Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2010., 09:10   #221
Svi ovdje imamo problem kamo sa djecom koja ne idu na vjeronauk, koliko vidim tu se radi samo o 45 min.,a moje dijete ima prazan hod od 90 min.
Prije negoli sam otišla na razgovor sa razrednicom proučila sam sve na što sam naišla i nažalost ovisimo samo o dobroj volji ravnateljice i škole.
Statut i pravilnici škole kaže ( ukratko ) da škola mora osigurati sigurnost djeteta u školi i izvan nje za vrijeme trajanja šk. nastave, dijete koje ne ide na izborni predmet, dodatnu ili dopunsku nastavu borave ili u knjižnici ili su pod nadzorom neke odrasle osobe (dežurni nastavnik, domar, spremačica,...), a ne u hodniku.
Svi izborni predmeti i izvannastavni predmeti se održavaju nakon redovne satnice ili u drugoj smjeni pa čak ako ima potrebe i subotom, dok to ne vrijedi za vjeronauk koji ulazi kao predmet pod redovnu satnicu bez obzira što je izborni.
Za izbornu nastavu da bi se održala potrebno je prisustvovati min. 14 učenika dok za vjeronauk nema takvoga limita može ih biti i dvoje samo, ...
Možemo se možda pozvati eventualno na nekakvu diskriminaciju djeteta.

Mi imamo ovakav slučaj: dobili su raspored gdje im je vjeronauk bio 1 i 2 sat da bi za dva dana došla izmjena i sada je vjeronauk 3 i 4 sat, a susjedni razred ima 1 i 2 sat.
U našem razredu njih dvoje ne idu na vjeronauk, a u susjedni razred idu svi i gle baš su samo nama zamijenili satnicu kako bi nas valjda prisilili da djecu ipak pošaljemo na sat.
A neće to ići tako, otišla sam na razgovor sa razrednicom koja je uvidjela da problem ( ali zbog dvoje djece ravnateljica ne želi mijenjati satnicu ) i predložila kako djeca tih 90 min. neće prosjediti na klupi već će mijenjati dežurne učenike (a oni se vraćaju na sat), i da će knjižnica biti otvorena za njih kako bi mogli ili pisati zadaću ili čitati knjige, ili igrat društvene igre,...a možda i pomoći dežurnom nastavniku, na satu ne mogu biti prisutni jer bi mogli ometati nastavu, a zašto bi i bili kada ionako ne žele biti na tom predmetu.
Ideja nije loša i djeci se čak svidjelo.
Da bismo išta mogli promijeniti trebali bi svi roditelji biti složni i udružiti se (pobuniti se) međutim kako smo mi područna škola i imamo zatucane roditelje (95% ) koji kažu da je vjeronauk dobra stvar ili što će ljudi reći i da smo mi koji smo protiv njega nekatolici onda se niti ne možeš buniti kada smo u manjini.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:24   #222
Pa, samo na ovom topiku vas je dovoljno za udrugu Onda komunikacija sa školama malo drugačije izgleda. A roditelja koji ne žele djecu ni na vjeronauku ni na hodniku je u Hrvatskoj zapravo masa, a ne šačica
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:34   #223
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
A roditelja koji ne žele djecu ni na vjeronauku ni na hodniku je u Hrvatskoj zapravo masa, a ne šačica
Bojim se da je to samo dok se ne treba izjasniti imenom i prezimenom. Sumnjam da bi nas bilo puno.

A ne treba zanemariti ni činjenicu da bi onda oni koji i nisu za školski vjeronauk morali klince posebno voditi u nekom drugom terminu na crkveni. Eto ti muke i gubitka vremena. Pa bi ih se još pola i predomislilo...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:43   #224
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Bojim se da je to samo dok se ne treba izjasniti imenom i prezimenom. Sumnjam da bi nas bilo puno.

