Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2017., 16:27   #1
Proračun toplinskih gubitaka - gdje tražiti?

Od koga mogu dobiti najpouzdanije rezultate?

Projektant?
Pošto me nagovara na Porotherm, nekako sumnjam..
Prodavač klima/dizalica topline?
Ne znam koliko pouzdano će biti, u interesu mu je da jaču proda?
Energetski certifikator?


Ovo zadnje mi nekako zvuči najlogičnije, ako nije baš "svaka šuša" mogla dobiti certifikat za certifikatora.


Ugl prodavač Dizalice topline, partner Daikina, mi je ponudio to napraviti za 500kn+PDV. Što mi naoko nije preskupo. Ali ne znam kolika je realna cijena.. To je vjerojatno neki "osnovni" izračun?


Htio bih to imati, i u više varijanti izvedbenog i sa nekim detaljima, kako bih neki balans mogao naći za izolaciju i stakla te za dimenzioniranje grijanja/hlađenja.

Samo je dakle pitanje kome je najbolje se obratiti.

Ako netko ima preporuku, slobodno ovdje odgovorite ili na PM.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 16:48   #2
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Od koga mogu dobiti najpouzdanije rezultate?

Projektant?
Pošto me nagovara na Porotherm, nekako sumnjam..
Prodavač klima/dizalica topline?
Ne znam koliko pouzdano će biti, u interesu mu je da jaču proda?
Energetski certifikator?


Ovo zadnje mi nekako zvuči najlogičnije, ako nije baš "svaka šuša" mogla dobiti certifikat za certifikatora.


Ugl prodavač Dizalice topline, partner Daikina, mi je ponudio to napraviti za 500kn+PDV. Što mi naoko nije preskupo. Ali ne znam kolika je realna cijena.. To je vjerojatno neki "osnovni" izračun?


Htio bih to imati, i u više varijanti izvedbenog i sa nekim detaljima, kako bih neki balans mogao naći za izolaciju i stakla te za dimenzioniranje grijanja/hlađenja.

Samo je dakle pitanje kome je najbolje se obratiti.

Ako netko ima preporuku, slobodno ovdje odgovorite ili na PM.
To nije izracun sto ce ti on dati, to je daikinov softver di ce on upucati podatke, a to ti je drek i to trebas dobiti besplatno.

Tebi treba projektant koji se bavi projektiranjem (sto znaci i izracunom) sustava grijanja. Imas hrpu firmi i cijene ti se krecu oko 3000 kn za projekt, cisto da znas. Proracun toplinskih gubitaka se inace u struci zove FIZIKA ZGRADE i racuna se u softveru tvrtke Knauf - KI EXPERT. Sofver je napravljen prema svim vazecim normama i cerftificiran je za sluzbenu upotrebu. Ne znam iskreno da li svi rade sa njim.

Ja sam na sastanku recimo bio kod ovih:

http://www.energija-projektiranje.eu/
http://www.eko-puls.hr/
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 17:19   #3
Hvala.

Pa da, zato sam i pitao, čudno mi niska cijena bila. Ipak i software košta i ima tipkanja tu..

Ovaj iz Daikina je htio naplatiti jer sam tražio neobvezujuću ponudu.

Pa iskreno, nije mi ni tih 3000 puno, jer postoji mogućnost da se vrati već u gradnji, dimenzioniranju opreme, a i kasnije.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 17:58   #4
3000 kn nije puno...

Napravi si sam, nije to atomska, nego građevinska fizika. Nit KI Expert košta (naime besplatan je), nit ima puno tipkanja. Čak si i Encert koji inače košta, možeš skinuti besplatno i raditi u njemu, samo nećeš moći izbaciti PRUETTZ i iskaznicu iz njega, a s njim si skineš i upute i eto. Trebaju ti samo podloge iz kojih ćeš vaditi površine, smještaj objekta na parceli da znaš koje pročelje je na kojoj strani svijeta i to je to. Ako ti se ne da sam to raditi, za 200-300 kn će ti svaki student 4. godine građevine to napravit. Uglavnom, dat nekom 3000 kn za nešto što se napravi u par sati nije racionalno.

