Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2015., 16:58   #1281
i ja to radim, pred tjedan opet sijala mrkvu, salatu, posadila još kupusa, karfiola, kelja, i običnog i pupčara a imam još flanaca pa kad okopam rajčicu posadim između jer sam rijetko sadila...nova blitva mi je 5,6 cm...isto ću sijati kineski kupus..
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 18:04   #1282
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Da dobijete dojam koliko mi je tvrda zemlja sad ću vam prepričat. Kako mi je inače problem štihati na takvoj tvrdoj zemlji i još usitniti tako sam kupio malo bolju kopačicu točnije Benassi od 5.5ks i ta kopačica se nemre ukopat u zemlju bez problema. Jednostavno onu šipku iza kopačice zabodem u zemlju i moram čekat 20 sekundi da se na mjestu ukopa do blatobrana ! A po youtube linkovima vidim da se inače baš ta kopačica ukopa unutar 10 sek.
Niti jedna kopačica se ne može ukopati u zemlju na tvrdom i suhom tlu,ali ako ga dovoljno natopiš prije frezanja,ide bez problema...
Kod uzgoja povrća je potrebna dubina obrade min 25 cm,ali se sa povišenim gredicama može kompenzirati plitko frezanje ili kupiti plug za motokultivator koji ore na dubine 25-30cm...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 20:45   #1283
Kad ja frezam sa susedovom benasi, ja celi vrt pretrčim za 10 minuta, onda popizdim, zemem štihaču, dva voltarena i rešim problem.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 21:45   #1284
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Niti jedna kopačica se ne može ukopati u zemlju na tvrdom i suhom tlu,ali ako ga dovoljno natopiš prije frezanja,ide bez problema...
Djelomično točno. Ako kojim slučajem imaš pjeskovito tlo onda se ukopa i na suho.
Međutim, ako imaš ilovasto tlo onda ni zalijevanje ne pomaže. Zapravo, mokra je još gora.

Quote:
Kod uzgoja povrća je potrebna dubina obrade min 25 cm,ali se sa povišenim gredicama može kompenzirati plitko frezanje ili kupiti plug za motokultivator koji ore na dubine 25-30cm...
Je, ali visoka gredica zahtijeva neka početna ulaganja. Osim ako nije u obliku humka.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 22:02   #1285
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zapravo, mokra je još gora.
Kak ti to znaš ?
Nisi još kod mene bil !

Kad ti se freza pretvori u valjak koji se koristi prilikom ravnjanja friškog asfalta, tek onda saznaš koji je to dobar osjećaj raditi na na tom stroju.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 23:18   #1286
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Znači pijesak je dobitna kombinacija?
Pijesak služi za poboljšavanje strukture tla, bar sam tako čitao uz vezi toga.

Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
a mi smo ovog proljeća ufrezali stajsko gnojivo koje se 70/80 % sastojalo od slame ...prvo smo bili nezadovoljni ali sada više ne jer je zemlja rahlija, nakon par frezanja...

voljela bih i pijesak nabaviti samo ne znam gdje, i koja količina je potrebna na određenu površinu...pretpostavljam ne pretjerati...
To ti je običan građevinski pijesak granulacije 0-4mm, obično ih ima u vrećama od svega 19-20kn od nekih 20kg. Nemoj finije od toga da ti nebude propao ravno na dno neobrađene dubine niti grublje od toga jer smeta korijenastom povrću kak je mrkva, a i teže je štihati kad imaš kamenje umjesto finu zemlju.
Inače je jedna vreća od 20kg dovoljna za 10-15 kvadrata i to onako za početak da nebi pretijerala jer treba vidjeti kakva je zemlja i kak se bude ponašala nakon unosa određene količine pijeska.

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
@SAS, možeš promijeniti fizičke osobine zemlje u vrtu samo proces je prilično dugotrajan. Zahtijeva nešto novca i dosta posla. No ako si uporan uz volju za vrtlarenjem, ima smisla.

