Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2012., 17:58   #81
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post




Tu bi se radilo o stjecaju i ne mora postojati prijava oštećenog da bi se po tome postupalo. Nalog za pretragu bi se morao proširiti, ali dalo bi se tu svašta raditi.
Nije mi baš jasno... Znači li to da ako meni npr. netko ukrade štajaznam ratkapu sa auta , i ja to uopće ne prijavim , svejedno bi se "postupalo jer se radi o stjecaju i ne mora postojati prijava"? Zvuči prilično apsurdno, uostalom kao i čitava ova priča o neovlaštenom skidanju.
I kome bi onaj što je skinuo Štrumfove trebao platiti kaznu za onih 1000 filmova za koje ga nitko ne tereti? Za čije babe zdravlje bi bio kažnjen ako se nitko nije javio da je oštećen? I kome bi uopće morao platiti eventualnu novčanu kaznu? Mislim da bi jedan malo bolji odvjetnik od takvog procesa mogao napraviti epsku sprdačinu.

Zadnje uređivanje chemical brother : 08.03.2012. at 18:03.
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 18:01   #82
Pardonček, nisam dovoljno pojasnio. Djelo može biti otkriveno na taj način i policija će poduzeti sve da se stanje fiksira (obaviti razgovore, oduzeti predmete...), a ako oštećeni smatra da nije oštećen, nema progona (stvari se vraćaju...). Ako ošetećeni, nakon što ga se obavijesti o pronalasku njegovih stvari, želi progon, on će biti pokrenut bez obzira što prije otkrivanja djela nije postojala prijava.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 18:47   #83
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Pardonček, nisam dovoljno pojasnio. Djelo može biti otkriveno na taj način i policija će poduzeti sve da se stanje fiksira (obaviti razgovore, oduzeti predmete...), a ako oštećeni smatra da nije oštećen, nema progona (stvari se vraćaju...). Ako ošetećeni, nakon što ga se obavijesti o pronalasku njegovih stvari, želi progon, on će biti pokrenut bez obzira što prije otkrivanja djela nije postojala prijava.
Ok, sad zvuči logično. Ali samo ako se radi npr o krađi bicikla, ali ne i filma. Nekako mi ne zvuči realno da bi se obavještavali vlasnici prava na filmove (kojih može biti na stotine iz cijelog svijeta) da je njihov film pronađen na nečijem hardu i pitati imaju li šta protiv Koliko bi se tu potrošilo vremena i novca , a sve zbog prijave za Štrumfove
Što dublje ulazimo u ovu problematiku, sve mi se više čini da se radi samo o galami, a da nitko u stvari ne zna kako to riješiti. Kako se ono kaže - "prazne puške boje se dvojica".
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:02   #84
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Hvala na upozorenju

Sad treba proučiti kakva je praksa Europskog Suda za ljudska prava u ovakvim slučajevima i da li je koji uopće još došao do njih. Sam ću to obaviti, pa se javim naknadno sa nalazima.
Da. bilo je već dosta buke oko te UK-odredbe, jer je protivna načelima kaznenog prava. U nas bi bila neustavna (kao i u većini drugih država).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:12   #85
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
U nasem zakonu su jednostavno neke svari nedefinirane. Na primjer, ako ja skidam iskljucivo sa rapidsharea, i pri tome nista ne shaream, mogu skinuti na stotine gigabajta mjesecno i pociniti na stotine tisuca kuna stete. I nikome nista. Jer je sve to iskljucivo za moju uporabu. Ali ako skidam preko torrenta, to je, vidi vraga, kaznjivo jer sam sherao tj. davao drugima copyright materijal. Vece gluposti nisam dugo cuo. Za mene kao osobu koja se kuzi u IT i koristi kompjuter vec 15 godina (smatram se expertom, nije da se hvalim), ovo je nenadjebiva glupost.
Navedeno nije naš izum, već samo primjena pravne stečevine EU. Jednostavno, napravljen je takav kompromis - privatna kolekcija glazbe i filmova je dozvoljena, ali zato se plaćaju naknade za prazne medije.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:29   #86
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nitko to ne vjeruje, a slučajeva ima svakakvih. Naravno da je ovo što govoriš realna mogućnost.
Opet si razmišljam jel offtopic ili ne, da li će se ovo shvatiti na način koji želim ili ne... I opet se odlučujem na post ovakvog tipa.

Izvor Bug-predavanje Marka Rakara(DORS/CLUC 2010):

"Pošto je Rakar nedavno bio uhićen zbog sumnji na objavljivanje registra branitelja, prisutni su mogli čuti zanimljivosti o policijskoj forenzici kad su u pitanju informatički sustavi - resetiranjem šifre na Windowsima policajci su uništili pristup enkriptiranom volumenu, SATA diskove nisu imali kako spojiti na vremešno forenzičko računalo, a pretraga prema Rakaru uglavnom uključuje integriranu funkciju pretrage u Windowsima, tako da je običnim zipanjem moguće pred zakonom sakriti kompromitirajuće materijale."

