Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2016., 21:14   #121
Pozdrav jos jednom, ovaj upisnik koji vi spominjete i koji ste dobili je dužnost servisera vatrogasnih aparata da vam ga izda. To je regulirano pravilnikom o vatrogasnim aparatima

Članak 11.

Serviser vatrogasnog aparata obvezan je o izvršenom periodičkom servisu voditi evidenciju koja sadrži podatke o: tipu vatrogasnog aparata, tvorničkom broju i korisniku vatrogasnog aparata, uočenim nedostacima i njihovom otklanjanju te o datumu izvršenog servisa i serijskim brojevima stavljene evidencijske naljepnice iz Priloga 2. ovoga Pravilnika (slika 3. i 3.a).

U praksi taj upisnik kolege prilikom nadzora i ne traze vec se iskljucivo vode pregledom dali se na aparatu nalazi naljepnica koju je serviser duzan staviti di pise sljedeci termin periodičkog servisa.
Ono sto kolege nadziru i sto je vasa duznost da imate jest upisnik redovitog pregleda vatrogasnih aparata koji morate voditi sami.
U pravilniku o vatrogasnim aparatima pise sljedece:

Redovni pregled

Članak 6.

Redovni pregled vatrogasnih aparata obavlja vlasnik odnosno korisnik prema uputi proizvođača, najmanje jednom u tri mjeseca.

Redovnim pregledom utvrđuje se:

– označenost, uočljivost i dostupnost vatrogasnog aparata,

– opće stanje vatrogasnog aparata,

– kompletnost vatrogasnog aparata,

– stanje plombe zatvarača, odnosno ventila vatrogasnog aparata,

– i druge radnje propisane u uputi proizvođača.

Članak 7.

Vlasnik odnosno korisnik vatrogasnih aparata dužan je voditi evidenciju o njihovom redovnom pregledu.

Evidencija iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o: tipu vatrogasnog aparata, tvorničkom broju, datumu redovnog pregleda i periodičkog servisa, nazivu servisera koji je servisirao vatrogasni aparat, uočenim nedostacima i njihovom otklanjanju, te serijskom broju stavljene evidencijske naljepnice iz Priloga 2. ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio (slika 3. ili 3.a).

Članak 8.

Nedostatke uočene redovnim pregledom vlasnik odnosno korisnik je obvezan odmah otkloniti sam, a ukoliko to nije moguće putem servisera.

To su dužnosti vas kao korisnika...
__________________
Ja to mogu ja to hocu

Zadnje uređivanje tihomir : 12.04.2016. at 21:30.
tihomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 11:48   #122
Quote:
tihomir kaže: Pogledaj post


Članak 6.

Redovni pregled vatrogasnih aparata obavlja vlasnik odnosno korisnik prema uputi proizvođača, najmanje jednom u tri mjeseca.

Redovnim pregledom utvrđuje se:

– označenost, uočljivost i dostupnost vatrogasnog aparata,

– opće stanje vatrogasnog aparata,

– kompletnost vatrogasnog aparata,

– stanje plombe zatvarača, odnosno ventila vatrogasnog aparata,

– i druge radnje propisane u uputi proizvođača.

Članak 7.

Vlasnik odnosno korisnik vatrogasnih aparata dužan je voditi evidenciju o njihovom redovnom pregledu.

Evidencija iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o: tipu vatrogasnog aparata, tvorničkom broju, datumu redovnog pregleda i periodičkog servisa, nazivu servisera koji je servisirao vatrogasni aparat, uočenim nedostacima i njihovom otklanjanju, te serijskom broju stavljene evidencijske naljepnice iz Priloga 2. ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio (slika 3. ili 3.a).

Članak 8.

Nedostatke uočene redovnim pregledom vlasnik odnosno korisnik je obvezan odmah otkloniti sam, a ukoliko to nije moguće putem servisera.

