Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Reciklirate li?
Da. 15 68.18%
Ne. 4 18.18%
Razmišljam o tome. 3 13.64%
Glasovatelji: 22. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2011., 15:53   #1
Lightbulb (Individualna) logika recikliranja

Reciklirate li? Mislite li da time, barem u malom postotku, doprinosite očuvanju prirode, ili držite da to i nema nekog smisla obzirom na krupnom planu ne znači praktički ništa?

Osobno, odvajam reciklažni otpad svake vrste - plastiku, papir, staklo, stare baterije, stare lijekove. Čak sam i prilično sitničava, odvajam i najmanje stvarce za koje i ne znam hoće li bit reciklirane.
Nekad budem malodušna kad se osvrnem na stanje u svijetu, pomislim kako to što radim ne pomaže praktički ništa. Kad pogledam koliko onečišćuje kakvo postrojenje, kad vidim koliko ljudi uopće ne reciklira,... Kad vidim stupanj zagađenja i neučinkovitost sustava u saniranju toga.

Ali i dalje to savjesno radim. Recikliranje smatram pitanjem osobne etike. Smatram da sam odgovorna za svoj mini-okoliš kao što je čovječanstvo odgovorno za čitavi. I wanna do my part
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 23:28   #2
Živim u zemlji u kojoj zakon nalaže odvajanje smeća zbog recikliranja. Kršim ga.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 00:05   #3
Prije dvije tri u dvoriste stavio dva plasticna kompostera od po 400 litara posto je zemlja u dvoristu bila katastrofalno losa pa sam svake godine muku mucio s omanjem travnjakom i vrtim biljkama.

Sav kuhinjski otpad (voce i povrce), karton, papir, trava nakon kosnje i ostaci proljetnog/jesenskog orezivanja idu u njih te sam ostao ugodno iznenaden da godisnje dobijem i do 1000 litara odlicnog komposta koji je drasticno promijenio kvalitetu zemlje i samim tim izgled mog vrta/dvorista - asve je to bio otpad koji je zavrsavao u smecu.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 10:54   #4
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Živim u zemlji u kojoj zakon nalaže odvajanje smeća zbog recikliranja. Kršim ga.
nisam znala da je to propisano zakonom. ako te uhvatim, prijavim te.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 11:06   #5
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Prije dvije tri u dvoriste stavio dva plasticna kompostera od po 400 litara posto je zemlja u dvoristu bila katastrofalno losa pa sam svake godine muku mucio s omanjem travnjakom i vrtim biljkama.

Sav kuhinjski otpad (voce i povrce), karton, papir, trava nakon kosnje i ostaci proljetnog/jesenskog orezivanja idu u njih te sam ostao ugodno iznenaden da godisnje dobijem i do 1000 litara odlicnog komposta koji je drasticno promijenio kvalitetu zemlje i samim tim izgled mog vrta/dvorista - asve je to bio otpad koji je zavrsavao u smecu.
to je super s kompostiranjem. dobijes stvarno kvalitetan kompost, a usput i manje smeca, je da je biorazgradivo.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 20:03   #6
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
nisam znala da je to propisano zakonom. ako te uhvatim, prijavim te.
kod nas ne, ali vani da. džejpikej gdje si, u Italiji ili? znam da oni imaju inspekcije koje brcaju po smeću ne bi li našli nesavjesne građane kako ne odvajaju otpad.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 16:33   #7
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
Reciklirate li?
Trudim se. Odvajam papir, boce, lijekove... Najlonske vrećice koristim masu puta. Vjerujem da treba držati red, no zanima me koliko zapravo to ima efekta.

