Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2005., 11:20   #21
Kupovina zemljišta

Dakle, nisam nasao ni jedan topic o ovoj temi, a stvarno bi mi trebala pomoc i savjeti.

Naime, nasao sam jednu lokaciju koja mi se svidja i vidio da se masovno tamo izgradjuju nove kuce. Ima jos gomila parcela, ali ja nemam pojma jesu li u gradevinskoj zoni ili ne.
Gradio bi kucu.

Nadalje, nemam pojma ni tko su vlasnici.
E sad... jel ja mogu otic negdje, i gdje (katastar, opcina...?) i zamoliti ih da mi (kojim cudom) isprintaju kartu sa cesticama tog dijela i kazu mi ... evo ovo ti je tu gradevinska zona, a na ovoj, ovoj, ovoj... parceli jos nije nista izgradeno.

Onda ja fino na netu pogledam tko su vlasnici i zovem ih.

Jesam li preoptimistican ili je to izvedivo?
Mislim, evo sad su uveli i www.katastar.hr, stvarno bi bilo olaksavajuce da i karte postoje gore!

Ako je ova moja zamisao ne izvediva, koji nacin bi mi vi preporucili? Ili da jednostavno ljepim oglase na bandere?
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 12:12   #22
prvo odi u katastar,tamo će ti dati broj ćestice a sa time u gruntovnu i vidiš odmah i pravo stanje stvari.
ne moraš ni lipe potrošiti, traži samo podatke na uvid. otvore ti knjigu a ti si prepišeš kaj te zanima.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 15:49   #23
Izabrao si dobru, ali ne i najlakšu taktiku. Ako sve prođe uredu, uštedjet ćeš.
Teško ćeš ipak tek tako u katastru saznat broj čestice - moraš barem znati broj kat. plana, kao i susjednih čestica.
Da bi provjerio radi li se o praceli gdje je dopuštena gradnja (i kakva) moraš u županiju u urbanizam. Tamo zahtijevaju kopiju katastarskog plana, da bi znali koji te dio i parcela zanima.
Kad iskopaš broj čestice, možeš na www.pravosudje.hr (grunovnica) saznati vlasnika, no ponekad se (kao u mom slučaju) čestice u gruntovnici i katastru ne podudaraju, što ne znači da nešto nije uredu, samo onda treba ipak otići osobno u katastar i gruntovnicu.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 16:12   #24
A kako da saznam broj katastarskog plana?
Eto konkretno, radi se o Resniku (Resnik I).
Jel mogu ja doci u katastar i jednostavno reci da mi daju kopiju katastarskog plana sa brojevima cestica za resnik pa s njim u zupaniju? (I gdje je uopce katastar? Mislim... adresa.. )
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 16:20   #25
Ulica Grada Vukovara 58a

Ali ti svaka kopija plana košta, hebga, probaj na crno nabavit kat. planove u autokedu
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 17:16   #26
Broj katastarskog plana?
Meni pada na pamet da odeš kod tih ljudi što kažeš da već grade, pitaj njih za kopiju ili samo broj. Inače ti to daju agencije koje ti prodaju zemljište, ali njih svakako izbjegni ako možeš.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 17:44   #27
Zasto bi uzbjegavao agencije? Ima i poštenih
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2005., 19:16   #28
Quote:
Zasto bi uzbjegavao agencije? Ima i poštenih
Eto, sama si odgovorila.
A ako znaš šta radiš, ne trebaju ti.
Ako ne znaš šta radiš, nauči!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 23:06   #29
danas je situacija uvelke, štono bi reko moj komšija i pandur, mile - razvidna, što se tiče katastra i gruntovne.
ako znaš broj čestice, a ti lagano sa dva kažiprsta prebereš po tipkovnici (za one rođene prije 1980. - po tastaturi) te u nekoliko trenutaka sa www.pravosudje.hr doznaš zemljišnoknjižnog (narodski popularno rečeno: gruntovnog) vlasnika, a na www.katastar.hr doznaš tko se u katastru vodi kao posjednik odnosne čestice.