Iskreno, ako je ovo istina, meni je neizmjerno žao zbog situacije do koje je dovela negativna selekcija i pravljenje nečije prćije od policije. Na stranu piratstvo već me ovdje muči dvije stvari. Prva je na što se to troši novac poreznih obveznika?
Drugo je to što ja, usprkos nekim osobnim napisima koji to možda ne sugeriraju, želim moćnu policiju koja će zaštititi 99% poštenih građana od hobotnica i kriminalaca koje plaze po našem društvu uništavajući sve pred sobom. Uz tolike probleme koji postoje ne smije se dogoditi da vrhunac djelovanja bude privođenje običnih građana zbog piraterije i sitnih prijestupa dok sofisticirani kriminalci sa svojim pravnim timovima i enkriptiranim laptopima prolaze nekažnjeno.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 22:26   #87
Nedavno sam bio na edukaciji povodom ovakvih stvari. Bila je riječ o osnovama osnova, ali prikazane su nam neke malo konkretnije opcije od integrirane pretrage.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 23:18   #88
Ova vijest je jedan veliki lažnjak, bar po meni. Dakle, Interpol slučajno nabasa na dvojicu DL-era i dava dojavu našim plavcima
Sargeras is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 00:41   #89
nitko nije odgovorio na pitanje što ako više osoba koriste jedno računalo? Bane meni policija na vrata a ja sam skidao direkt na prijenosni disk koji sam dao frendu, mogu li onda tražiti kakvu odštetu za uznemirivanje i lažnu optužbu.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 14:05   #90
Quote:
scripta elegans fe kaže: Pogledaj post

Vi koji skidate film da bi ga samo pogledali ne morate se nista brinuti.
Netočno. Kao prvo brkaš totalno pojmove, posebne dokazne radnje su ono što se nekada zvalo posebne mjere iz čl. 180, to znači;

Posebne dokazne radnje su:

1) nadzor i tehničko snimanje telefonskih razgovora i drugih komunikacija na daljinu
2) presretanje, prikupljanje i snimanje računalnih podataka
3) ulazak u prostorije radi provođenja nadzora i tehničko snimanje prostorija
4) tajno praćenje i tehničko snimanje osoba i predmeta
5) uporaba prikrivenih istražitelja i pouzdanika
6) simulirana prodaja i otkup predmeta te simulirano davanje potkupnine i simulirano primanje potkupnine
7) pružanje simuliranih poslovnih usluga ili sklapanje simuliranih pravnih poslova
8) nadzirani prijevoz i isporuka predmeta kaznenog djela.


Te radnje se koriste kod određenih vrsta kaznenih djela gdje je nesrazmjesna teškoća i nemogućnost pribavljanja dokaza uvjet za provođenje ovih gore.

Najobičnijom pretragom doma i drugih prostorija temeljem naloga izdanog od čak i prekršajnog suca, pri slučaju posjedovanja nelegalnih windowsa (ako nemate hologramsku markicu) počinili ste kazneno djelo. Isto tako ako niste platili skinuti film.
http://www.zamp.hr/zakoni/sadrzaj/sKazneni.htm

1)Tko bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno, ili protivno njihovoj zabrani, utvrdi na materijalnu podlogu, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti, prevede, prilagodi, obradi, preradi ili na drugi način uporabi autorsko djelo, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

I molim da ne dovodite u zabludu svekoliko pućanstvo šireći dezinformacije.
Mikes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 15:46   #91
Još jednom molim te da ne spamate temu. Ponavljam da se radi o podforumu Pravo, a ne Politika, Alternativa ili što već. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 15:53   #92
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Po podacima isohunt.com-a (torrent tražilica) u zemlji veličine Hrvatske svake minute cca 10.000 korisnika Interneta skida nekakve torrente. Policija će biti jako zaposlena.
Kako dođeš do te statistike?
valent.turkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 16:23   #93
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Po podacima isohunt.com-a (torrent tražilica) u zemlji veličine Hrvatske svake minute cca 10.000 korisnika Interneta skida nekakve torrente. Policija će biti jako zaposlena.
Nece.
Kad ih uhapsi 20-ak, ljudima ce vec pocet bit nelagodno kad ce skidat.
Kad ih "cope" 50-ak, pocet ce se bojat skidat
Kad ih uhvate 100-tinjak, vise nikom nece pasti na pamet da to ide radit! (vecini)