EDIT: Iako, PRUETTZ bi trebao valjda biti sastavni dio glavnog projekta i projektant bi ga trebao nuditi u sklopu izrade glavnog. Što ne znači da se ne možeš sam poigrati u KI Expertu ili Encertu, varirati slojeve zidova i podova i uspoređivati rezultate..
hekt0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 18:25   #5
Pa kaj ti onaj program, koji sam ti poslao, ne valja?
A ti projektanti i certificiranje
Kuća u Bedekovčinu, a temperatura uzeta za Zagreb?!:klap:
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 18:52   #6
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Od koga mogu dobiti najpouzdanije rezultate?
Ako namjeravaš tražit građevinsku dozvolu , onda moraš radit glavni projekt.
Glavni projekt mora sadržavati geodetski projekt, projekt elektroinstalacija, projekt vode i odvodnje, projekt fizike zgrade(statika i toplinski gubitci).
Ne vidim razlog za neku dodatnu potragu jer to to arhitekt mora dati u sklopu izrađenog projekta.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:01   #7
Quote:
bojanzd kaže: Pogledaj post
Ako namjeravaš tražit građevinsku dozvolu , onda moraš radit glavni projekt.
Glavni projekt mora sadržavati geodetski projekt, projekt elektroinstalacija, projekt vode i odvodnje, projekt fizike zgrade(statika i toplinski gubitci).
Ne vidim razlog za neku dodatnu potragu jer to to arhitekt mora dati u sklopu izrađenog projekta.
Kako ne vidis razloga? Vrlo je lako nastimavati rezultate, covjek vjerojatno hoce tocne jer radi sam sebi. A kad ti je arhitekt neki metuzalem i kazes mu da bi rekuperaciju, a isti taj veli da bas inije cuo za taj neki tip stambene ventilacije onda bas i nisi nesto narocito sretan. Uostalom, strojarski dio projekta ionako ne radi arhitekt.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:09   #8
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
To nije izracun sto ce ti on dati, to je daikinov softver di ce on upucati podatke, a to ti je drek i to trebas dobiti besplatno.

Tebi treba projektant koji se bavi projektiranjem (sto znaci i izracunom) sustava grijanja. Imas hrpu firmi i cijene ti se krecu oko 3000 kn za projekt, cisto da znas. Proracun toplinskih gubitaka se inace u struci zove FIZIKA ZGRADE i racuna se u softveru tvrtke Knauf - KI EXPERT. Sofver je napravljen prema svim vazecim normama i cerftificiran je za sluzbenu upotrebu. Ne znam iskreno da li svi rade sa njim.

Ja sam na sastanku recimo bio kod ovih:

http://www.energija-projektiranje.eu/
http://www.eko-puls.hr/
Davorradman,

moram se ispraviti, u zurbi sam ti dao krive linkove i krivo opisao proceduru. Te firme rade proracune grijanja i hladenja u odnosu na ulazne podatke, a to je postojeca fizika zgrade. Fiziku zgrade odnosno toplinske gubitke rade firme odnosno projektanti u sklopu arhitekata, odnosno koga vec oni rentaju.
Moja greska, sori
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:43   #9
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Od koga mogu dobiti najpouzdanije rezultate?

Projektant?
Pošto me nagovara na Porotherm, nekako sumnjam..
Prodavač klima/dizalica topline?
Ne znam koliko pouzdano će biti, u interesu mu je da jaču proda?
Energetski certifikator?


Ovo zadnje mi nekako zvuči najlogičnije, ako nije baš "svaka šuša" mogla dobiti certifikat za certifikatora.


Ugl prodavač Dizalice topline, partner Daikina, mi je ponudio to napraviti za 500kn+PDV. Što mi naoko nije preskupo. Ali ne znam kolika je realna cijena.. To je vjerojatno neki "osnovni" izračun?


Htio bih to imati, i u više varijanti izvedbenog i sa nekim detaljima, kako bih neki balans mogao naći za izolaciju i stakla te za dimenzioniranje grijanja/hlađenja.

Samo je dakle pitanje kome je najbolje se obratiti.