to se nerijetko može razlikovati u ponekoj točki, zarezu, ili metru kvadratnom, što i nije neka strahota, te se ista može riješiti uz nekoliko nervnih slomova i isto toliko tisuća novaca. vrijeme koje se pritom zahtjeva je jedna potpuno irelevantna kategorija, jer za našeg prosječnog administrativnog radnika, ono ne predstavlja čimbenik koji bi običnom smrtniku išta trebao značiti.

no, poneki katastarski uredi (svi su pregledno nabrojani na www. katastar.hr) su susretljivi do te mjere da ti dopuste uvid u njihove knjige. pritom je zgodno konzultirati da li neki generalni urbanistički plan donesen nakon oslobođenja jajca predviđa preko odnosne parcele za koju si ti zainteresiran, naftovod, magistralnu cestu, ili pak običan autoput, što bi ti moglo pričinjavati manju zapreku za stjecanje neke od dvadesetak milijardi dozvola, koje ćeš u daljnjem razvoju situacije biti prisiljen priskrbiti.

i finalni dokument za koji ćeš morati odvojiti neku neobaveznu sumu novca, ali ti je neophodan radi vlastite sigurnosti zove se Obavijest o namjeni prostora i urbanim pravilima za katastarsku česticu broj XYZ katastarska općina resnik.
taj ti dokument određuje što i kako se na odnosnoj parceli smije graditi, to jest veličinu BRP-a, koeficijent iskoristivosti, minimalni postotak zelene površine, maksimalnu izgradivost, i druge sitnice kao što je na primjer da li si možda kupio zemljište u zelenoj zoni, ili ti po urbanističkim pravilima najmanja građevinska čestica ne smije biti manja od 600 kvadrata, a ti si baš super prošo izdvojivši dvajs tisuća eura za sjatku maju pajcejicu od 390 kvadrata na koju bi uguro maju će će kućicu iz kataloga za maje će će kućice.

oću ti reć - nemoj se zaletavat. prije svakog keširanja novca, daj kunu dvije općinskome birokrati, možda se dvostruko isplati.
evo čak se i rimuje.
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 10:39   #30
Thnx alot! Tako sam si nekako i mislio da je situacija...
Nema mi druge neg brdo para po djepovima natrpat i po uredima! Thnx jos jednom!
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 19:05   #31
Evo nasao sam neko zemljiste koje mi se svidja i cijena mi je vise manje OK, no prostoji problemcic. To gradjevinsko zemljiste je odmah uz zelenu zonu gdje nije dozvoljena gradnja koju mi tip hoce prodat za 70e po hvatu.
Znaci zemljise je jednim dijelom (520 kvadrata) u zoni gdje je dozvoljena gradnja, a jedan dio je u zelenoj zoni.
E sad, moje pitanje je sta ja uopce smijem sa tom zelenom zonom? Posadit krastavce il stavit golove pa derat na dva mala ili cak ni to?
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 20:40   #32
Ne kužim. Reci konkretno kolika je parcela u m2 (ne kužim hvate), koliko je od toga građevno zemljište, a koliko zeleni pojas?
Samo po sebi, to ti je sve čisto, pod uvjetom da imaš dovoljno građevnog zemljišta za razvit odgovarajući tlocrt.
Pazi da ne preplatiš taj zeleni dio - u takvim se slučajevima taj dio plaća simboličnom cijenom (par eura/m2), jer je u budućnosti neupotrebljivo (u nekakvom 'komercijalnom' smislu), hoću reći, ti ga nesmetano koristiš kako hoćeš, samo ne smiješ gradit.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 22:09   #33
Quote:
Mr_Orang3 kaže:
E sad, moje pitanje je sta ja uopce smijem sa tom zelenom zonom? Posadit krastavce il stavit golove pa derat na dva mala ili cak ni to?
Smiješ sve što oćeš. Ne smije ti samo past kamen sa srca, jer će to neki birokrat sa općine smatrat polaganjem kamena temeljca pa će istjerat i tebe i zemljište iz zelene zone da idete tražit neko drugo mjesto di ćete se moć poigravat sa inkvizitorskim metodama urbanističkih planera.

