Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2017., 23:32   #121
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Hm.
I kako su onda budisti danas zamislili ljude preobratiti na budističku vjeru?

Znaš, meni na vrata samo u dva navrata pokucali budisti. I što se desilo pri našem susretu? A pa što drugo osim sam zaključila hladne su duše, nema u njih ono nešto al zato im je do love, nudili mi kupi kupi naše knjige. Kulturno im zahvalih i kraj priče.
Ne znam koji su bili ti koji su ti kucali na vrata, ali za vecinu budistickih tradicija to i nije bas najuobicajenije ponasanje. Neke skole cak imaju direktnu zabranu propovjedanja ako ih se direktnone trazi i ne pita.

No, kao i u svim religijama ima razlicitih skupina i sketi, sigurno da ima i nekih "od vrata do vrata:. Moja pretpostavka jest da se tu prije radi o mladjim, neortodoksnim, mozdai pomalo kultaskim skupinama u agrasivnoj potrazi za clanstvom.

Generalno gledajuci buduci da je vise filozofska nego spasiteljska religija (ali jest religija, ne slazem se sa nazivanjem cistom filozofijom), nema taj element o kojemu je inicijacijsko pripadanje istoj neki garant icega (kao sto je krstenje i bivanje djelom crkve kod krscana). Buduci "spasenje" dolazi iz osobnog angazmana, interesa, kontemplativnog, etickog i intelektualog truda itd, samo prihvacanje religije ne znaci nista pa nema svrhe ljude nastojati na taj agresivan nacin preoracati.

No, postoje i spasiteljske verzije u Budizmu, najcesce se radi o tzv "Cistoj Zemlji", grupaciji koja smatra da je nemoguce postici prosvjetljenje vec se treba utjecati Bodisatvama (nekim vrstama pseudobozanstava) da bi se rodilo u nekoj vrsti pseudoraja nakon fizicke smrti pa tamo onda postiglo prosvjetljenje.Te skupine imaju odredjenu pvijest agresivne religiozne propagande.

No za vecinu budista to nije pozeljno ponasanje, stoga je pitanje kako se misli druge preobratit besmisleno. Mene osobno uopce nije briga sto tko vjeruje

Iako moram priznat da mi bas nije jasna vezaizmedju tvog komentara i citiranog djela posta.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:41   #122
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Pa, u neku ruku si u pravu, može se reći da je i Isus netipični 'guru'.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=544
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:57   #123
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam koji su bili ti koji su ti kucali na vrata, ali za vecinu budistickih tradicija to i nije bas najuobicajenije ponasanje. Neke skole cak imaju direktnu zabranu propovjedanja ako ih se direktnone trazi i ne pita.
Shvaćam.

Postom prije sam preskočila situacije pri kojima sam se s njima drugima slučajno našla u društvu, porazgovarali smo općenito o svemu, životu svijetu vidika ovog onog, i opet zaključujem isto, u njih nema ono nešto, sve se svodi na puku filozofiju. Možda je greška u meni?, io hipersenzibilna osjetim energiju ne samo između četiri kvadrata već i šire daleko šire... To im nisam rekla, no mora da su i sami osjetili moju naštrubljenost unatoč smješku ma sve je za pet, barem se nadam osjetili su "sukob dva duha", to kad se zbude nema više vidjet ćemo se i pričati
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:59   #124
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Shvaćam.

Postom prije sam preskočila situacije pri kojima sam se s njima drugima slučajno našla u društvu, porazgovarali smo općenito o svemu, životu svijetu vidika ovog onog, i opet zaključujem isto, u njih nema ono nešto, sve se svodi na puku filozofiju. Možda je greška u meni?, io hipersenzibilna osjetim energiju ne samo između četiri kvadrata već i šire daleko šire... To im nisam rekla, no mora da su i sami osjetili moju naštrubljenost unatoč smješku ma sve je za pet, barem se nadam osjetili su "sukob dva duha", to kad se zbude nema više vidjet ćemo se i pričati
"Ono nesto" je nepouzdanije od filozofije.

