Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 01:45   #201
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ima nečeg u što veliš, zamisli u judaizmu danas 0,0001% onog starozavjetnog.

Zašto su iz Egipta pobjegli i neEgipćani? I koliko dugo im potrajao famoz prebjega?
Tora spominje mnoštvo ljudi. S Izraelcima su izašli i neki drugi a i neki Egipćani Ti su najviše kukali na Mojsija i napavili zlatno tele.

U ondašnjem i današnjem judaizmu nema velikih razlika. A judaizm nastaje tek nakon objave Boga cijelom narodu i tada je to mnoštvo ustanovljeno kao narod.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:02   #202
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Tora spominje mnoštvo ljudi. S Izraelcima su izašli i neki drugi a i neki Egipćani Ti su najviše kukali na Mojsija i napavili zlatno tele.
Ne znam što priča Tora al znam što je Mojsije sam napisao, zbilja mora da mu došlo boli me želudac zbog ovih nevjernika kojih poveo sobom ostavio na trenutak a oni ko divlji tinejđeri tulumare, zbog njih sam morao razbiti kamen zakona i vratiti se nazad na Sinaj nadajući se ovog drugog puta kad siđem pronaći ću normalne ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:05   #203
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ne znam što priča Tora al znam što je Mojsije sam napisao, zbilja mora da mu došlo boli me želudac zbog ovih nevjernika kojih poveo sobom ostavio na trenutak a oni ko divlji tinejđeri tulumare, zbog njih sam morao razbiti kamen zakona i vratiti se nazad na Sinaj nadajući se ovog drugog puta kad siđem pronaći ću normalne ()
Nije u bilo lako to je sigurno. Ali izdržao je.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:07   #204
Ne znaš što priča Tora a pročitala si ju 4,5 puta kako si prije navela?!
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:13   #205
Nešto si pobrkao, rekla sam da sam sveukupnu Bibliju pročitala x3 a sad me čeka x4

od A do Ž

i zato rekoh da ovdje ima boljih od mene, oni Bibliju pročitali x5/6
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:20   #206
I s 3 puta bi trebala malo više znati nego što se vidi po tvoim upisima. Btw. nije dovoljno samo gutati stranice, treba i razumijeti napisano.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 02:33   #207
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
I s 3 puta bi trebala malo više znati nego što se vidi po tvoim upisima. Btw. nije dovoljno samo gutati stranice, treba i razumijeti napisano.
Izgleda malo znaš o pismoznalcima, znaš oni ti se naprave neznajući samo da bi vidjeli kojom trasom furate vi koji mislite pametniji ste.

Ko je kog razočarao, što misliš, ha ()
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:38   #208
Biblijske priče je moguće dokazati. Zato jer su to povjesne knjige. Dakle radi se o povjesnim činjenicama.Ali postoje tu i nekii problemi. Biblijski tekstovi ne samo iz Novog Zavjeta nego i iz starog zavjeta su napisani oko 1.000 ili 2.000 godina poslije događaja. Moguće je dokazivati da su biblijski pisci pisali povijest svijeta i povijest izraela. U ono vrijeme nije postojalo nešto poput arhive i pouzdanog čuvanja podataka. Imali su mitološke priče i pomoču mitoloških priča su napisali povijest. Naravno da njima nužno nije bio cilj mitologija. Oni su jednostavno vjerovali da su to činjenice.

Zbog toga je izvore za Bibliju najlakše naći u mitologijama svijeta a najviše iz Egipta, Mezopotamije i Grčke.

Grci su imali boga mora. Egipćani su znali za mnoge vode, rijeke, jezera, mora ali njima je nil bio najvažnija voda. ne kaže se uzalud da je Egipat dar Nila. Nil se redovito izlijevao. voda je natapala zemlju a mulj je bilo đubrivo. zato je egipat iskoristio tu prirodnu pojavu. Za razliku od grka egipćani su imali Boga potopa ili opčeg potopa ili boga voda koji se zvao NUN. To je isto ime kao i Noa.

Dakle Biblijski Noa je Egipatski bog opčeg potopa Nun ili grčki bog mora Posejdon.

Egipčani su vjerovali da je u početku cijela zemlja bila potpuno pokrivena vodom. To je isto što i opči potop ili opis prvog dana stvaranja u Bibliji. Iz opčeg potopa je izronila pragora ili prva gora a na njoj se pojavljuju 4 Boga. Prvi dan stvaranja je i nastao iz opisa poplave Nila u Egiptu.