Zemlju za početak prekopati. Nakon toga po površini razbacati što više organske tvari. To može biti kompost, pokošena trava, piljevina, slama ili stajsko gnojivo. Nakon toga po cijeloj površini razbacati vapno. Tek toliko da se površina zabijeli.
Iduće godine dodaš pijesak. Treće godine dodaješ treset a četvrte opet organska tvar.
Dobro bi bilo posijati djetelinu ili neku ukrasnu grahoricu kako bi se zemlja dodatno obogatila dušikom.
Stajskog gnojiva (kozijeg) od susjeda imam u izobilju čak svako malo moli da uzimam što češće jer se guti u njemu, samo nisam se baš previše trgao za to gnojivo jer nije zrel. No mogao bih ga uzeti na jesen kad je gotova sezona vrtlarenja pa sve prekopam kopačicom zatim nabacim to gnojivo i još jednom prekopam da pomiješa i nek se formira do proljeća. I onda kak si rekao kupim pijesak pa nek kopačica pomiješa.
A ovo uz vezi vapna je dobra ideja jer ima kalcija, a ono je potrebno za sve biljke u vrtu. Znači treba uzeti obično građevinsko vapno i pijesak, nije im cijena previsoka. Cijena se kreće oko 20kn za jednu vreću, stim da pijeska trebam više nego vapna.
Dušik nije problem bacim kan ili neko npk gnjivo, a tijekom vegetacije povremeno folijarno prihranim i dobro je.

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Samo da vas podsjetim danas je u konzumu mrkva 12 kn, a luk 6,99.

Preksutra idem kupit sjeme mrkve i vrečicu luka i još ga idem negde metnut.

Ove godine , a što nikad nisam radio, sadim sve do kad mogu, baš mi je izniklo nekih 20est keljova pupčara. Već mi je ovak vrt ko đungla, još malo pa sijem kineski kupus

Deco moja ovu zimu ste nadrapali, kuham samo zeleno iz vrta, kelj, pa zelje, pa kelj pupčar, pa opet izpočetka.
A šta je sa grahom i mahunima ?

Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Niti jedna kopačica se ne može ukopati u zemlju na tvrdom i suhom tlu,ali ako ga dovoljno natopiš prije frezanja,ide bez problema...
Kod uzgoja povrća je potrebna dubina obrade min 25 cm,ali se sa povišenim gredicama može kompenzirati plitko frezanje ili kupiti plug za motokultivator koji ore na dubine 25-30cm...
Ide pomalo nije žurba, samo treba benzina i naravno vremena za rad i odmor.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 08:12   #1287
Hvala SAS !
mislim da ćemo na jesen probati sa manjom količinom, ufrezati i vidjeti na proljeće da li je trebalo više pa to primijeniti na ostatak vrta..
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 08:23   #1288
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Međutim, ako imaš ilovasto tlo onda ni zalijevanje ne pomaže. Zapravo, mokra je još gora.
Zemlja je čisti ilovak,navoz,ali kad je dovoljno mokra onda nemam gruda nakon oranja,plug sve fino razrahli...
http://i.imgur.com/OXR4sU7.jpg
http://i.imgur.com/IpGRc87.jpg
Quote:
Je, ali visoka gredica zahtijeva neka početna ulaganja. Osim ako nije u obliku humka.
Mislio sam na humke,ali rijetko tko tako sadi povrće,mada je to obavezno ako se želi nešto nabrati na vrtu...

Zadnje uređivanje F@@hrenheit : 25.06.2015. at 08:35.
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 10:30   #1289
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Zemlja je čisti ilovak,navoz,ali kad je dovoljno mokra onda nemam gruda nakon oranja,plug sve fino razrahli...
http://i.imgur.com/OXR4sU7.jpg
http://i.imgur.com/IpGRc87.jpg

Mislio sam na humke,ali rijetko tko tako sadi povrće,mada je to obavezno ako se želi nešto nabrati na vrtu...
Znam što je mokra ilovača. Toliko je lejpljiva i teška da se obrađivati može samo teškom mehanizacijom.

