Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 23:18   #1
Što kad koristite lijek na popisu opojnih droga?

Edo Maajka "pao" s Lexaurinima...

Quote:
OVAJ se put ne radi o Lexaurinima - pratećem bendu bosanskog repera, već o tabletama za smirenje koje je imao kod sebe za vrijeme riječkog Hartera festivala. Policija mu ih je oduzela, a on tvrdi da za njih ima liječnički recept.

Osim što je proteklog vikenda nastupio na Hartera festivalu u Rijeci, bosanski reper Edo Maajka imao je bliski susret s policijom, i to zbog tableta koje su pronašli kod njega. Radi se o Lexaurinima, koji se koriste za ublažavanje laganih psihičkih poremećaja te za ublažavanje tjeskobe, a nalaze se na popisu opojnih droga.

Maajka tvrdi kako za njih ima liječnički recept, pa će, ukoliko dokaže da tablete legalno posjeduje, proći bez ikakve prijave. Inače, njegov prateći bend također se zove Lexaurini, a poznanici Ede Maajke tvrde kako ih je počeo uzimati nakon rastave braka, koja je za njega navodno bila vrlo stresna i bolna.
Recite mi... Kad uzimate lijekove u ljekarni predajete recept, a natrag dobivate samo račun. Da vam se desi isto što i Edi, a nije niti prvi niti jedini, šta onda?
Em vas osramote, em tretiraju ko kriminalca....
Zar ne bi trebalo nešto po tom pitanju napraviti?
Npr. da vam doktorica lupi žig na kutije lijekove?
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 02:06   #2
ne imaš u kartonu/protokolu zapisano tko je prepisao lijek a svaka ljekarna ima taj recept,zapravo se daje dupli recept za narkoanalgetike...možeš provjerit dakle kod ordinarijusa il u ljekarni...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 02:40   #3
Da, ali zar je potrebno proći kroz cijelu torturu pretraživanja torbe, sramoćenja pred policijom, eventualno privođenja...? I ne radi se samo o brukanju nego i stigmi koja je vezana za psihofarmake. Zamisli da nitko ne zna da ih uzimaš i onda se u bircu u kojem sjediš desi racija i uskoro 50-ak ljudi sazna da si na farmakoterapiji....
Znam da mogu dokazati da su mi propisani, ali ne mogu to na licu mjesta.
Edo je imao sreće možda zato što je poznata osoba. Sjećam se da sam na ovom forumu čitala post jedne djevojke koja je završila u postaji zbog, čini mi se, Xanaxa.
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 17:26   #4
to je još jedan od nonsensa.
u autu možeš voziti bocu alkohola, ali ne daj Bože kutiju Lexaurina od 1,5 mg koji si KUPIO bez recepta, i još te pitaju jednu ili dvije kutije, u ljekarni. nemreš voziti auto ako si popio sirup protiv kašlja jer nemaš 0,00 alkohola u krvi, ali ako si umjereno nadrogiran, a MILI nemaju opremu za provjeru, prođeš bez problema.
ako imaš u autu lovački nož u koricama ili ne daj Bože skakavac - e nema to - ali zato onaj veliki za svinjokolju - nema problema.
imaš pravo. sramoćenje za ništa. tko danas ne pije neki od tih psihofarmaka? vjerojatno samo oni koji zbog toga prave shou, jer da piju bili bi smireniji i imali više razumijevanja za druge.
e i to je život
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 17:58   #5
Iskreno, o lijekovima, tako i psihofarmacima znam jako malo. Ne znam koji se sve mogu dobiti bez recepta niti koji su točno na popisu "opojnih droga".
Ne koristim ih od listopada, ali sam od tad često u torbi držala Xanax, zlu ne trebalo, iz navike i jer mi je davao određen osjećaj sigurnosti, često ne razmišljajući da prenosim drogu.

