Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2008., 20:40   #61
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Pa da htio sam reći da je i to rati između istih religija.
Istina, ali dvije različite crkve, što je još strašnije jer dokazuje da su i manje razlike u vjerovanju dovoljne da budu iskra eskalaciji nasilja među vjernicima.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 21:05   #62
Quote:
hihotić kaže: Pogledaj post
Istina, ali dvije različite crkve, što je još strašnije jer dokazuje da su i manje razlike u vjerovanju dovoljne da budu iskra eskalaciji nasilja među vjernicima.
Ne dolaz do ratova zbog vjere, već zbog nevjere?
Svaki rat je vodio neki šizofrenik ili dva ili tri njih, i povukao za sobom ljude koji nemaju karakter reči "ja neću". i nisu ti ljudi krivi, več ovi što to znaju i manipulirju narodom ko eto bore se za ispravnu stvar.
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:01   #63
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Ne dolaz do ratova zbog vjere, već zbog nevjere?
Svaki rat je vodio neki šizofrenik ili dva ili tri njih, i povukao za sobom ljude koji nemaju karakter reči "ja neću". i nisu ti ljudi krivi, več ovi što to znaju i manipulirju narodom ko eto bore se za ispravnu stvar.
Ne bih se slozio; vjernike je lako izmanipulirati ( citavu naciju, kao dokaz ex yu ), dok nas ateiste??? Stvarno ne vidim kako!!!
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:08   #64
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio; vjernike je lako izmanipulirati ( citavu naciju, kao dokaz ex yu ), dok nas ateiste??? Stvarno ne vidim kako!!!
Pa i ateisti u nešto vjeruju, što znaći da su vjernici. Karl Marx je zagovarao oružanu revoluciju, po meni ateisti-marksisti su spremni na rat da bi branili svoje ideje tj. lako ih je izmanipulirati.
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:28   #65
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Pa i ateisti u nešto vjeruju
Što?

Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Karl Marx je zagovarao oružanu revoluciju, po meni ateisti-marksisti su spremni na rat da bi branili svoje ideje tj. lako ih je izmanipulirati.
A to baziraš na čemu? Svojoj teoriji relativnosti? Koje su to 'ideje' prosječnog ateista?
itreius is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:29   #66
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Pa i ateisti u nešto vjeruju, što znaći da su vjernici. Karl Marx je zagovarao oružanu revoluciju, po meni ateisti-marksisti su spremni na rat da bi branili svoje ideje tj. lako ih je izmanipulirati.
Marksizam, komunizam i ostale ideologije, da ne ulazim u te teme, za mene je ateizam nesto drugo, ateisti ne vjeruju u nista ( bar se ne mozes zvati ateistom ako u nesto vjerujes ).
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:52   #67
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio; vjernike je lako izmanipulirati ( citavu naciju, kao dokaz ex yu ), dok nas ateiste??? Stvarno ne vidim kako!!!
Slažem se s tobom u potpunosti. Vjernicima samo kažeš da su svetinje ugrožene, i oni su spremni dati život za to, jer vjeruju da i ako poginu, idu u raj zato što su umrli za pravu stvar. Mi ateisti smatramo da je ovaj naš život samo jedan, i zato nismo za rat, jer je život prejedinstven i prevrijedan da bi ga samo tako stavljali na kocku. Za nas poslije nema raja, a vjernici vjeruju da ih poslije čeka još nešto bolje od ovog života. Zato su i agresivniji, i lakše posežu za oružjem. Kad bi svi ljudi vjerovali da ne postoji raj, onda bi čuvali svoj i tuđi život kao kap vode na dlanu. Naravno ne govorim u ime poremećenih ljudi. Pa pogledaj samo bombaše samoubojice. Rekli su im da ih u raju čeka 50 djevica, i onda naravno da su voljni poginuti. Bombaši samoubojice ateisti? Tako nešto ne postoji.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:51   #68
Quote:
hihotić kaže: Pogledaj post
Pa nabroji mi ratove u zadnjih sto godina koji su vođeni među ljudima iste religije, ili iste crkve. Evo je ću nabrojati tri: sukob u Ruandi i Somaliji (plemenski sukobi), sukob u Gruziji.
A sad da vidimo ove druge: Jugoslavija - muslimani, katolici, pravoslavci
Sudan(Darfur) - kršćani, muslimani
Sj. Irska - protestanti, katolici
Čečenija - kršćani, muslimani
Irak - kršćani, muslimani ( i suniti protiv šiita)
Kashmir - muslimani, hinduisti
Kosovo - muslimani, kršćani
Palestina - židovi, muslimani...
Nemam strpljenja više pisati. Olako se u prvi plan guraju teritorijalne pretenzije, a to što su većinom na suprotnim stranama različite religije ili crkve često prolazi nezamijećenije.
A prvi i drugi svijetski su bili šta? Rat svih religija protiv svih?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:52   #69
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio; vjernike je lako izmanipulirati ( citavu naciju, kao dokaz ex yu ), dok nas ateiste??? Stvarno ne vidim kako!!!
Šta je tebi domovinski rat bio vjerski rat?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 00:13   #70
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Šta je tebi domovinski rat bio vjerski rat?
Jel ti znas kako je zapoceo rat u ex yu ( ostavi se tih navlakusa ).
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 00:21   #71
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Šta je tebi domovinski rat bio vjerski rat?
tebi se stvarno mora sve crtat ,, nebi svojom glavom malo razmislio , pravi vjernik . u pozadni se sve vrti oko vjere , pa šta misliš bili srbi zapalili 100 katoličkih crkava da su i oni katolici ili ubili 7000 srebreničana da su umjesto musilmana to bili pravoslavci. Ovo je najbolji primjer vjerskog rata ! Možda je libanonski rat još bolji primjer : suniti, šiti, druzi, maroniti, pravoslavci židovi , samo su im hindusi i budisti još falili za pravi cirkus.
benisio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 00:38   #72
Quote:
benisio kaže: Pogledaj post
tebi se stvarno mora sve crtat ,, nebi svojom glavom malo razmislio , pravi vjernik . u pozadni se sve vrti oko vjere , pa šta misliš bili srbi zapalili 100 katoličkih crkava da su i oni katolici ili ubili 7000 srebreničana da su umjesto musilmana to bili pravoslavci. Ovo je najbolji primjer vjerskog rata ! Možda je libanonski rat još bolji primjer : suniti, šiti, druzi, maroniti, pravoslavci židovi , samo su im hindusi i budisti još falili za pravi cirkus.
Nekima treba crtati
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 00:42   #73
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Nekima treba crtati
A reci mi @Homeru jesu li ti koji su ratovali u ex-yu bili ateisti, zar svi ti nisu proizašli iz ateizma. Npr. ja znam mnoge koji su bili ateisti i partiji bili, a u ratu su bili huškaći rata. ( Milošević i Tuđman npr.)
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 00:59   #74
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
A reci mi @Homeru jesu li ti koji su ratovali u ex-yu bili ateisti, zar svi ti nisu proizašli iz ateizma. Npr. ja znam mnoge koji su bili ateisti i partiji bili, a u ratu su bili huškaći rata. ( Milošević i Tuđman npr.)
Tocno, oni su bili u komunizmu "ateisti", a u demokraciji najveci vjernici ( samo ja kad spomenem dva govneta spomenem i trece, Milosevic, Tudjman i Alija ).
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 01:49   #75
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Šta je tebi domovinski rat bio vjerski rat?
Domovinski rat je definitivno bio vjerski rat. Smrću Tita, slabi komunizam, jačaju crkve u državama, rađa se ekstremizam.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 01:53   #76
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
A prvi i drugi svijetski su bili šta? Rat svih religija protiv svih?
Ako zbrojiš sve žrtve prvog i drugog svj. rata, nećeš dobiti ni kapljicu krvi u oceanu koji su do sada za sobom ostavili vjerski ratovi.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 02:08   #77
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Sveti Augustin: «Ropstvo je želio bog, a težiti za tim, da se ropstvo ukine, znači dići se protiv samoga boga

U Indiji u 5. stoljeću nuli je dano posebno značenje. Godine 628. matematičar Brahmagupta definirao ju je kao razliku dvaju istih brojeva i nazvao je «sunya». Arapi su naišli na taj broj tijekom svojih putovanja u Kinu i nazvali je «sifr». Preko radova al-Khwarismija proširila se cijelim svijetom. Crkva je uporabu nule najprije osudila kao vražje djelo.