A ne treba zanemariti ni činjenicu da bi onda oni koji i nisu za školski vjeronauk morali klince posebno voditi u nekom drugom terminu na crkveni. Eto ti muke i gubitka vremena. Pa bi ih se još pola i predomislilo...
Pa ne bi morali ić na crkveni, to je ionak po sadašnjim zakonima nemoguće izvesti. Sasvim solidan kompromis je tretiranje vjeronauka kao ostalih izbonih predmeta
A to s izjašnjavanjem...s jedne strane, ako se nećeš založit za sebe, zaslužio si da te se terorizira. S druge, ako postoji (malobrojna) jezgra koja se eksponira (za njih), ljudi se rado pridružuju. Dovoljan je presedan u jednoj školi da bi se svi ostali građani RH koje to zanima mogli čvršće založiti za svoje dijete. U praksi, dovoljan je jedan roditelj, jedan profesor i jedan pravnik
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:56   #225
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Bojim se da je to samo dok se ne treba izjasniti imenom i prezimenom. Sumnjam da bi nas bilo puno.

A ne treba zanemariti ni činjenicu da bi onda oni koji i nisu za školski vjeronauk morali klince posebno voditi u nekom drugom terminu na crkveni. Eto ti muke i gubitka vremena. Pa bi ih se još pola i predomislilo...
Upravo tako kada se treba izjasniti imenom i prezimenom tada se od mase roditelja stvori čašica.
Inače moja kćer ne ide od ove godine na vjeronauk u školi, ali će ići na crkveni iduće godine i završiti krizmu, jer kada su išli na prvu pričest crkva nije priznala taj šk. vjeronauk i opet su morali ići u crkvu, onda zbog čega da ju dodatno opterećujem sa dodatnom satnicom u školi i sa presingom hoće li dobro napisati test i da li je sve naučila i koju ocjenu će dobiti.
Vjeronauk u crkvi ima 90 min. subotu ujutro i nema presinga već su tamo djeca opuštena i mogu raspravljati bez straha od loših ocjena ako pogrješi.
U biti šk. vjeronauk i vjeronauk u crkvi nemaju veze jedno s drugim (u školi on je samo još jedan predmet, a u crkvi učenje o vjeri i produhovljenosti).
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:56   #226
umjesto da se neko moli bogu u skoli (sto mi nikako u glavu ne ulazi, za to postoje vjerski objekti - pa ko voli, nek` izvoli) zar ne bi bilo bolje da od same vjeronauke postoji predmet gdje djeca npr uce o svim vjerama (kako su nastale, njihovi obicaji i sl.).
dakle, da to nema veze da se neko MOLI u toku casa, nego da je to cisto da djeca znaju osnovne stvari, jer svijet postaje sve manji i manji, a lijepo je znati "zasto prijateljica nije dosla u skolu, jer je slavila bozic/bajram i sl.".

u skandinaviji postoji takav predmet i moje ce ga dijete imati (kao i sva ostala djeca). fratri, popovi, hodze i slicni "bogovi" nemaju ovdje mjesta po skolama, jer nisu oni pedagozi i njihovo radno mjesto su crkve, dzamije...

zao mi djece koju kaznjavaju samo zato sto nemaju vjeronauku u skoli.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 10:07   #227
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Pa ne bi morali ić na crkveni, to je ionak po sadašnjim zakonima nemoguće izvesti. Sasvim solidan kompromis je tretiranje vjeronauka kao ostalih izbonih predmeta
Za mene je jedino "solidno" rješenje izbacivanje vjeronauka iz državnih škola. Sve ostalo je samo kompromis.

Quote:
A to s izjašnjavanjem...s jedne strane, ako se nećeš založit za sebe, zaslužio si da te se terorizira.
S ovim se slažem.

