Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2017., 11:21   #9221
I moja kotlovnica (ne samo Aikido) sa ferroli sunp7 + ferroli gn1no4 + 200 litarski spremnik je spojena prema dajcovoj priloženoj drugoj fotki,pumpu u krugu grijanja regulira sobni preko acc20,radijatore termostatski ventili,pumpu u kotlovskom krugu termostat na kotlu,kotlovski krug ltc100,polazni vod regulira troputni preko acc20, griju se najprije radijatori a tek puno kasnije spremnik,čini mi se u ovih par dana u probnom radu da sve radi savršeno-puno bolje nego prije sa stalnom cirkulacijom između spremnika i kotla i bez ltc100
mbukal is offline  
Old 14.09.2017., 11:26   #9222
@AKG
Razlika između prve i druge slike u načinu spajanja je u korist prve, objašnjeno u postu prije. Izvedeno stanje u drugoj je dobro isto kao i prvoj. Temeljna razlika je u spoju sve u spremnik pa iza spremnika potrošači, dobro za neke druge oblike izvora ali drva i običan kotao ne, i ovo što imamo na te dvije slike. Ako može pojašnjenje zašto je druga kombinacija bolja od prve, volio bi čuti. Imao i opisao istu.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 11:30   #9223
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
I moja kotlovnica (ne samo Aikido) sa ferroli sunp7 + ferroli gn1no4 + 200 litarski spremnik je spojena prema dajcovoj priloženoj drugoj fotki,pumpu u krugu grijanja regulira sobni preko acc20,radijatore termostatski ventili,pumpu u kotlovskom krugu termostat na kotlu,kotlovski krug ltc100,polazni vod regulira troputni preko acc20, griju se najprije radijatori a tek puno kasnije spremnik,čini mi se u ovih par dana u probnom radu da sve radi savršeno-puno bolje nego prije sa stalnom cirkulacijom između spremnika i kotla i bez ltc100
Naravno da je bolje već sam komentirao i prije i nakon prepravke, pohvalio.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 11:34   #9224
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
Nedoumica umjesto VTA32 mi nude MUT TERMOSTATSKI MIŠ VENTIL 1" 30-60°C TWR-RAW 7.030.00847
http://www.dinop.hr/hr/artikl/mut-au...0-00847/795095
U teoriji bi to trebalo biti isto, a u praksi?, ima tko kakva saznanja
U praksi MUT ima bolju ručicu za regulaciju i možda skuplji. VTA322 košta oko 330,00 kn i radi već 3 godine, kad crkne isti takav, malen ( kratak ) navoj pa treba kudjelja i mast za kudjelju.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 16:25   #9225
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
@AKG Ako može pojašnjenje zašto je druga kombinacija bolja od prve, volio bi čuti. Imao i opisao istu.
Ova druga ima malo duže cevi inače su iste!
goranto is offline  
Old 14.09.2017., 17:18   #9226
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Prvi odgovor o visini troputnog ventila u prostoru, i tu je došlo do krađe djela povratne vode iz radijatore, jer vodu ne putuje do dna cijevi u donju zonu ili kotao bez spremnika nego su u termo ventilu troputnom miješa i vraća u radijatore.
Doći će do krađe dijela povratne vode iz radijatora ako je 3p ventil postavljen niže u prostoru? Sorry, ali zakopavaš se sve dublje! Centralno grijanje je zatvoreni sustav pod tlakom i, pod uvjetom da je potpuno odzračen, cirkulacija njime će se odvijati onako kako to "kaže" pumpa, položaj ventila i cijevi. Da li je ventil postavljen na 1m ili 1,3m visine je nebitno.

Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Moj izabrani VTA322 je samo za to što ima odgovarajući priključak , muški od 1 cola pa tako izbor pao na isti. Služi za toplu vodu pa ne vidim razlike u skupljoj varijanti koja ima istu ulogu.
VTA322 ima vanjski navoj, a ima ga i VTA372. Isto tako, postoji od 1". Bitna razlika između njih je protok, koji je kod VTA372 oko 120% veći. Da si imao njega umjesto VTA322 prije nego si radio preslagivanje cijevi, možda bi ti i termosifonika bolje odrađivala kad nestane struje.

Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Oko ventila bi završio s tim da još jednom ponovim ono oko uzimanja i vraćanja, što se ne razumijemo. Ako se iz radijatora vraća neka količina u litrama a ulazi A i B otvoreni, tada će se iz ulaza A i ulaza B miješajući dobiti novonastala temperatura i količina koja putuje prema AB , višak iz B se vratiti u kotao ili spremnik, samo onoliko koliko je prošlo kroz ulaz A. Znači koristi se i voda povrata i voda ulaza u miješajući ventil. To sam tvrdio, možda na način koji nije svakom jasan pa stoga ponavljam drugačije.
Tako nisi tvrdio ranije, nego si se sada ispravio.

Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
O rasporedu na cijevi sam i prije napisao prilikom odgovora @goranto da je i to bolja varijanta od one u kojoj se sva stvorena energija izvlači iz kotla u spremnik, pa se ista koristiti na potrošače.
Tako ni ne radi. Iako je spremnik ispred, i dalje je prioritet ima krug grijanja kad radi njegova pumpa. Pobogu, pa ne pričamo o protočnom spremniku koji se prvo mora zagrijati da bi krenulo grijanje kuće.

Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Znači to je slično ali nikako isto. Spremnik nema pumpu kako si napisao, što je sa pumpom koja rashlađuje kotao, uzima vodu iz kotla i miješa je sa vodom iz spremnika koji je spojen debljom cijevi i samim tim vuče u spremnik toplu vodu iz kotla, to je pumpa spremnika i kotla, tako je možemo nazvati.
Ne možemo je tako nazvati! Ta je pumpa, koliko od spremnika, toliko i od kruga grijanja, upravo zbog paralelnog spoja to dvoje. Očito je da ne razumiješ kako se kod takvog spoja odvija cirkulacija.

Da ne duljim dalje, imaš iskustva iz svoje kotlovnice i samo na osnovu nje donosiš zaključke i ostalima dijeliš savjete. S druge strane, imamo dosta primjera iz prakse koji dokazuju da nisi u pravu. Obišao sam dosta kotlovnica koje su mi dokazale da tvoja teorija "ne igra", a među njima je i "Aikido" kotlovnica u kojima smo kolega ramzay, AKG i ja odradili svaki svoj posao. Ja nemam problema s time da hvališ svoju shemu kotlovnice (koja je dobra - i ja je koristim), ali mi smeta kada (neutemeljeno) blatiš ovu drugu shemu kao neispravnu, a razlike među njima su praktički nikakve.
dajc is offline  
Old 14.09.2017., 17:23   #9227
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
@AKG
Razlika između prve i druge slike u načinu spajanja je u korist prve, objašnjeno u postu prije. Izvedeno stanje u drugoj je dobro isto kao i prvoj. Temeljna razlika je u spoju sve u spremnik pa iza spremnika potrošači, dobro za neke druge oblike izvora ali drva i običan kotao ne, i ovo što imamo na te dvije slike. Ako može pojašnjenje zašto je druga kombinacija bolja od prve, volio bi čuti. Imao i opisao istu.
Možeš to objašnjavati još 200 puta. To ne znači da je točno, kao što i nije. Temeljna razlika je da razlike nema.