Ako netko ima preporuku, slobodno ovdje odgovorite ili na PM.
Radiš najprije idejni projekt.. na osnovu njega tražiš građevinsku dozvolu.
Kad ju dobiješ radi se glavni projekt.
Fizika zgrade odnosno detaljan proračun toplinskh gubitaka-dobitaka sastavni je dio glavnog projekta i obavezan je. Dakle objekt se prema zakonu mora energetski proračunati.

Dobit ćeš prosječan utrošak energije na mjesečnoj razini. Dakle za neku srednju mjesečnu temperaturu. No ti uređaj biraš prema ekstremnim uvjetima (najčešće). Recimo ako ti treba 2000 kwh mjesečno za prosječnu mjesečnu siječanjsku temperaturu od 5 stupnjeva a ti u siječnju imaš recimo snježne dane kada se temperatura spušta i ispod -5, ne možeš jednostavno podijeliti 2000/(30*24) da dobiješ potreban toplinski učin uređaja. Moraš oduzeti toplinske dobitke zračenjem i računati sa nižom temperaturom zraka da pokriješ ekstrem ako ne želiš dogrijavati.

Idejni projekt 8-10E/m2
Glavni 15-20E/m2

Ako ti treba grubi okvirni proračun za ŽNJ objekt onda možeš jednostavno izračunati potrebu za toplinom tako da izračunaš gubitke :
-kroz vanjske zidove
-pod
-krov
- stolariju
- gubitak zbog ventilacije

Ako dobro pretpostaviš debljinu izolacije (k faktor) proračun je jako blizak detaljnom...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:02   #10
Nema idejnog projekta po novom..imas glavni projekt i na osnovu njega dobijes gradevinsku. A za potrebe suglasnosti se radi izvadak iz glavnog projekta.
Arhitekti, certifikatori..za moj pojam je sve to prevara, ako hoce biti 100% siguran tada bi trebao angazirati 3 stranu za izracun toplinskih gubitaka.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:27   #11
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Kako ne vidis razloga? Vrlo je lako nastimavati rezultate, covjek vjerojatno hoce tocne jer radi sam sebi. A kad ti je arhitekt neki metuzalem i kazes mu da bi rekuperaciju, a isti taj veli da bas inije cuo za taj neki tip stambene ventilacije onda bas i nisi nesto narocito sretan. Uostalom, strojarski dio projekta ionako ne radi arhitekt.
Tko bi lažirao podatke osim ako stranka to ne zahtjeva??
Kad se završi arhitektonski dio, podatci o debljini zidova, izolaciji, stolariji i sve ostalo se ubace i dobije se izračun, šta se tu ima lažirat, osim ako investior zahtjeva takve malverzacije.
Dal su na kraju izračuni točni, e hebiga, ako i to krenem provjeravat i preispitivat, onda hebeš struku i sve!

Znam da strojarski dio ne radi arhitekt, ali kod arhitekta dogovaraš što će sve biti uključeno u projekt.
To što neki arhitekt nezna kako funkcionira rekuperator nije ništa za zamjerit. Stranka koja hoće ulazit u takve investicije treba naći ing.strojarstva koji se bavi takvim sustavima i platit projekt grijanja koji uključuje rekuperator.

Dakle, procedura je više nego jednostavna, samo strojarski projekt diže ukupnu cijenu cijelog projekta gradnje, pa tko želi, nek plati

Zadnje uređivanje bojanzd : 13.04.2017. at 22:46.
bojanzd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:41   #12
Puno je odgovora, ne mogu svima quotati

@Mekto:
Dobio odgovor od energija-projektiranje.
1500kn proračun toplinskih gubitaka. U to nije uključeno savjetovanje za građenje (jer je čovjek strojar). Znači neće mi reći "nemoj sa 20cm stiropora, idi sa 15" ili "ovdje ti je toplinski most, prekini tako i tako". To ipak mora ići sa građevinarom.
Za 3000kn je još i projekt samog sustava grijanja. Koliko radijatora/cijevi, koje grijaće tijelo itd..
U svakom slučaju, znači ipak bih trebao građevinara za savjete kako izvesti kuću na isplativ način jer ne ciljam na pasivnu, već na osnovicu dodajem sve što ima razuman period povrata investicije. Npr ako mi se na 15 cm izolacije sljedećih 5 isplati tek za 30 godina, ne želim stavljati. Radije ću "luksuznije" živjeti uz malo manju ratu kredita

@Lee Champa:
Hvala ti na tome, ali.. Ipak stvarno nemam toliko vremena za dublje to istražiti. Niti bih se volio pouzdavati u svoje brojke. Radije ću za tovrijeme otići u fušu nešto odraditi što znam, i od tih novaca platiti nekoga tko je za to obučen.
Prioriteti se polako poslaguju na svoje mjesto, nisam superman

@hektor, bojan:
nemam povjerenja u projektanta za taj aspekt, a nemam ni u sebe

@radikalac:

Sjedni prije nego ovo pročitaš..