Vrlo jednostavno!
Ajfel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 16:38   #94
Quote:
Mikes kaže: Pogledaj post
ako nemate hologramsku markicu
ne pisati bedastoće.
postoje trial i testne verzije microsoft proizvoda s kojima ne dolaze nikakve hologramske markice već ih skineš s microsoftovih stranica, instaliraš i aktiviraš u skladu s uputama, a funkcionalne su ili dok ne prođe probno razdoblje ili dok testna verzija ne gecrktne.
kaj se samih prozora tiče, trenutno je aktualna testna verzija windowsa 8. tko god to ima instalirano, a nema hologramsku markicu, jer ju ni nije mogao/la dobiti, NE krši zakon.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 16:45   #95
Mozemo dalje bez offa, trolanja i smeca? Upozoreni ste vec, sad idu samo kartoni.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:06   #96
Quote:
Mikes kaže: Pogledaj post
Najobičnijom pretragom doma i drugih prostorija temeljem naloga izdanog od čak i prekršajnog suca, pri slučaju posjedovanja nelegalnih windowsa (ako nemate hologramsku markicu) počinili ste kazneno djelo. Isto tako ako niste platili skinuti film.
http://www.zamp.hr/zakoni/sadrzaj/sKazneni.htm

1)Tko bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno, ili protivno njihovoj zabrani, utvrdi na materijalnu podlogu, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti, prevede, prilagodi, obradi, preradi ili na drugi način uporabi autorsko djelo, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

I molim da ne dovodite u zabludu svekoliko pućanstvo šireći dezinformacije.

A sto je sa zakonom o autorskim pravima i clankom 82?
U njemu jasno pise da je tim zakonom dozvoljeno da fizicka osoba skine film (seriju, glazbu, sliku..) za iskljucivo privatno koristenje.
Programi i igre su druga stvar i ovaj zakon se ne odnosi na njih.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:28   #97
Ne piše. „Reproduciranje“ znači „umnožavanje“, a ne „skidanje“. Znači, kupiš/skineš primjerak koji uredno platiš, a dalje ga reproduciraš/umnožavaš koliko god puta želiš, dok god se radi o osobnoj uporabi.

Čl. 80.
Objavljenim autorskim djelom može se koristiti bez autorovog odobrenja ili bez autorovog odobrenja i bez plaćanja naknade, samo u slučajevima koji su u ovom Zakonu izričito navedeni. Odredbe o ograničenjima iz ovoga poglavlja pokrivaju samo takvo korištenje autorskog djela koje se ne suprotstavlja redovitom korištenju autorskog djela i neopravdano ne šteti zakonitim interesima nositelja prava.

Obrati pozornost na drugu rečenicu i na boldane dijelove. Skidanje bez plaćanja itekako šteti zakonitim interesima nositelja prava, a samim time je isključeno iz čl. 82.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:41   #98
Po čl.32 autoru takvog rada pripada naknada koja se plaća kod kupovine nosača zvuka ili slike.Dobijaju li i svjetski autori naknadu naplaćenu u RH?
U čl.82 ne piše ništa jasno u vezi reprodukcije jer ne piše da li se misli na original kojem je nalaćena autorska naknada ili kopiju kopije originala.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:45   #99
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne piše. „Reproduciranje“ znači „umnožavanje“, a ne „skidanje“. Znači, kupiš/skineš primjerak koji uredno platiš, a dalje ga reproduciraš/umnožavaš koliko god puta želiš, dok god se radi o osobnoj uporabi.

Čl. 80.
Objavljenim autorskim djelom može se koristiti bez autorovog odobrenja ili bez autorovog odobrenja i bez plaćanja naknade, samo u slučajevima koji su u ovom Zakonu izričito navedeni. Odredbe o ograničenjima iz ovoga poglavlja pokrivaju samo takvo korištenje autorskog djela koje se ne suprotstavlja redovitom korištenju autorskog djela i neopravdano ne šteti zakonitim interesima nositelja prava.

Obrati pozornost na drugu rečenicu i na boldane dijelove. Skidanje bez plaćanja itekako šteti zakonitim interesima nositelja prava, a samim time je isključeno iz čl. 82.

Obrati paznju na prvi dio recenice, pogotov onaj dio "samo u slučajevima koji su u ovom Zakonu izričito navedeni". Clanka 82 je upravo to, zakonom izricito navedeno pravo koristenja bez naknade.
Placanje nositelja prava je pokriveno clankom 32 istog zakona, a novac za to dolazi od prodaje diskova, praznih CD/DVD/BD, memorijskih kartica...
Clanka 19 se odnosi na reproduciranje i gle spominje se prenosenje kompjuterskom mrezom.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:13   #100
Druga rečenica je nadopuna prve. Znači, osoba može pržiti djelo za osobne potrebe i (ne "ili", nego "i") ako ne šteti nositelju prava. A u čl. 18. je pravo reproduciranja izjednačeno s pravom umnožavanja. Ovako možemo do preksutra, ali po meni, pravo umnožavanja bi se odnosilo na umnožavanje onoga što već legalno posjeduješ, jer jedino na taj način ne štetiš nositelju prava (obzirom da si naknadu za to umnožavanje platio kod kupovine praznog medija).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.