Vjerujem da ste primjetili da u SAD-u (a mislim da je u VB slično), pacijenti ne dobivaju lijekove s recepata u originalnoj ambalaži nego u bočicama na kojima je, uz ostalo, i njihovo ime. Dakle, zaustavi li vas policajac ondje, dovoljno je samo da se ime na bočici podudara s imenom na osobnoj i on vas dalje više nema šta pitati.
Nisam pobornik toga da na lijekovima piše moje ime, ali možda broj zdravstvene, nekakav žig od doktorice, nešto...
I ne odnosi se to samo na psihofarmake nego i druge lijekove koji spadaju u kategoriju onih koji se mogu zlorabiti: analgetici, tablete za spavanje...

Ne mogu si pomoć a da ne zamislim scenarij sličan ovom:
- Racija... Ajmo osobne...
Gospođice, kakve su ovo tablete? Imate vi recept za to?
Za smirenje? A zbog čega se vi to imate uznemiravati? Mladi ste, vidim studirate, mama i tata vas financiraju, šta vam fali?
Kakav poremećaj? (sad mu ruka polagano kreće prema opasaču i zaustavlja se na futroli pištolja koju otkopčava)
Da vi to mene ne lažete, jel? Kako ja znam da niste ovo kupili na ulici od nekog dilera, ha? Ajmo mi fino u postaju, pa ćete nam sve lijepo objasniti... samo mi nemojte neki napad dobiti, auto je friško opran... eh ti narkomani...

Naravno razgovor je bio dovoljno glasan da je upravo pola vašeg prebivališta saznalo vaše ime i prezime, ime oca, majke, JMBG, što studirate, koja vam je eventualna dijagnoza, koliko dugo i što pijete i tko vam je doktor opće prakse...
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 18:43   #6
je li moguće kod liječnika koji ti prepiše lijek zatražiti potvrdu da ga piješ? s pečatom i ostalim..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 19:55   #7
mislim da je najjednostavnije rješenje a onda i prestaje opravdani strah od dovođenja u neugodnu situaciju slijedeće: liječnik može prepisati i tzv. privatni recept. na njemu se nalazi ime i prezime, naziv lijeka, jačina lijeka i kako ga uzimati te normalno potpis i faksimil liječnika. na taj recept možeš lijek KUPITI u ljekarni i oni su ti dužni recept vratiti jer za njih relevantne podatke koji se nalaze na receptu moraju prepisati, a budući da si lijek KUPILA on, recept, im više ne treba. ti recept zajedno sa lijekom nosiš sa sobom i to je to. jedino kod vožnje automobilom ne smiješ biti pod utjecajem tog lijeka, ako piše da smanjuje psihomotorne sposobnosti i .... sve ono što slijedi. naravno da ti liječnik neće taj recept napisati ako ti lijek nije potreban, a ako jest, onda mu objasni svoje bojazni i vjerujem da će to napraviti.
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 20:37   #8
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
mislim da je najjednostavnije rješenje a onda i prestaje opravdani strah od dovođenja u neugodnu situaciju slijedeće: liječnik može prepisati i tzv. privatni recept. na njemu se nalazi ime i prezime, naziv lijeka, jačina lijeka i kako ga uzimati te normalno potpis i faksimil liječnika. na taj recept možeš lijek KUPITI u ljekarni i oni su ti dužni recept vratiti jer za njih relevantne podatke koji se nalaze na receptu moraju prepisati, a budući da si lijek KUPILA on, recept, im više ne treba. ti recept zajedno sa lijekom nosiš sa sobom i to je to. jedino kod vožnje automobilom ne smiješ biti pod utjecajem tog lijeka, ako piše da smanjuje psihomotorne sposobnosti i .... sve ono što slijedi. naravno da ti liječnik neće taj recept napisati ako ti lijek nije potreban, a ako jest, onda mu objasni svoje bojazni i vjerujem da će to napraviti.
Za privatni recept nisam nikad čula, ali to je najvjerojatnije zato što izbjegavam čekaonice svih vrsta zdravstvenih ustanova pa nemam di pokupit takve informacije...
Dakle, postoji neki način. Hvala na informaciji! Vidim da nije samo meni novost!
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 21:02   #9
kaži hvala Bogu što ne vidiš čekaonice. one te samo učine bolesnima. ja sam to do pred nekoliko godina mogla, ali znaš onu pjesmicu "postolar i vrag", sa stihom
ide vrijeme dođe rok,
eto vraga skok na skok.
ovo vrag prevedi sa emfizemom i tu smo.
usput: ako pušiš BACI CIGARETU
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 23:44   #10
istina je da naš zakon nije sustavno pristupio rješavanju toga problema iako problem postoji.

