padne na 10 USD jel možemo govoriti o održivom trendu ili o nekakom šoku koji se dogodio na tržištu?

Globalna proizvodnja je postavila nekakav ekvilibrijum cijene od 50 do 70 USD po kojoj je proizvodnja isplativa.

Nisam gledao statistiku država sa konvencionalnom proizvodnjom, pa molim te napiši koliko je proizvodnja iznosila tada, a koliko iznosi danas.

Očito je da se te države pitalo kada uzmemo današnju potrošnju u obzir da bi imali preusku ponudu.

U mnogome je SAD spasio situaciju jer proizvodnja tamo je eksplodirala ( tko je tada to mogao znati ??? ), dokle je pritisak na strani potražnje jednim dijelom amortizirala revolucija razvoja električnih automobila.

Sve u svemu napravi malo ozbiljniju analizu jer ovo nema niti glavu niti rep.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 18:19   #2178
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Tu se možemo složiti, kao što je vidljivo iz ovog primjera.

Očito loše barata teorijom, jer inače ne bi pisao onakve gluposti.

I ja ne komentiram samo trenutnu situaciju. Pogledaj cijene nafte od 2008. do 2020.

Lik je apsolutno sve pogriješio, ali bitno da se pravio pametan i pun sebe stavljao svoja predviđanja.

Neka sada dođe, ako ima hrabrosti.
Vidim da nisi odrastao, sazrio.

Dakle, konkretiziraj svoje teze, pa tek onda možemo dalje.

Mislim naravno, ako ti je u interesu debatirati. Ako nije, onda i dalje nastavi trollati.
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 18:28   #2179
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Ne razumijem! U srpnju 2014 sam te mogao ovdje prozvati i napisati da si bio u krivu kada je recimo cijena barela iznosila 114 USD. Jel bi to imalo smisla? Naravno da ne bi!
Ne bi imalo smisla, jer bi uzeo jedan šiljak iz jednog mjeseca. Ja sam ti uzeo razdoblje od 12 godina. To se zove trend.

Svi ti razumiješ, samo se malo praviš grbav. Hoćemo te opet citirati?

Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
međutim današnja cijena nafte ti je 30 do 40% špekulativna što znači da dolazimo do 100$ za barel koji su realni i koji su potrebni kako bi se zemljama proizvođačima i naftnim kompanijama dalo dovoljno sredstava za daljnja istraživanja. zaboravi na jeftinu naftu, zaboravi na naftu od 10$. cijeli svijet se ponašao dosta arogantno prema nafti od 10$ i tome je došao kraj.
Malo smo se zeznuli u procjeni? Pa ljudski je pogriješiti i priznati grešku.

Zar je toliko teško?

Očito ti ne idu toliko dobro makroekonomske analize, koliko ti misliš da ti idu. I to je u redu, ne može svatko biti jednako dobar u nečemu.

Quote:
I recimo da sutra padne na 10 USD jel možemo govoriti o održivom trendu ili o nekakom šoku koji se dogodio na tržištu?

Globalna proizvodnja je postavila nekakav ekvilibrijum cijene od 50 do 70 USD po kojoj je proizvodnja isplativa.
Ovo je tvoja tvrdnja:

Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
međutim današnja cijena nafte ti je 30 do 40% špekulativna što znači da dolazimo do 100$ za barel koji su realni i koji su potrebni kako bi se zemljama proizvođačima i naftnim kompanijama dalo dovoljno sredstava za daljnja istraživanja.
Sada, kada si prozvan da se očituješ, odjednom, poput generala poslije bitke, tvrdiš kako se stabilizirala na relaciji 50 do 70 američkih dolara po barelu, što je, otprilike duplo manje od tvoje procjene. Nisi strašno pogriješio, samo za faktor 2.

Quote:
Nisam gledao statistiku država sa konvencionalnom proizvodnjom, pa molim te napiši koliko je proizvodnja iznosila tada, a koliko iznosi danas.

Očito je da se te države pitalo kada uzmemo današnju potrošnju u obzir da bi imali preusku ponudu.
Sve sam napisao u kratkim crticama. Imaš gore brojke za Kinu i broj vozila. Uostalom, što će ti to sada? Sasvim je nebitno.

Nafta nema onu cijenu, koju si ti samouvjereno najavljivao.

Quote:
U mnogome je SAD spasio situaciju jer proizvodnja tamo je eksplodirala ( tko je tada to mogao znati ??? ), dokle je pritisak na strani potražnje jednim dijelom amortizirala revolucija razvoja električnih automobila.
Pa, iz teme je vidljivo da sam ja znao, jer sam konstantno ponavljao da je tadašnja cijena nerealna i da će pasti. To što ti nisi znao je tvoj problem, ne moj.

Quote:
Sve u svemu napravi malo ozbiljniju analizu jer ovo nema niti glavu niti rep.
Nema potrebe za analizom. Sve se vidi iz cijena nafte za 12-godišnje razdoblje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2020., 18:42   #2180
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Vidim da nisi odrastao, sazrio.

Dakle, konkretiziraj svoje teze, pa tek onda možemo dalje.

Mislim naravno, ako ti je u interesu debatirati. Ako nije, onda i dalje nastavi trollati.
Vidim da tebe i dalje pere Dunning-Krugerov efekt. Svoje teze sam konkretizirao.

Evo ti proizvodnja nafte do prosinca 2019., na svjetskoj razini.

Hoćeš da počnem vaditi što si ti tvrdio?

__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.