Kopernikov ili heliocentrični sustav svijeta zasniva se na tvrdnjama da se Zemlja okreće oko svoje osi i da kruži oko Sunca. Ove tvrdnje su uskoro bile prihvaćene u znanstvenim krugovima, ali su ujedno uzrokovale uzbunu u crkvenim krugovima, pa je papa 1616. ovo Kopernikovo djelo zabranio, tj. stavio na index, sve do 1822. godine.

Godine 1791. papa Pio VI osuđuje načela Deklaracije o pravima čovjeka i građanina (Francuska revolucija), naglasivši, da je «njenih 17 točaka u potpunoj suprotnosti s vjerom i društvom.»

Poslanica pape Grgura XVI. «Mirari Vos» 1832. god.: «lažno i smiješno načelo, štaviše bunilo, o slobodi savjesti, slobodi mišljenja, o najodvratnijoj i najkobnijoj slobodi štampe, koje ćemo se uvijek gnušati.»

Kompendij Katekizma katoličke crkve 2005. godine: "185. Kada se praktično ostvaruje nezabludivost Učiteljstva?Nezabludivost se praktično ostvaruje kada rimski biskup snagom svoje služne vrhovnoga pastira Crkve, ili zbor biskupa u zajedništvu s papom, poglavito okupljen na općemu saboru, konačnim činom proglašuju nauk vjere i morala, kao i onda kada se papa i biskupi u vršenju redovita Učiteljstva slažu u predlaganju nekoga nauka kao konačna. Uz ta učenja svaki vjernik treba pristajati posluhom vjere."
Rimska crkva nije kršćanstvo, niti je sve ovo što si naveo kršćanstvo. Sve ove izajeve su nebuloze.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 02:11   #78
Quote:
hihotić kaže: Pogledaj post
Ako zbrojiš sve žrtve prvog i drugog svj. rata, nećeš dobiti ni kapljicu krvi u oceanu koji su do sada za sobom ostavili vjerski ratovi.
Ja bih dodao i to da je u prvom svjetskom ratu bio procvat nacionalizma kao dominantne ideologije 19 stoljeca. Dodao bi i to da nacionalizam nema nista sa ateizmom. ( jebi ga ode predaleko ).

p.s. A da ne spominjem arijevsku krv.
homer11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 03:11   #79
Quote:
homer11 kaže: Pogledaj post
Ja bih dodao i to da je u prvom svjetskom ratu bio procvat nacionalizma kao dominantne ideologije 19 stoljeca. Dodao bi i to da nacionalizam nema nista sa ateizmom. ( jebi ga ode predaleko ).

p.s. A da ne spominjem arijevsku krv.
izvini ali ja ovo nemogu povezati.
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 06:44   #80
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Rimska crkva nije kršćanstvo, niti je sve ovo što si naveo kršćanstvo. Sve ove izajeve su nebuloze.
Josip Broz Tito: "Moram vam kazati, da ja kao Hrvat i kao katolik nisam bio zadovoljan s držanjem katoličkog svećenstva u ovim teškim historijskim momentima, koji su koštali velikih žrtava«

"Rimska crkva nije kršćanstvo" - nego što je kršćanstvo, objasni ti meni i širem čitateljstvu molim te što prije jer za vrijeme svakog punog mjeseca pojavi se još po nekoliko sekti koje se proglašavaju kršćanskima, a šire kao kršćanska neka sumnjiva učenja, ideje i stavove.

"biseri" jesu nebuloze, a nebuloza je isto dobra riječ za opis kršćanstva uopće od latinski nebula = magla.
filozof30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.