To su dužnosti vas kao korisnika...
Znači, napravim tabelu koju nazovem evidencija redovitih pregleda vatr.aparata i u nju prepišem sve podatke iz Upisnika jer tamo je navedeno sve iz čl.7. Pregledam sve po stavkama iz čl. 6. i što upišem u tu evidenciju?
Da li svaki vatrogasni aparat mora imati zasebnu evidenciju ili može biti sve u jednoj excel tabeli na računalu?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 13:00   #123
Quote:
moraju imati odgovornu osobu za zastitu od pozara a to moze biti netko od djelatnika koji ima polozen strucni ispit pri MUP-u.
Da li mora netko u firmi imati položen stručni ispit bez obzira na broj zaposlenih?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 21:50   #124
ako mi je sjedište firme u stanu u kojem živim, a iznajmim poslovni prostor, mora li mi pisati radno vrijeme na pločici koju moram staviti na pročelje zgrade. (Btw u mojoj zgradi ima još firmi i nitko nema nikakvu pločicu, samo na poštanskom sandučiću im piše ime firme.)

što uopće mora pisati na tom natpisu i može li za prvu ruku biti na papiru (u zaštitnoj košuljici) ili tako nešto? i kojih dimenzija uopće mora biti ta pločica?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 21:49   #125
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
ako mi je sjedište firme u stanu u kojem živim, a iznajmim poslovni prostor, mora li mi pisati radno vrijeme na pločici koju moram staviti na pročelje zgrade. (Btw u mojoj zgradi ima još firmi i nitko nema nikakvu pločicu, samo na poštanskom sandučiću im piše ime firme.)

što uopće mora pisati na tom natpisu i može li za prvu ruku biti na papiru (u zaštitnoj košuljici) ili tako nešto? i kojih dimenzija uopće mora biti ta pločica?
još uvijek me zanima... s tim da sam napravila suglasnost između sebe kao fizičke osobe i svoje firme i predala je poreznoj da na svojoj adresi ne obavljam djelatnost nego da se ista koristi isključivo u svrhu sjedišta odnosno primanja službene pošte.

također, imam ured i skladište na drugoj adresi. što tamo trebam imati?

gdje mogu pronaći informacije o ovome uopće??
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 10:43   #126
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
gdje mogu pronaći informacije o ovome uopće??

Kratki odgovor: u zakonima i pravilnicima.


Dugi odgovor:
Ono što sam ja kroz rad u ovoj državi naučio, što kao zaposlenik, što kao vlasnik firme, je da nitko, ali ama baš NITKO ne čita zakone, pa čak ni oni kojima je to posao, pa često ni oni koji te zakone pišu.
A kad ih jednom kreneš čitati, postane ti jasno i zašto, jer je dobar dio nedorečen, višeznačan, u konfliktu s drugim zakonima, a ponekad i sa samim sobom.
Isto tako, većina stvari koja zanima poduzetnike je porazbacana svugdje uokolo, a realno gledano mi ni ne znamo GDJE uopće tražiti informacije, niti nam to netko želi reći, jer naravno ni sami ne znaju.
Probaj nazvati poreznu i pitati koji se sve zakoni odnose na poslovanje trg. društava, pa čekaj odgovor...

Ovo je primjer komunalnog poduzeća koje se potrudilo izlistati sve zakone i pravilnike koji se na njih odnose:

http://kombel.hr/index.php/popis-zakona-i-propisa


Tu je ni manje ni više nego 82 zakona i pravilnika. Sve skupa par tisuća stranica teksta. Neka je pola od toga specijalizirano za otpad i ostale komunalne poslove, ali pola je općenito: rad, porezi, pdv, računovodstvo, trg. društva, obvezni odnosi, zaštita, trgovina, poslovni prostor, fiskalizacija.... Na to dodaj i druge zakone ako se baviš nekom specifičnom djelatnošću.... Pa ti čitaj.

Na žalost, nitko se nije baš potrudio sve to staviti na jedno mjesto. Porezna uprava imala je na svojim stranicama PDF brošure o poreznim obvezama, nešto malo ima po stranicama ministarstava, ali sve je to potpuno kaotično....


Rješenje je napraviti nešto.... bilo što u najboljoj namjeri, ne praveći se blesav, ali opet u granicama zdravog razuma... i onda čekati inspekciju. Pa onda eventualno platiti kaznu, ispraviti greške i čekati slijedeću inspekciju. Dobra vijest je da ne idu baš tako često u pohode.
Ja recimo nemam plan evakuacije ni aparat za gašenje jer radim na kompjuteru u garsonijeri iz koje možeš van jedino na hodnik ili kroz prozor, a na hodniku se nalazi protupožarni aparat i hidrant. Meni je to dovoljno logičan razlog da se ne osjećam kao lopov pred inspekcijom. Koja su stvarna pravila i zahtjevi ni ne želim znati, jer mi vrijeđa zdrav razum i jer ću ako bude dovoljno mala kazna platiti je, a ako ne, zatvorit ću firmu i iseliti iz države.
Iz istog razloga imam sav software na kompu legalan i sve dokumente vezane uz firmu na dohvat ruke, jer to smatram nečim što jest moja obaveza koju mogu ispuniti bez puno komplikacija.