Mene cjelokupna dokumentacija za kuću za dobivanje građevinske košta.. 8.5€/m2. Idejni, glavni, strojarski.

Projektant nije najjeftiniji ovdje. zapravo, svi imaju slične cijene. Ali ima dobru reputaciju kao izvedbeni, pa nam to zbog jednostavno izgleda kao dobro riješenje. Usto, dobro j epovezan u gradu, pa može relativno brzo sve to riješiti, kako bismo mogli aplicirati i pokušati upasti u ovu "pomoć mladim obiteljima".

Projektantu je arhitektura slaba strana. zato smo si dali truda i sami osmislili većinu. On će doraditi za idejni. predali smou petak, pa kad bude.
Kada taj idejni dobijemo, šaljemo na recenziju kolegi arhitektu, koji će sa arhitektonskog/estetskog stajališta predložiti izmjene koje ćemo ako prihvatimo vratiti projektantu da izmjene idejni.

I onda kada se radi glavni, jeli.

Strojarski je kako rekoh isto uključen u cijenu, pretpostavljam da pod ruku sa tim mora ići i energetska potreba kuće za grijanjem. Međutim, sa nekim stajalištima se ja osobno, po svemu što sam pročitao, razilazim sa njim pa mu u tom aspektu baš nevjerujem. zato tražim nekoga sa strane tko ima dobre reference.
Npr, stvari koje me kopkaju kod projektanta:
- nije mu bed raditi velike betonske izboje za pod i strop terase u jednom komadu spojeno sa pločama kuće. Ne bi išao na prekidanje toplinskog mosta
- kad sam rekao da bi išli terasu drvenu, opet je spominjao betoniranje
- kad sam spomenuo garten ploče, opet betoniranje. Čovjek baš voli beton
- kaže da je meanička ventilacija sa rekuperatorom super, super stvar, ali mu nije jasno kako dotok ide u npr dnevni i sobe, a odvod iz kupatila/kuhinje. Po njemu, u svakoj prostoriji mora biti dovod i odvod. To je u supostnosti sa svim modernim teorijama
- po njemu, radi estetike, trebao bi biti neki balkončić an kući, radi estetike, a rekli smo da ne želimo
- nagovara me na porotherm (vjerojatno ubire pinku) iako mi ne može dati izračun da se to isplati. Kada sam pitao koliko cm stiropora zamjenjuje, i koliko košta cm zida a koliko stiropora, nije mi dao odgovor.

Da se razumijemo, za statiku, rješavanje papira i nadzor sam stekao puno povjerenje iz razgovora sa drugima di je radio a i sa njime. I za cijenu od 7€+PDV za SVE (osim nadzora) uopće ne očekujem vrhunsku arhitekturu ili detaljan proračun toplinskih gubitaka. Eto to ćemo sa strane.

Ugl, trebao bih dakle nekoga tko će uzeti idejni, i reći:
- preko toliko cm stiropora je predugo vrijeme otplate
- stavi/ne stavi prvi red opeke termoblok nekakav
- isplati se /ne isplati se uložiti u plivajuću temeljnu sa izolacijom ispod
- tu stavi troslojna stakla, tu dvoslojna, tu fikser, tu normalan prozor
- najisplativije grijanje na 15 godina ti je plin/tp taj i taj model
- hlađenje ti trba multisplit toliko i toliko kwh
- tu i tu moraš začepiti i zadihtati da se smanji curenje zraka iz kuće

I takve stvari. Ništa kritično, siguran sam da će kuća na kraju ispasti puno bolja nego sve u kojima sam dosad živio i da će biti ugodna. Ali kad se radi, hito bih da, u skladu sa svojim mogućnostima, prvenstveno financijskima, napravim što bolje moguće.