Druga kombinacija nije bolja, što nitko nije ni tvrdio. Iste su!
dajc is offline  
Old 14.09.2017., 17:28   #9228
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
Nedoumica umjesto VTA32 mi nude MUT TERMOSTATSKI MIŠ VENTIL 1" 30-60°C TWR-RAW 7.030.00847
http://www.dinop.hr/hr/artikl/mut-au...0-00847/795095
U teoriji bi to trebalo biti isto, a u praksi?, ima tko kakva saznanja
Isto kao i VTA322, to nije ventil za centralno grijanje radijatorima, već za miješanje sanitarne vode i (eventualno) za podno grijanje. Ti ventili imaju znatno slabiji protok od onog koji je potreban za radijatorsko grijanje. Nitko to ne gleda, ali treba pogledati "Kvs" vrijednost ventila prije kupnje.
dajc is offline  
Old 14.09.2017., 17:54   #9229
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Isto kao i VTA322, to nije ventil za centralno grijanje radijatorima, već za miješanje sanitarne vode i (eventualno) za podno grijanje. Ti ventili imaju znatno slabiji protok od onog koji je potreban za radijatorsko grijanje. Nitko to ne gleda, ali treba pogledati "Kvs" vrijednost ventila prije kupnje.
Nigdje na uputama nisam pročitao Kvs podatak, eto nešto sam naučio, hvala.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 18:11   #9230
@dajc
Ispravak pogrešnog navoda napisao sam da povratna cijev i miješajući ventil trebaju biti u visini preko gornje polovice visine spremnika, to kad gledamo na vodu u zatvorenom sistemu nema neke razlike, u praksi se pokazalo bolje.
Nekoliko puta sam izvodio pokuse kod sebe pa o istim pišem.
Ako radiš po kotlovnicama onda i imaš bolje znanje o njima, podjeli ga sa nama koji manje znamo. Vidim kod drugih ljudi užas od grijanja općenito i kotlovnice posebno, pa pričam o nekoj boljoj varijanti, ne plaća mi nitko ništa za isto. Vrijedi stalno učiti to radim cijeli život, o cjevovodu i posudama ne bi raspravljao, napisao sam da je to za inžinjere koji se bave mehanikom fluida. Izabrao sam svoje riješenje jer sam čitajući i učeći od drugih, zaključio da je tako bolje, mijenjao i vidio razlike. Nikada nisam blatio ničije riješenje niti rad, to i ne radim pišem o onom što mislim da je dobro, svi imamo pravo osporavati argumentima isto i ukazivati na dobro ili loše.
Zahvalan sam svima koji komentirajući produbljuju moje znanje koje sam imao malo i nikakvo o istom. Neki ljudi napišu jednu do dvije riječi na koje se može i pogrešno odgovoriti, što i nije neko zlo. Ili sve krene u drugom pravcu, kao što je i ovaj naš slučaj.
Primjer,
Sad nakon trećeg objašnjenja rada troputnog ventila dođemo do toga da se ne razumijemo a ne da ne znamo o čemu pišemo.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 19:03   #9231
prvenstveno dajcev/ramzayev a zatim čitajući forum/e zaključi kojim ostalim članovima još možeš vjerovati na riječ i njihov tekst treba par puta pročitati, razmisliti što su rekli, za nas krajnje korisnike ssm bitna su konačna rješenja-ne filozofija i naučna dokazivanja što/kako /zašto, ako trenutno nemaš financijske mogućnosti za napraviti po danom prijedlogu skrpaj najjednostavnije/najjeftinije ali što bliže tome prijedlogu, iz jednostavnog razloga da poslije možeš jednostavno nadograđivati/raditi preinake kad stekneš financijske mogućnosti, ako možeš financijski pratiti dati prijedlog napravi odmah kako ti je rečeno, eksperimentirati što bude bilo kad bude bilo je loša odluka koja vodi ili u bezuvjetnu totalnu kapitulaciju odustajanjem od takvog načina grijanja ili kompromisno rješenje/kapitulaciju u obliku da se pozove pravi majstor da napravi kotlovnicu i plati se puna poštena cijena za njegovo znanje i rad
mbukal is offline  
Old 14.09.2017., 19:43   #9232
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
prvenstveno dajcev/ramzayev a zatim čitajući forum/e zaključi kojim ostalim članovima još možeš vjerovati na riječ i njihov tekst treba par puta pročitati, razmisliti što su rekli, za nas krajnje korisnike ssm bitna su konačna rješenja-ne filozofija i naučna dokazivanja što/kako /zašto, ako trenutno nemaš financijske mogućnosti za napraviti po danom prijedlogu skrpaj najjednostavnije/najjeftinije ali što bliže tome prijedlogu, iz jednostavnog razloga da poslije možeš jednostavno nadograđivati/raditi preinake kad stekneš financijske mogućnosti, ako možeš financijski pratiti dati prijedlog napravi odmah kako ti je rečeno, eksperimentirati što bude bilo kad bude bilo je loša odluka koja vodi ili u bezuvjetnu totalnu kapitulaciju odustajanjem od takvog načina grijanja ili kompromisno rješenje/kapitulaciju u obliku da se pozove pravi majstor da napravi kotlovnicu i plati se puna poštena cijena za njegovo znanje i rad
Potpisano od riječi do riječi. Meni su majstori koje sam pošteno platio upropastili grijanje, sad imam grijanje a prije kako se kaže drek.

