Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: U sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva želim vidjeti:
KAI FA-50 Golden Eagle 56 19.38%
LM F-16 Fighting Falcon 131 45.33%
Saab JAS-39 Gripen 67 23.18%
Nešto drugo 35 12.11%
Glasovatelji: 289. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2015., 09:31   #1
Arrow Budućnost nadzvučne komponente HRZ III

Rasprave u kojima se o ovoj temi pisalo u zadnjih devet godina:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=163671
https://www.forum.hr/showthread.php?t=486777
https://www.forum.hr/showthread.php?t=672808
https://www.forum.hr/showthread.php?t=770327

Pristojno i argumentirano raspravljajte, nemojte odvlačiti raspravu na neke druge teme, politizirati, vrijeđati ili svađati se sa sugovornicima.

HP
-------------------------------------------------------------------


Možda značajno za nas u budućnosti, F-16V odradio prvi let:

http://www.lockheedmartin.com/us/new...es-flight.html
https://www.flightglobal.com/news/ar...flight-418014/
http://www.defender.hr/sjeverna-i-ju...dradio-let.php

V konfiguracija dostupna je za novoproizvedene ili kao nadogradnja postojećih F-16.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 30.10.2015. at 19:30.
many-m is offline  
Old 23.10.2015., 12:44   #2
Švedska Hrvatskoj ponudila Gripene

Švedska poslala ponudu za 8 do 12 novih borbenih zrakoplova, ponuda je odgovor na zahtjev za informacijama (RFI) za kupnju novih vojnih aviona, koji je Ministarstvo obrane RH poslalo u lipnju ove godine.

link
__________________
Ja sam disleksičan!

Zadnje uređivanje darkwood : 23.10.2015. at 12:58.
darkwood is offline  
Old 23.10.2015., 13:14   #3
Ajmo Jovo nanovo...

Jel ikad iko osim saab-a nudio preko novina išta? Od 2007. ovamo...
__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr
number47 is offline  
Old 23.10.2015., 13:28   #4
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Švedska Hrvatskoj ponudila Gripene

Švedska poslala ponudu za 8 do 12 novih borbenih zrakoplova, ponuda je odgovor na zahtjev za informacijama (RFI) za kupnju novih vojnih aviona, koji je Ministarstvo obrane RH poslalo u lipnju ove godine.

link
8-12 NOVIH Gripena A/B, C/D sa skladišta ...
Novi su ko Kfir block 60 ... :klap:

Ili to možda E/F?
many-m is offline  
Old 23.10.2015., 13:37   #5
ako se dobro sjećam RFI je poslan na više adresa, jel itko odgovorio osim saaba?
domeass is offline  
Old 23.10.2015., 13:53   #6
Gripen A/B konverzija u C/D traje cca 1.5 godinu dana i ukljucuje i zmaj koji se nakon toga smatra da ima 0 sati leta, tj iste resurse kao i "novi novi" zmaj...
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 23.10.2015., 13:54   #7
Saab tj FXM je prvi da odgovori, valjda cemo uskoro biti upoznati sa detaljima ponude
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 23.10.2015., 14:27   #8
Ma kakavi Švedi ... onog Korejca uzet i mir.
__________________
. .
Leecher is offline  
Old 23.10.2015., 16:27   #9
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Švedska Hrvatskoj ponudila Gripene

Švedska poslala ponudu za 8 do 12 novih borbenih zrakoplova, ponuda je odgovor na zahtjev za informacijama (RFI) za kupnju novih vojnih aviona, koji je Ministarstvo obrane RH poslalo u lipnju ove godine.

link
Hahaha, 8

Dobro da se govori o kupnji a ne leasingu - iako, tko zna.

baš me zanima jel nude i Carla Bildta u paketu.

A o tome koliko je članak ozbiljan vidi se po tome što nude NOVE zrakoplove. Koji su to novi gripeni i otkuda sad odjednom lova za nove?! Ah, da, leasing smart pušing
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Old 23.10.2015., 16:50   #10
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Hahaha, 8

Dobro da se govori o kupnji a ne leasingu - iako, tko zna.

baš me zanima jel nude i Carla Bildta u paketu.

A o tome koliko je članak ozbiljan vidi se po tome što nude NOVE zrakoplove. Koji su to novi gripeni i otkuda sad odjednom lova za nove?! Ah, da, leasing smart pušing
Po čemu si stekao dojam da je lizing jeftiniji od kupovine novog aviona (pogotovo na način na koji ih mi kupujemo) ?
TheSuper is offline  
Old 23.10.2015., 17:01   #11
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Hahaha, 8

Dobro da se govori o kupnji a ne leasingu - iako, tko zna.

baš me zanima jel nude i Carla Bildta u paketu.

