Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2013., 19:44   #1
"Blago siromašnima duhom, njihovo je kraljevstvo nebesko"

Eto dosla mi je recenica u glavu, zanima me sto svekoliko forumsko pucanstvo misli o njoj. Misli li se tu na neobrazovae osobe? Ili retardirane?
Retardiranim osobama je puno lakse u zivotu, barem u danasnje doba, nemaju toliko briga jednostavno zato jer nisu mentalno sposobni za njih. Kad god vidim nekoga sa downovim sindromom, uvijek je nasmijesen, sretan.
Razmisljao sam, cinjenica je da je religioznost obrnuto proporcionalna sa obrazovanjem, takodjer, cinjenica je da obrazovane osobe puno cesce logicki razmisljaju i teze im je prihvatiti neke stvari koje neobrazovane osobe prihvacaju bez puno propitivanja, cisto zato jer je neki autoritet rekao tako.
Ima li drugih tumacenja, odosno, koje je sluzbeno tumacenje?
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 19:51   #2
Ko nepravedno pati na ovom svijetu ce biti nagradjen na onom svijetu.

To je moje tumacenje.
Sebina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 19:55   #3
Kako "siromasan duhom" povezujes sa patnjom? Ajde, siromsan, ok, pate, gladni su svasta nesto, ali siromasan duhom je nesto posve drugo.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:00   #4
Rekla sam ti da je to moje licno tumacenje! Ako mislis da znas bolje, onda hajde nam objasni svima o cemu se radi, jel uredu?
Sebina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:04   #5
Opisao sam u svojem prvom postu. Procitaj opet.
Na forumu smo, jel? Ako si rekla misljenje, pretpostavljam da ima neki razlog zasto vjerujes da je to tako. I onda te pitam u cemu je stvar a ti popizdis.
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:07   #6
Ja to sebi tumacim kao...blago onima koji previse ne propitkuju i ne sumnjaju,nego prihvate kako im se kaze.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:12   #7
Mene to asocira na mentalno hendikepirane, osobe s posebnim potrebama i možda čak i one 'uskog' shvaćanja i krutog gledanja na stvari. Kad im perceptivno bježi sagledavanje homogene slike, jer su ili onemogućeni majkom prirodom (ovi gore) ili jer nisu dovoljno produhovljeni/otvoreni novim idejama.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:16   #8
Sad mi je pala na pamet jedna smijesna ideja, "siromasni duhom" bi mogle biti osobe koje nisu produhovljene, neduhovne osobe.
Ateisti?
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:16   #9
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Mene to asocira na mentalno hendikepirane, osobe s posebnim potrebama i možda čak i one 'uskog' shvaćanja i krutog gledanja na stvari. Kad im perceptivno bježi sagledavanje homogene slike, jer su ili onemogućeni majkom prirodom (ovi gore) ili jer nisu dovoljno produhovljeni/otvoreni novim idejama.
Ovo je OK tumacenje.
Sebina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:28   #10
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Mene to asocira na mentalno hendikepirane, osobe s posebnim potrebama i možda čak i one 'uskog' shvaćanja i krutog gledanja na stvari. Kad im perceptivno bježi sagledavanje homogene slike, jer su ili onemogućeni majkom prirodom (ovi gore) ili jer nisu dovoljno produhovljeni/otvoreni novim idejama.
to je tako za naš izraz al za židove je imao prije značenje nekakvog krotkog duha a ne osornog.

primjeri iz starog zavjeta i kumrana.

