Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2017., 13:10   #9081
Quote:
Zer kaže: Pogledaj post
Uostalom prestrujni ventil nije isto što i auto adapt na "pametnoj" pumpi kak ti tvrdis u ranijem postu.
Pumpa mjeri tlak preko senzora i regulira brzinu vrtnje da odrzava isti (konstantni) diferencijalni tlak.

Prestrujni ventil ako se diferencijalni tlak poveca od zadanog na skali, opruga se stisne i on otvori te prestrujava nazad odrzavajuci isti (zadani) diferencijalni tlak.

Jedno i drugo radi ono sto treba.
europe2seoul is offline  
Old 31.08.2017., 14:57   #9082
Sve sam proučio i svodi se na to da je sve to isto u klasama.
Kinezi s vrlo sličnim materijalim i mogućnostima. Čak i Grundfos
Prije je Wilo imao problema zbog loših (valjda plastičnih) ležaja, al sad stavljaju karbonske pa je to valjda dovoljno tvrdo. Ostali imaju keramiku. Elektronika...ko će ga znat, to se stalno mijenja u zadnje vrijeme paaa...

Budući da sam Grundfos eliminirao zbog cijene, moram birat između
Wilo Yonos Pico (finija regulacija od ostalih i displej)
Halm HEP Plus (jedan mod više od ostalih i displej)
IMP NMT (bez displeja za razliku od ostalih i s nešto manje mogućnosti, al radi ono što treba)

Sve su u istoj klasi potrošnje.

Kom bi više vjerovali u klasi do 900 kn za 25-60?

Trgovci mi govore da si uzmem tu i za podno u prizemlju zbog pojačanog otpora u cijevima (700 metara PE-RT).
Za podno u prizemlju nije dosta 25-40?
Curiosum is offline  
Old 31.08.2017., 15:01   #9083
Jel ima neko iskustva grijanja sa drvima u kombinaciji sa kamenim ugljenom?Peć Viadrus u 22, pet članaka.
Dimnjak pgm fi 20 cm
dejankockar is offline  
Old 31.08.2017., 15:10   #9084
Pumpe itekako dugo traju. 20 god je ništa za njih. Kavezni motor s potopljenim rotorom i keramički ležajevi - tu se nema šta potrošiti.
Nije točno da se pumpa stara 10 g. naradila.
Kavezni motor, još debelo predimenzioniran kao u pumpi je najrobusniji mogući (još je Tesla davno zaključio

A kurenje ugljena je trovanje ljudi. Zato u Sl. Brodu ima hrpa bolesnih, ne zbog rafinerije, nego zbog susjeda bosanaca koji lože ugljen i truju sebe i ostale
AKG is offline  
Old 31.08.2017., 15:18   #9085
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Pumpe itekako dugo traju. 20 god je ništa za njih. Kavezni motor s potopljenim rotorom i keramički ležajevi - tu se nema šta potrošiti.
Nije točno da se pumpa stara 10 g. naradila.
Kavezni motor, još debelo predimenzioniran kao u pumpi je najrobusniji mogući (još je Tesla davno zaključio

A kurenje ugljena je trovanje ljudi. Zato u Sl. Brodu ima hrpa bolesnih, ne zbog rafinerije, nego zbog susjeda bosanaca koji lože ugljen i truju sebe i ostale
Kao prvo nisam bosanac,a da cijene drva nisu prešle granice,recimo kod mene se agacija prodaje metar prostorni za 300 kuna,tak da dok ne zabrane loženje kamenim ugljenom boli me kiki.
dejankockar is offline  
Old 31.08.2017., 15:30   #9086
Nisam ni rekao da si bosanac. Ali ugljen je gadan, kancerogene ćestice lete okolo i truju okolinu. Super što tebe boli ona stvar, mene ne.
AKG is offline  
Old 31.08.2017., 15:35   #9087
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Nisam ni rekao da si bosanac. Ali ugljen je gadan, kancerogene ćestice lete okolo i truju okolinu. Super što tebe boli ona stvar, mene ne.
Nije svaki ugljen isti. ovo kod nas je srot. Da kod nas ima antracita kao sto ima u USA - ne mozes cisce gorivo...
europe2seoul is offline  
Old 31.08.2017., 19:08   #9088
Quote:
dejankockar kaže: Pogledaj post
Kao prvo nisam bosanac,a da cijene drva nisu prešle granice,recimo kod mene se agacija prodaje metar prostorni za 300 kuna,tak da dok ne zabrane loženje kamenim ugljenom boli me kiki.
Mora da je tebi lijepo biti sirovina da te ništa ne zabrinjava i da ne moraš misliti na druge. Imaš najjeftinije grijanje, i to ti je opet skupo.
davorradman is offline  
Old 31.08.2017., 20:05   #9089
Cool

Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Mora da je tebi lijepo biti sirovina da te ništa ne zabrinjava i da ne moraš misliti na druge. Imaš najjeftinije grijanje, i to ti je opet skupo.
Bilo je jeftino dok su drva bila jeftinija,sad baš i nije.Bolje bit sirovina nego se zimi smrzavat.
dejankockar is offline  
Old 31.08.2017., 20:29   #9090
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Samo moram reć da nije pravilo da večina radijatora mora biti zatvorena da bi se čulo zujanje. Zujanje se čuje i pri manjem % zatvorenih ventila.

Rekao bih da to ovisi o kompletnoj instalaciji, a ne samo ventilima. Pritvori ventil na određenom "pogrešnom" mjestu, uz sve druge otvorene i zuji. Što se onda prenosi po cijevima i čuje u drugim prostorijama. Po noći dok spavaš...
Pumpa veće snage od potrebne pa se čuje. Probao umjesto 60 W stavio 35 razlika ogromna, nema nikakvog šuma svejedno u kojoj su poziciji termoventili.
pzec is offline  
Old 31.08.2017., 20:34   #9091
Quote:
dejankockar kaže: Pogledaj post
Bilo je jeftino dok su drva bila jeftinija,sad baš i nije.Bolje bit sirovina nego se zimi smrzavat.
A kaj negdje pise da moras grijat cijelu kucu? Ja sam odrastao u stanu u kuci gdje se grijala kuhinja i dnevna soba sa jednom kaljevom peci (kroz zid na dvije strane/sobe) i to je to. potrosili smo 5-6 metra drva za cijelu zimu pa mi nista ne fali.

a usput gledam cijene ugljena - nije tako super jeftin vs drva
europe2seoul is offline  
Old 31.08.2017., 20:34   #9092
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Jasno. Iako tamo gdje ti je zidni termostat (glavni) tamo bi trebao imati termostatske ventile na skroz otvorene jer termostat vrsi regulaciju. Odnosno na tim radijatorima niti ne trebas imati termostatske ventile.

I sada ako je tih radijatora puno (moderan open-space design kuce) onda tih 2-3 po sobama mogu imati termostatski ventil a da imas fixnu pumpu jer nece bas zujati kada zatvore posto ima protoka po drugim radijatorima sa obicnim ventilima. No ako to nije slucaj bolje je imati pametnu pumpu ili klasicnu sa prestrujnim ventilom.

Kaj se tice termostata - imas sada ove nove programibilne; pa kazes da u 22h gasi grijanje, u 5-6 pali, pa ujutro grije, po danu manje itd. Znaci sve mozes programirati. A ima i party mod da ne gasi grijanje u 22h ako imas tulum
Zidni termostat u hodniku koji povezuje boravak i kuhinju sve otvoreno, nema vrata. Vrata samo na spavaćim sobama i kupaoni. Termostat mogu isključiti na večer pa ujutro uključiti ili ostaviti na nekoj zadanoj temperaturi. Ipak je to grijanje na drva pa kad moram ložiti mogu i nešto ručno okrenuti neki regulator polaznog voda ili slično, zašto mora biti motorni.
pzec is offline  
Old 01.09.2017., 06:29   #9093
Quote:
dejankockar kaže: Pogledaj post
Bilo je jeftino dok su drva bila jeftinija,sad baš i nije.Bolje bit sirovina nego se zimi smrzavat.
I dalje su drva jeftina, u usporedbi sa ostalim energentima.
Mene je zasvrbilo to da te boli kikica kad su ti drugi rekli da zagađuješ susjede. Loži ti ugljen, loži šta hoćeš, ali nije lijepo nikakav obzir pokazati.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kaj negdje pise da moras grijat cijelu kucu? Ja sam odrastao u stanu u kuci gdje se grijala kuhinja i dnevna soba sa jednom kaljevom peci (kroz zid na dvije strane/sobe) i to je to. potrosili smo 5-6 metra drva za cijelu zimu pa mi nista ne fali.
Ne kažem da je danas to prihvatljivo, ali i ja sam kao dijete spavao u sobi gdje se inje hvatalo po stropovima, a nemam puno godina
davorradman is offline  
Old 01.09.2017., 07:09   #9094
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pumpa mjeri tlak preko senzora i regulira brzinu vrtnje da odrzava isti (konstantni) diferencijalni tlak.