Po čemu je humak obavezan? Koliko si ih vidio obilazeći sela po RH?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 14:56   #1290
U jednom dijelu mojeg vrta ima takve teške glinene zemlje o kojoj pričate i kad se utaba i osuši, nema te lopate i motike koja to može prekopati.

Zato ja to rješavam krampom
Tauren is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 16:54   #1291
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Znam što je mokra ilovača. Toliko je lejpljiva i teška da se obrađivati može samo teškom mehanizacijom.

Po čemu je humak obavezan? Koliko si ih vidio obilazeći sela po RH?
Ilovača je katastrofa za vrt,ali ja svoju zemlju nisam mogao dovesti u funkciju bez navažanja,a dio navoza je bio čista ilovača...
Za sve biljke osjetljivog korjena su obavezni humci (lubenice,dinje,jagode,krastavci,paprike...),a za ove ostale bi bili poželjni...
Svi koji žive od poljoprivrede takve biljke sade na povišeno,a amateri bi ih trebali slijediti...ja znam da to nije česta pojava po vrtovima na selu,ali ipak se nađe izuzetaka...
Quote:
Tauren kaže: Pogledaj post
U jednom dijelu mojeg vrta ima takve teške glinene zemlje o kojoj pričate i kad se utaba i osuši, nema te lopate i motike koja to može prekopati.

Zato ja to rješavam krampom
Ne treba ti za to kramp,motokultivator i Berta to odrade samo tako...
http://www.i.imgur.com/uZ6noHa.jpg
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 18:23   #1292
na pijaci skupo sve ko´zeleno zlato..
nemogu nigdje nabaviti kovrčavi kelj...
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 21:03   #1293
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ilovača je katastrofa za vrt,ali ja svoju zemlju nisam mogao dovesti u funkciju bez navažanja,a dio navoza je bio čista ilovača...
Bravo! Zemlju nisi mogao dovestu u funkciju pa si je zasipao ilovačom. Stvarno funkcionalna i mudra odluka. Pa kaj nisi mogel negde kupit par kamiona supstrata na kojem su se uzgajali šampinjoni. Dovel bi je u red za dvije godine garant.

Quote:
Za sve biljke osjetljivog korjena su obavezni humci (lubenice,dinje,jagode,krastavci,paprike...),a za ove ostale bi bili poželjni...
Svi koji žive od poljoprivrede takve biljke sade na povišeno,a amateri bi ih trebali slijediti...ja znam da to nije česta pojava po vrtovima na selu,ali ipak se nađe izuzetaka...
Nisu obavezni. Ta tvoja tvrdnja bi značila da se sve navedeno nemože uspješno uzgajati na ravnoj površini što je nonsens.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 21:21   #1294
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Bravo! Zemlju nisi mogao dovestu u funkciju pa si je zasipao ilovačom. Stvarno funkcionalna i mudra odluka. Pa kaj nisi mogel negde kupit par kamiona supstrata na kojem su se uzgajali šampinjoni. Dovel bi je u red za dvije godine garant.
Teško je nekome tvog kvocjenta inteligencije objasniti da se plastenici ne mogu postaviti na kosom terenu,nego mora biti ravan...
Quote:
Nisu obavezni. Ta tvoja tvrdnja bi značila da se sve navedeno nemože uspješno uzgajati na ravnoj površini što je nonsens.
Normalno da ne može,pogotovo u uzgoju na otvorenom...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 21:32   #1295
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Teško je nekome tvog kvocjenta inteligencije objasniti da se plastenici ne mogu postaviti na kosom terenu,nego mora biti ravan...
Kak te nije sram? Da konstantno pišem bedastoće sam bi se pokupil sa foruma.
Nijednom rječju nisi spomenu da si plastenike postavio na nagnutom (kosom) terenu. Ovo mi je prva informacija o terenu.

Postoji inteligentnije rješenje u tom slučaju a ono se zove - terase.