policija ima pravo i obavezu privesti svakoga u koga pronađe 2mg normabela ili 1,5 mg lexaurina, ako se osoba ponaša neprilično, sumnjivo ili odaje znakove da je pod utjecajem narkotika.

preporučam svima da ne uzimaju (traže) lakše anksiolitike od liječnika OP, već da lijekove piju po preporuci psihoterapeuta.

nalaz psihijatra možete fotokopirati, ovjeriti, nositi sa sobom i policija vas neće privesti
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 16:17   #11
J imam privatni recept,na kojem piše što sve pijem i žig doktora.E sad,glupo mi je nositi recept sa sobom u grad.Nekad i zaboravim.Isto tako,Xanax nosim za svaki slučaj pa si ponesem 1-2 tablete.Dok su mi za vrijeme racije to našli ja sam objašnjavala,pričala itd.itd.,ponudila se da im donesem recept jer ga nisam imala kod sebe i ništa nije pomoglo.Ok,ako se te tablete i nalaze na popisu opojnih droga sve 5,ali nije li u tom slučaju normalno barem utvrditi da li je osoba već evidentirana kao ovisnik ili barem konzument određenih droga,i ima li do sada nekih prijava?Nego sam ja bez ikakve provjere prošla kroz neugodnost,uopće ne želim reći pred kolikim brojem ljudi,da bi nakon par sati nazvali moje starce i pustili me.Ako je već i to bilo dovoljno,zašto ih nisu nazvali odmah?!!!
starr* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 18:24   #12
Quote:
starr* kaže: Pogledaj post
J imam privatni recept,na kojem piše što sve pijem i žig doktora.E sad,glupo mi je nositi recept sa sobom u grad.Nekad i zaboravim.Isto tako,Xanax nosim za svaki slučaj pa si ponesem 1-2 tablete.Dok su mi za vrijeme racije to našli ja sam objašnjavala,pričala itd.itd.,ponudila se da im donesem recept jer ga nisam imala kod sebe i ništa nije pomoglo.Ok,ako se te tablete i nalaze na popisu opojnih droga sve 5,ali nije li u tom slučaju normalno barem utvrditi da li je osoba već evidentirana kao ovisnik ili barem konzument određenih droga,i ima li do sada nekih prijava?Nego sam ja bez ikakve provjere prošla kroz neugodnost,uopće ne želim reći pred kolikim brojem ljudi,da bi nakon par sati nazvali moje starce i pustili me.Ako je već i to bilo dovoljno,zašto ih nisu nazvali odmah?!!!
nosi ga redovito sa sobom, pa nećeš imati neugodnosti.
u toj raciji policija je vjerojatno pronašla (kod nekoga) i malo "ozbiljnije" narkotike, pazila da im tko od "ozbiljnijih" dilera ne umakne i još brdo posla su radili za koji ti ni ne znaš, e pa nemaju vremena isti tren se brinuti za svaki pojedinačni xanax i pravdanja, jer ima i heroinskih ovisnika koji u sebe imaju samo xanax (taj tren), pa isto govore što i ti.

nadam se da sam ti bar malo razjasnio postupak policije, mada ti izaziva neugodu.

postupak policije sličan je u svim zemljama EU. (a i naša ga policija već dugo primjenjuje).
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 21:09   #13
normall imaš potpuno pravo, sviđalo se to nama u tom trenu ili ne.