Zadnje uređivanje IceClimber : 15.11.2016. at 10:55.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 23:49   #127
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Kratki odgovor: u zakonima i pravilnicima.


Dugi odgovor:
Ono što sam ja kroz rad u ovoj državi naučio, što kao zaposlenik, što kao vlasnik firme, je da nitko, ali ama baš NITKO ne čita zakone, pa čak ni oni kojima je to posao, pa često ni oni koji te zakone pišu.
A kad ih jednom kreneš čitati, postane ti jasno i zašto, jer je dobar dio nedorečen, višeznačan, u konfliktu s drugim zakonima, a ponekad i sa samim sobom.
Isto tako, većina stvari koja zanima poduzetnike je porazbacana svugdje uokolo, a realno gledano mi ni ne znamo GDJE uopće tražiti informacije, niti nam to netko želi reći, jer naravno ni sami ne znaju.
Probaj nazvati poreznu i pitati koji se sve zakoni odnose na poslovanje trg. društava, pa čekaj odgovor...

Ovo je primjer komunalnog poduzeća koje se potrudilo izlistati sve zakone i pravilnike koji se na njih odnose:

http://kombel.hr/index.php/popis-zakona-i-propisa


Tu je ni manje ni više nego 82 zakona i pravilnika. Sve skupa par tisuća stranica teksta. Neka je pola od toga specijalizirano za otpad i ostale komunalne poslove, ali pola je općenito: rad, porezi, pdv, računovodstvo, trg. društva, obvezni odnosi, zaštita, trgovina, poslovni prostor, fiskalizacija.... Na to dodaj i druge zakone ako se baviš nekom specifičnom djelatnošću.... Pa ti čitaj.

Na žalost, nitko se nije baš potrudio sve to staviti na jedno mjesto. Porezna uprava imala je na svojim stranicama PDF brošure o poreznim obvezama, nešto malo ima po stranicama ministarstava, ali sve je to potpuno kaotično....


Rješenje je napraviti nešto.... bilo što u najboljoj namjeri, ne praveći se blesav, ali opet u granicama zdravog razuma... i onda čekati inspekciju. Pa onda eventualno platiti kaznu, ispraviti greške i čekati slijedeću inspekciju. Dobra vijest je da ne idu baš tako često u pohode.
Ja recimo nemam plan evakuacije ni aparat za gašenje jer radim na kompjuteru u garsonijeri iz koje možeš van jedino na hodnik ili kroz prozor, a na hodniku se nalazi protupožarni aparat i hidrant. Meni je to dovoljno logičan razlog da se ne osjećam kao lopov pred inspekcijom. Koja su stvarna pravila i zahtjevi ni ne želim znati, jer mi vrijeđa zdrav razum i jer ću ako bude dovoljno mala kazna platiti je, a ako ne, zatvorit ću firmu i iseliti iz države.
Iz istog razloga imam sav software na kompu legalan i sve dokumente vezane uz firmu na dohvat ruke, jer to smatram nečim što jest moja obaveza koju mogu ispuniti bez puno komplikacija.
Upravo tako, potpisujem od početka do kraja.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:38   #128
kupila sam danas u metrou vatrogasni aparat i ormarić za prvu pomoć... ormarić je više nekakav kovčeg (koji se može montirati na zid), valjda je to ok. limeni, veliki, s punjenjem. jedino su takav imali.

ovakav:
(malo mi je overkill za mene jedinu zaposlenu kojoj je najveća opasnost da ću se porezati na papir ili dobiti žulj od pakiranja, al eto im kad donose takva pravila.)

a što sad da radim s vatrogasnim aparatom? jel ga mora netko provjeriti, servisirati... što sad s njim?