Zato je Noa u Arki sa svojom djecom kojih je četiri. Ali na pragori je počelo stvaranje. Zar je onda čudno što se na Arci nalaze sve životinje na svijetu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 03:40   #209
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post


Dakle Biblijski Noa je Egipatski bog opčeg potopa Nun ili grčki bog mora Posejdon.
Eto, ean od primjera zašto je ljudima to sve jedno te isto.

Pitanje za razmišljanje: jeste li posumnjali davidova lažna zvijezda prikazivala se još u doba starog Egipta

u SZ knjige proroka kud dalje tim bolje upozoravali na lažnog duha
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 22:27   #210
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Eto, ean od primjera zašto je ljudima to sve jedno te isto.

Pitanje za razmišljanje: jeste li posumnjali davidova lažna zvijezda prikazivala se još u doba starog Egipta

u SZ knjige proroka kud dalje tim bolje upozoravali na lažnog duha
Nije sve jedno te isto.

Priča o opčem potopu je MIT i zbog toga se u mitovima nalaze iste ili slične priče. Poput plemena DAN koji je jedan od Izraelovih sinova. To tvrdi Biblija, ali pleme Dan je grčko pleme koje je došlo sa Filistejcima kao jedno od morskih naroda.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 22:34   #211
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post

Priča o opčem potopu je MIT i zbog toga se u mitovima nalaze iste ili slične priče.
Vidiš, povjesničari bi po tom pitanju trebali biti malo oprezniji.

Kako je moguće nije postojalo nešto o čem svi vrte kombinacije?


Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 17:50   #212
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vidiš, povjesničari bi po tom pitanju trebali biti malo oprezniji.

Kako je moguće nije postojalo nešto o čem svi vrte kombinacije?


Povjesničari se ne bave mitologijom.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:21   #213
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Izgleda malo znaš o pismoznalcima, znaš oni ti se naprave neznajući samo da bi vidjeli kojom trasom furate vi koji mislite pametniji ste.

Ko je kog razočarao, što misliš, ha ()
Znam dovoljno za prepoznat tko jest a tko nije.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:13   #214
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Znam dovoljno za prepoznat tko jest a tko nije.
Nadam se dovoljno za razliku od kolege koji tvrdi povjesničari se ne bave prošlošću... jer pa mislim ono čemu se onda bave ako mitologija nije povijest čovječanstva, i ko tu kome podvaljuje što, mah sve ti je to samo zezancija
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:25   #215
Mitologije ima i danas koliko god hoćeš. Urbani mitovi isl. Pravi povjesničar ih ne uzima u obzir jer su mitovi nedokazivi. Ali ljudi ih vole kao što vole strane i naše sapunice, odvraća im maštu od svakodnevnog života, od realnosti.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 18:07   #216
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Mitologije ima i danas koliko god hoćeš. Urbani mitovi isl. Pravi povjesničar ih ne uzima u obzir jer su mitovi nedokazivi. Ali ljudi ih vole kao što vole strane i naše sapunice, odvraća im maštu od svakodnevnog života, od realnosti.
Povjesničari su mitologija u koju ne vjerujem, mit. Realnost je mnogo kompleksnija od ovog što nam su objasnili. Nekome je mito-logija, a nekima je sve logija ilt ligika/čno
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 01:23   #217
Prema ovim nalazima, egipatsko ropstvo je bilo stvarno:

https://mosaicmagazine.com/essay/201...ere-an-exodus/

1) There is rich evidence that West-Semitic populations lived in the eastern Nile delta—what the Bible calls Goshen—for most of the second millennium. Some were slaves, some were raised in Pharaoh’s court, and some, like Moses, bore Egyptian names.

2) We know today that the great pharaoh Ramesses II, who reigned from 1279 to 1213 BCE, built a huge administrative center out of mudbrick in an area where large Semitic populations had lived for centuries. It was called Pi-Ramesses. Exodus (1:11) specifies that the Hebrew slaves built the cities of Pithom and Ramesses, a possible reference to Pi-Ramesses. The site was abandoned by the pharaohs two centuries later.

3) In the exodus account, pharaohs are simply called “Pharaoh,” whereas in later biblical passages, Egyptian monarchs are referred to by their proper name, as in “Pharaoh Necho” (2 Kings 23:29). This, too, echoes usage in Egypt itself, where, from the middle of the second millennium until the tenth century BCE, the title “Pharaoh” was used alone.