normall, ti si po lokaciji tu negdje na istoku kao i ja (ono selo iz kojeg pucaju po oblacima) pa onako samo zbog toga ja bih se usudila pitati, jel' to tvoja slika ili samo avatar ? ulijeva mi silni strah. stvarno!
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 02:22   #14
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
nosi ga redovito sa sobom, pa nećeš imati neugodnosti.
u toj raciji policija je vjerojatno pronašla (kod nekoga) i malo "ozbiljnije" narkotike, pazila da im tko od "ozbiljnijih" dilera ne umakne i još brdo posla su radili za koji ti ni ne znaš, e pa nemaju vremena isti tren se brinuti za svaki pojedinačni xanax i pravdanja, jer ima i heroinskih ovisnika koji u sebe imaju samo xanax (taj tren), pa isto govore što i ti.

nadam se da sam ti bar malo razjasnio postupak policije, mada ti izaziva neugodu.

postupak policije sličan je u svim zemljama EU. (a i naša ga policija već dugo primjenjuje).
pa ako je racija već upala onda zna šta traži i koga, a nju je odvelo zato jer ne može na licu mjesta stupiti u kontakt sa doktorom ili roditeljima ili nekim trećim ko bi potvrdio sve to, recept se uvijek nosi sa sobom i kad je pretres izvadi se skupa sa tabletama i tu staje sve
 
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 14:34   #15
Liječnici bi na takve stvari trebali upozoravati! Meni nitko nije rekao za to da mogu zadržati recept odnosno zatražiti privatni, a vidim da nisam jedina.
Zar nije smiješno da sam za to morala saznati preko foruma, a ista osoba koja prepisuje te lijekove tko zna koliko puta na dan nije mi se to sjetila reći...
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 16:52   #16
Quote:
[Ciara] kaže: Pogledaj post
Liječnici bi na takve stvari trebali upozoravati! Meni nitko nije rekao za to da mogu zadržati recept odnosno zatražiti privatni, a vidim da nisam jedina.
Zar nije smiješno da sam za to morala saznati preko foruma, a ista osoba koja prepisuje te lijekove tko zna koliko puta na dan nije mi se to sjetila reći...
ne radi se o receptu, već o nalazu i mišljenju psihijatra, u kojemu stoji da ti je prepisano npr o,5 mg xanaxa 3x1.

znači, u nalazu i mišljenju psihijatra piše tvoja dijagnoza i količina lijeka koji smiješ uzimati.

za policiju recept u tom momentu ne znači ništa, jer se recept može lako falsificirati dok nalaz psihijatra ne.

ponavljam, za psihofarmake idite k psihijatru, a ne da vam ih unedogled propisuju liječnici/ce opće prakse koji nisu educirani za to, niti bi smjeli propisivati psihofarmake (i to lakše) duže od tjedan dana, bez da vas upute specijalistu.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 14:28   #17
Drugim riječima, povijest bolesti, jel tako?
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 15:06   #18
Pitam zato što jedno imam, drugo nemam...a mislim da na oba piše koja je terapija propisana, ako se ne varam...
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 19:08   #19
Katastrofa.... mojoj mami danas na granici uzeli sve lexaurine ... i bila na ispitivanju i platila 500,00 kn kazne...... pa sta misle da zena od 60 i nesto godina dila lexaurinima?????????? Pa ovo je katastrofa
ivana_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 19:18   #20
Quote:
ivana_5 kaže: Pogledaj post
Katastrofa.... mojoj mami danas na granici uzeli sve lexaurine ... i bila na ispitivanju i platila 500,00 kn kazne...... pa sta misle da zena od 60 i nesto godina dila lexaurinima?????????? Pa ovo je katastrofa
A koliko je imala Lexaurina?
Inače policiji i carinicima nije posao da pretpostavljaju. Ona je imala psihotropne lijekove bez neke potvrde da su njeni i slijedilo je to što je.

Moj savjet svima je da si u apoteci (ima čak i u DM-u) kupe one male kutijice gdje ima 7 pretinaca za lijekove i unutra stave tablete. Ili imati kopiran zadnji nalaz gdje se vidi propisana th.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.