A o tome koliko je članak ozbiljan vidi se po tome što nude NOVE zrakoplove. Koji su to novi gripeni i otkuda sad odjednom lova za nove?! Ah, da, leasing smart pušing
8 je više od 6
Nisu mi jasni, prodaju nove polovne avione, koji dosta i koštaju, pa nudu 8 komada da bi uklopili u cijenu, al zato nudu vrhunske mogućnosti, ali vjerovatno ne i 2020-te god. ciljnik integriran sa kacigon, šta su sovjeti još 80tih uveli ka standard.....
Mogli bi malo korigirat cijene sobziron na datum proizvodnje i mogućnosti aviona. Gripen je da se razumimo dobar avion, al će Šveđani i za 30 god ako ih ne prodaju raćunat ka da su novi i cijenit ih tako.
pinco is offline  
Old 23.10.2015., 17:08   #12
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Po čemu si stekao dojam da je lizing jeftiniji od kupovine novog aviona (pogotovo na način na koji ih mi kupujemo) ?
Po tome što je u startu prividn jeftiniji a to je ono na što politika naša pada.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Old 23.10.2015., 17:27   #13
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Po tome što je u startu prividn jeftiniji a to je ono na što politika naša pada.
Znači Česi i Mađari su ispali budale pogotovo Česi koji su ove godine produžili lizing

Ali opet nam nisi objasnio zašto je to skuplje

Naravno ja sam za to da ih kupimo naravno na kredit glavnica+kamate
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Old 23.10.2015., 18:12   #14
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
8 je više od 6
Nisu mi jasni, prodaju nove polovne avione, koji dosta i koštaju, pa nudu 8 komada da bi uklopili u cijenu, al zato nudu vrhunske mogućnosti, ali vjerovatno ne i 2020-te god. ciljnik integriran sa kacigon, šta su sovjeti još 80tih uveli ka standard.....
Mogli bi malo korigirat cijene sobziron na datum proizvodnje i mogućnosti aviona. Gripen je da se razumimo dobar avion, al će Šveđani i za 30 god ako ih ne prodaju raćunat ka da su novi i cijenit ih tako.
Malo prebacujete krivicu u krivom smjeru. Jednostavno ne vjerujem ako odeš u auto salon i kupuješ S klasu, da će ti prodavač ponuditi A-klasu. Može ti ponuditi samo više i skuplje i bolju opremu.

MI SMO TI KOJI DAJEMO SPECIFIKACIJE.

Ako tražiš konzerviranu A verziju, možda ju možeš dobiti sa napomenom. Mislim da je potrebno se maknut od balkanskog mentaliteta gdje ti netko nešto "želi uvaliti". Njima je u interesu da što prije kupiš avione i da na njima što duže letiš. Nabavna cijena aviona je manja stavka u eksploatacijskom životu aviona.

Ako su avioni konzervirani, uskladišteni, neće biti novi, ali najvjerojatnije bi im resursi ostali nepromijenjeni (radni), a neke stvari bi trebale ići na ispitivanje.

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Po tome što je u startu prividn jeftiniji a to je ono na što politika naša pada.
Nisam još dokučio kako je jeftiniji? Novčano? Platio si 8 umjesto 10? ako tako gledaš, onda je jeftinije. Ako gledaš da si u životnom vijeku iskoristio 50-60% od predviđenog resursa, onda si zbroji troškove: cijenu aviona, rezervnih dijelova, ljudstva, održavanje svih godina. Prepolovi na pola i to ti je računica koliko si novca bacio.

Onda onih početnih 8, je zapravo 25.


Ja bih odmah da mogu potpisao kao privatna osoba da tijekom eksploatacije svojeg automobila moram točiti samo benzin.
TheSuper is offline  
Old 23.10.2015., 18:15   #15
Ako nude 100% offset onda leasing, po meni, nema smisla. U svakom slučaju je dobro da su F-16 i FA-50 u igri pa će biti tu još mogućnosti svesti cijenu, koja se ovdje ne spominje, u neke razumne okvire.
Buck is offline  
Old 23.10.2015., 18:19   #16
Problem je sto ni Lockheed Martinu ni SAABu ni KAI-u 10ak aviona ne predstavlja znacajnu kolicinu da bi se dampiralo cijene.

Ja jos uvijek mislim da bi trebali zaboraviti natjecaj i uzeti F-5.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 23.10.2015., 18:26   #17
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ako nude 100% offset onda leasing, po meni, nema smisla.
Offset su dužni ponuditi i za leasing. Ovo je javna nabava iznad XY milja kuna. Tako da ne razumijem tvoj upis.
TheSuper is offline  
Old 23.10.2015., 18:33   #18
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Ako nude 100% offset onda leasing, po meni, nema smisla. U svakom slučaju je dobro da su F-16 i FA-50 u igri pa će biti tu još mogućnosti svesti cijenu, koja se ovdje ne spominje, u neke razumne okvire.
Offset s kim-čim?