4) The names of various national entities mentioned in the Song at the Sea (Exodus 15:1-18)—Philistines, Moabites, Edomites, et al.—are all found in Egyptian sources shortly before 1200 BCE; about this, the book of Exodus is again correct for the period.

5) The stories of the exodus and the Israelites’ subsequent wanderings in the wilderness reflect sound acquaintance with the geography and natural conditions of the eastern Nile delta, the Sinai peninsula, the Negev, and Transjordan.

6) The book of Exodus (13:17) notes that the Israelites chose not to traverse the Sinai peninsula along the northern, coastal route toward modern-day Gaza because that would have entailed military engagement. The discovery of extensive Egyptian fortifications all along that route from the period in question confirms the accuracy of this observation.

7) Archaeologists have documented hundreds of new settlements in the land of Israel from the late-13th and 12th centuries BCE, congruent with the biblically attested arrival there of the liberated slaves; strikingly, these settlements feature an absence of the pig bones normally found in such places. Major destruction is found at Bethel, Yokne’am, and Hatzor—cities taken by Israel according to the book of Joshua. At Hatzor, archaeologists found mutilated cultic statues, suggesting that they were repugnant to the invaders.

8) The earliest written mention of an entity called “Israel” is found in the victory inscription of the pharaoh Merneptah from 1206 BCE. In it the pharaoh lists the nations defeated by him in the course of a campaign to the southern Levant; among them, “Israel is laid waste and his seed is no more.” “Israel” is written in such a way as to connote a group of people, not an established city or region, the implication being that it was not yet a fully settled entity with contiguous control over an entire region. This jibes with the Bible’s description in Joshua and Judges of a gradual conquest of the land.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 02:11   #218
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Prema ovim nalazima, egipatsko ropstvo je bilo stvarno:
: što ne bi bilo kad su stariEgipćani prvi počeli sa 'avatarima'

danas tek se navikneš na enog eto ti odmah dva sljedeća, bojama pa crno-bijelim dimenzijama, a čemu sve to, i ko tu kome što želi poručiti

Znaš li kad se Egipćani napokon našli? Kad im pobjeglo naj roblje. Time i avatar.

A kad se napokon našlo naj roblje? Pa, kad izbjeglo iz Egipta. Bez avatara.


I
nije da nije bilo i drugih robova
jer
pa što ste mislili, kojim su vjerovanjem preživjeli robujući 400 godina tuđe zemlje + 40 godina pustinje, da bi napokon došli do Obećane zemlje, i zamislite sve to bez ijednog avatara

(al gle sad, ponavlja se numero 4, dal je slučajnost)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 16:46   #219
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
: što ne bi bilo kad su stariEgipćani prvi počeli sa 'avatarima'

danas tek se navikneš na enog eto ti odmah dva sljedeća, bojama pa crno-bijelim dimenzijama, a čemu sve to, i ko tu kome što želi poručiti

Znaš li kad se Egipćani napokon našli? Kad im pobjeglo naj roblje. Time i avatar.

A kad se napokon našlo naj roblje? Pa, kad izbjeglo iz Egipta. Bez avatara.


I
nije da nije bilo i drugih robova
jer
pa što ste mislili, kojim su vjerovanjem preživjeli robujući 400 godina tuđe zemlje + 40 godina pustinje, da bi napokon došli do Obećane zemlje, i zamislite sve to bez ijednog avatara

(al gle sad, ponavlja se numero 4, dal je slučajnost)
Naravno da je bilo drugih robova iz raznih krajeva svijeta. Osobno mi najsmješnije bude kad se prigovara da egipćani to nisu zapisali. Pa da zapišu takvu sramotu da im je cijeli narod pobjegao, a vojska utopila?

To uz ovaj opći argument o tome da 90% njihovih zapisa o bilo čemu nedostaje...
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 00:08   #220
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Naravno da je bilo drugih robova iz raznih krajeva svijeta. Osobno mi najsmješnije bude kad se prigovara da egipćani to nisu zapisali. Pa da zapišu takvu sramotu da im je cijeli narod pobjegao, a vojska utopila?

To uz ovaj opći argument o tome da 90% njihovih zapisa o bilo čemu nedostaje...
Aha, sve su zapisali, čemu sumnjati, sve poraze pa i najveći - bitku u Crvenom moru.
Bi oni, da im nije bilo, kako reče sin Davidov, do ispraznosti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.