@bruce
Upravo takvom logikom se i vodim. Naći nekog tko nema "skriveni motiv" i tko se baš time bavi. Projektant prvenstveno radi sa statikom (ovaj moj, neznam da li ga ipravno nazivam projektantom, tako sam krenuo pa ostalo, jer vodi projekt cijeli). Ako mi na licu mjesta ne može izračunati siplativost porotherma kojega je predložio, kako da mu vjerujem da izračuna sve detalje na kući?


-----------------
BTW, dobro je zapravo radikala rekao.. Aproksimirajući vrijednosti za zid, prozore, vrata, strop.. Znajući meteorološke podatke.. Mislim da bih IPAK mogao sam dobiti približno točnu vrijednost. Probat ću u sljedećih 2 tjedna ako nađem vremena pozabaviti se sa time.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 23:55   #13
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

@radikalac:

Sjedni prije nego ovo pročitaš..

Mene cjelokupna dokumentacija za kuću za dobivanje građevinske košta.. 8.5€/m2. Idejni, glavni, strojarski.

Projektant nije najjeftiniji ovdje. zapravo, svi imaju slične cijene. Ali ima dobru reputaciju kao izvedbeni, pa nam to zbog jednostavno izgleda kao dobro riješenje. Usto, dobro j epovezan u gradu, pa može relativno brzo sve to riješiti, kako bismo mogli aplicirati i pokušati upasti u ovu "pomoć mladim obiteljima".

Projektantu je arhitektura slaba strana. zato smo si dali truda i sami osmislili većinu. On će doraditi za idejni. predali smou petak, pa kad bude.
Kada taj idejni dobijemo, šaljemo na recenziju kolegi arhitektu, koji će sa arhitektonskog/estetskog stajališta predložiti izmjene koje ćemo ako prihvatimo vratiti projektantu da izmjene idejni.

I onda kada se radi glavni, jeli.

Strojarski je kako rekoh isto uključen u cijenu, pretpostavljam da pod ruku sa tim mora ići i energetska potreba kuće za grijanjem. Međutim, sa nekim stajalištima se ja osobno, po svemu što sam pročitao, razilazim sa njim pa mu u tom aspektu baš nevjerujem. zato tražim nekoga sa strane tko ima dobre reference.
Npr, stvari koje me kopkaju kod projektanta:
- nije mu bed raditi velike betonske izboje za pod i strop terase u jednom komadu spojeno sa pločama kuće. Ne bi išao na prekidanje toplinskog mosta
- kad sam rekao da bi išli terasu drvenu, opet je spominjao betoniranje
- kad sam spomenuo garten ploče, opet betoniranje. Čovjek baš voli beton
- kaže da je meanička ventilacija sa rekuperatorom super, super stvar, ali mu nije jasno kako dotok ide u npr dnevni i sobe, a odvod iz kupatila/kuhinje. Po njemu, u svakoj prostoriji mora biti dovod i odvod. To je u supostnosti sa svim modernim teorijama
- po njemu, radi estetike, trebao bi biti neki balkončić an kući, radi estetike, a rekli smo da ne želimo
- nagovara me na porotherm (vjerojatno ubire pinku) iako mi ne može dati izračun da se to isplati. Kada sam pitao koliko cm stiropora zamjenjuje, i koliko košta cm zida a koliko stiropora, nije mi dao odgovor.

Da se razumijemo, za statiku, rješavanje papira i nadzor sam stekao puno povjerenje iz razgovora sa drugima di je radio a i sa njime. I za cijenu od 7€+PDV za SVE (osim nadzora) uopće ne očekujem vrhunsku arhitekturu ili detaljan proračun toplinskih gubitaka. Eto to ćemo sa strane.