Zadnje uređivanje dreamer~dreams : 19.11.2016. at 21:54.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:57   #129
Nama dodju jednom godisnje provjeriti aparat i ostave ceduljicu sa potvrdom na njemu.
Svako 2 g. imamo pregled instalacija u uredu i radnog mjesta - osvjetljenje, mikroklima...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:18   #130
a sad kad je tek kupljen, što s njim? zna itko?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:23   #131
Sad si mirna godinu dana
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:34   #132
a onaj neki pregled svaka tri mjeseca? to sam negdje pročitala, ne znam dal na forumu ili negdje drugdje..
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 14:25   #133
ima tko preporuku gdje mogu napraviti servis vatrogasnog aparata u zg? prošla mi je godina dana i zaboravila sam da sad moram to napraviti

koliko to košta?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 23:58   #134
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
ima tko preporuku gdje mogu napraviti servis vatrogasnog aparata u zg? prošla mi je godina dana i zaboravila sam da sad moram to napraviti

koliko to košta?
Cijene se kreću od 30 do 50 kn za aparat 6/9/12kg. Ovisi o količini.
Ovi imaju po 35kn, ali su u Varaždinu.
http://www.vatro-servis.hr/cjenik/
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:28   #135
hmmm pitala sam par firmi i kazu 120-125 kn (u zagrebu)
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 15:33   #136
Što sve treba imati u slj. situaciji? D.o.o. u kojem je vlasnik tj. direktor jedini zaposleni. Rad se odvija na računalu u jednoj prostoriji.

Ima li tko iskustva s inspekcijom, kako to izgleda?
JackRyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2019., 09:06   #137
Quote:
JackRyan kaže: Pogledaj post
Što sve treba imati u slj. situaciji? D.o.o. u kojem je vlasnik tj. direktor jedini zaposleni. Rad se odvija na računalu u jednoj prostoriji.

Ima li tko iskustva s inspekcijom, kako to izgleda?
Zakon o znr:
(2) Odredbe iz ovoga Zakona ne odnose se na obrtnika koji obrt obavlja sam kao niti na poslodavca kojeg zastupa jedna fizička osoba koja je ujedno i jedini radnik kod poslodavca, osim kada za njih obavljaju određene aktivnosti osobe na radu.

(3) Osobe iz stavka 2. ovoga članka obvezne su primjenjivati ovaj Zakon kada zajedno s drugom osobom ili s više drugih osoba obavljaju radove na istom mjestu rada.

Obrati pažnju na stavak (3)!
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2019., 09:31   #138
Quote:
yamadado kaže: Pogledaj post
Zakon o znr:
(2) Odredbe iz ovoga Zakona ne odnose se na obrtnika koji obrt obavlja sam kao niti na poslodavca kojeg zastupa jedna fizička osoba koja je ujedno i jedini radnik kod poslodavca, osim kada za njih obavljaju određene aktivnosti osobe na radu.

(3) Osobe iz stavka 2. ovoga članka obvezne su primjenjivati ovaj Zakon kada zajedno s drugom osobom ili s više drugih osoba obavljaju radove na istom mjestu rada.

Obrati pažnju na stavak (3)!
Hvala! Napokon neka korisna izmjena/nadopuna zakona.

A kakva je situacija s npr. Zakonom o zaštiti od požara, imam li tu kakve obveze? Bio sam kontaktirao jednu firmu vezano uz zaštitu na radu koja se bavi istim i rekli su mi da u mom slučaju trebam samo ispitivanje el. instalacija, evakuacijski plan i oznake te osposobljavanje za zaštitu od požara.
JackRyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2019., 12:44   #139
Quote:
JackRyan kaže: Pogledaj post
Hvala! Napokon neka korisna izmjena/nadopuna zakona.

A kakva je situacija s npr. Zakonom o zaštiti od požara, imam li tu kakve obveze? Bio sam kontaktirao jednu firmu vezano uz zaštitu na radu koja se bavi istim i rekli su mi da u mom slučaju trebam samo ispitivanje el. instalacija, evakuacijski plan i oznake te osposobljavanje za zaštitu od požara.
Ovisi želiš li zadovoljit zakonske obveze ili stvarno provest zop. Dodao bi određen broj vatrogasnih aparata. Ostale informacije koštaju
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2019., 12:59   #140
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
hmmm pitala sam par firmi i kazu 120-125 kn (u zagrebu)
Ako još tražiš servis aparata, imam preporuku, ali šaljem na PP. Probao sam već poslati, ali ti je pun mailbox.
__________________
Sjedi dva
yamadado is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.