Quote:
S druge, ako postoji (malobrojna) jezgra koja se eksponira (za njih), ljudi se rado pridružuju. Dovoljan je presedan u jednoj školi da bi se svi ostali građani RH koje to zanima mogli čvršće založiti za svoje dijete. U praksi, dovoljan je jedan roditelj, jedan profesor i jedan pravnik
Ne bih baš rekla da stvari u praksi tako funkcioniraju. Vrlo često sam do sada ostajala usamljena bukačica, čudakinja i sl. (pa čak i od strane onih koji su se pet minuta ranije sa mnom neslužbeno slagali ). Osobno me to ne smeta, sve dok moje "bučanje" ima efekta za moje djete. Ali da se tako ispravljaju društvene krive drine - teško.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 10:54   #228
evo udruge koja se već bavi ovim problemom. ne znam koliko su i što napravili, no bili su na "čajanci" sa Josipovićem. možda ne bi bilo loše da se "šačica" ovih roditelja spoji s njima...inače, roditelj sam (i prosvjetni radnik) koji bi stajao imenom i prezimenom ako se nešto pokrene...neće mi biti prvi put i, nažalost, znam kako je to kad od velike nezadovoljne većine, pred vratima problema ostaneš sam...čovjeku dosadi da svi nešto govore sebi u bradu a kad se netko (neka dovoljno luda glava) usudi djelovati, svi nestanu

tu sam, al ne za diskutiranje na forumu, već ako se krene sa djelovanjem...a moglo bi...
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 11:00   #229
I ja sam nedavno gledala njihove stranice (al' ćemo biti ispucane sa Prava zbog offa ), ali mi se čine nekako sporadični, kao da im je glavni cilj pobrati članarinu i tu i tamo se negdje pojaviti da to nekako opravdaju.

Ali lako moguće i da griješim. Da me netko razuvjeri, rado bih se uključila.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 19:53   #230
Takodjer.

Ako se uvjerim da ne mlate praznu slamu.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 20:53   #231
eto i dan prođe....dobio sam upozorenje zbog velikih slova (isprika adminima-pošteno rade svoj posao)

što sam napravio danas po ovom pitanju?...pa obavio razgovor sa pročelnicom za društvene djelatnosti -ponudila svoju ljudsku i funkcijsku pomoć no nema ingerencije po tome pitanju - stoga sam joj se zahvalio na korektnom prijemu te nastavio putešestvije kod ravnatelja škole sa uvjerenjem da bi ipak moglo doći do "derneka"

no

ravnatelj me primio - prijazno i kulturno (drugačije mu vjerujem nije bilo na pamet kada mu se pojavila moja spodoba od 185 cm i 120 kg - hehe) te se ispričao na situaciji dijete na hodniku i uredno obećao da će mi dijete biti zbrinuto pomoću 2 opcije - ovisno o mogućnosti:
1.knjižnica
2.drugi razred - klupa i neka radi što hoće - može ali i ne mora s njima raditi nastavu

naravno obećao je da se neće ponoviti situacija te da i on žali jer je to sve nesporazum (nadam se i vjerujem da je tako)

što dalje?!
nemam pojma -pratit ću budno što se događa i kao što reće netko Ill be back!!..hehe
matan potrka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 22:05   #232
Quote:
matan potrka kaže: Pogledaj post
naravno obećao je da se neće ponoviti situacija te da i on žali jer je to sve nesporazum (nadam se i vjerujem da je tako)
Što je po njima tu nesporazum? To što ti je dijete provelo sat na hodniku? Nema tu nikakvog nesporazuma jer su oni u trenu pravljenja satnice znali da tvoje dijete nema gdje biti za vrijeme vjeronauka. Samo su bili uvjereni kako će im to proći bez ikakve intervencije s tvoje strane.
Moja knjigovođa bi rekla APP - Ako Prođe Prođe.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 22:31   #233
Imam slično pitanje, dilemu... što već. Naime, kod nas ima djece koji su putnici. U školu ih dovozi i iz škole ih odvozi školski autobus. Kada odlaze iz škole, autobus vozi nakon 4. i nakon 6. sata. Što bi trebala raditi djeca koja imaju 5 sati pa jedan školski sat čekaju autobus? Gdje da ga čekaju? Je li škola i dalje dužna brinuti o djeci i taj sat iako nemaju nastavu?
Ne znam baš za sve slučajeve, ali učiteljice djecu iz nižih razreda obično puste da odu kući poslije 4. sata tako da ne čekaju jedan sat.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 22:52   #234
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Imam slično pitanje, dilemu... što već. Naime, kod nas ima djece koji su putnici. U školu ih dovozi i iz škole ih odvozi školski autobus. Kada odlaze iz škole, autobus vozi nakon 4. i nakon 6. sata. Što bi trebala raditi djeca koja imaju 5 sati pa jedan školski sat čekaju autobus? Gdje da ga čekaju? Je li škola i dalje dužna brinuti o djeci i taj sat iako nemaju nastavu?
Ne znam baš za sve slučajeve, ali učiteljice djecu iz nižih razreda obično puste da odu kući poslije 4. sata tako da ne čekaju jedan sat.
Obično je to u školama riješeno tako što se odrede nastavnici koji ih "čuvaju" to vrijeme, nešto poput dežurstva. Budu u nekoj učionici ili im se organizira određena aktivnost.
Ne znam je li to u svim školama tako, ali u većini jest.