Ugl, trebao bih dakle nekoga tko će uzeti idejni, i reći:
- preko toliko cm stiropora je predugo vrijeme otplate
- stavi/ne stavi prvi red opeke termoblok nekakav
- isplati se /ne isplati se uložiti u plivajuću temeljnu sa izolacijom ispod
- tu stavi troslojna stakla, tu dvoslojna, tu fikser, tu normalan prozor
- najisplativije grijanje na 15 godina ti je plin/tp taj i taj model
- hlađenje ti trba multisplit toliko i toliko kwh
- tu i tu moraš začepiti i zadihtati da se smanji curenje zraka iz kuće

I takve stvari. Ništa kritično, siguran sam da će kuća na kraju ispasti puno bolja nego sve u kojima sam dosad živio i da će biti ugodna. Ali kad se radi, hito bih da, u skladu sa svojim mogućnostima, prvenstveno financijskima, napravim što bolje moguće.
Previše tražiš od projektanta naročito kad u obzir uzmeš nisku cijenu koju spominješ.
Projektant radi svoj dio posla, statičar svoj, strojar svoj, električar svoj. I sve se u suštini radi šablonski samo da se projekt napravi i izađe van.
Ljudi nemaju vremena za takve detalje koje spominješ kada se radi o manjim objektima. Zgrade su druga stvar, tu postoji projekt termoinstalacija kojeg rade strojari obično za siću jer arhitekti uzmu najveći dio torte.
Inače izolaciju toplinskih mostova rade građevinari i fasaderi. Beton je konstrukcijski zahvalan materijal ali balkone treba adekvatno izolirati zbog toplinskih mostova. Pri gradnji kuće koristi materijale tako da gradnja bude najjeftinija i u skladu sa tvojim zahtjevima. Obično bude termo blok (cigla) jer sa tim je lako raditi, jeftina je i izolacijska svojstva su joj solidna. Svejedno ide fasada tako da...
Za odlučivanje o načinu grijanja, izboru uređaja obrati se strojaru ili nekoj firmi kojoj želiš ukazati povjerenje. Oni će te rado savjetovati jer im je to u interesu. Na prodaji i ugradnji opreme mnogo se više zaradi nego na projektiranju...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 02:59   #14
A jbg ako ce naci iole ozbiljnog projektanta tada ce mu dati proracun gubitaka kroz plafon, zidove i kroz pod. Na osnovu toga i zeljenog razreda kuce se odabire izolacija.
Pa nije to odokativna metoda tipa "ajmo mi stavit 10-tku stiropor pa ce to biti ok".
To ie proracun od cca 20-tak strana.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 08:06   #15
Radical, pa baš sam i rekao da to ne očekujem za tu cijenu. Zato sam i otvorio ovaj thread

Iako, neke stvari je lako svakome uvesti u praksu, biti u korak sa vremenom. Npr, pošto kuću radim na kredit pa ću fasadu raditi odmah, a ne nakon 10 godina kao mnogi do sada, nema smisla spominjati Porotherm i to da je njegova prednost da se može i bez fasade neko vrijeme živjeti. Daj mi najjeftiniji blok koji je statički dobar.

Što se tiče samog izračuna toplinskih gubitaka.. nemam pojma na koliko je to stranica i koliko je to točno posla.. Mene samo zanima da napravim "prikladnu" kuću. Ima u USA neki "pokret" pretty good house. Krenuli su od pasivnog standarda i ogolili ga od svega što nije financijski isplativo u razumnom roku. I to mi se jako sviđa.
Također, PV panele isto računaju u ukupnu energetsku (ne samo toplinsku) potrošnju kuće. Što ima smisla.

Npr, ako za istu cijenu možeš napraviti kuću sa 15cm izolacije + PV koji proizvode struju za neku TP, onda nećeš ići sa izolacijom 25cm, nego ćeš tu razliku u cijeni uložiti u PV. Naravno, kod nas solari nisu toliko aktualni baš, pa je teško očekivati, ali samprincip je super.

Takve stvari je recimo dovoljno jedanput proračunati i primjenjive su na više manje sve projekte obiteljskih kuća na određenom podneblju.

Npr ima OVAJ KALKULATOR VULGARIS.

Za moje parametre koje sam zadao: katnica, etaža 100m2, negrijani tavan, 35m2 stakla, 10cm pod, 20cm zid, 30cm krov, 0.9 prozori
Sljedeće poboljšanje koje daje najveći dobitak je preći na 0.7 stolariju, pa poslije toga na 15cm u podu. Povećanje debljine izolacije zida preko 20 i krova preko 30 daje puno manje dobitke.