Svaki izgubljeni klinac kada upadne u kult to ucini jer osjeti ono nesto. To nesto je odgovarajuci klin za njegovu emotivnu rupu. Netko drugi ono nesto osjeti za kockarskim stolom ili iglom, netko treci pecajuci ribu. Nekom sjedne jedna osoba, neko druga. Nema smisla toliko oslanjanje na osjecaje, oni su sredstva (samo)zavaravanja i deluzija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 00:12   #125
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
"Ono nesto" je nepouzdanije od filozofije.
U krivu si. "Ono nešto" je pouzdanije od filozofije.

Nije tu govora o tjelesnim stvarima, već duhovnim vantjelesnim.

I nije moja greška ako muški rod svako malo ispadne iz kontexta neuvidjevši o čemu mu govori ženski rod daleko inteligentniji, izgleda, za sada, svejedno nećemo branit tezu evolucije, ne na ovoj temi.

Dakle
što se htjelo reči i iza čega se stoji = iznimno komplicirano preobratiti biblijskog vjernika na nebiblijsku vjeru

!
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 00:18   #126
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
U krivu si. "Ono nešto" je pouzdanije od filozofije.

Nije tu govora o tjelesnim stvarima, već duhovnim vantjelesnim.

I nije moja greška ako muški rod svako malo ispadne iz kontexta neuvidjevši o čemu mu govori ženski rod daleko inteligentniji, izgleda, za sada, svejedno nećemo branit tezu evolucije, ne na ovoj temi.
Pridavanje hormonalnim i neuroloskim reakcijama dramaticnog nazivlja i umisljanje posebnosti ne cini ih zaista nista posebnijima.


Quote:
Dakle
što se htjelo reči i iza čega se stoji = iznimno komplicirano preobratiti biblijskog vjernika na nebiblijsku vjeru
Tesko je preobratiti i HDZ-ovca na SDP, a jos teze BBB-ovca na Torcidasa. Tesko je promjeniti bilo ciji iracionalni ufur i idetitet, ne vidim sto je tu relevantno niti posebno
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 00:27   #127
E sad, dal bi biblijski vjernik bio u stanju preobratiti nebiblijske?

Hm hm, otom potom, što reče ovisno kako tko, recimo meni nije ta isključiva namjera, nisam tu da druge hvatam za uši i sprovodim duhovnim kaznionicama, zbilja stava sam ako netko zavoli Bibliju to tada neće biti zbog mene.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 22:26   #128
Jel netko čuo za ovog lika ili kontaktirao s njime - neki TONI IZ VINKOVACA, tako se bar predstavlja. Jaaaako pobožan lik, žena mu završila pravo i teologiju, nigdje ne rade ni on ni žena ali uredno svaki mjesec plaćaju režije i jedu (imaju 1 kćer)?!?!? Poziva se na neku "božju providnost" kao izvor materijalne sigurnosti... naravno da i ja vjerujem u Boga ali molit ću Boga da mi providi posao da svojim snagama zaradim novac i budem korisna zajednici a ne da parazitiram i čekam da mi padne s neba. Sumnjam i to opravdano da se lik možda bavi magijom i uzima ljudima novac za to (skidanje uroka i sl.gluposti), a govori da mu je neki lik dao oko 2000 eura, samo nek se on moli za njega.... grrrrrrrrrr...jezivo.

Znala sam jednog dečka koji je s njim kontaktirao i bio je toliko oduševljen njime, da iskreno sumnjamd a je to s Božje strane.... ja sam imala "čast" preko njega stupiti u kontakt s tim čovjekom preko skypea i kad sam mu čula glas - naježila sam se. Naime, negdje 2009 sam bila upala u taj svijet ezoterije i vidovnjaštva te naravno između ostalog i nazvala BOŽANSKOG VIDOVNJAKA ROĐENJEM - TONIJA . GLAS ISTI KO OVAJ LIK.
Tom dečku nikad nije htio reć ni kako se preziva niti poslati svoju sliku niti se uživo upoznati a dečko mu sve slijepo vjerovao... užas, užas, užas

neću griješit dušu i osuđivati čovjeka kojeg ne znam , ali smrdi mi tu nešto.. . puno smrdi.....
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 23:14   #129
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Panično se bojim da ne shvatim kako mi nečiji bog nužno treba...?

Lastane, da li sam za hospitalizaciju?
Očekuješ li odgovor s onoga svijeta?
Pa ti si Dagi prema tome sudeći veliki vjernik,javi ako ti se Lastan javi...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:38   #130
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Očekuješ li odgovor s onoga svijeta?
Pa ti si Dagi prema tome sudeći veliki vjernik,javi ako ti se Lastan javi...
NE!