Budući da ih je više, valjda "strši" potreba za njihovim zbrinjavanjem.

Dok se za malo dijete ne brine nitko. Mojoj je prijateljici učiteljica jučer rekla neka mala ostane na satu Vjeronauka i radi "nešto svoje". Htio ne htio, ako ne želiš da ti dijete samuje na hodniku, prisiljen si pustiti ga neka sluša sadržaje koje si htio izbjeći (jer teško da će se sedmogodišnje dijete isključiti iz nastavnog procesa i okupirati se svojim nekim aktivnostima.)

Zadnje uređivanje Crna dalija : 10.09.2010. at 23:03.
Crna dalija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 20:46   #235
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Što je po njima tu nesporazum? To što ti je dijete provelo sat na hodniku? Nema tu nikakvog nesporazuma jer su oni u trenu pravljenja satnice znali da tvoje dijete nema gdje biti za vrijeme vjeronauka. Samo su bili uvjereni kako će im to proći bez ikakve intervencije s tvoje strane.
Moja knjigovođa bi rekla APP - Ako Prođe Prođe.
Bas tako.

Ravnatelj: "Bla,bla,ser,ser,truc,truc..."
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 09:50   #236
Quote:
Crna dalija kaže: Pogledaj post
Obično je to u školama riješeno tako što se odrede nastavnici koji ih "čuvaju" to vrijeme, nešto poput dežurstva.
Nije. Koliko ću to puta morati ponavljati? Nitko se ne može zadužiti za takvo što. I već sam objasnila nekoliko puta da dežuran nastavnik dežura za vrijeme odmora i da i na dan kad je dežuran odrađuje svoju nastavu.
Quote:
Budu u nekoj učionici ili im se organizira određena aktivnost.
Ne znam je li to u svim školama tako, ali u većini jest.
To se može organizirati ako ima nastavnik koji pristaje na takvo što. Nitko ga ne može prisiliti ni natjerati. Nema zakonitog načina da se bilo kome uvale djeca koja ne idu na vjeronauk.

U mojoj je školi to riješeno tako da se prvašići koji ne upisuju vjeronauk većinom stavljaju u razred jednom kolegi koji pristaje s njima provoditi sat dok su ostali na vjeronauku. Ali to je njegova dobra volja. Ponavljam - dobra volja.

Ostalima to ne pada na pamet. Zašto i bi?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 10:32   #237
Ja samo mogu reci da je to sve žalosno.
kad sam ja sam isla u osnovnu skolu (prije nekih 7 god sam zavrsila) na vjeronauk prva 2 razreda osnovne škole i odlučila sam se ispisati jer jednostavno vise nisam zeljela ici na to i roditelji su se slozili s mojom odlukom.
Vjeronauk je uvijek bio 3 ili 4 sat(znaci uvijek spojen s velikim odmorom) tako da smo imali slobodno 1h.Uvijek smo lunjali hodnicima,isli do ducana,kasnije na tramvaj pa se vozikali(mladi i glupi).A sto da nam se nesto dogodilo?Tko bi bio odgovoran??