Samo naravno, to je grubo. Ne uzima u obzir oblik kuće, površinu oplošja, orjentaciju, smještaj staklenih stijena, zrakonepropusnu ovojnicu kuće..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 10:22   #16
E moj davore, ako ti je jedini kriterij za izbor projektanta bio koliko je on dobro uvezan u gradu, a detalje ćeš rješavati ovdje na forumu sretno ti bilo i s projektom i s izgradnjom.

Što se tiče savjeta u prethodnih 10 postova, mogu ti samo reći da forumaši imaju dobre namjere, a svi znamo da je put do pakla popločen dobrim namjerama.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 11:31   #17
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
E moj davore, ako ti je jedini kriterij za izbor projektanta bio koliko je on dobro uvezan u gradu, a detalje ćeš rješavati ovdje na forumu sretno ti bilo i s projektom i s izgradnjom.
I to je u principu tocno
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:39   #18
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
E moj davore, ako ti je jedini kriterij za izbor projektanta bio koliko je on dobro uvezan u gradu, a detalje ćeš rješavati ovdje na forumu sretno ti bilo i s projektom i s izgradnjom.

Što se tiče savjeta u prethodnih 10 postova, mogu ti samo reći da forumaši imaju dobre namjere, a svi znamo da je put do pakla popločen dobrim namjerama.
Nažalost to je jedan od bitnijih faktora. Jer u uredu državne uprave sjede debili koji će ti projekt vratiti zbog svake i najsitnije gluposti, što s pravom a što zato jer ne znaju svoj posao. I jako je lijep osjećaj izgubiti dragocjene mjesece života (da ne kažem živaca) kucajući na vrata, moljakajući kada će predmet biti riješen i kada će neki mamlaz koji tamo radi udariti pečat na građevinsku dozvolu. Da ne kažem ako naiđeš na nekog susjeda kojem se ne sviđa što će u susjednom dvoru narasti nečija kuća, pa ti upravnim postupkom ruši dozvolu i ti još čekaš 2,3 godine da dobiješ oznaku pravomoćnosti.

Da rezimiram, najbitnije je da je projektant dobro umrežen kako bi dozvola glatko prošla. U Hrvatskoj je na žalost to prioritet pri izboru projektanta.
Druga stvar, većina projektanata pojma nema o svom poslu. To vidimo prema izgledu zgrada koje se danas grade. Rijetki imaju sposobnost pomiriti ugodnost interijara sa ljepotom eksterijera, uklopiti to u okoliš, učiniti investiciju financijski prihvatljivom i energetski učinkovitom.
Većina ljudi na forumu su učili na vlastitim greškama i na greškama tih projektanata koje su platili pa sljedom toga i daju svoje savjete.
Da ne bi bilo zabune, svaki savjet je dobrodošao, i dobro se detaljno informirati prije konačne odluke, no struku treba poslušati jer je projetantima projetiranje posao. No ne ih i slijepo slijediti. Kuću radimo po individualnim zahtjevima, mi ćemo u njoj živjeti pa ju treba prilagoditi našim osobnim željama i potrebama.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:51   #19
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Radical, pa baš sam i rekao da to ne očekujem za tu cijenu. Zato sam i otvorio ovaj thread

Iako, neke stvari je lako svakome uvesti u praksu, biti u korak sa vremenom. Npr, pošto kuću radim na kredit pa ću fasadu raditi odmah, a ne nakon 10 godina kao mnogi do sada, nema smisla spominjati Porotherm i to da je njegova prednost da se može i bez fasade neko vrijeme živjeti. Daj mi najjeftiniji blok koji je statički dobar.

Što se tiče samog izračuna toplinskih gubitaka.. nemam pojma na koliko je to stranica i koliko je to točno posla.. Mene samo zanima da napravim "prikladnu" kuću. Ima u USA neki "pokret" pretty good house. Krenuli su od pasivnog standarda i ogolili ga od svega što nije financijski isplativo u razumnom roku. I to mi se jako sviđa.
Također, PV panele isto računaju u ukupnu energetsku (ne samo toplinsku) potrošnju kuće. Što ima smisla.

