Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2016., 17:59   #1
Pomoć oko razvoda

Poštovani forumaši,

Molim Vas malu pomoć po pitanju razvoda braka. Nakon 10 godina došli smo i do toga. Iako navedeno nije nimalo ugodno, treba ga nastojati provesti na najbolji mogući način. Nakon braka imamo zajedničko dijete od 5 godina, stan, auto i malu ušteđevinu. Oboje smo zaposleni, imamo pristojna primanja i hvala Bogu nemamo kredite. Meni je logično sljedeće:

- dijete će vjerojatno pripasti majci. To nije loše rješenje jer je ona brižna majka i dijete je za majku vezano više nego za oca
- s obzirom da imamo zajedničko dijete ne želim tjerati „mak na konac“. Iako se bračna stečevina dijeli na pola ja bih ženi i djetetu ostavio stan, auto i malu sitnu ušteđevinu. Ja na drugoj strani imam kuću (naslijeđe) i auto (službeno) i glupo mi je da sve stečeno „kupusamo“ pa da mi dijete ide u podstanare.
- S druge strane mislim da moj udio u svemu ipak nešto vrijedi pa planiram tražiti od supruge da me zauzvrat ne tereti za plaćanje alimentacije. Meni ostaje na volju, savjest, odgovornost i mogućnost da financijski pomognem svoje dijete u odrastanju.

Meni se ovo čini logično i normalno i glupo mi je da se „gložimo“ i ganjamo po sudovima, te punimo džepove odvjetnicima i sudovima – otkidajući od našeg zajedničkog djeteta.

Molim Vaše mišljenje je li ovo realno, logično i zakonski izvedivo.

Unaprijed Vam hvala na odgovorima.
Njucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2016., 18:16   #2
Ideja ti je u redu ako ne bude zahtjevala alimentaciju. Praktički joj sve ostavljaš, auto nije tvoj a tvoje nasljedstvo se ne dijeli.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 08:31   #3
Mislim da se alimentacija ne moze izbjeci jer je to zakonsko pravo djeteta. Mozete sporazumno odrediti neku cifru koju ti ,u dogovoru s njom , ne moras placati jer to nitko ne provjerava ako bivsi supruznik sam ne prijavi neplacanje alimentacije. To je naravno dvosjekli mac jer se stvari mogu promjeniti pa bivsa moze traziti da se placa.
Neznam dal postoje slucajevi da se sud slozio da alimentacije nema.
Sto god mozete dogovoriti super za svo troje jer tako je najbolje.
__________________
pusa,bok,volim te
Leda S is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 08:46   #4
stvar s alimentacijom je ovakva: roditelj je se ne može odreći jer je pravo djeteta, isto tako sud ne prihvaća "ostavljanje nekretnine" na ime budućih alimentacija. ukoliko se dogovorite o ne plaćanju čak i da potpišete i ovjerite kod JB sporazum, u svakom trenutku ako se dotična strana predomisli nastaje velika pušiona jer je sporazum o tome ništavan...a ništ, uzdat se u zdrav razum i dogovor
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 11:16   #5
Ostavi stan i auto, a trazi ustedevinun i minimalnu alimentaciju (opet je bolje nego da trazis pola stana i auto), pa onda svaki mjesec od te ustedevine uplati alimentaciju i izbjegni zavrzleme, u sljedecih 13+ godina svasta se moze dogoditi, a zakoni ce se promijeniti xyz put.
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 07:47   #6
Hvala Vam svima na odgovorima.

Još sam se malo raspitao kod odvjetnika: alimentacija se ne može izbjeći u svakom slučaju, ali nisu neki veliki novci tako da je to ok.

I imovina se da sporazumno riješiti i dobro je što je stambena jedinica u osnovi stan a ne dio kuće tako da će i to biti ok...

U svakom slučaju ništa bez dogovora i zdravog razuma...
Njucho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.