Oranže, napravi što sam te savjetovo u prošlom postu: neka gazda koji ti prodaje zemljište izvadi dokument koji se zove OBAVIJEST O NAMJENI PROSTORA I URBANIM PRAVILIMA!
Jer tamo ti sve piše!
Pazi nebulozu koja ti se može desit i na koju moraš jako paziti!!!! (Oprosti na ogromnoj količini uskličnika, ali situacija ti može biti skroz alarmantna pa da podignem nivo dramatike!!!)

Dakle, pazi nebulozu koju ne želiš da ti se desi: urbanisti ti propišu da ti najmanja građevinska čestica iznosi primjerice 600 m2. Ti kupiš zemljište od 2000 m2 i misliš si kako si super prošo. Međutim, ko što si reko, u građevinskoj zoni se nalazi 520 m2, a ostalo je zelena zona!
Urbanist, prilikom traženja građevinske dozvole, tretira tvoju česticu, ne kao 2000 m2, nego kao 520 m2, jer toliko iznosi građevinska čestica!!!!
I šta se desi? Mister Orange postane Mister Oranžada i čupa kosu i krunjačem za kukuruz mehanički djeluje na lubanju gazde zemljišta i mirnog obiteljskog čovjeka s odjela za urbanizam tvoje općine koji ti ne bi učinio ništa nažao, osim svega što je u njegovoj moći da ti zagorča dobivanje građevinske dozvole.

Zato trk do gazde i nek ti pokaže papir da je u toj zoni građevinska čestica barem 500 m2, ili neki drugi dokument kojim ti država jamči da ćeš tamo moć gradit, jer ne bi ni prvi ni zadnji bio kojem bi lukavi gazda probo uvaljat idilu da će pod stare dane sa balkona moć gledat jelene kako se mrijeste, a da dobro zna da se tamo ne može gradit.

Inače, skoro 20 eura za kvadrat zelene zone!?!?!?! Pa di si ti našo to zemljište?

(Plimpi, 1 četvorni hvat = 3,6 m2!)
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 22:25   #34
E, da... i ne samo to, nego će ti u urbanim pravilima propisat da na odnosnoj čestici moraš imat najmanje 40% zelene površine. To znači da, i ako je na parceli koju si kupio najmanja građevinska čestica 500 m2, ti moraš od tih 500 kvadrata osigurati 200 kvadrata zelene površine, unatoč tome što si kupio dvajssedam iljada rali zelene zone na koju se veže tvojih 500 kvadrata.

Ja se samo nadam da sad ne sjediš s gazdom u njegovom vinskom podrumu i da već ne zalijevate uspješnu kupoprodaju nekim tudumom s geografskim porijeklom....
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:15   #35
majke mi, ja cu se ubit

jedna od solucija mi je i kupnja zemljista, naime al nisam sigurna isplati li mi se po zivce skupljat dozvole koje nemrem izgovorit u jednoj recenici

btw, vidla ja danas krasno zemljiste u maksimiru. divno naprosto. svega 250.000 eura
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:16   #36
Quote:
Petar Pan kaže:
E, da... i ne samo to, nego će ti u urbanim pravilima propisat da na odnosnoj čestici moraš imat najmanje 40% zelene površine. To znači da, i ako je na parceli koju si kupio najmanja građevinska čestica 500 m2, ti moraš od tih 500 kvadrata osigurati 200 kvadrata zelene površine, unatoč tome što si kupio dvajssedam iljada rali zelene zone na koju se veže tvojih 500 kvadrata.