Npr, ako za istu cijenu možeš napraviti kuću sa 15cm izolacije + PV koji proizvode struju za neku TP, onda nećeš ići sa izolacijom 25cm, nego ćeš tu razliku u cijeni uložiti u PV. Naravno, kod nas solari nisu toliko aktualni baš, pa je teško očekivati, ali samprincip je super.

Takve stvari je recimo dovoljno jedanput proračunati i primjenjive su na više manje sve projekte obiteljskih kuća na određenom podneblju.

Npr ima OVAJ KALKULATOR VULGARIS.

Za moje parametre koje sam zadao: katnica, etaža 100m2, negrijani tavan, 35m2 stakla, 10cm pod, 20cm zid, 30cm krov, 0.9 prozori
Sljedeće poboljšanje koje daje najveći dobitak je preći na 0.7 stolariju, pa poslije toga na 15cm u podu. Povećanje debljine izolacije zida preko 20 i krova preko 30 daje puno manje dobitke.

Samo naravno, to je grubo. Ne uzima u obzir oblik kuće, površinu oplošja, orjentaciju, smještaj staklenih stijena, zrakonepropusnu ovojnicu kuće..
Ja sam koristio taj kalkulator i usporedbe radi moja kuća ima potrošnju od 27kwh/m2 godišnje a kalkulator daje 35kwh/m2 godišnje. Zašto, pa vjerojatno zbog toplinskih dobitaka zimi koji za neke objekte znaju biti značajni (kao recimo moj gdje u dnevnom boravku imam 12m2 staklene površine). Proračun je dobar za u grubo pogledati odnos ušteda prema debljini izolacije.

Mnogo puta sam spominjao da naša država ne stimulira izgradnju pasivnih kuća pa se u iste ne isplati ulagati. I po stoti put ću ponoviti zašto..

- dodatna izolacija košta
- dodatna izolacija smanjuje neto korisnu površinu objekta
- dodatna izolacija povećava troškove koji se plaćaju obzirom na građevinsku dozvolu jer je bruto zapremina kuće veća
- dodatna izolacija traži veće ulaganje u građevinske radove, dakle ako će kuća površinom biti10m2 veća zbog veće izolacije, mi tu izgradnju trebamo i platiti
- potencijalne uštede se smanjuju sa svakim cm debljine izolacije, dakle nakon određene debljine izolacije gubi se ekonomska računica.

Kako naša država, sjebana kakva jest jer ništa nije u stanju proizvesti, ne vidi korist u stimulaciju takvih objekata (jer se isto ne može vratiti kroz domaću proizvodnju i zapošljavanje) to ekonomska računica ne drži vodu kada se radi o pasivnim kućama. Izolacija se odabire prema točki na kojoj se daljnje ulaganje više ne isplati (gdje trava jede kravu...)
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 12:52   #20
Quote:
BigSaint kaže: Pogledaj post
E moj davore, ako ti je jedini kriterij za izbor projektanta bio koliko je on dobro uvezan u gradu, a detalje ćeš rješavati ovdje na forumu sretno ti bilo i s projektom i s izgradnjom.

Što se tiče savjeta u prethodnih 10 postova, mogu ti samo reći da forumaši imaju dobre namjere, a svi znamo da je put do pakla popločen dobrim namjerama.
A po čemu sam trebao, ako ne po pozdanosti?
Svakakvih priča sam se naslušao.
Za ovoga sam čuo samo da će napraviti projekt uredno, na vrijeme, i da je strog u ulozi nadzora.

A sve ove ostale stvari koje ispitujem, što radimo na ovom forumu ako ih se ne smije pitati?

Npr da nisam sam istražio za opeku, onda bih možda i uzeo porotherm. Ovako sam rekao ne, i on dalje radi bez toga.

Također, njemu je u interesu da mi da tipski projekt. Ista cijena, nema posla. Ali rekli smo da želimo po našem i po našem će i napraviti.

Recimo u ljekarnama su počeli lifrati homeopatske proizvode. Da se nisam informirao o kakvoj notornoj bedastoći se radi, možda bih i uzeo. Što ne znači da su ljekarnice idiotkinje, već dobivaju pinku. Pa joj kažem želim lijek i onda će mi lijek ispravan i dati.



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.