Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2016., 21:17   #1
Prijava poreza na dohodak od najma ako nisam vlasnik nekretnine

Pozdrav,
najprije isprika ako je ista ili slicna tema vec otvorena.
Ovako, iznajmila sam garažu na adresi na kojoj živim i kojoj sam prijavljena, ali je tata vlasnik. Sada me zanima mogu li u ugovoru o najmu biti navedena ja i moze li najmoprimac placati najamninu na moj žiro racun ili mora na tatin? Sve ovo pitam zbog prijave poreza. Mogu li ja prijaviti porez na dohodak od najma ako nisam vlasnik prostora, ali sam u bliskom srodstvu s vlasnikom? Tata ne zivi na toj adresi, vec u drugom gradu, pretpostavljam da se porez mora prijaviti poreznoj upravi gdje se nekretnina i nalazi, a to onda sve skupa postaje komplicirano.
Hvala unaprijed
moka88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 23:39   #2
Ne možeš iznajmljivati nešto što nije tvoje. Tj. možeš, ako ti unajmljuješ s pravom podnajma.
Znači, mogao bi tata iznajmiti tebi s pravom podnajma pa ti dalje iznajmljuješ. Naravno, oba ugovora prijaviti poreznoj.
Ili jednostavno neka tata iznajmi toj trećoj osobi.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 23:14   #3
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ne možeš iznajmljivati nešto što nije tvoje. Tj. možeš, ako ti unajmljuješ s pravom podnajma.
Znači, mogao bi tata iznajmiti tebi s pravom podnajma pa ti dalje iznajmljuješ. Naravno, oba ugovora prijaviti poreznoj.
Ili jednostavno neka tata iznajmi toj trećoj osobi.
Mislim da ovo ne stoji. Znam vise situacija u kojoj u ugovoru o najmu najmodavac nije ujedno i vlasnik, al ne znam zakonsko uporiste za to.
Najbolje nazvati poreznu i pitati. Imaju onaj call centar, oni ce znati odgovor
njuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 15:31   #4
Zakonsko uporiste ti je uknjizeno pravo plodouzivanja ili ugovor o najmu/zakupu sa pravom davanja u podnajam. Najmoprimac nema sigurnost ako potpise s tobom, udje u posjed i onda ga vlasnik/posjednik tuzi za smetanje posjeda.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
one.org is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 12:54   #5
Quote:
njuskica kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo ne stoji. Znam vise situacija u kojoj u ugovoru o najmu najmodavac nije ujedno i vlasnik, al ne znam zakonsko uporiste za to.
Najbolje nazvati poreznu i pitati. Imaju onaj call centar, oni ce znati odgovor
Najmodavac vjerojatno ima ugovor s vlasnikom s klauzulom o podnajmu u tim slučajevima. Uostalom kako i one.org kaže.

Za konkretnu forumašicu koja je pitala, najlogičnije bi bilo da tata koji je vlasnik direktno iznajmi, da si ne kompliciraju s eventualnim dvostrukim oporezivanjem. On samo jednom mora u poreznu otići to prijaviti i dalje plaća prema njihovom rješenju/uplatnicama i bok - sve čisto.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.