Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 17:12   #41
Ja sam dosta puta radio pripremu za stampu,ali najbolji ti je savjet,ako znas gdje mozes da odstampas onda da odes tamo i da pitas koliko ti treba po incu. Ja uvijek idem sa 300,ali po knjigama sam vidio da moze i 200 ako se ne gleda sa manje od 1.5 m sto je i kod tebe vjerovatno slucaj ako je na zidu.

Mislim da ti je Corel najbolji za pripremu za stampu,ali ja licno koristim Photoshop,jer sam nekako vec navikao.
__________________
Moja Galerija
Dajan89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:22   #42
Recimo da stavim 300 dpi, koliko bi to cca izaslo; uopce nemam pojma koliko bi to moglo izaci.

Koja verzija Corel-a?
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 17:54   #43
Quote:
ungsa kaže: Pogledaj post
Recimo da stavim 300 dpi, koliko bi to cca izaslo; uopce nemam pojma koliko bi to moglo izaci.

Koja verzija Corel-a?
Izvini,ali mozes li ti meni da kazes sta je cca,pa cu ti odgovoriti. Izvini,ali malo su mi se pomjesali pojmovi. CCA da li je to memorija?
__________________
Moja Galerija
Dajan89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 18:09   #44
cca - otprilike
__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 18:22   #45
dpi je gustoca printanja... dots per inch, dakle tockica po inču

tvoj poster ima jako odreden broj inča na A2 formatu, dpi je oznaka kvalitete, tj. kolko detaljan ce bit, a kosta printanje jednako
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 19:55   #46
Quote:
dnohla vopi kaže: Pogledaj post
dpi je gustoca printanja... dots per inch, dakle tockica po inču

tvoj poster ima jako odreden broj inča na A2 formatu, dpi je oznaka kvalitete, tj. kolko detaljan ce bit, a kosta printanje jednako
Slazem se s ovim. Samo ja sam od starta mislio da je u pitanju poster od iskombinovanih fotografija i komentara i da bi fotke trebale biti 300,mada ako se gleda s udaljenosti moze i 200.
__________________
Moja Galerija
Dajan89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 20:02   #47
samo nek on radi na 300 tockica, tak i tak nece razvlacit jednu fotku na tu dimenziju, nego stavljat vise malih
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 23:56   #48
Sad sam se totalno zbunio, vidim i vi .

Da krenem od pocetka, sa nekim dodacima.

Slike koje imam su sledecih karakteristika:
2592x1944 pixels,
horizontal resolution 180 dpi
vertical resolution 180 dpi
bit depth 24
resolution unit 2
color representation sRGB

Hocu da napravim poster formata A2, na kojemu ce biti mnogo slicica nabacano - makar njih 25....

E sad, tu "sliku" koju pravim koju rezoluciju da postavim (onu za A2)?
A ove slike (onih sto ce biti 25), kako da ih "smanjim" a da "zadrze kvalitet"?

I niko nije rekao, koliko ce me to kn izaci... i kojim "metodom" da se stampa?

Hvala...
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 11:02   #49
Quote:
ungsa kaže: Pogledaj post
Sad sam se totalno zbunio, vidim i vi .

Da krenem od pocetka, sa nekim dodacima.

Slike koje imam su sledecih karakteristika:
2592x1944 pixels,
horizontal resolution 180 dpi
vertical resolution 180 dpi
bit depth 24
resolution unit 2
color representation sRGB

Hocu da napravim poster formata A2, na kojemu ce biti mnogo slicica nabacano - makar njih 25....

E sad, tu "sliku" koju pravim koju rezoluciju da postavim (onu za A2)?
A ove slike (onih sto ce biti 25), kako da ih "smanjim" a da "zadrze kvalitet"?

I niko nije rekao, koliko ce me to kn izaci... i kojim "metodom" da se stampa?

Hvala...
Najbolja metoda je digitalni tisak velikog formata. Materijala ima raznih, ovisi što planiraš raditi s tim... Debeli papir (200+ g/m2), samoljepljiva folija ako će ti kaširati na neku ploču, fina cerada za van, ... papir i folija se mogu plastificirati i imaš mat i glossy opciju.