Ja se samo nadam da sad ne sjediš s gazdom u njegovom vinskom podrumu i da već ne zalijevate uspješnu kupoprodaju nekim tudumom s geografskim porijeklom....
de objasni.
ja kupim parcelu od 500 m2. moram osigurat 200 m2 zelenjave. planiram napravit kucu ajmo rec 10x10 radi lakseg racunanja. di je problem? pa i tak mi ostane pun kuki zemlje za sadit paradajz?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:31   #37
Hvala ti petre panu! Ne, ne zaljevam s gazdom jos nista. Trenutno on ceka lokacijsku ( ? ) koju treba dobit kroz tjedan dana, pa onda idemo pregovarat. Navodno se tamo moze gradit i na 500m2 i manjim parcelama. Raspitao se kod ljudi koji tamo vec grade. No svedno cu ja nakon sto popijem picence s gazdom i nakon sto mi pokaze broj parcele put katastra i opcine sve se raspitat. Inace, za tu "kupus sadim, zecevi ga kradu" povrsinu mu ne dam vise od 5000 ojra ma kolika ona bila.

E plavva, ni ja nisam znao koje su to sve zavrzlame i u sta ulazim, al sad kad sam vec prebolio onu prvu navalu proljeva nervoznjaka sad ne odustajem!
Sve dok ima dobrih ljudi tu na netu da savjetima neutraliziraju prljavo pomahnitale "baba mi ostavila iljadu ari sikare i sad cu se trulo obogatit i nist necu radit cijeli zivot" vlasnike!
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:40   #38
saće ti obđasnim.
naime, moj post se veže za Naranču, koji veli da bi kupio parcelu, od koje je 500 m2 u građevinskoj zoni, a nedefiniran broj metara kvadratnih u zelenoj, uzmimo da se radi o, napamet govorim, tristo kvadrata.
dakle, imamo JEDNU parcelu od koje je 500 m2 građevinska čestica, a 300 nije.
ukoliko se ta parcela nalazi u zoni u kojoj je dozvoljena gradnja na najmanje 500 m2, po namjeni i urbanim pravilima Orange može mirne duše sagradit kuću od cca 150 m2 BRP (obično je izgradivost čestice 30%). no, urbanist će nužno razrezati da unutar građevinske čestice mora ostati najmanje 40% zelene površine, BEZ OBZIRA što je Oranž kupio parcelu u kojoj sastavni dio 300 kvadrata već jest u zelenoj zoni.

birokratu nije briga, što je on već kupio 300 kvadrata zelene površine, jer ona nije dio građevne čestice, unatoč tome što se radi o istoj parceli.

250.000 za parcelicu u maksimiru? pih, sića.
zovem ja neki dan oglas u kojem kaže da se prodaje 4000 kvadrata u vrapču. nazovem tek tolko da zajebavam, jer nemam pametnija posla. i javi se meni ženski glas, ugodan u toj mjeri da nikad ne bi mogo radit na seksifonu. pa mi kaže da ona to cijeni 2,000.000 eura, al da bi mogla spustit na milju i osamsto, ak sam pravi kupac.

to ti ja zovem pravim trgovcem.
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:44   #39


pricao meni frend koji zivi u brdovcu da je morao kupit ulicu jerbo u katastru nije ista uvedena iako postoji od valjda 1830. e da bi onda uveo ulicu u katastar i dobio gradjevinsku dozvolu za zemljiste koje je pored njegove legalno izgradjene kuce.

ma divota. dve milje za zemljiste? jebemti, nadam se da su tamo naftu nasli
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 23:48   #40
Ej, mister Oranže, ovaj moj post iznad se veže na pitanjce plavve da joj objasnim pa dok sam joj ja žučno objašnjavo sa ova svoja dva kažiprsta ti si uletio.

Pet iljada za petsto kvadrata u resniku (ako se dobro sjećam) je realna cijena.
Ako imaš para, uzmi i zemljište u zelenoj zoni, nikad ne znaš kaće se urbane granice pomaknut i nenadano te razveselit razeljenjavanjem i pretvorbom u stambenu zonu.

To se upravo desilo u vrbovcu, gdje su se preko noći rali i rali oranica na kojima nije bila dozvoljena gradnja (i to uz sam centar mjesta!) našle u stambenoj zoni. Sad niko više neće kuruzu sadit. Svi bi gradili urbane vile, jer su vidli da to pali na šestinama.
Petar Pan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:18.