Možda netko zna? Koliki postotak odvojenog papira godišnje prođe kod nas reciklažu i kakvo je stanje vani ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:00   #8
nisam našla te brojke, ne znam gdje bi mogle bit. al to nije više transparentno?

našla sam da postoje neslaganja (već sam mislila da ih bar tu neće bit ) oko ekonomske (?) koristi recikliranja, al je trend u porastu. nema se šta drugo.

evo nekih podataka za USA i GB: The United States Environmental Protection Agency (EPA) has concluded in favor of recycling, saying that recycling efforts reduced the country's carbon emissions by a net 49 million metric tonnes in 2005. In the United Kingdom, the Waste and Resources Action Programme stated that Great Britain's recycling efforts reduce CO2 emissions by 10-15 million tonnes a year.

zvuci lijepo.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 19:37   #9
odvajam staklo, plastiku, papir
koristim platnene vrećice
danas sam baš, za cijelu zgradu, dogovorila skupljanje e-otpada pa po potrebi veliki odvoz
zgrada nam ima pan-papirove kutije
lijekove skupim i odnesem u ljekarnu
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 21:26   #10
odvajam sve šta mogu. papir, baterije, lijekove, ambalažno staklo, boce, tetrapak. živu iz razbijenog toplomjera smo nosili u ljekarnu. učim tome svoje dijete, rekla sam mu da je to za njegovu djecu i unuke.
na listi mojih želja je komposter.
rođendan je blizu:klap:
karolinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 15:52   #11
Quote:
karolinaRi kaže: Pogledaj post
odvajam sve šta mogu. papir, baterije, lijekove, ambalažno staklo, boce, tetrapak. živu iz razbijenog toplomjera smo nosili u ljekarnu. učim tome svoje dijete, rekla sam mu da je to za njegovu djecu i unuke.


Quote:
na listi mojih želja je komposter.
rođendan je blizu:klap:
sve želje se ostvarile!
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 17:02   #12
Inače sam navikao bacat smeće sve u jednu vreću,tako da i nebude smaka svijeta opet sumnjam da bih se uhvatio recikliranja.
A kada sam vani i nisam u blizini kontejnera, jednostavno bacim smeće negdje u prirodu
__________________
~No man deserves punishment for his thoughts.~
KyaputenFarukon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 20:33   #13
Quote:
KyaputenFarukon kaže: Pogledaj post
Inače sam navikao bacat smeće sve u jednu vreću,tako da i nebude smaka svijeta opet sumnjam da bih se uhvatio recikliranja.
A kada sam vani i nisam u blizini kontejnera, jednostavno bacim smeće negdje u prirodu
Vjerujem da se šališ!
Ako se ne šališ, treba te po sili zakona postaviti na Jakuševac da tamo živiš.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 22:05   #14
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Vjerujem da se šališ!
Ako se ne šališ, treba te po sili zakona postaviti na Jakuševac da tamo živiš.
Da šalim se u vezi bacanja po prirodi,ali ne recikliram smeće.
__________________
~No man deserves punishment for his thoughts.~
KyaputenFarukon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 01:05   #15
Zanimljiv video.
__________________
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 10:24   #16
Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
baš zanimljiv. super su!
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 10:49   #17
Odvajam papir i staklo, više puta koristim plastične vrećice... Trudim se, ali znam da bih trebala više. Iz moje ulice su uklonili zeleni otok pa je recikliranje malo otežano, ali ne odustajemo barem od tih malih akcija.

Tactum, odličan video.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 12:43   #18
Recikliram sve i svašta i uživam u tome.

Od kuhinjskog otpada radim kompost, najlon vrećice se dugo koriste dok se ne
poparaju (moram smislit neku funkciju za njih) i ne kupuju se druge nego za
špežu koristim platnene, papiri se koriste dok god na njima ima praznog
prostora za pisanje ili pak za izradu krojeva (stari kalendari), stari kruh sušim i
meljem u mrvice za pohanje, recikliram sve vrste tekstila i od toga radim novu
odjeću i torbe koje onda prodajem ili poklanjam.

Zabavno mi je razmišljat na koji način mogu upotrijebiti stvari koje već imam,
a nisu više toliko funkcionalne ili mi se ne sviđaju.
Gumelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:01   #19
koliko mogu.
platnene vrećice za kupnju.plastične koje mi uvale u dućanima iznosim za neke druge stvari, pa zatim za smeće. papir, staklo, baterije i lijekove razdvajam i bacam kam treba.
recikliram modu pa kupujem po shsovima i nosim odjeću starijih žena iz familije, ne vidim razloga davati pare za nešto novo samo radi novoga, dok u ormaru leže apsolutno iskoristivi primjerci.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 10:52   #20
dajte, ljudovi, preko 500 pregleda, a 16 glasova.
ajde kliknite štagod, nije teško.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.