Eto kod nas običaj da od ničega napravimo problem, zamolio bi tebe koji često komentiraš sve oko grijanja da prokomentiraš što sam napisao kao odgovor članu @goranto na primjedbu kako radi troputni ventil za napajanje radijatora. Da li je odgovor pogrešno napisan ili nije.

"Kad pumpa povuče vodu iz kotla i iz povrata miješa se na 50°C i putuje prema radijatorima, povratni vod se grije i voda iz povrata ne putuje do donje zone spremnika nego se u VTA322 vraća natrag u radijatore i dodaje po potrebi nešto iz toplog kraka, iz kotla. Zato VTA322 treba biti više od polovice spremnika" eto oko toga smo napravili cijelu nauku dok nisam napisao da je A+B=AB što je trebao biti odgovor prvi put pa završena priča.
pzec is offline  
Old 14.09.2017., 21:14   #9233
[IMG][/IMG]

Ovu smo šemu komentarisali pre godinu dana.Brojevi označavaju litre protoka a strelice smer.Označeni su i kružni tokovi koje su izazvale samo dve pumpe.Biće poučno za sve da se komantariše.3k ventili su na pola otvoreni-zatvoreni.Tokovi su ispravni ili ne ?
goranto is offline  
Old 14.09.2017., 21:26   #9234
dajc imaš

:klap::klap::klap:
mranderson is offline  
Old 15.09.2017., 00:37   #9235
Talking

Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
dajc imaš
Auuuu koliko pijače...ziher bude u jutro bolila glava...znam iz iskustva ali si ne mogu pomoć...
cajtraga is offline  
Old 15.09.2017., 07:53   #9236
Da! Treba to utankirati, a i poslije istočiti!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 15.09.2017., 11:54   #9237
Quote:
dajc kaže: Pogledaj post
Isto kao i VTA322, to nije ventil za centralno grijanje radijatorima, već za miješanje sanitarne vode i (eventualno) za podno grijanje. Ti ventili imaju znatno slabiji protok od onog koji je potreban za radijatorsko grijanje. Nitko to ne gleda, ali treba pogledati "Kvs" vrijednost ventila prije kupnje.
Hvala!
Toma pustinjak is offline  
Old 15.09.2017., 13:46   #9238
[QUOTE=Toma pustinjak;65517121]Hvala![/QUOVTA
VTA 572, 1" temperaturni raspon 30-70 stupnjeva, nema nitko u ponudi (jedan veći trgovac je rekao da su ga i prestali proizvoditi)
Sad preostaje VTA 372, 30-70 stupnjeva, KVS 3,4 - njega isto ne drže, pa ako ima tko da mi preporuči trgovca koji spomenute ventile, najljubaznije molim da to podijeli samnom
Ako sam dobro shvatio spomenuti ventili u spomenutom temperaturnom rasponu su za centralno grijanje na radijatore, prema njihovoj brošuri

http://www.esbe.eu/hr/en/products/th.../vta370-vta570

Možda ima netko alternativni rješenje
Toma pustinjak is offline  
Old 15.09.2017., 16:38   #9239
[QUOTE=Toma pustinjak;65519095]
Quote:
Toma pustinjak kaže: Pogledaj post
Hvala![/QUOVTA
VTA 572, 1" temperaturni raspon 30-70 stupnjeva, nema nitko u ponudi (jedan veći trgovac je rekao da su ga i prestali proizvoditi)
Sad preostaje VTA 372, 30-70 stupnjeva, KVS 3,4 - njega isto ne drže, pa ako ima tko da mi preporuči trgovca koji spomenute ventile, najljubaznije molim da to podijeli samnom
Ako sam dobro shvatio spomenuti ventili u spomenutom temperaturnom rasponu su za centralno grijanje na radijatore, prema njihovoj brošuri

http://www.esbe.eu/hr/en/products/th.../vta370-vta570

Možda ima netko alternativni rješenje
Kod mene oko 40 litara radijatori i cijevi, radi VTA322 već 3 godine.

link za VTA572
https://termometal.hr/ventil-mjesaju...proizvod-4020/
pzec is offline  
Old 15.09.2017., 17:04   #9240
Mislim da taj VTA572 u Termometalu ne odgovara. Po šifri proizvoda (31700200) bih rekao da se radi o ventilu područja 20-43°C. Za svaki slučaj ih treba nazvati i provjeriti.
dajc is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.