NE!

NE!

Trostruko ne.

Odgovor sa "onog svijeta" ne očekujem; po vlastitom prohodanom iskustvu nema teorije da se "onaj svijet" bavi tako blesavim pitanjima.
S time se bavi ovaj svijet.

Nisam muško to je drugo ne, a mislim da i Lastan više ne daje odgovore.
Odustao...

Nisam vjernica po uzusima organiziranog vjerovanja; "samohrana" sam po tom pitanju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:50   #131
Smile

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
NE!

NE!

NE!

Trostruko ne.

Odgovor sa "onog svijeta" ne očekujem; po vlastitom prohodanom iskustvu nema teorije da se "onaj svijet" bavi tako blesavim pitanjima.
S time se bavi ovaj svijet.

Nisam muško to je drugo ne, a mislim da i Lastan više ne daje odgovore.
Odustao...

Nisam vjernica po uzusima organiziranog vjerovanja; "samohrana" sam po tom pitanju.


Znam da nisi muško(kratim nick),no ponadala sam se da Lastan čini iznimke,te se nekima ipak javi,mada bi i to bilo dvojbeno,obzirom što je zastupao,a tko je u biti bio...
Nisam ni ja vjernica po uzusima organiziranog vjerovanja,no vjernica ipak jesam. .
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:54   #132
Quote:
amary kaže: Pogledaj post



Nisam ni ja vjernica po uzusima organiziranog vjerovanja,no vjernica ipak jesam. .
O ovome bi se moglo razgovarati; trebalo bi takve slučajeve kao što smo nas dvije drugačije nazivati nego vjernice.

Vjernica je i baba Urša koja svaki dan struže crkvene klupe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:30   #133
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
O ovome bi se moglo razgovarati; trebalo bi takve slučajeve kao što smo nas dvije drugačije nazivati nego vjernice.

Vjernica je i baba Urša koja svaki dan struže crkvene klupe.
Osobno nemam iluzija o prirodi čovjeka,obmani i samoobmani svakog pojedinog pripadnika ljudskog roda.
Nazivi za vjerovanje osoba koje nisu oblikovale religijske institucije ni teologije postoje...
-nevjernici,
-đavolje sluge tj opsjednuti
-zabludjeli jadnici
-pakao im je garantiran itd itd
I razlike u nazivima u stvari nema,u bilo koje abrahamske religije.
Uz to imamo i peh da smo žene..jer metode etiketiranja,progona i kažnjavanja se ipak razlikuju u svake od njih tri.

Osobno nikada neću osporiti ni vjeru babe Urše,ako vjeruje da je glancanje crkvenih klupa izraz pravog vjerovanja,jer nikome ne osporavam pravo na izbor.Samostalni ili pod nečijim uticajem.
Takva baba Urša se može shvatiti,ali babe u ženskim haljinama,koje grme s druge strane... su stvarno zlo..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 10:22   #134
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Osobno nemam iluzija o prirodi čovjeka,obmani i samoobmani svakog pojedinog pripadnika ljudskog roda.
Nazivi za vjerovanje osoba koje nisu oblikovale religijske institucije ni teologije postoje...
-nevjernici,
-đavolje sluge tj opsjednuti
-zabludjeli jadnici
-pakao im je garantiran itd itd
I razlike u nazivima u stvari nema,u bilo koje abrahamske religije.
Uz to imamo i peh da smo žene..jer metode etiketiranja,progona i kažnjavanja se ipak razlikuju u svake od njih tri.

Osobno nikada neću osporiti ni vjeru babe Urše,ako vjeruje da je glancanje crkvenih klupa izraz pravog vjerovanja,jer nikome ne osporavam pravo na izbor.Samostalni ili pod nečijim uticajem.
Takva baba Urša se može shvatiti,ali babe u ženskim haljinama,koje grme s druge strane... su stvarno zlo..

Đavolje sluškinje.
To mi se čini nekako najoptimalnije za naš slučaj:klap:

Urša neka glanca klupe a one druge babe neka svojem stadu glancaju mentalni sklop.
Svakome prema njegovom nahođenju!
Amen...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.