Nikada nismo mogli bit u knjiznici(jer nije radila u to vrijeme),nije bilo nikakvog profesora koji bi nas htio cuvat,eventualno smo otisli u kuhinju(ako je radila) pa se druzili s tetama kuharicama.

Znam da ima puno više roditelja koji ne zele da djeca idu na vjeronauk,ali iz samog straha zbog ovog lutanja ih upisuju.
CasCa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 12:31   #238
predajem izborni predmet u osnovnoj školi.nije vjeronauk
škola radi u samo jednoj smjeni tako da izborna nastava ne može bit organizirana u suprotnoj.moj izborni predmet "prekida" obveznu nastavu jer drugačije nije moguće to izvesti.moj predmet je i 1.sat i 4.sat i 6.sat.i nitko se ne buni niti ima ikakvih problema.djeca koja nisu izabrala predmet su za to vrijeme ili u dvorištu ili u knižnici ili u hodniku.ništa im neće bit pobogu.svi se ponašaju kao da su djeca danas od porculana i rade od njih nesamostalna i razmažena derišta.u slučajevima da roditelj ne želi da mu se dijete igra po školi taj sat i ako popriča sa mnom,ja ću bez problema uzet to dijete na nastavu i zaposlit ga nekom zadaćom.nije problem.
bit je u tome šta se sve jednostavno da rješit razgovorom a ne odmah prijetnjama odvjetnicima,tužbama,žalbama.to je ujedno i moj savjet otvaračici teme.

inače,prijedlozi da se zaposli osoba koja će čuvat djecu koja imaj rupu u rasporedu su odlični ali su čista utopija.ove godine su spajali razrede da budu u jednom do 34 učenika čime su mnogi nastavnici postali tehnološki višak da bi se uštedilo u prosvjeti.sto posto će zaposlit nekoga tko će čuvat djecu kad ne zapošljavaju ni one koji će podučavat djecu.

Zadnje uređivanje Secretary : 12.09.2010. at 12:40.
Secretary is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 12:52   #239
Quote:
Secretary kaže: Pogledaj post
.djeca koja nisu izabrala predmet su za to vrijeme ili u dvorištu ili u knižnici ili u hodniku.ništa im neće bit pobogu.svi se ponašaju kao da su djeca danas od porculana i rade od njih nesamostalna i razmažena derišta.
... jer su u Hrvatskoj sasvim nerijetke škole gdje će dijete ispred škole netko ponuditi pljuskom, nogom u guzicu, pospremanjem u kantu za smeće, prodavanjem cigli ili današnjim ekvivalentom, cigaretama, travom ili izvannastavnim aktivnostima obijanja trafike, paljenja kontejnera i sličnog.


Neovisno o tome, nije li onaj blentavi Primorac dugo propagirao jednosmjenski rad? Na ovom primjeru vidimo koliko to ima smisla.
Iako mi nije jasno zašto obvezna nastava ne bi bila ujutro, a izborni popodne, zar nastavnica izbornog ne može dobiti ključeve ulaza i jedne učionice? U mojoj školi je bio dvosmjenski rad, ali je i dalje astronomija bila u trećoj smjeni.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 13:01   #240
Quote:
Secretary kaže: Pogledaj post
predajem izborni predmet u osnovnoj školi.nije vjeronauk
škola radi u samo jednoj smjeni tako da izborna nastava ne može bit organizirana u suprotnoj.moj izborni predmet "prekida" obveznu nastavu jer drugačije nije moguće to izvesti.moj predmet je i 1.sat i 4.sat i 6.sat.i nitko se ne buni niti ima ikakvih problema.
Nitko se ne buni, okej. Dok se netko ne pobuni, jer to je protuzakonito. Izborni predmeti (osim vjeronauka, opet ) održavaju se nakon nastave.

I moja škola radi u jednoj smjeni. Preciznije, redovna je nastava u jednoj smjeni. Poslijepodne održavaju se izvannastavne aktivnosti, dodatna, dopunska i izborna nastava. Kao i informacije za roditelje koji ipak većinom rade ujutro.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.