Quote:
Normalno da ne može,pogotovo u uzgoju na otvorenom...
Ovom glupošču nadmašio si samoga sebe!
Oko Metkovića i Opuzena lubenice i tikvice rastu na ravnom terenu. nema humaka a urod je fantastičan.
U Međimurju i Podravini nsam se nagledao nasada paprike i krastavaca uzgajanih na ravnoj površini. Nema humaka a uroda na vagone.
U oba slučaja radi se o uzgoju na otvorenom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 21:57   #1296
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Kak te nije sram? Da konstantno pišem bedastoće sam bi se pokupil sa foruma.
A čega bi me to trebalo biti sram?
Pa stalno pišeš bedastoće,samo kaj ljudi to ne kuže i misle kak ti nekaj znaš...
Nabrojati ću zadnje koje sam zapamtil:
Na temi Jagode si tvrdil kak modra galica štiti od botritisa...
Sad na temi Bolest na rajčici čovjek ima početnu fazu napada botritisa,a ti tvrdiš da to nije to,nego nekaj drugo...
A ja recimo takve stvari imam u malom prstu,jer od toga živim i meni nemreš prodavat maglu kao ostalima...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 22:12   #1297
Gle farenhajt, pratim te od kada si napisao da trošiš 500 m 3 plina na grijanje plastenika 2000 m2, jer sam ja napisao da je vani -24 C, i bilo je te godine, a sad kad si pokazao taj svoj plastenik,ilovaču i kaj tu sve kemijaš da uzgojiš nešto, svaka čast, i kad te gledam kaj pišeš, ili si puka il ti noge smrde (tak se kod nas to veli).
I nemoj se ljutiti, al nisi ti najpametniji čovjek na svijetu, niti je biljka, on je malo , mrvicu, ako ne dvije.... Ali jebote di ćeš ilovaču navoziti pa s benasi frezat u profi proizvodnji ?
Mislim, nemoj me krivo shvatiti, al dobio sam dojam da je to sve ipak na malo višem nivou, barem kaj se zemlje tiče.
Jer sam čak i ja, seljo, shvatio da je ipak sve u zemlji i strukturi tla. Ipak sam si ja zamislio da je to nekak malo drugačije kod tebe.......

Diši duboko, uzmi zrak i polako prije neg me napadneš s odgovorom, jer ja imam nadnaravne ljute moći što mi je moja ženica prenjela spolnim odnosom.......ak me razmeš....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 22:14   #1298
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ilovača je katastrofa za vrt,ali ja svoju zemlju nisam mogao dovesti u funkciju bez navažanja,a dio navoza je bio čista ilovača...
Za sve biljke osjetljivog korjena su obavezni humci (lubenice,dinje,jagode,krastavci,paprike...),a za ove ostale bi bili poželjni...
Svi koji žive od poljoprivrede takve biljke sade na povišeno,a amateri bi ih trebali slijediti...ja znam da to nije česta pojava po vrtovima na selu,ali ipak se nađe izuzetaka...

Ne treba ti za to kramp,motokultivator i Berta to odrade samo tako...
http://www.i.imgur.com/uZ6noHa.jpg
Takvu grdu zemlju nemam u svom plasteniku da se postaviš na trepavice, to kaj si ti napravio to je prestrašno. Zemlja mi je dosta rahla baš skoro poput pijeska jer je obilno gnojeno cijelu godinu. Imam svoj plastenik dug 7m i širok 2.8m i plastenik je već 5 godinu položen na blago kosom terenu tako da se voda nezadržava i nema nikakvih problema.


Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
na pijaci skupo sve ko´zeleno zlato..
nemogu nigdje nabaviti kovrčavi kelj...
Da sve je skupo tako da sam prisiljen saditi u vrtu koje šta, inače bi "bio gladan" već polovicom mjeseca da moram sve kupovat.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 22:15   #1299
uf, ovo sam baš dobro napiso..........


Di ćeš gore neg kišnog nevremena u mom sokaku, nemaš kaj radit neg lupat po tipkovnici, malo po gemištima i tak.....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 22:16   #1300
A zakaj si ti SAS uletil u moj pola post ?
Kaj ne gledaš TV ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.