Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2017., 22:41   #7281
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post

I ja volim one jestive , manje ljute papričice , ali više uživam kada uzgojim nešto nejestivo strašno ljuto .
Aji Panca
Aji Panca, 500 skovila, stavljam na popis sjemena za nabaviti na godinu
"nešto nejestivo strašno ljuto" imam kao trofej
U Kauflandu uzeo Habanero chocolate i Bhut Jolokiu, baš me zanima šta će iz toga izrasti...
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 00:53   #7282
Kada im ponudite prave uslove, nemaju drugog izbora nego da rastu.
Ove su jos bile zakljucane jer su ih drzali u plasteniku, u 1dcl posudama i zalivali kada se sete.

Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 19:01   #7283
Dali vi pincirate svoje paprike ili ne ?
Nekako mislim da se time potiće da paprika ide u vis, a ne da se razvija u grm.
https://www.youtube.com/watch?v=gaVKsAJlvyo
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:04   #7284
Ne pinciram, odnosno samo u primjeru, ako mi flance za sadnju idu previše u vis.
-Dule- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:45   #7285
Kao sto vidis kod Zileta je gusta sadnja i plastenik, tako da mora da se pincira.
Kod sadnje na otvorenom i saksijske sadnje to ne da nema potrebe da se radi, nego je i kontraproduktivno.
Prvo jer teras biljke u vis i posle ces da ih vezes za sta? , a drugo jer ih sprecavas da zatvore brazde i time se zastite od jakog sunca.
Lomljenje zaparaka i manipulisanje njima su licni izbor, samo se ne bih slozio da su isti vodopije.
Cinjenica je da usporavaju prve plodove, ali ti isti zaperci ce biti nove krosnje i dace rod.
Zbog krace sezone u nasem podneblju i da se ne bi dobijale bolesti, a i previse usporilo sve i ustinili plodovi, trebalo bi ipak vecina da se skinu.
Ja licno znam na nekim da ostavim 1-3 koji su najblizi racvi, a ove donje da sto pre skinem, jer oni su pozvinica za bolesti.
Sto pre celokupnu foliju biljke odvojimo od tla, time u velikoj meri eliminisemo citav spektar sranja koja se posle svake kise mogu javiti.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 09:55   #7286
Još jedna stvar. Vidio sam na hotpepper forumu da dosta njih stavlja suhu travu na zemlju oko svojih biljaka, vjerovatno kako bi zadržali vlagu ispod zemlje. Čak sam na nekom videu vidjeo da je lik prvo stavio novine oko biljke, a zatim natrpo trave na njih.

Što kažete na to ?

Meni se čak i nekako ok čini, pošto su biljke na otvorenom, sunce neće direktno udarat u zemlju i neće se tolko zemlja sušit.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:13   #7287
Mozes, samo trava mora biti tanko naslagana, jer ako se upali ugasio si.

Ako vec hoces, moj savet ide za foliju. Normalno ne kao na mojoj postavci sa slike jer su biljke vec posadjene, ali mozes iseci 20x20cm i navuci oko biljke.





Zadrzavanje vlage je prva liga i od trave jedino zubaca moze da prodje kroz nju.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 11:50   #7288
Biljke u bašći mi nisu prioritet, tamo ih ima tek manji broj (više u testne svrhe).
Mislio sam možda tak nešto slično kemijat sa ovima u kantama od 12L.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 12:21   #7289
Nemoj te zaboraviti da folija nema sto traziti u kantama ili teglama.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:42   #7290
U kontejnerima ja zaista ne vidim svrhu malciranja. Biljke veoma brzo zatvaraju ceo kontejner i po meni je veci problem sto se disipacija vlage ne odvija dovoljno brzo u nekim miksevima(sem u slucaju cistog humusa/treseta).
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 22:03   #7291

To je ono pravo:
po danu temperatura +32*C a po noći +20*C.
Papričice bujaju , rastu , cvatu , dozrijevaju , takvom brzinom da ih nestignu pojesti ni puževi , ni uši a ni nikakve bolesti .
Netreba im ni Kristalon , ni vrhunski supstrati već samo Sunce i malo vode.
Već vidim , biti će to dobra sezona.



Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:33   #7292
Jel nisu ove temperature od 35°C malo previsoke za papričice koje su u poponednevnim satima izložene direktnom suncu ?

U zadnja 2 dana sam ih povuko u hlado malo.

Što se tiće kristalona, ja gledam na to ovako. Dao sam 20 kn za to čudo. Koristit ću ga koju godinu (dok ga ne potrošim). Jbš 20 kn ak dobit ću mnogo više plodova nego bez njega.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 21:26   #7293
Biljke na ovim vrucinama definitivno pate i za razliku od narodnih teorija ne postaju nimalo ljuce, naprotiv.

Na sjeveru indije gdje se najljuce masovno uzgajaju zabiljezeno je kako gube na ljutini upravo zbog zatopljenja.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:45   #7294
Rekao bih da toplota utice na ljutinu(generalno), samo nije to bas toliko prosto.
Ovo przenje tesko da moze icemu da prija, sem eventualno mom Skotskom ovcaru, koji se kao lud ukopavao pre ovih toplota a sada lezi na suncu opusteno(moracu da ga kompostiram!).

Generalno na ljutinu i aromu po meni uticu:
Toplota koja ne ide preko 35c,
tropske noci od 18-22c,
Povremene kise i bez duzih perioda presuvog vazduha(ili ti manipulacija vlaznosti vazduha),
dobra zemlja,
dobar rezim navodnjavanja,
pravovremena i kolicinski pogodjena prihrana....

Gledajte to ovako, ukoliko je biljka zdrava i raste na ocigled, plodovi na njoj ce milion posto biti ukusniji i potentniji od onih koji su dosli sa biljke koja je pola zivota provela u borbi sa bolestima, nametnicima i raznoraznim shokovima.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 11:28   #7295
Ili jos jednostavnije - zadovoljna papricica jednako ljuta papricica
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:27   #7296
Tacno tako

Samo treba napomenuti da se ne treba igrati sa isusivanjem(radi ljutine) kada su ovakve toplote. Te fore da nezalivate a napolju gori nebo i zemlja ostavite Amerima.
Oni ce radje da dobiju priznanje od par ljudi(za nesto sto nema veze sa mozgom), nego da se potrude i izuce materiju/uzgajaju biljke po vec davno otkrivenim pravilima.
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:51   #7297
Koliko sam vidio oni pametniji su odustali od te prakse jer nema dokaza da se tako povecava ljutina.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:03   #7298
Meni je bitno , da kada je ovako vruće (+35*C) papričice bujaju , na očigled rastu , cvatu , dozrijevaju i ništa im nemože dan pokvariti.

Tako brzo rastu da ih puževi i uši ne stignu pojesti.

Siguran sam da će večina biti nejestivo ljuta.





Mali puž se trudi pojesti ljutu papričicu
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:07   #7299
Ova jestivo ljuta papričica ima ručke za držanje :


Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 02:24   #7300
Sword anaheim

Sto se "jestivog" tice, to je vise stvar licnih preferenci nego pravilo.
Sumnjam da sam jedini ovde kome su sve ove annuum papricice samo OK zamena dok ne stignu redovne chinense
Ish Fatal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.