Prestrujni ventil ako se diferencijalni tlak poveca od zadanog na skali, opruga se stisne i on otvori te prestrujava nazad odrzavajuci isti (zadani) diferencijalni tlak.

Jedno i drugo radi ono sto treba.
Da, kaj se tiče protoka, ali ne i kaj se tiče potrošnje energije, jer je pumpa jednako opterećena bil prestrujni ventil otvoren ili zatvoren.

Ušteda energije na pumpama s elektroničkim pretvaračem je upravo u tome da one troše manje energije na manjim teretima.

Iako je tak svejedno koliko one troše, jer otpadna toplina ionak završava u prostoru i sustavu grijanja.
Zvon is offline  
Old 01.09.2017., 10:54   #9095
I trljaju ruke u HEP-u
I svako malo poskupljuju!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zer is offline  
Old 01.09.2017., 11:41   #9096
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Iako je tak svejedno koliko one troše, jer otpadna toplina ionak završava u prostoru i sustavu grijanja.
Da ali želimo se grijati na drva, a ne na struju
AKG is offline  
Old 01.09.2017., 12:21   #9097
Stara peć za centralno grijanje

Pozdrav svima, tražio sam no nisam pronašao temu gdje bi mi netko mogao potvrditi da li je stara peć na centralno dobra za korištenje, i kolika je njena isplativost..

Uglavnom, peć je zadnji put korištena prije 20-ak godina, gdje se za grijanje koristilo lož ulje. Na ložište je postavljen plamenik, koji se može maknuti te se ta peć može koristiti za grijanje na drva. Peć je velika, i koristila se za grijanje kuće od 4 etaže (po etaži 130m2) i pomoćne prostorije od 300m2.

E sada mene zanima, da li bi se ta peć mogla servisirat i osposobit, i koristiti za grijanje 2 etaže kuće? Da li bi ona trošila puno više drva no što bi to trošila neka manja peć dovoljna za grijanje tih dviju etaža?

Zahvaljujem na odgovorima i savjetima.

LP
seszar is offline  
Old 01.09.2017., 16:13   #9098
Tko nema auto volio bi da ga ima i ne sekira ga potrošnja a tko ima auto volio bi da što manje troši.
zoki ticić is offline  
Old 01.09.2017., 22:52   #9099
Poanta je da se nikaj energije ne gubi, već se (neznatno) manje plaća za razliku cijene gorivo-struja.
Jedino kaj uštedu na gorivu teško možemo primijetiti, a uštedu struje je lako za izmjeriti, pa zato "štedimo" novce na manje potrošene struje. Struju štedimo, ali toplinsku energiju nemremo.
Zvon is offline  
Old 01.09.2017., 22:55   #9100
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Poanta je da se nikaj energije ne gubi, već se (neznatno) manje plaća za razliku cijene gorivo-struja.
Jedino kaj uštedu na gorivu nemremo primijetiti, a uštedu struje je lako za izmjeriti, pa zato izgleda da "štedimo" struju. Struju da, ali energiju ne.
A cuj ak je pumpa u kotlovnici tih 30-50W nije da imas neki pozitivan doprinos.

na individualnom nivou ja bas ne bih gledao na ekektronsku pumpu kao bitan faktor u potrosnji struje nekog kucanstva. skurimo kWh na gluposti tak da je pumpa zanemariva.
europe2seoul is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.