Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih kućnih životinjica
Podforum: Plava šapa, Fotoalbum ljubimaca

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2017., 10:31   #41
Question Terapijski pas???

Pozdrav svima
Mene zanima zakon o terapijskim psima
U zemlji u kojoj trenutačno živim, ako imate psa i mentalne bolesti možete registrirati svog psa kao terapijski pas.
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 18.06.2017. at 10:57. Reason: pogledati popis tema prije otvaranja nove
Pandakiin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 10:53   #42
Quote:
Pandakiin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
U zemlji u kojoj trenutačno živim, ako imate psa i mentalne bolesti možete registrirati svog psa kao terapijski pas.
Ja ne znam kako to djeluje tu u hrvatskoj? Koja su pravila i dali možete registrirati psa kojeg već imate?
Ne. Terapijske pse obučava i dodjeljuje korisnicima Cenatr Silver odnosno Udruga za mobilitet (molim te, potraži na netu točne nazive da sad sve ne pišem). Psi ostaju vlasništvo Centra odnosno Udruge do psećeg umirovljenja, kada se korisniku nudi da da psa prepiše na sebe. Međutim, možeš ih nazvati i informirati se ako već imaš vlastitog psa - ti odnosno osoba za koju se raspituješ. Naime, jednom sam prilikom srela ženu s labradorom koja se dogovarala s Centrom da njezina psa uzmu na obuku kao pomagača njezinu sinu dijabetičaru. Nažalost, ne znam ti reći što je dalje bilo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 11:16   #43
Quote:
Pozdrav svima
Krivo si shvatila. To nisu terpaijski psi nego psi za emocionalnu potporu tzv. Emotional Support Dogs

http://usdogregistry.org/information...-support-dogs/

Takvi psi ne moraju biti trenirani i izmišljotina su pokondirenih amera kako bi im se omogućilo da sa psima ulaze svukuda i da putuju avionom bez ograničenja.

Ono što je u ovim slučajevima sranje je da se apsolutno ne vodi briga o dobrobiti pasa nego se zapravo svaki ljubimac može proglasiti ESD-om bez da se prije toga provjerilo je li pas sposoban nositi se s javnim ustanovama i vožnjom u avionu.

Da se razumijemo, ne dvojim da psi imaju moć umiriti i emocionalno poduprijeti ljude s problemima, dvojim da to ne mže bilo koji pas u bilo kojem trenutku i TO je problem.

Dakle, ako imaš potrebu za ozbiljnim supportom u obliku psa (ne maltezerom kojeg bi nosila u avion jer se bojiš letenja) konzultiraj se s nekom od ustanova koje rade obuku terapijskih pasa (npr. Psi pomagači) i u dogovoru sa stručnjacima krenu u obuku psa ili barem pronalazak psa kojeg ćeš udomiti, a koji prolazi osnovna testiranja koje prolaze terapijski psi.
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 14:15   #44
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
Takvi psi ne moraju biti trenirani i izmišljotina su pokondirenih amera kako bi im se omogućilo da sa psima ulaze svukuda i da putuju avionom bez ograničenja.

(...)

Dakle, ako imaš potrebu za ozbiljnim supportom u obliku psa (ne maltezerom kojeg bi nosila u avion jer se bojiš letenja) konzultiraj se s nekom od ustanova koje rade obuku terapijskih pasa (npr. Psi pomagači) i u dogovoru sa stručnjacima krenu u obuku psa ili barem pronalazak psa kojeg ćeš udomiti, a koji prolazi osnovna testiranja koje prolaze terapijski psi.
Samo što u Hrvatskoj ne postoji zakon o terapijskim psima, nego se samo pojedine odredbe u propisima kojima se uređuje pristup pasa na pojedina mjesta i u sredstva javnog prijevoza, a meni se čini - neka me ona sama ispravi ako griješim! - da Pandakiin upravo iz tog razloga pita za propise. Stvar je u tome da su od raznih ograničenja izuzeti službeni psi (vojska, policaja, GSS, spasilački) i psi vodiči/pomagači u pratnji korisnika, s time da svi ti psi moraju biti registrirani kao takvi. Konkretno, korisnici pasa koje školuju Centar Silver i Udruga za mobilitet dobivaju službenu iskaznicu kojom legitimiraju sebe i psa, no to su psi koji pomažu osobama s vidljivim nedostatkom (sljepoća, invalidnost), a anksioznost se, primjerice, ne vidi. Ako Psi pomagači ili neka druga slična udrugamože psu za emocionalnu podrušku i njegovu korisniku osigurati takvu iskaznicu, onda ovaj savjet ima smisla. Ako ne, onda ništa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 22:53   #45
Quote:
Srećom ne djeluje i nadam se da nikad neće. Atlantis je objasnila. Zbog takvih stvari dešava se npr ovo:

http://abcnews.go.com/US/emotional-s...ry?id=47869231

Dakle, tamo svaka šuša može otići svom psihiću i reći da mu izda potvrdu da mu treba pas za emocionalnu potporu i dobit će je. Tipa boji se letjeti avionom i sl. S potvrdom ode kupit avio kartu i pas može letjeti u kabini. Može i drugdje imati pristup, ali za ovo znam sigurno da je takva procedura jer sam upoznala osobu koja je tako napravila i to mi objasnila. Ono što je najžalosnije, ta osoba je imala stravično isprepadanog friško udomljenog psa koji se bojao i vlastite sjene i svih "čudnih" zvukova. Kako je preživio let odavde do Amerike (cca 12 sati) bojim se i pomisliti. Sedacija naime ne traje toliko dugo.

Takve stvari su krajnje neodgovorne kako prema drugim ljudima tako i prema životinjama jer se itekako ugrožava i njihova dobrobit, pa i život.

Ja ne bih rekla da su zbog toga glupi Ameri jer se registrirane udruge koje rade s takvim psima itekako bore protiv toga, za sada nažalost bezuspješno, no nakon ovog incidenta možda promijene stavove i načine.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.