http://www.sermononthemount.org.uk/M...v03Detail.html
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:28   #11
To se ne odnosi na urođene sposobnosti nego na čovjekov hotimičan izbor i disciplinu.
Siromasi u duhu su oni koji priznaju vlastitu bespomoćnost i oslanjaju se na Božju svemoć. Oni osjećaju svoju duhovnu potrebu i njezino zadovoljenje nalaze samo u Bogu. Kraljevstvo nebesko, u kojem samodostatnost nije vrlina a samouzvisivanje je porok, pripada upravo takvima.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:36   #12
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Sad mi je pala na pamet jedna smijesna ideja, "siromasni duhom" bi mogle biti osobe koje nisu produhovljene, neduhovne osobe.
Ateisti?
Ne, nisam se referirala na klasifikaciju ateisti vs. vjernici, već općenito na ljudsku prirodu, neovisno o religijskoj pripadnosti. Neproduhovljena osoba može biti i vjernik, kao i ateist. To nema veze s vjerom kao takvom, već unutarnjim mehanizmom koji baždari promatranje na svijet i okolinu.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:41   #13
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ne, nisam se referirala na klasifikaciju ateisti vs. vjernici, već općenito na ljudsku prirodu, neovisno o religijskoj pripadnosti. Neproduhovljena osoba može biti i vjernik, kao i ateist. To nema veze s vjerom kao takvom, već unutarnjim mehanizmom koji baždari promatranje na svijet i okolinu.
Famozna sacra simplicitas?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:42   #14
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
To se ne odnosi na urođene sposobnosti nego na čovjekov hotimičan izbor i disciplinu.
Siromasi u duhu su oni koji priznaju vlastitu bespomoćnost i oslanjaju se na Božju svemoć. Oni osjećaju svoju duhovnu potrebu i njezino zadovoljenje nalaze samo u Bogu. Kraljevstvo nebesko, u kojem samodostatnost nije vrlina a samouzvisivanje je porok, pripada upravo takvima.
i ja sam prije iz ostalog konteksta to razumijevao kao "blago prosjacima duha" al mislim da je matej tu za razliku od luke koji ima samo "blago siromasima" imao sličan pogled kao oni iz kumrana koji spominju siromašne u duhu.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:45   #15
Quote:
Retardiranim osobama je puno lakse u zivotu, barem u danasnje doba, nemaju toliko briga jednostavno zato jer nisu mentalno sposobni za njih. Kad god vidim nekoga sa downovim sindromom, uvijek je nasmijesen, sretan.
Ono što ne znaš ne može ni zaboljeti,prošle godine sam često susretao momka sa ovom situacijom na putu do faksa,nikada namrštenog,tužnog uvijek sa nekim veselim izrazom lica pretpostavljam da je to izraz neke njegove nemogućnosti da razlikuje sreću,tugu,suze, u onome obliku u kome ih mi poznajemo koje se manifestiraju u odnosima sa drugim ljudima.Svoju sreću i tugu mislim da samo oni mogu razumjeti .
P.S zagotivio sam ga jer je kad bi god neka djevojka prošla okretao se da vidi njenu guzu
Quote:
Razmisljao sam, cinjenica je da je religioznost obrnuto proporcionalna sa obrazovanjem, takodjer, cinjenica je da obrazovane osobe puno cesce logicki razmisljaju i teze im je prihvatiti neke stvari koje neobrazovane osobe prihvacaju bez puno propitivanja, cisto zato jer je neki autoritet rekao tako.
Ima li drugih tumacenja, odosno, koje je sluzbeno tumacenje?
Neznanje je blagoslov,a "budale" ateisti,agnostici,skeptici, ili općenito oni koji nemaju zasade o vjeri koje im garantiraju dobitak na "onome" svijetu , neće dobiti slatkiše kada umru ali drže do svoga zdravog razuma.J.P.Sartre :"Fanatik koji sebi uskraćuje pravo da klekne u crkvi ,đamiji ili gdje već,da u njoj vjenčava svoje kćeri i da se u njoj slasno isplače,koji sam sebi nameće obavezu da istinitost svoje doktrine dokazuje svojim načinom života,koji se ustremio protiv samoga sebe do te mjere te sebi oduzima mogućnost da umre s utjehom u duši,bogom opsjednuti manijak koji svugdje vidi njegovu odsutnost i koji ne može usta otvoriti da ga ne spomene".
haareee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:48   #16
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
to je tako za naš izraz al za židove je imao prije značenje nekakvog krotkog duha a ne osornog.

primjeri iz starog zavjeta i kumrana.

http://www.sermononthemount.org.uk/M...v03Detail.html
Maj ingliš iz nat sou grejt. :Ingrid:


Zezam se, thnx na linku.
Proučila sam uvodni paragraf.

Quote:
Psalm 34 contains the parallelism “The LORD is near to those who have a broken heart, and saves those who have a crushed spirit”

Thus, being broken hearted is a similar thing to being destroyed in spirit;
U ovom kontekstu, ja bih rekla da je 'siromašan duhom' povezano s 'izgubljen, dezorijentiran, utučen'. I u ovom kontekstu mi ima smisla, dok inače, taj termin mi nikad ne bi pao na pamet kao paralela s ovim gore. Baš zanimljivo.


Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
To se ne odnosi na urođene sposobnosti nego na čovjekov hotimičan izbor i disciplinu.
Siromasi u duhu su oni koji priznaju vlastitu bespomoćnost i oslanjaju se na Božju svemoć.
Ne kopčam te najbolje.
Siromašni duhom su oni koji priznaju vlastitu bespomoćnost?
Zašto bi netko uopće smatrao sebe bespomoćnim, u prvom redu? Postoje neke situacije van mogućnosti našeg djelovanja, to jest točno, no opet, ne bih rekla da je bespomoćnost pravi termin.

Što ako netko ne želi priznati vlastitu bespomoćnost jer smatra da nije bespomoćan? Znači li to da je on taj koji je siromašan duhom?

Quote:
Kraljevstvo nebesko, u kojem samodostatnost nije vrlina a samouzvisivanje je porok, pripada upravo takvima.
S boldom se slažem i što se tiče ovozemaljskog života, no što to ima veze sa siromašnima duhom? Po ovome ispada, ako sam te točno interpretirala, da su umišljeni/gordi ljudi ti koji su siromašni duhom?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:49   #17
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
i ja sam prije iz ostalog konteksta to razumijevao kao "blago prosjacima duha" al mislim da je matej tu za razliku od luke koji ima samo "blago siromasima" imao sličan pogled kao oni iz kumrana koji spominju siromašne u duhu.
Može i tako.
U svakom slučaju, tu se ne misli na mentalno hendikepirane.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 20:57   #18
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Može i tako.
U svakom slučaju, tu se ne misli na mentalno hendikepirane.
kog interesira nešto više o tim matejevim blaženstvima u propovjedi na gori

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...3&postcount=48

a kontekst te i ostalih midraških epizoda u mateju

Midrash and Lection in Matthew; Goulder

http://libgen.org/book/index.php?md5...df6296131094a8
http://libgen.org/book/index.php?md5...a1b8fed637e31d

Zadnje uređivanje ursamajor : 23.02.2013. at 21:07.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 21:41   #19
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post

Ne kopčam te najbolje.
Siromašni duhom su oni koji priznaju vlastitu bespomoćnost?
Zašto bi netko uopće smatrao sebe bespomoćnim, u prvom redu? Postoje neke situacije van mogućnosti našeg djelovanja, to jest točno, no opet, ne bih rekla da je bespomoćnost pravi termin.
Možda bi neki drugi termin i bio bolji, ali tog sam se sjetio
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post

Što ako netko ne želi priznati vlastitu bespomoćnost jer smatra da nije bespomoćan? Znači li to da je on taj koji je siromašan duhom?

pa ako ako je nešto van našeg mogućnosti djelovanja, a ne želimo to priznati - u tom slučaju svakako nismo "siromasi duhom".
E sad, ne bi se smjelo "pasti s druge strane konja" pa ustuknuti pred prvom preprekom...
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
S boldom se slažem i što se tiče ovozemaljskog života, no što to ima veze sa siromašnima duhom? Po ovome ispada, ako sam te točno interpretirala, da su umišljeni/gordi ljudi ti koji su siromašni duhom?
Krivo sam se izrazio. Kraljevstvo nebesko pripada onim ljudima koji NISU samodostatni i koji se ne (samo)uzvisuju.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 03:56   #20
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Eto dosla mi je recenica u glavu, zanima me sto svekoliko forumsko pucanstvo misli o njoj. Misli li se tu na neobrazovae osobe? Ili retardirane?
Retardiranim osobama je puno lakse u zivotu, barem u danasnje doba, nemaju toliko briga jednostavno zato jer nisu mentalno sposobni za njih. Kad god vidim nekoga sa downovim sindromom, uvijek je nasmijesen, sretan.
Razmisljao sam, cinjenica je da je religioznost obrnuto proporcionalna sa obrazovanjem, takodjer, cinjenica je da obrazovane osobe puno cesce logicki razmisljaju i teze im je prihvatiti neke stvari koje neobrazovane osobe prihvacaju bez puno propitivanja, cisto zato jer je neki autoritet rekao tako.
Ima li drugih tumacenja, odosno, koje je sluzbeno tumacenje?
Ma tu se misli na osobe koje nisu vezane za ovozemaljska blaga, u smislu da ne žude za njima, znači u duhu su siromašne (jednostavne)... tako nekako.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.