Priprema ti može ići već od 150 dpi, ali više je bolje pa slobodno napravi na 300. Prebaci color space u CMYK. (novi dokument u PhotoShopu, CMYK, 300 dpi, veličina u cm po želji (nisu ograničeni formatom, pa možeš i povećati ili sam odrediti format do 160 cm širine i neorgraničene dužine.) Cijena je 150-300 kn/m2 i ovisi o materijalu, plastifikaciji, ...

Što se pripreme tiče, vuci fotke u dokument, smanjuj i rotiraj sa 'transform'. Na kraju odi na flatten image i snimi kao tiff. ostavi par milimetara pozadine sa svake strane da ti ne zasjeku sliku kad budu obrezivali plakat.

Ima dosta firmi koje to rade, guglaj digitalni tisak velikih formata i naglasi da trebaš dobru kvalitetu otiska (da ne bi slučajno printali na stroju za (pre)velike formate).

Možeš odštampati više primjeraka

Ako nisi stručan sa corelom, makni se od njega jer zna napraviti čuda sa bojama ako ti profili nisu dobro podešeni.
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 21:21   #50
Quote:
OPTi Mystic kaže: Pogledaj post
Priprema ti može ići već od 150 dpi, ali više je bolje pa slobodno napravi na 300. Prebaci color space u CMYK. (novi dokument u PhotoShopu, CMYK, 300 dpi, veličina u cm po želji (nisu ograničeni formatom, pa možeš i povećati ili sam odrediti format do 160 cm širine i neorgraničene dužine.) Cijena je 150-300 kn/m2 i ovisi o materijalu, plastifikaciji, ...
Evo ovako, stavio sam 300dpi, cmyk, e sad - velicina.
Jel' "normalno" da kad napravim (u cs3) dokument velicine a2 papira (42 x 62,4 cm) (samo sa tom pozadinom) bude velicine preko 250 mb?
Sa tim da je kreirana samo pozadina (pomocu gradient tool.a)...
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 12:19   #51
Quote:
ungsa kaže: Pogledaj post
Evo ovako, stavio sam 300dpi, cmyk, e sad - velicina.
Jel' "normalno" da kad napravim (u cs3) dokument velicine a2 papira (42 x 62,4 cm) (samo sa tom pozadinom) bude velicine preko 250 mb?
Sa tim da je kreirana samo pozadina (pomocu gradient tool.a)...
sorry sto se prije nisam javio. kad sam procitao nisam imao vremena, a poslije sam zaboravio...

Je, to je normalno za nekomprimirani file. ali kad snimaš uključi LZW metodu kompresije. Na njoj nema gubitaka na detaljima a puno pomogne (najviše kod gradienta i jednobojnih fleka)
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 01:29   #52
Ok, mnogo ti hvala .


ZzZZzzz
__________________
Luk et maj kejs
Copyright 2007 - 2010 All Rights reserved
ungsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 22:31   #53
SLIKE

gdje bih mogao dati da mi naprave(isprintaju) slike da stavim na zid
npr.

da slika bude barem 50x30

valjda kuzite kaj ocu rec
Jordi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 01:37   #54
za tak male dimenzije nabavi sliku u dosta velikoj rezoluciji i otiđi u bilo koju tiskaru (one male tiskare ne vjesnik!) i isprintaju ti za 50 ili 100 kuna (ja sam jednu plačao 1m2 84 kune ali prije dosta godina)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 13:26   #55
a na kakav papir to printaju?
Jordi* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 14:53   #56
pojma nemam? misliš na kvalitetu papira ili dimenzije?

Isprintaju na rolu papira široku jedan metar pa onda sjeckaju sliku kako tebi treba. Ali najbolje pitaj.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 22:23   #57
pozrdav


trebala bi par postera otprilike 200 x 150 cm
kolika bi trebala bit slika za razvijanje i di to ima kod nas za radit
(na podrucju splita, al nebi bilo problem ni u zg odnit)


fala
__________________
It would be a crime to ever let you go...
slavica_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 15:32   #58
Koje bi bile najveće dimenzije fotki (u cm) koje bi se mogle izraditi sa mojim oly-em 410 koji puca u 3648*2736 ? I koliko bi takve fotke bile kvalitetne?

Zadnje uređivanje Volunteer : 20.09.2010. at 15:45.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 15:43   #59
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Koje bi bile najveće dimenzije fotki (u cm) koje bi se mogle izraditi sa mojim oly-em 410 koji puca u 36***27** (ne znam točno) ?
cca. 304 cm × 228 cm.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 15:47   #60
Dankešn
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.