Prvi problem je ekipa koja bi to bila sposobna odraditi... Uvijek kad netko spomene offset mi Patrije padnu napamet... I kak se od silnih priča od igle do tramvaja-na kraju uzelo stare brodove.....

Drugi problem je sve manje gospodarskih subjekata koji uopče nešto mogu ponuditi. Ako i rade nešto obično su več predani strancima u nekom postotku ili u puno vlasništvo...

A offset gdje mi potrošimo lovu za avione pa zato što imamo offset sve to skuplje i košta, a dobijemo još tri trgovačka centra-hvala ne hvala. Idemo onda na kredit pa nek bar manje košta i bude transparentnije..
Tacuma is offline  
Old 23.10.2015., 18:39   #19
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post

Onda onih početnih 8, je zapravo 25.


.

Naravno, manje je uvijek bilo više...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 23.10.2015., 19:11   #20
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Offset su dužni ponuditi i za leasing. Ovo je javna nabava iznad XY milja kuna. Tako da ne razumijem tvoj upis.
Jednostavno za isti novac si vlasnik zrakoplova, osim ako je konačna cijena leasing zrakoplova osjetno niža u što, iskreno, ne vjerujem. I onako usput 8 zrakoplova ne koštaju tijekom svog operativnog postojanja kao 25 jer Gripen tvrdi da je sat leta 3000€, ako leti 8000 sati onda je to 24 mil. € po zrakoplovu. Zaokružimo sa popravkama, modernizacijama i remontima na 40 mil. € po zrakoplovu to je još uvijek daleko od spominjanih 100 mil. € za pojedinačni sistem (1 zrakoplov plus oprema, dokumentacija, školovanje, obuka, set rezervnih dijelova ...).


Mađarski primjer leasinga Gripena, izvor: http://printarchiv.absatzwirtschaft....53d;showblobms

Ungarn least 14 Gripen ab 2004 für zehn
Jahre. Der Auftragswert beläuft sich auf
rund 500 Millionen Euro und wird durch
100 Prozent Offset ausgeglichen. Davon
werden 30 Prozent als Investitionen
in Ungarn und der Rest in Form von
ungarischen Exporten realisiert. Gripen
International [will] wird zwar nicht viel
Geld aus diesem Deal generieren, aber die
Kompensation kann als Teil des Marketing
für das Flugzeug betrachtet werden.
(o.V.: Jas agreement worth SKr 5bn, in:
Dagens Industri, 24.11.2001)

Prijevod:
Mađarska uzima na leasing 14 Gripena na 10 godina. Ukupna vrijednost posla je oko 500 mil. € i troškovi (leasinga) će biti kompenzirani 100% offsetom. Od toga se odnosi 30% na direktne investicije u Mađarsku, a ostatk na mađarski izvoz u Švedsku. Gripen neće od toga zaraditi previše novca no na kompenzaciju (offset) se može gledati i kao na marketinški potez Gripena.

E sad. Što je vama jasno iz ovog teksta?
Da li su Gripeni stajali Mađarsku 500 mil. € za 10 god. leasinga?
Ili se pak radi kao u tekstu o "ukupnoj vrijednosti posla" što bi bilo 250 mil. € za zrakoplove za tih 10 god. i 250 mil. € vrijedni kompenzacijski poslovi čime bi Mađarska strana lukrilara 250 mil. € izvoznim poslom u Švedsku i direktnim investicijama u Mađarsku?

Ako zrakoplovi koštaju u 10 god. leasinga 500 mi. € onda je to preskupo.
Ako pak koštaju samo 250 mil. € onda bi ja prvi bio za leasing opciju.

U istom tekstu dalje stoji primjer Grčke kada su 1985.god. sklopili ugovor sa General Dynamics za svojih 40 F-16 gdje piše da su platili 5% veću cijenu od prvobitne jer je ugovor sadržavao kompenzacijske poslove pa tako dugoročno bio isplativiji za Grčku.

Tekst:
Griechenland schloss 1985 mit General
Dynamics einen Vertrag über 40 Kampfflugzeuge
F-16 ab. Der Vertrag sah direkten
Offset und Technologie transfer in
anderen Bereichen vor. Ohne diese Bedingungen
hätte Griechenland fünf Prozent
der eine Milliarde US-Dollar Kaufpreis
einsparen können. Aus Sicht Griechenlands
überwogen jedoch die langfristigen
Vorteile aus dem Offsetgeschäft.
(Alexandrides, Costas/Bowers, Barbara:
Countertrade, 1987)
Buck is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.